Skocz do zawartości
IGNORED

Szum w tweeterach, niezależny od źródła


basic44
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, leżę sobie na kanapie, słucham muzyki i z każdym dniem poznaję coraz lepiej swój system. Źródło daphile po USB (tak, tak z izolatorem) potem dac, bufor lampowy i wzmacniacz klasy ab. Zadowala mnie to. Ale mam szum z tweeterów: brzmi jak biały. I tu uwaga! Jest on stały, mogę odłączyć wszystkie źródła a gałką wzmacniacza kręcić od minimum do maksimum a on jest taki sam. Wzmacniacz podłączony przez DC bloker. Co ciekawe szum występuje nawet po zmianie wzmacniacza. Jest identyczny w obu kanałach. Jakiś już czas zastanawiam się skąd to. I moje myśli zaczęły krążyć wokół kabli wzmacniacz - głośniki. Kable mają ze 20 lat, kupowane ze szpuli w sklepie elektronicznym. Mają jeden szkopuł. Są zabudowane pod listwami przypodłogowych i mają po 12 metrów. Przekrój chyba 2,5mm². Nie biegną wzdłuż innych linii ani sygnałowych ani zasilających. Przez jakieś 6m idą wspólnie pod listwą ale kłopotów z przesłuchami czy w ogóle z separacją kanałów nie ma (sprawdzane testami na ucho ale to wystarczy).

Ktoś coś wie, widział, słyszał a może podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor odłączony. Wszystkie źródła i pośrednie typu dac, bufor...

Nawet interkonekty odpięte

Jeszcze mi do głowy przychodzi to że kable były zaciskane bezpośrednio do wzmacniacza a teraz są puszczone przez banany jakieś z alle albo Ali nie pamiętam. I te kable są zaciśnięte w tych wtykach ale chyba konstrukcja bananów nie pozwala na większy ich docisk. To usunę jako pierwsze i zbadam. Miedź do złoconego banana niedostatecznie dociśnięta lekko utleniona. Może to to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powylaczam dookoła co się da. Włącznie z wifi, zasilaczami impulsowymi. Poskręcałem dla estetyki kable od zasilaczy w pętle to je rozsprzęgnę.

Wzmacniacz raczej nie, na dwóch to samo. A jeden ze wzmakow chodził na innych kolumnach i tam cisza. Może mam za dużo rzeczy w szafce będę wyłączał. Tylko muszę znaleźć wolne popołudnie. Żeby na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliż proszę, dobre kolumny? A co do moich bojów na razie wyłączyłem wszystko dookoła co tylko można było. Wzmak plus kolumny tylko został na jednej listwie, wszystko inne nie to że wyłączone ale nawet odłączone. Tak więc coś na linii wzmacniacz(e) - kolumny się dzieje. Z ciekawości podepnę oscyloskop na zaciskach wzmacniacza a potem kolumn. Albo przytargam jeszcze jakiś wzmacniacz bo te na których sprawdzałem to kenwoody i może one tak mają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, basic44 napisał:

Z ciekawości podepnę oscyloskop na zaciskach wzmacniacza a potem kolumn. Albo przytargam jeszcze jakiś wzmacniacz bo te na których sprawdzałem to kenwoody i może one tak mają...

Jeżeli dobrze zrozumiałem to szumi na długich kablach? Niestety długi kabel to dla wzmacniacza obciążenie pojemnościowe. Nie każdy wzmacniacz to dobrze znosi. Powstaje obwód rezonansowy na wyjściu i dzwoni. 

Niekróre wzmacniacze mają na ta okoliczność zabezpieczenia w postaci cewek na wyjściu. Jak jest w Twoich Kenwoodach?

Zachęcam do poczytania wątków Pawła (PMA) z forum ASR. Ostatnio zajmuje sie właśnie badaniem wpływu obciążenia reaktancyjnego na prace wzmacniaczy. Dostał nawet na tydzień bana tamże w jednym z tematów bo za dużo miesza znanemu Amirowi. Trochę świeżego powietrza tam wpuścił patrząc na audio szerzej niż tylko przez pryzmat prostych pomiarów THD+N dla 1kHz 😉 

 

Edytowane przez MariuszZ.
?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable jeden kilkanaście m, drugi krótszy o niecałą połowę.

Ale nawet bez sygnału? Bez podłączonych źródeł?

Dlatego chcę skołować jakieś krótkie kable i sprawdzić na nich.

Różnica w długości jest a szumią identycznie.

Sorki za sieczkę w tym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szum jest z tweeterów spróbuj jeszcze zmienić "polaryzację" wtyczki przewodu zasilającego wzmaka. Podłącz go odwrotnie. Potrzebne gniazdo typu schuko niestety. U mnie jeden ze wzmacniaczy jest wrażliwy na podłączenie fazy zasilania na wejściu. Niektóre egzemplarze tak mają, że zakłócenia z sieci energetycznej poprzez pojemności sprzęgające trafa zasilającego przechodzą na stronę wtórną, a zasilacz o niskim PSRR z nimi sobie nie radzi i słychać je w tweeterach głośników jako szerokopasmowy wysokoczęstotliwościowy szum. 

