Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofon kasetowy


wojtek_o
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w granicach 1000zł jestem w stanie kupić używany magnetofon kasetowy, który gra przyzwoicie i nie zepsuje się po miesiącu? 😉 Co polecacie, gdzie szukać i czym się kierować? Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...Wszystkie dobrej klasy decki dawno przestały być już produkowane i trzydziestoletni egzemplarz nie będzie już grał przyzwoicie a tym bardziej może się zepsuć nie tylko po miesiącu ale nawet po kilku godzinach. Bez solidnego serwisu taki magnetofon to jedna wielka niewiadoma....))

Jak dla mnie z tamtego okresu dobrze grało kilka modeli  Onkyo, JVC, Brauny, NADy itp. To firmy które jeszcze teraz można kupić do wymienionej kwoty. Warunek: serwis obowiązkowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2023 o 12:23, wojtek_o napisał:
Czy w granicach 1000zł jestem w stanie kupić używany magnetofon kasetowy, który gra przyzwoicie i nie zepsuje się po miesiącu?  Co polecacie, gdzie szukać i czym się kierować? Z góry dzięki za wszelkie sugestie.


Mam taki „skarb“. Wyglada jak nigdy uzywany (dostalem od kumpla). Mysle ze po wymianie paska napedowego (guma sie starzeje) powinien dzialac bez zarzutu.

Tak to wyglada
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_6172.jpg

 

Cena byla by znacznie nizsza niz te 1000zl, ale nie mam pojecia, ile kosztuje przesylka (z Niemiec)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, decków do tysiąca PLN, grających przyzwoicie, trochę można jeszcze znaleźć. Oczywiście podstawowy warunek, że musi to być magnetofon sprawny i najlepiej w miarę uszanowany. Ale prawda jest taka, że często, nie zawsze, ale często, zakup decka wiąże się z jego serwisem. Do tys. PLN poszukaj np. Pioneera ct 737, a nawet wersję 737mk2, Kenwood kx 4520 lub trochę tańszy kx 7030, Aiwa ad f810, Onkyo ta 2550, ewentualnie coś z Technicsa serii 6 lub 7, może az6. Wymienione decki są trzygłowicowe, z pojedynczym lub podwójnym capstanem, z ręczną lub automatyczną kalibracją. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gl377
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens wchodzić w magnetofon? Właśnie wywaliłem kilkaset kaset, chcę się pozbyć kolejnych chromówek itp. Mam trzy magnecuaki, każdy z wadą i do przeglądu. AZ6, KX4520 i x601. Chcę oddać wszystko za 450 zł i nie ma chętnych. Po co się w to pchać? Dziś każdy magnetofon to 30 letni trup. Łatwo powiedzieć, że oddać do przeglądu. Kto ci ten przegląd zrobi? A jak zrobi to nie będziesz chciał tyle zapłacić za kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin grzebania. Mi się do w/w trójki nie udało znaleźć kogoś kto miałby czas. Magnetofon dzisiaj to kompletny bezsens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można samemu zrobić podstawowy przegląd. Wymiana pasków, czyszczenie toru przesuwu taśmy, smarowanie to nie jest Rocket Science. Jakie wady mają Twoje magnetofony?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chcę naprawiać sprzętu grającego. Mnie to nie bawi. Nie jestem mechanikiem precyzyjnym i nie mam w mieszkaniu miejsca na warsztat. Poza tym wolę słuchać muzyki.

AZ6 - trudności z kalibracją taśmy, cicho nagrywa; KX4520 - nie kasuje starych nagrań; x601 - po jakimś czasie zaczyna niemiłosiernie piszczeć.

