Skocz do zawartości
IGNORED

Jak pozbyć się zapachu papierosów z płyt CD/winyli


J4Z
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem jak Ozon wplywa na plastik ale chyba nie powinno być żadnego problemu.

wsadzasz do worka foliowego wraz z ozonatorem na chwile go odpalasz i czekasz. ewentualnie powtórka operacji. 

ozonator jakikolwiek nieduzy bo worek ma małą pojemność. 

taki pomysł . ozon stosowałem z powodzeniem do dezynfekcji i usuniecia sprodów z samochodu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w sprzedaży taki koncentrat polskiej firmy, nazywa sie EMI 7. Chyba w stosunku 1:30 rozciencz z wodą i wykąp jewel case'a i płytę, krótko. Gorzej z bookletem tu może pomóc przelakierowanie lakierem wodnym dyspersyjnym ( offsetowym), ale to wszystko są za duże koszty dla 1 płyty chyba żeby to był jakiś biały kruk ;-). lub masz takich plyt śmierdziuszków sporo. Taniej będzie kupić nową płytę ze zdjecia a śmierdziucha wyrzucić;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o ozonie, a macie pomysł jak ogarnąć kilka tysięcy CD (ok 5tys myślę) i kilkaset winyli? Rozłożyć ile się zmieści i cały pokoj ozonowac i tak w kółko? 

Ogólnie płyty będą na sprzedaż. Może spróbować w takim stanie jak są? Znacie może jakichś ludzi co skupują, a nie oszukają mnie na rzadkich wydaniach? Jest trochę fajnych boxówcd np:

20230807_213614.jpg

20230807_171105.jpg

Szkoda ze velvet underground pożółkł. Z tego co widzę w sieci to był biały lub prawie biały.

Ciekawe analogi też są, np dire straits - making movies wydanie USA.

20230807_163400.jpg

 

20230807_171327.jpg

Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozonator to dobre rozwiązanie, ale jest kilka warunków, które trzeba spełnić, by było skutecznie i bezpiecznie. 

1. Komora ozonująca- może być z dużego kartonu, posklejana taśmą, by nie tracić za dużo ozonu. Ozonator przystawkami do otworu w komorze, "pompujemy" go ozonem, zostawiamy na jakiś czas (wg prób), płyty w środku muszą być otwarte, by ozon dotarł w zakamarki. Dobrze wietrzymy przed "rozładunkiem", by nie wdychać szkodliwego ozonu. 

2. Ozonowanie prowadzimy, gdy powietrze jest suche! Wilgoc w powietrzu jest bardzo szkodliwa, bo tanie ozonatory nie osuszają powietrza i podczas wytwarzania ozonu produktem ubocznym są związki NOx, które w połączeniu z wilgocią z powietrza tworzą kwas azotowy.

Te warunki muszą być spełnione, bo jak widać, proste ozonatory składają się tylko z obudowy, włącznika czasowego i modułu wysokonapięciowe go z płytami ozonujacymi. 

IMG_20230809_214419.jpg

IMG_20230809_214347.jpg

Ach, jeszcze z wentylatora, by wymusić przepływ powietrza. W sumie, to można go zrobić samemu, choć z Ali wyjdzie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
24 minuty temu, porlick napisał:

Ozonowanie prowadzimy, gdy powietrze jest suche!

Jednak skuteczność ozonowania znacznie wtedy spada.

Ozon rozpada się samoczynnie w około 30 minut w zależności od temperatury otoczenia i promieniowania UV. Więc po tym czasie jest bezpiecznie.

A testował ktoś lampy do ozonowania? Te ponoć nie wytwarzają kwasu azotowego. 

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Seyv napisał:

Jednak skuteczność ozonowania znacznie wtedy spada.

Ozon rozpada się samoczynnie w około 30 minut w zależności od temperatury otoczenia i promieniowania UV. Więc po tym czasie jest bezpiecznie.

A testował ktoś lampy do ozonowania? Te ponoć nie wytwarzają kwasu azotowego. 

Głównym problemem w zamkniętym pomieszczeniu jest brak dopływu świeżego powietrza z tlenem który można zamienić w ozon. Za tym jak ozonujemy dane pomieszczenie to w dłuższym czasie musi być zachowany przepływ świeżego powietrza bo inaczej urządzenie ozonujące ulegnie uszkodzeniu od ozonu znajdującego się tam 

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to kilka ładnych tysięcy płyt, kolekcja zbierana prawdopodobnie od kiedy w Polsce pojawiły się CD. Możliwe że większość winyli sprzed tego czasu, niektóre przywożone ze Stanów. Mógłbym się zastanowić nad wynajęciem do tego celu jakiegoś pomieszczenia. Tylko zastanawiam się czy jest sens, ponieważ książeczkę jak się otwiera to w środku też jest odór. Od rana wietrze tą Rust in Peace i jakby już mniej, ale książeczka w środku nadal intensywnie.