Edytowane przez MariuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wstawiłem Tagę Harmony HTA-25b. Jezu to tylko hybryda ale jak to gra 😁 Ale szum jest nadal na tym samym poziomie. Czyli kable jeszcze pozostały. Zamówiłem krótkie po 3m kable, w tygodniu jak przyjadą będę sprawdzał. Albo zwrotnice w tych kolumnach mogły dostać po tyłku po 30 latach? Hmm... Hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mógłbyś jeszcze spektrum tego szumu pokazać? 

Telefon z andkiem i apka Spectroid ma fajny i prosty w obsłudze interfejs. 

Włącz wzmak i bez muzyki (cisza) obadaj mikrofonem telefonu z małej odległości tweeter. 

Szum lub inne zakłócenia będą widoczne w postaci prążków lub jasnych plam (dolną rolka - jaśniej znaczy intensywniej) na spektrogramie. 

Może to być przydatne do diagnozy co zakłóca. 

Dla przykładu szum biały "zdjęty" przy tweeterze moich kolumn ponizej. 

Dla lepszego zobrazowania warto dopasować skalę spektrogramu. Dwoma opuszkami palców dotykając ekranu można przesuwać zobrazowanie wg potrzeb rozciągając skalę częstotliwości lub amplitudy. 

 

Screenshot_20230421_194350_org.intoorbit.spectrum_edit_946113950798338.jpg

Edytowane przez MariuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej odległości słychać szum? Tylko jak przystawiasz ucho do głośnika czy z miejsca odsłuchu? 

Jak to pierwsze to normalne. Jak drugie to masz problem i nie wiadomo jaki. U mnie trzeba było uziemić DAC bo każdy nieuziemiony DAC doprowadzał do pętli masy - generalnie stały brum/szum. W każdym razie tu na forum zjechali mojego Naima że g... wart a problem był w sumie elektryczny. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyłożę ucho. Ale jakoś tak siedzę w stosunku do kolumn że słyszę. Na starość mi się słuch polepsza. Jeszcze do sprawdzenia mam zapowiadane krótkie kable już kupiłem i czekają. Ale mam kolejnego potencjalnie winnego. Otóż całe moje audio jest w szafce pod tv i wszystkie kable w tym światłowód, ethernety, zasilające i kolumnowe idę przez jeden otwór w tylnej płycie szafki. Podejrzewam że zbierają cały syf z reszty przewodów.

1 godzinę temu, Funnykris napisał:

U mnie trzeba było uziemić DAC bo każdy nieuziemiony DAC doprowadzał do pętli masy - generalnie stały brum/szum

Szumi nawet jak wszystko odłączone, wzmacniacz dowolny. Czyli szum spoza systemu pochodzi.

Edytowane przez basic44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, basic44 napisał:

Jak przyłożę ucho. Ale jakoś tak siedzę w stosunku do kolumn że słyszę.

Szum powinien być tak cichy że milknie 15cm od tweetera w linii prostej. Szum słyszalny na fotelu to już problem.

45 minut temu, basic44 napisał:

Otóż całe moje audio jest w szafce pod tv i wszystkie kable w tym światłowód, ethernety, zasilające i kolumnowe idę przez jeden otwór w tylnej płycie szafki. Podejrzewam że zbierają cały syf z reszty przewodów.

A miałem nawet zapytać czy nie masz czasami zgromadzonych kabli w jednym miejscu. Ale jakoś nie napisałem tego. Faktycznie jak idzie tam wszytko łącznie z antenowym to może coś zbierać. Szczególnie jak kable mają słabe ekranowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę dziś. Odłączę oraz puszczę je inną drogą niż pozostałe kable. Dam znać co i jak

9 godzin temu, porlick napisał:

Albo gdy nagromadziło się parę zasilaczy impulsowych. Te potrafią zakłócać.

Wyłączyłem podczas prób. I nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable wyjęte ze wspólnego przepustu. Szum ten sam. Kable głośnikowe po odłączeniu po dowolnej stronie czy wzmaka czy kolumn, brak szumu. Pozostało przełączyć kolumny na lepsze 4mm² i krótsze 3m kable. Ale do tego muszę przestawić te kloce w salonie a to potrwa.

Generalnie szum na wprost z głośnika słychać do około 30cm od nich. Dalej nie przeszkadza. Ale mam specyficzny układ ustawienia kolumn, totalnie nie zgodny ze sztuką i siedzę w linii ustawienia kolumn na środku a czasem jak mnie ktoś na kanapie przesunie to bliżej jednej z nich. I ten szum słychać. Jest to szum nie syk, coś jak odwrotność czarnego tła.

Edytowane przez basic44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.