W ciągu ostatnich 10 lat nie udało mi się kupić magnetofonu bez wad, bo po 30 latach od ostatnich produkcji takich po prostu nie ma. Jeśli więc ktoś chce w to wchodzić teraz to z całego serca odradzam. Kasety też w większości są stare i paskudzą głowice. To już lepiej jednak wejść w gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy magnetofony 50-letnie i działają wyśmienicie. Widocznie nie masz do magnetofonów serca i one to czują

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny serwisant sprzętu A/V w mojej okolicy za godzinę pracy kasuje 120zł,tyle zapłaciłem za wymianę pierdołki wartej może 15gr.

Znajomy który mieszka w innym mieście kiedyś miał serwis RTV dał sobie z tym święty spokój,teraz poszedł w branżę moto i chyba na brak pracy nie narzeka.

Tak to teraz realnie wygląda,albo potrafi się coś samemu zrobić albo będziemy mieć zestaw klamotów jedynie do oglądania,z innym starym sprzętem audio jest tak samo,tylko tzw. białe kruki można naprawiać,resztę czeka złom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Marek-41 napisał:

Mam trzy magnetofony 50-letnie i działają wyśmienicie

Albo tylko tak ci się wydaje. Masz je sprawdzone i pomierzone przy pomocy kaset serwisowych? Jeśli tak to jakie są różnice między ich aktualnymi parametrami, a parametrami fabrycznymi? Jeśli nie to nie wiesz tak naprawdę w jakim są stanie. Wymiana pasków to nie wszystko.

17 godzin temu, przmor napisał:

Wymiana pasków, czyszczenie toru przesuwu taśmy, smarowanie to nie jest Rocket Science.

Jesteś pewien, że rozbieranie mechanizmu jest łatwe dla każdego? I, że każdy ma na to miejsce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden jest kasetowy, dwa szpulowe. Trzymają wszystkie parametry idealnie. Kasetowy osobiście przywróciłem do pracy ze stanu prawie złomu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam m.in. polski magnetofon szpulowy MS-2425 Opus. Nagrywam z CD na taśmach BASF i nie słyszę w dźwięku różnicy wymagającej pomiarów za pomocą wątpliwej jakości taśm serwisowych. Mam też trzy szpulowce M2405S i jest ta sama sytuacja. Mam też dwa magnetofony kasetowe polskie jak i japońskie Sony i Pioneer. Wszystkie działają prawidłowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, przmor napisał:

Nagrywam z CD na taśmach BASF i nie słyszę w dźwięku różnicy wymagającej pomiarów za pomocą wątpliwej jakości taśm serwisowych.

Taśmy też pewnie wiekowe, nie trzymają parametrów, ale ty nie słyszysz różnicy. Ja nie słyszę różnicy między Yamaha cdx396, a Accuphase DP38. Ale skoro uważasz, że taśmy serwisowe są do niczego to ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma "serwisowa" nagrywana niewiadomo na jakiej taśmie, nie wiadomo przez kogo i nie wiadomo na jakim magnetofonie to zbyt wiele niewiadomych żeby traktować ją jako odniesienie. Ktoś tu na forum kupił kasetę "serwisową" chyba na Allegro i stwierdził, że generalnie wyrzucił pieniądze w błoto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam, tylko i wyłącznie fabrycznie nagranych taśm serwisowych. Tylko takie oferują odpowiedni sygnał testowy. To, co sobie ludzie nagrywają , nawet na najlepszym magnetofonie ,jest bezwartościowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak nikomu kto nie ma jakichś starych taśm itp. nie polecam dziś wchodzenia w magnetofony. Wszystkie dostępne w ogłoszeniach magnetofony to dzisiaj kilkudziesięcioletnie rupiecie nadające się w pierwszej kolejności do serwisu. A te po porządnym serwisie kosztują porządne pieniądze. 

