Skocz do zawartości
IGNORED

Zasilanie anodowe Single Ended 300B - zwarcie.


Kubic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Potrzebuję Waszej pomocy przy budowie wzmacniacza AVT5392 single ended na lampach 300B.

Link do dostępnej dokumentacji:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z góry przepraszam za amatorskie pytania i będę wdzięczny za rzeczową pomoc.

  1. Przy pierwszym uruchomieniu (na szczęście przez szeregowo włączoną żarówkę) miałem zwarcie.
  2. Przyczyną zwarcia jest obwód zasilania anodowego. Po odłączeniu tylko napięcia anodowego (J2) zwarcie nadal występuje. Po odłączeniu napięcia zasilania (J1) 330V zwarcia w całym wzmacniaczu nie ma.
  3. image.thumb.png.a71a7266034d3e03bcf269ab6af3eeda.png
  4.  Po odłączeniu obudowy tranzystora Q1 od radiatora zwarcie zostało usunięte . Tranzystor był odizolowany podkładką mikową. Po demontażu widoczne jakieś małe warstwowe pęknięcia, więc może przy wyższych napięciach było przebicie. Test „buzzerem” w mierniku nie wskazywał zwarcia.
  5. Po uruchomieniu bez przykręconego radiatora zwarcia nie ma, ale napięcie anodowe na złączu J2 zamiast 370VDC wynosi 480VDC!
  6. Użyłem tranzystora STW20NK50Z zamiast STW18NK80Z. Po wylutowaniu wygląd na sprawny.
  7. image.thumb.png.494f15d68c5c7503d572d2af4467306d.png
  8. Transformator sieciowy wykonany na zamówienie, w stanie jałowym zamiast 330VAC daje 360VAC. Myślałem, że przy obciążeniu różnica nię będzie taka duża ale jest podobnie. Czy to mozę być przyczyną, aż 480V DC na wyjściu zasilacza?

Gdzie szukać dalej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minutes ago, Kubic said:
  1. Myślałem, że przy obciążeniu różnica nię będzie taka duża ale jest podobnie. Czy to mozę być przyczyną, aż 480V DC na wyjściu zasilacza?

Gdzie szukać dalej?

Jak dobrze rozumiem ten układ to tam punktem odniesienia tej bieda regulacji jest dzielnik 27k/1m względem wyprostowanego AC z trafa (niech ktoś poprawi jak gadam głupoty) więc 30v AC więcej może mieć wpływ na otwarcie mosfeta. Może być też coś strzelone po zwarciu i szczególnie ta zenerke by trzeba sprawdzić (mosfet też może być pod obciążeniem, tego miernik nie zbada). Trzecia rzecz taka że jak masz inny mosfet niż zaprojektowane punkty to też może inaczej regulować.

A czwarta (moja opinia) taka że osobiście gdybym robił 300b se to bralbym w ciemno projekt SkunkieDesign na klasycznym zasilaniu z dławikiem, on ma tam zresztą super dobre zasilanie tyle że lampę zastapilbym mostkiem jak już masz trafo pod mostek.

Sorka że tyle ścieżek.

Poza tym uważaj jak masz tam kondy na 450dc..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@Daniel_68412 dziękuję za wskazówki.

9 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

więc 30v AC więcej może mieć wpływ na otwarcie mosfeta

Tu mogę coś bredzić, ale MOSFET przełącza się już przy niewielkim napięciu dodatnim na bramce więc dodatkowe 30V chyba nic nie zmieni.

9 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Może być też coś strzelone po zwarciu i szczególnie ta zenerke

Sprawdzę wieczorem i dam znać.

9 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

(mosfet też może być pod obciążeniem, tego miernik nie zbada)

Możesz rozwinąć? Gdy testowałem tranzystor klasycznym MUCem w trybie diody to przed i po wysterowaniu bramki napięcie między źródłem a drenem miało dwa stany 500mV (stabilne w czasie) i 200mV które narasta do 500mV. Czy to narastanie napięcia to normalna sytuacja?

9 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

A czwarta (moja opinia) taka że osobiście gdybym robił 300b se to bralbym w ciemno projekt SkunkieDesign

Zdecydowałem się na Projekt AVT gdyż dopiero zgłębiam temat i chciałem by był możliwie prosty, aby móc go zrozumieć i czegoś się nauczyć.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kubic napisał:

Transformator sieciowy wykonany na zamówienie, w stanie jałowym zamiast 330VAC daje 360VAC. Myślałem, że przy obciążeniu różnica nię będzie taka duża ale jest podobnie. Czy to mozę być przyczyną, aż 480V DC na wyjściu zasilacza?

