Skocz do zawartości
IGNORED

Kef R300 / azur 851a, wymiana wzmaka?


lucassa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem,

 

Jest to mój pierwszy temat na tym forum. Swoją przygodę z audio rozpocząłem rok temu i w tym czasie przerobiłem kilka kolumn i amplitunerów/wzmacniaczy i skończyło się się na tytułowej parze, jako źródło używam Cambridge cxn i tidal.

 

Można powiedzieć że jestem umiarkowanie zadowolony z zestawu. Podoba mi się przestrzeń, separacja instrumentów, rozdzielczość, kontrola basu choć tutaj zapewne mogło by być lepiej - podobno r300 są wymagające pod tym względem.

Mimo tych plusów mam wrażenie że granie jest trochę suche, owszem technicznie jest znakomicie, słychać każdy szczegółów, ale brakuje mi jakby to powiedzieć, trochę ciepła, muzykalności? Chodzi o to żeby dźwięk był przyjemniejszy w odbiorze, wciągał i miał w sobie to "coś". Nie musi być tak technicznie poprawny jak teraz.

 

W związku z tym chciałbym wymienić wzmacniacz i czytając forum oraz po prywatnej rozmowie z jednym z jego użytkowników na oku mam następujące sprzęty:

Roksan K3, atoll in200, arcam a39, Pioneer a70da, Yamaha 1100

 

Oczywiście dopuszczam myśl że za część takiego stanu rzeczy mogą odpowiadać kolumny. W takim razie z czasem byłbym skłonny wymienić i owe kefy, ale podejrzewam że wymiana wzmaka powinna załatwić mój "problem"

 

Na jaki wzmacniacz zwrócić w pierwszej kolejności uwagę, może ktoś miałby inne propozycje? Pokój 18m2, w małej części zaadoptowany (amatorsko).

 

Pozdrawiam,

Łukasz 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę, bo tu byłby największy przyrost jakości.

Może coś z Dynaudio, Sonusa czy Polk Audio a metraż wytrzymie może

nawet nieduże podłogówki, o ile będą na krótszej ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon ma nieszczęśliwe wymiary 6 x 3.1 m, kolumny stoją na środku długiej ściany, na krótkiej ścianie nie mam możliwości ich ustawienia. Jeździłem z kolumnami po pokoju i udało się znaleźć takie miejsce gdzie bas się najmniej wzbudza, dzięki panelom akustycznym zredukowałem też pogłos.

Możliwe że małe podłogówki by się tu odnalazły 🙂 Posiadam jednak jak mi się wydaje konkretne standy Rogoz i żal z nich nie korzystać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może czegoś ze szkłem w pre. To był mój pierwszy, większy krok do muzykalności. Z tym że tanio to może brakować kontroli przy tych kefach i oby za mdło nie było. Nie posłuchasz to się nie dowiesz. Pożyczyć nie zaszkodzi. 

Atoll, Pioneer i Yamaha myślę, że możesz skreślić z listy. Nie wiem jak Roksan i Arcam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, KEFy na pewno zaliczyłbym do tych bardziej muzykalnych sprzętów, więc jeśli w nich czegoś Ci brakuje, to faktycznie kwestia wzmacniacza. Cambridge nie jest ocieplony, jest dość techniczny i może nieco odchudzać brzmienie. Szukając bardziej rozrywkowego grania na pewno warto zwrócić uwagę na Atolla IN200, Roksana K3, ale też Caspiana M2, bo obecnie jest w bardzo dobrej cenie Dopisałbym do tej listy jeszcze Musical Fidelity M5Si, a także Rega Elex MK4, chociaż można też zahaczyć o Elicit MK5 z naszego outletu 😉 

Zachęcam też do obejrzenia naszego filmu ze wzmacniaczami do ok 10 000 PLN, znajdziesz tam też kilka ciekawych opcji. 

W razie czego zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy 🙂 

Co do ustawienia, spróbuj może skręcić je do środka. Moim zdaniem pozytywnie wpływa to na granie KEFa 😉 Oczywiście względem zdjęcia, które dałeś na drugim forum. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym na Roksan Caspian M2. Faktycznie obecnie cena jest zachęcająca. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, planuję jeszcze dziś wystawić azura na sprzedaż i jak tylko pójdzie (choć wiem że mogę długo czekać) zdecyduje się na jeden z wspomnianych wzmaków 🙂

@Q21 Akurat tego filmu nie widziałem, więc z przyjemnością obejrzę, dzięki 

 

Dam znać jak zmiana się dokona i czy dostałem to o co mi chodziło 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie robisz duży błąd. Wymienisz dobry wzmacniacz i za chwilę kolumny. To one są wygładzone, pozbawione emocji, mikrodynamiki na średnich tonach i trochę na górze.  Brzmią neutralnie, płasko i monotonnie. Mają świetny bas jak na monitory ale poza tym nic specjalnego. Tanie Tannoy DC6 (też o podobnej, netralnej barwie) grały dużo bardziej angażująco, dawały więcej emocji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, sprawa się zatem komplikuje 🙂 Jakie kolumny możecie polecić uwzględniając powyższe? zakładając budżet do 4 tys. na używane paczki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caspian m2. Chociaż pytanie czy twoje odczucia to nie kwestia złej mistyki lub jednak innych oczekiwań względem kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Sam mam kef r300 z atoll in200. Bardzo udane połączenie. Świetnie się zgrywają. Ale ostatnio po przeprowadzce do innego miasta zacząłem narzekać na zbyt ciemne granie i z nadmiernym basem. W tamtym mieszkaniu tak nie było. I takie rozwiązanie mi pomogło jak na zdjęciu czyli krzyżowe podłączenie. W ten sposób odziwo kolumny ożyły lepsza jakość na górze i dokładność. Basu jest tyle samo ale stał się troszke szybszy. Sam się zdziwiłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co prawda i tak zmieniam niedługo kable na inne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też słyszałem u siebie różnice przy podpięciu pod górne/ dolne terminale. Ja u siebie zrezygnowałem z wewnętrznych zworek (odkręciłem gałki w lewo) i dałem krótkie odcinki kabla głośnikowego pomiędzy terminale. Tak ktoś kiedyś doradził na forum i faktycznie była delikatna zmiana na plus (te wewnętrzne zworki są podobno słabej jakości).