To już lepiej gramofon sobie sprawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji. Kupiłem niedawno magnetofon Opus za 100zl i poza umyciem obudowy nie musiałem nic przy nim robić. Kilka lat temu kupiłem magnetofon kasetowy Sony, przy którym po zakupie również nic nie musiałem robić. W ubiegłym roku wymieniłem w nim paski napędowe co kosztowało mnie 50zl oraz kilkanaście minut pracy. Mam też magnetofon Pioneer kupiony w 1996 roku, który gdybym wystawił na sprzedaż nabywca nie musiałby przy nim nic robić (ja od 1996 roku poza czyszczeniem toru przesuwu taśmy również nie musiałem nic przy nim robić).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2023 o 14:45, Misio38 napisał:

Tak czy siak nikomu kto nie ma jakichś starych taśm itp. nie polecam dziś wchodzenia w magnetofony. Wszystkie dostępne w ogłoszeniach magnetofony to dzisiaj kilkudziesięcioletnie rupiecie nadające się w pierwszej kolejności do serwisu. A te po porządnym serwisie kosztują porządne pieniądze. 

To już lepiej gramofon sobie sprawić.

Każdy ma swój gust muzyczny, jeden woli decki, drugi tylko i wyłącznie gramofony. Chociaż znam osobę, która lubi jednocześnie obie wersje. I nawet takowe posiada. 

Natomiast czy każdy deck to rupieć? Mam na to inne zdanie, ale trzeba sobie jasno powiedzieć, jeśli chcesz kupić magnetofon z allegro/olx, bądź innego portalu, nie sprawdzając go osobiście, to szansa zakupu czegoś całkowicie sprawnego graniczy z cudem. Podstawa to szukać w okolicy, podjechać, sprawdzić organoleptycznie wszystkie funkcje. Jeśli sprzedawca robi pod górkę, wykluczając taką możliwość, odpuszczaj sobie takie okazje. Mam kilka decków, ale mam to szczęście, że mam bardzo zaufanego sprzedawcę, serwisanta. Nabyłem od niego m.in. Akai gx-75, gx-6, Pioneer ct 757, teraz przymierzam się do ct-777. I są w wyśmienitym stanie, po kompleksowych serwisach (nie picowaniu do sprzedaży) wyglądają i działają praktycznie jak nowe. Kalibrowane według fabrycznych norm. Mimo tych swoich 30 lat i więcej są w wyśmienitej formie.

Używając dobrej kasety chromowej, zdecydowanie lepiej metalowej (osobiście polecam That's) nagrywając z CD, streamera czy nawet z gramofonu, to wg mnie w ślepym teście raczej trudno wyłapać różnice. Chociaż mógłbym zaryzykować stwierdzając, że ich nie wyłapiesz. Zaznaczając jednakże aby używać taśm nowych z folii, bez problemu można jeszcze je kupić. 

Tak więc każdy ma swojego konika analogowego 🙂 czy to w formie decka czy gramofonu. Grunt to mieć z tego przyjemność i frajdę. Pozdrawiam 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy służy mi już 5 lat.Stan fabryczny po serwisie u specjalisty w Holandii.Skalibruje każde g...o byleby było w dobrym stanie technicznym.
Ten drugi jest u mnie trzeci rok.Zakupiony u serwisanta w Szwjcarii.
Ten trzeci po pełnym recapie u krajowego kolegi serwisanta.
Wszystkie grają wyśmienicie i każdy inaczej.
Wszystkie zaganiam do roboty prawie codziennie,bo nie ma nic gorszego jak urządzenia się zależą.Nawet jak pracują na jałowym biegu to jest to dla nich zbawienne.
Świetne hobby dla osobników trzeciego wieku i nie tylko.Leczą depresję,poprawiają nastrój i cieszą swoją urodą jak kobietki....hi hi)).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

001.jpg

017.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Uszyk napisał:

Ten pierwszy służy mi już 5 lat.Stan fabryczny po serwisie u specjalisty w Holandii.Skalibruje każde g...o byleby było w dobrym stanie technicznym.
Ten drugi jest u mnie trzeci rok.Zakupiony u serwisanta w Szwjcarii.
Ten trzeci po pełnym recapie u krajowego kolegi serwisanta.
Wszystkie grają wyśmienicie i każdy inaczej.
Wszystkie zaganiam do roboty prawie codziennie,bo nie ma nic gorszego jak urządzenia się zależą.Nawet jak pracują na jałowym biegu to jest to dla nich zbawienne.
Świetne hobby dla osobników trzeciego wieku i nie tylko.Leczą depresję,poprawiają nastrój i cieszą swoją urodą jak kobietki....hi hi)).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

001.jpg

017.jpg

No powiem Ci, że twoje decki rzeczywiście są jak piękne kobietki 😉😁 gratuluję 👍 piękne okazy.