Tutaj upatrywałbym przyczyny. A to z kilku powodów:

1. Zasilacz ten nie stabilizuje żadnej wartości napięcia, a jedynie obniża go o wartość dzielnika + napięcie potrzebne do otwarcia FETa - w praktyce to 10-15V.

2. Musisz zatem mieć ok 500V na kondensatorze, co jest dla niego groźne.

3. 360VAC bez obciążenia zapewne spadnie do 330V pod znamionowym obciążeniem.

4. Bez obciążenia by się wszystko zgadzało:

(360 * 1,41) - 15V = 492,6V

5. Teraz pozostaje zobaczyć jak układ się zachowa pod obciążeniem prądem spoczynkowym. Jeżeli napięcie będzie za duże to można lekko zmniejszyć prąd spoczynkowy aby nie przekraczać zakładanej mocy admisyjnej.

13 godzin temu, Kubic napisał:

Po odłączeniu obudowy tranzystora Q1 od radiatora zwarcie zostało usunięte . Tranzystor był odizolowany podkładką mikową. Po demontażu widoczne jakieś małe warstwowe pęknięcia, więc może przy wyższych napięciach było przebicie. Test „buzzerem” w mierniku nie wskazywał zwarcia.

6. Przy 500V na drenie uważałbym nawet jaki rodzaj miki zastosujesz  - są różnej grubości. Dałbym nawet podkładki ceramiczne dla świętego spokoju. Nie dajesz czasem pasty ze srebrem lub innej tego typu dla procesorów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, Kubic said:

Zdecydowałem się na Projekt AVT gdyż dopiero zgłębiam temat i chciałem by był możliwie prosty, aby móc go zrozumieć i czegoś się nauczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tak wrzucam dla potomności, jest schemat, dokładne pomiary oraz filmiki z budowy - jest prostszy od tego avt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 zwarcie było spowodowane złym izolatorem.

proponuje zamianę zasilacza niestabilizowanego anodowego na stabilizowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Muzg napisał:

2. Musisz zatem mieć ok 500V na kondensatorze, co jest dla niego groźne.

Zdziwiło mnie tak wysokie (niebezpieczne dla kondensatora) napięcie gdyż autor projektu(znany inż. Adam Tatuś) twierdzi że napięcie anodowe na trafie głośnikowym powinno być takie samo z jak i bez lamp. @Muzg możesz to skomentować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2 godziny temu, Muzg napisał:

4. Bez obciążenia by się wszystko zgadzało:

(360 * 1,41) - 15V = 492,6V

Dlaczego *1,41?

2 godziny temu, Muzg napisał:

6. Przy 500V na drenie uważałbym nawet jaki rodzaj miki zastosujesz  - są różnej grubości. Dałbym nawet podkładki ceramiczne dla świętego spokoju. Nie dajesz czasem pasty ze srebrem lub innej tego typu dla procesorów?

Nie udało mi się znaleźć podkładki ceramicznej TO-247. Ceramika ma gorszą przewodność cieplną niż mika więc jaka grubość będzie odpowiednia aby nie przesadzić?

Jeśli podkładką z miki to jaką  grubość sugerujesz? Może użycie dwóch warstw?

Użyłem jakiejś taniej pasty z "domieszką złota". Jaką pastę sugerujesz?

38 minut temu, witek_z napisał:

zwarcie było spowodowane złym izolatorem.

proponuje zamianę zasilacza niestabilizowanego anodowego na stabilizowany.

@witek_z Jaki izolator będzie odpowiedni? Jeśli możesz to doprecyzuj materiał i grubość.

Szkoda, że mój układ nie ma stabilizacji, ale na upgarde przyjdzie jeszcze czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kubic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przy napięciu 260V zwykłą podkładkę silikonową (szarą) - możesz dać dwie bez smarowania, radziłbym dodać termistory na anodowym i żarzenia prosto z trafa np. NTC-8D20.

Przecież sam piszesz że zamiast 360V masz 480V - jak zastosujesz układ z rysunku to za żadne skarby świata nie dojdzie do wyższej niż te 360 V

znajdź sobie PDF-a z tym LR8N3 tam jest wzór do obliczania dzielnika, ja z nóżki wyjściowej dałem rezystor 2,4 k zamiast 1,8 k.

możesz zastosować również inny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

Może być też coś strzelone po zwarciu i szczególnie ta zenerke by trzeba sprawdzić

Diody są sprawne.