Co do wymiany wzmacniacza, sytuacja się niejako sama rozwiązała. Trafiłem na taką okazję kupienia nowego arcama sa30 że grzechem byłoby go nie brać 🙂 Tylko muszę trochę na niego poczekać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam M2 Caspana do tylko R300, poprawi się wszystko porównując do 'kambodży'. Zastanawiam się aż czy biorąc pod uwagę rzeczone kolumny nie jest to skok w bok w budżecie 😋

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wtedy te krótkie odcinki wymienić na kable posrebrzane aby ożywić to Górne pasmo.

Caspian M2 byłby zdecydowanie poprawą ale kolega zdecydował się już na sa 30. 

Który ma Dirac więc teraz pasmo można dowolnie dostosować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Warto wtedy te krótkie odcinki wymienić na kable posrebrzane aby ożywić to Górne pasmo.

Caspian M2 byłby zdecydowanie poprawą ale kolega zdecydował się już na sa 30. 

Który ma Dirac więc teraz pasmo można dowolnie dostosować

Jakie krótkie kabelki posrebrzane polecasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KaBel096 napisał:

Jakie krótkie kabelki posrebrzane polecasz?

Qed albo chord. 

Qed wyjdzie pewnie taniej.

No i tak naprawdę co będzie dostępne u ciebie pod ręką gdyż na pewno będziesz potrzebował kupić najmniejszy odcinek kabla jaki jest czyli 1 m

To sklep sobie doliczy jeszcze za wysyłkę. Bez sensu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Mała aktualizacja, od 2 tygodni słucham na arcamie sa30, o ile po samym podłączeniu szału nie było to po zrobieniu diraca... całkiem inny dźwięk. Niskie tony w końcu się nie wzbudzają, są mocne i dobrze kontrolowane, góra delikatnie podbita i przyjemna. Na tą chwilę jestem zadowolony 🙂

Próbowałem kilku krzywych dirac, w tym tej od arcama, harmana +6/+8, nad'a i ogólnie najbardziej odpowiada mi ta ostatnia, w największym stopniu pokryła się też z wynikami pomiarów

Kwestia wymiany kolumn została odłożona na kiedyś 🙂

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kef r300 z atoll in200. Na ten moment brzmienie mi odpowiada. Kiedyś te kefy też na pewno zmienię. Moim zdaniem kef r300 są bardzo dobre dla początkujących 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.10.2023 o 20:56, lucassa napisał:

Salon ma nieszczęśliwe wymiary 6 x 3.1 m, kolumny stoją na środku długiej ściany, na krótkiej ścianie nie mam możliwości ich ustawienia. Jeździłem z kolumnami po pokoju i udało się znaleźć takie miejsce gdzie bas się najmniej wzbudza, dzięki panelom akustycznym zredukowałem też pogłos.

Możliwe że małe podłogówki by się tu odnalazły 🙂 Posiadam jednak jak mi się wydaje konkretne standy Rogoz i żal z nich nie korzystać 🙂

Ja mam pomieszczenie 6 x 4 i ustawienie na waskiej scianie to jakis bezsens. Praktycznie calkowity zanik basu poza tym najnizszym 30hz daje tak po uszach ze szok. Fakt ze wg. zasad powinno to wygladac lepiej bo jest wiecej miejsca za kolumnami i za glowa, ale jednak jest kicha.

W dniu 23.10.2023 o 08:15, Piotr Sonido napisał:

Caspian m2. Chociaż pytanie czy twoje odczucia to nie kwestia złej mistyki lub jednak innych oczekiwań względem kolumn.

Pisal ze cos tam wygluszal, wiec mozliwe ze wygluszyl za bardzo i wygasil dzwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2023 o 12:54, lucassa napisał:

Mała aktualizacja, od 2 tygodni słucham na arcamie sa30, o ile po samym podłączeniu szału nie było to po zrobieniu diraca... całkiem inny dźwięk. Niskie tony w końcu się nie wzbudzają, są mocne i dobrze kontrolowane, góra delikatnie podbita i przyjemna. Na tą chwilę jestem zadowolony 🙂

Próbowałem kilku krzywych dirac, w tym tej od arcama, harmana +6/+8, nad'a i ogólnie najbardziej odpowiada mi ta ostatnia, w największym stopniu pokryła się też z wynikami pomiarów

Kwestia wymiany kolumn została odłożona na kiedyś 🙂

 

Pozdrawiam

Dźwięk możesz sobie dowolnie zastosować. Poszukaj gotowych krzywych różnych firm. Warto testować.

W dniu 1.12.2023 o 13:26, KaBel096 napisał:

Ja mam kef r300 z atoll in200. Na ten moment brzmienie mi odpowiada. Kiedyś te kefy też na pewno zmienię. Moim zdaniem kef r300 są bardzo dobre dla początkujących 😁

Więcej niż początkujących.

Początkujący pójdzie w coś ekspresyjnego jak klipsch.

W dniu 3.12.2023 o 17:19, BlueDot napisał:

Pisal ze cos tam wygluszal, wiec mozliwe ze wygluszyl za bardzo i wygasil dzwiek.

Możliwe bywałem w takich salkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.