Faktycznie masz też rację, głównie jest to hobby dla tych bardziej zaawansowanych wiekowo osobników 😆 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 8/18/2023 at 3:23 AM, gl377 said:

 

Używając dobrej kasety chromowej, zdecydowanie lepiej metalowej (osobiście polecam That's) nagrywając z CD, streamera czy nawet z gramofonu, to wg mnie w ślepym teście raczej trudno wyłapać różnice. Chociaż mógłbym zaryzykować stwierdzając, że ich nie wyłapiesz.

 

Wyłapiesz. Nie ze względu na różnice w brzmieniu, ale przez szum. Kaseciaki, nawet te najlepsze szumią. Szpulowce też nieco mniej ale szumią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, bum1234 napisał:

Wyłapiesz. Nie ze względu na różnice w brzmieniu, ale przez szum. Kaseciaki, nawet te najlepsze szumią. Szpulowce też nieco mniej ale szumią.

Nie używając dolby C, filtra mpx, a do tego używając styranej życiem, słabej jakościowo i parametrowo kasety oraz nie najwyższych lotów decka, to zdecydowanie bez problemu można wskazać co jest źródłem dźwięku. Używając jakiegoś referencyjnego decka i konkretnej jakości kasety, w szczególności metalowej wg. mnie można się zdziwić. A jeśli chodzi Ci, że szumi samo urządzenie czyli deck, to oznacza, że coś jest z nim chyba nie wszystko w porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, gl377 said:

Nie używając dolby C, filtra mpx, a do tego używając styranej życiem, słabej jakościowo i parametrowo kasety oraz nie najwyższych lotów decka, to zdecydowanie bez problemu można wskazać co jest źródłem dźwięku. Używając jakiegoś referencyjnego decka i konkretnej jakości kasety, w szczególności metalowej wg. mnie można się zdziwić. A jeśli chodzi Ci, że szumi samo urządzenie czyli deck, to oznacza, że coś jest z nim chyba nie wszystko w porządku.

Jeśli założysz słuchawki, to nawet na metalowej taśmie w cichych fragmentach usłyszysz szum. Wystarczy posłuchać sobie sygnału przed i po taśmie w trakcie nagrywania. Nie jest to jakiś duży poziom, ale jest na tyle duży, że bez problemu da się to wychwycić.

Oczywiście na kolumnach o standardowej efektywności może być z tym problem, dlatego nie przejmowałbym się tym zbytnio.

A jakość nagrania z decka rzeczywiście może zaskoczyć, zwłaszcza jeśli ktoś nie miał z takimi urządzeniami styczności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2023 o 16:13, przmor napisał:

Nie masz racji. Kupiłem niedawno magnetofon Opus za 100zl i poza umyciem obudowy nie musiałem nic przy nim robić. Kilka lat temu kupiłem magnetofon kasetowy Sony, przy którym po zakupie również nic nie musiałem robić. W ubiegłym roku wymieniłem w nim paski napędowe co kosztowało mnie 50zl oraz kilkanaście minut pracy. Mam też magnetofon Pioneer kupiony w 1996 roku, który gdybym wystawił na sprzedaż nabywca nie musiałby przy nim nic robić (ja od 1996 roku poza czyszczeniem toru przesuwu taśmy również nie musiałem nic przy nim robić).

Tylko tak ci się wydaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie zwiozlem kaseciaka i trochę kaset. 😀

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.