2 godziny temu, witek_z napisał:

Przecież sam piszesz że zamiast 360V masz 480V - jak zastosujesz układ z rysunku to za żadne skarby świata nie dojdzie do wyższej niż te 360 V

Jasne, ale ja chcę zrozumieć dlaczego mam 480V zamiata 360V. Jest to KIT AVT sprzedawany od lat więc musi działać poprawnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Kubic said:

Jasne, ale ja chcę zrozumieć dlaczego mam 480V zamiata 360V.

w zrozumieniu pomoże Ci jak sobie sprawdzisz jak się zmienia to anodowe napięcie w czasie od włączenia ampa - Muzg już napisał, że to nie jest regulacja napięcia więc póki lampa się nie nagrzeje i nie zacznie przewodzić napięcie leci w górę jak w klasycznym wzmaku (a masz przecież dodatkowe 30ac * 1.41 wynikające z nadmiaru na trafie) - to 480v w którym momencie mierzone i przy jakim prądzie anodowym (najlepiej zmierzonym) 300b?

trafa i obciążenie oczywiście podłączone?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zerowym prądzie Anodowym gdyż w podstawkach nie ma jeszcze lamp. Taką procedurę uruchomienia opisał autor.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x  1,41 (właściwie razy sqr(2)) bo kondensatory ładują się bez obciążenia do wartości bliskiej wartości szczytowej Us=Urms * sqr(2)

I taka uwaga: Nie ma potrzeby stosować diody zwrotnej ze źródła do drenu. W zasadzie każdy MOSFET ma taką diodę w swej strukturze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, Kubic said:

Przy zerowym prądzie Anodowym gdyż w podstawkach nie ma jeszcze lamp. Taką procedurę uruchomienia opisał autor.

no to ja postawię takie pytanie teraz: jakim cudem z zakresu 330-360ac ma powstać podobny DC?

ile anodowego napięcia tam ma byc z lampami i poprawnie ustawionym prądem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

świetne 101, warto obadać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kubic.Podkładki ceramiczne mają lepsze właściwości niż podkładki mikowe i są dostępne na allegro.Jeśli pasta ma dodatki w postaci metalu -to jest to pasta PRZEWODZĄCA prąd!Zastosuj zwykłą pastę silikonową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daniel_68412, @Muzg, @witek_z nie dawało mi spokoju uzasadnienie,  że przyczyną 490V na wyjściu zasilacza

(zamiasta360-380V) jest brak obciążenia na zasilaczu i podwyższone napięcie z trafa 360V (zamiast330V).

Zrobiłem symulację w PSpice i na wyjściu otrzymałem 342V co jest znacznie bliższe założeniom konstruktora.

Więc pytanie skąd u mnie 490V nadal aktualne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

WykresAnode.thumb.png.0a8bfd69e6922c8b95f84197203c53a3.png

 

W dniu 26.09.2023 o 18:37, Daniel_68412 napisał:

ile anodowego napięcia tam ma byc z lampami i poprawnie ustawionym prądem?

Ia= 55-65mA, Ua=360-380V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAMPL to nie jest Vrms!! Podstaw amplitudę.

Poza tym na schemacie masz jakieś głupoty, być może to stan w t=0s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Muzg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubic Mega fajnie, że aż tak się Tobie chciało - teraz to mi łatwo gadać ale w sumie zaczynałem tak samo czyli na okrętkę pt "ja sam" (taki typ od dziecka) - dziś już wiem, że trzeba najpierw ogarnąć podstawy (jak 101 wyżej). Jeśli anodowego ma być ~370Vdc to na wyjściu z trafa by trzeba mieć zgodnie z fizyką ~265Vac + jakieś 10-20V na spadek pod obciążeniem. Zakładamy, że to zwykły nieregulowany zasilacz - a jak Muzg tak mówi to tak jest. To, że masz wyższe Vac na trafie niż trzeba to nie jakiś wielki dramat można to klasycznie zrzucić konstruując CLC... tu polecam psud2 [1].

 

[1] 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubic zresztą.. bierzesz trafo, wrzucasz AC na mostek i zapinasz odpowiedni kondensator. Mierzysz sobie AC na trafie, DC na wyjściu i wyciągasz wnioski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem nie tak dawno wzmacniacz lampowy 2x5W ale na EL84.

W miedzy czasie kumpel przyniósł mi kupiony gdzieś wzmacniacz na tych samych lampach lecz z trafem sieciowym 60 VA, po dorobieniu zasilacza stabilizowanego żarzenia i anodowego trafo sieciowe mocno się nagrzewało do tego stopnia że pacem nie można było dotknąć.