Proszę o powagę i starajmy się czytać cały temat, a może unikniemy takich postów:

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

zacznij palić , przestanie Ci przeszkadzać 🙂

Sprawa jest dla mnie przykra, ale ja nie mam gdzie tego trzymać. Poza tym streaming jest dużo wygodniejszy i nie zrezygnuje z tego.

Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, J4Z napisał:

a może unikniemy takich postów:

nie zrozumiałeś żartu

albo spalać albo palić tytoń

poza tym jeśli płyty były w pokoju w którym ktoś kilka lat palił tytoń to sorry ale nic się nie da zrobić

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
7 godzin temu, ASURA napisał:

Za tym jak ozonujemy dane pomieszczenie to w dłuższym czasie musi być zachowany przepływ świeżego powietrza bo inaczej urządzenie ozonujące ulegnie uszkodzeniu od ozonu znajdującego się tam 

Mam dwa ozonatory jeden 7 gram drugi 10 i nigdy żaden nie uległ uszkodzeniu.

5 godzin temu, J4Z napisał:

Tylko zastanawiam się czy jest sens, ponieważ książeczkę jak się otwiera to w środku też jest odór.

Ozon skutecznie usuwa zapach ale tylko z powierzchni z którą ma kontakt. Ja kupiłem kiedyś auto po osobie palącej. Po ozonowaniu był fajny zapach przez kilka dni. Później smród zaczynał wychodzić i trzeba było powtarzać zabieg. W końcu po kilkunastu udało się zwalczyć smród.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Seyv napisał:

Mam dwa ozonatory jeden 7 gram drugi 10 i nigdy żaden nie uległ uszkodzeniu

Za tym użytkujesz je zgodnie z instrukcją

2 godziny temu, Seyv napisał:

Ozon skutecznie usuwa zapach ale tylko z powierzchni z którą ma kontakt. Ja kupiłem kiedyś auto po osobie palącej. Po ozonowaniu był fajny zapach przez kilka dni. Później smród zaczynał wychodzić i trzeba było powtarzać zabieg. W końcu po kilkunastu udało się zwalczyć smród.

Ja dla odmiany ozonowałem dużym ozonatorem przemysłowym pomieszczenia przed przeprowadzką i w miejscu docelowym co by sobie żadnych biologicznych "przyjaciół" nie przenieść i nie wiem czy nie przesadziłem ale metr kwadratowy blachy miedzianej z koloru miedzi zmienił mi się w czarny. Przy okazji elementy gumowe np. w rowerach typu manetki mi się rozlazły zamieniając w klejącą plastelinę. O dziwo opon nie ruszyło…

Tak że ostrożnie z tym ozonowaniem

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, ASURA napisał:

Ja dla odmiany ozonowałem dużym ozonatorem przemysłowym pomieszczenia przed przeprowadzką i w miejscu docelowym co by sobie żadnych biologicznych "przyjaciół" nie przenieść i nie wiem czy nie przesadziłem ale metr kwadratowy blachy miedzianej z koloru miedzi zmienił mi się w czarny. Przy okazji elementy gumowe np. w rowerach typu manetki mi się rozlazły zamieniając w klejącą plastelinę. O dziwo opon nie ruszyło…

Jak zrobiłeś to przemysłowym, który ma wydajność nawet 40 parę gram na godzinę, to masz efekty.

Domowe  ozonatory w granicach 600-800mg/1h w zupełności  wystarczą do pomieszczeń w granicach kilkudziesięciu metrów ok 40 i więcej.

Poza tym 15min wystarczy, a do takiego pomieszczenia wchodzimy po min 1,5h, pamiętać należy o kwiatach doniczkowych, żeby je wynieść na czas ozonowania.

 

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak zrobiłeś to przemysłowym, który ma wydajność nawet 40 parę gram na godzinę, to masz efekty.
Domowe  ozonatory w granicach 600-800mg/1h w zupełności  wystarczą do pomieszczeń w granicach kilkudziesięciu metrów ok 40 i więcej.
Poza tym 15min wystarczy, a do takiego pomieszczenia wchodzimy po min 1,5h, pamiętać należy o kwiatach doniczkowych, żeby je wynieść na czas ozonowania.
 

I o akwarium.
Ktoś tam powyżej podawał czas rozkładu ozonu. Pamiętajcie że to jest czas połowicznego rozkładu a nie całkowitego. Sugestia jego co do 1.5h ma sens bo pozostanie go już ca 25% pierwotnego stężenia max. Jak się da wietrzyć i już.
Ja z powodzeniem stosuje w domu i w samochodzie do do dezynfekcji klimy ale nie urządzenie przemysłowe .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia przemysłowe mają ten plus że elektrody są zrobione z lepszych materiałów i tak przy produkcji ozonu nie trują szkodliwymi związkami.

O tym się zapomina a raczej producenci małych tanich ozonatorów o tym nie wspominają

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.