I tym sposobem kumpel kupił z indela (impregnowane) trafo 200VA (przewymiarowanie specjalnie) o napięciach wtórnych: 250V 0,5A i 9V 8A.

Później w moim wzmacniaczu zastosowałem to samo trafo lecz z rdzeniem nieimpregnowanym i oczywiście buczało, jak robiłem eksperymenty w stylu jak obniżyć napięcie (potrzebowałem anodowego 250V a miałem 350V) stosowałem rezystory chyba ponad 200 omów (już nie pamiętam) - a grzały się jak cholera, później jakies 10 diod połączono szeregowo w dwóch rzędach (takie coś jak na zdjęciu, ostatecznie rozebrałem trafo klejąc rdzeń i odwijając nieco tak aby napięcie było prawidłowe.

Ponieważ trafo gdzieś tam zamówiłeś i jeśli obiega ono parametrami niestety musisz coś zrobić aby były poprawne. Pisałeś w pierwszym poście że zamiast 330V masz 360V zmiennego co daje: 360*1,41=507V.

Jak nie zastosujesz zasilacza anodowego którego wkleiłem to jeszcze będziesz się bujał z tematem jeszcze pół roku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, witek_z said:

Robiłem nie tak dawno wzmacniacz lampowy 2x5W ale na EL84.

Ona umie tak wysoko w SE? Wg jakiego projektu był ten wzmak? Mam klunkry (trafa 5k i lampy) ale nadal nie wiem jak to skleić. Mam dużo lampek 6n2p i 6n1p i jakieś pentody sygnałowe, też ruskie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubic.

P=370Vx0,15A=55,5W moc pobierana przez układ.R=370V :0,15A=2467ohm to jest wartość rezystora obciążającego zasilacz.Podaj napięcie na wyjściu zasilacza po obciążeniu go tym rezystorem.Moc rezystora przynajmniej 100W.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Ona umie tak wysoko w SE? Wg jakiego projektu był ten wzmak? Mam klunkry (trafa 5k i lampy) ale nadal nie wiem jak to skleić. Mam dużo lampek 6n2p i 6n1p i jakieś pentody sygnałowe, też ruskie.

kupiłem ruskie 84 militarne od Roman_66094 i z lampyelektronowe zewykłą 6n2p, napięcie anodowe to 260V nie mierzyłem mocy ale "daje" zajebiście :) , rezystor sprzężenia to 5k a w katodzie rezystor 140 om oczywiście bez kondensatora C8, r8 - 1 k, trafo od Pietro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Daniel_68412, @Muzg, @witek_z absolutnie nie podwarzam waszej wiedzy, a jedynie chcę zrozumieć to co robię.

1 godzinę temu, Muzg napisał:

VAMPL to nie jest Vrms!! Podstaw amplitudę

Dzięki za oświecenie! 🙂 Diabeł tkwi w szczegółach 😉

Oczywiście symulacja potwierdziła co pisaliście. 

Zasilanie Vrms=360*1,41=507V daje na wyjściu  483V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zasilanie Vrms=330*1,41= 465V daje na wyjściu 443V

Vpp465.thumb.png.c6ca696e7d758fa5aece78468d397560.png

Czyli założenie konstruktora, że Ua ma być w przedziale 360-380V jest błędne bo ten zasilacz nie da tak niskiego napięcia. Potwierdzicie?

I teraz okaże się czy jestem debilem, czy autor wprowadził mnie tylko w błąd niefortunnym opisem z którego wynika że Ua bez lamp powinno wynosić360-380V? 

tekst.thumb.png.449450f96adeb327d149ca09934a1cab.png

Przeczytajcie proszę opis uruchomienia i dajcie znać czy jestem debilem 😄

Ps. Dzięki za edukację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi się popsuło i nie mogę normalnie cytować : @Daniel_68412, @Muzg, @witek_z absolutnie nie podwarzam waszej wiedzy, a jedynie chcę zrozumieć to co robię.

 

Ale po cholerę jeśli masz podane na tacy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, wojkubi napisał:

2467ohm to jest wartość rezystora obciążającego zasilacz.Podaj napięcie na wyjściu zasilacza po obciążeniu go tym rezystorem.Moc rezystora przynajmniej 100W.

Skąd ja wytrzasnę Rezystor 2,5k i 100W? 😬

3 minuty temu, witek_z napisał:

Ale po cholerę jeśli masz podane na tacy.

Bo są ludzie, którzy uważają, że coś jest jakieś bo ktoś im tak powiedział, a są też ludzie, którzy uważają coś za jakieś bo rozumieją dlaczego takie jest 😉

Autor podawał na tacy coś innego niż Wy... i chyba dobrze, że poddałem to pod wątpliwość bo mógłbym mieć niezłe pierdzielnięcie. Napięcie maksymalne C5= 450V, a zasilacz podaje prawie 500V!

Czy mogę na krótko uruchomić wzmacniacz aby zmierzyć gdzie wypada punkt pracy lampy przy takim zasilaniu i jeśli będzie ok to wymieić C5 na bardziej wytrzymały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, Kubic said:

Czyli założenie konstruktora, że Ua ma być w przedziale 360-380V jest błędne bo ten zasilacz nie da tak niskiego napięcia. Potwierdzicie?

Trudno powiedzieć co było zamierzeniem autora. Być może to jest po prostu błąd bo widzę że SkunkieDesign daje im 435Vdc b+. No chyba że to napięcie ma aż tak siąść bo trafo za małe? Ale wtedy to też błąd i to już nie literówka. Rzetelność kitów avt to tak z tego co między zdaniami na przestrzeni lat wyczytałem bywa różna.

Pooglądaj trochę filmów u Steph na kanale, tam się serio można nauczyć budować wzmaki lampowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle dominują banialuki z transformatorem.

Żadne tam RMS tylko wartość szczytowa pomniejszona o spadki na diodach prostowniczych i ew. jakichś rezystorach (dławikach) włączonych w zasilaczu...

Aby napięcie spadło do okolic nominalnego to trzeba je obciążyć nominalnym prądem. Oba parametry są zazwyczaj opisane na transformatorze. I żadna to filozofia. 

Zasada; im mniejsze trafko tym większe zmiany napięcia. Z drugiej strony przy dużych trafach moce rzędu kilkunastu watów w ogóle nie robią wrażenia. Wówczas albo się to uwzględnia w projekcie albo stosuje stabilizator. Nie ma czegoś takiego jak przypadkowe dobierania trafa, byleby tylko napięcie się zgadzało! 

Dla ciekawości, ostatnio na małym toroidku 30VA doznaję takich efektów jak w wątku. Jak dla rozruchu podłączyłem trafo 500VA to napięcie na elektrolitach nawet nie drgnęło, będąc bliskie szczytowej wartości. 

Jak chce się mieć dobrze to buduje się stabilizator aby napięcie na lampach nie skakało od 500V bez obciążenia do 350V pod obciążeniem. Zwłaszcza początkującym!

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Trudno powiedzieć co było zamierzeniem autora.

Wkleiłem teks autora i ewidentnie nie zgadza się z tym co się od Was nauczyłem. Możesz się do tego tekstu odnieść bo nieźle zrył mi banie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kubic napisał:

Skąd ja wytrzasnę Rezystor 2,5k i 100W? 😬

Bo są ludzie, którzy uważają, że coś jest jakieś bo ktoś im tak powiedział, a są też ludzie, którzy uważają coś za jakieś bo rozumieją dlaczego takie jest 😉

Autor podawał na tacy coś innego niż Wy... i chyba dobrze, że poddałem to pod wątpliwość bo mógłbym mieć niezłe pierdzielnięcie. Napięcie maksymalne C5= 450V, a zasilacz podaje prawie 500V!

Czy mogę na krótko uruchomić wzmacniacz aby zmierzyć gdzie wypada punkt pracy lampy przy takim zasilaniu i jeśli będzie ok to wymieić C5 na bardziej wytrzymały?

ale sam pisałeś że trafo inne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Kubic napisał:

Czyli założenie konstruktora, że Ua ma być w przedziale 360-380V jest błędne bo ten zasilacz nie da tak niskiego napięcia. Potwierdzicie?

I teraz okaże się czy jestem debilem, czy autor wprowadził mnie tylko w błąd niefortunnym opisem z którego wynika że Ua bez lamp powinno wynosić360-380V? 

Podejrzewam, że w symulacji nie uwzględniłeś rezystancji uzwojeń transformatora i w związku z tm nie będziesz widział znacznego spadku pod obciążeniem.

Prawdopodobnie autor zastosował trafo 330V i o takim napisał, ale nikt nie wie jakie napięcie dawało pod pełnym obciążeniem. Najważniejsze jednak dla Ciebie nie jest napięcie na jałowo, a to jakie ma zasilać układ podczas obciążenia prądem spoczynkowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.