Skocz do zawartości
IGNORED

Kupiłem Quadral Tornado 40 - pytanie o przekrój przewodu do głośnika niskotonowego wewnątrz kolumny.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@StachMuszel

A mnie "tknęło" przeczytanie ze zrozumieniem testu Mobile 160:

http://www.mojeaudio.pl/z_ostatnich_dni/329-lecontoure_mobile_160_test_audiovideo_kwiecien_2010_2.html

ze szczególnym zwróceniem uwagi na zwrotnicę .... i okablowanie 😉 

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, SZROT napisał:

Od czasu produkcji tych kolumn, nastąpił OGROMNY przełom w wielu dziedzinach nauki, także w obszarach projektowania glosnikow, projektowania kolumn, symulacji komputerowych, materialow membran glosnikow i przede wszystkim pozniejszych pomiarow. Mało tego, stosuje się i tworzy tak wymyślne projekty, konstrukcje, tak dokladne przeprowadza sie symulacje a potem pomiary, że obecnie w tym względzie to już ABSOLUTNIE  INNA  RZECZYWISTOŚĆ.

Tym bardziej nie rozumiem po co kupowac taki staroc 😉 

Rzeczywistość jest ...bez zmian - nadal głośniki dynamiczne.

Reszta, to w 90% bajkowo-naukowe opisy producentow, by uzasadnić cenę z orbity i powielanie starych, sprawdzonych patentów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, porlick napisał:

Nie pierwszy raz drut nawojowy jest stosowany w audio do "nieco" innego celu. 😛

 

Sprawdzałem w Heco i paru innych. Przewody od zwrotnicy do przetworników to średnica całkowita wyn. 1 - 1,5 mm ... przekrój będzie troszkę większy.

 

58 minut temu, iro III napisał:

Rzeczywistość jest ...bez zmian - nadal głośniki dynamiczne.

Reszta, to w 90% bajkowo-naukowe opisy producentow, by uzasadnić cenę z orbity i powielanie starych, sprawdzonych patentów.

Jakże pięknie napisane, ale nie całkowicie w odniesieniu do stanu faktycznego ... przełom rzeczywiście nastąpił i to  w wielu dziedzinach, ale jednocześnie powędrował do innych półek cenowych ... i o to właśnie chodzi, o asy w rękawie oraz uzasadnienie ceny. Pomijam, że wielu ludzi, często niedosłyszy lub ma jakieś tam wady słuchu. Cena słuszna, dizajn świetny ...
Czy to coś złego? NIE!

Powiedzcie mi proszę, czy to jest elektrolit? ... w sensie kondensator elektrolityczny? Rok produkcji to lata 80-te i nie wygląda jak foliowy, poliestrowy itd.
Producent oznaczony, jako Quadral made in Germany 68 uF. Powoli zaczynam rozumieć problem, cena za MKT to Jantzen 95 zł.

 

IMG_5931zm.jpg

IMG_5940zm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Art113 napisał:

Quadral made in Germany 68 uF

Musi być elektrolit- suche foliowce o tej pojemności byłyby ogromne. Zwłaszcza wtedy.

Ale w sumie, to jaki jest problem?

Przecież w cewce, szeregowo z głośnikiem, jest od groma metrów drutu nawojowego- często o znacznie mniejszym przekroju i to jakoś nie przeszkadza? A te pół metra między zaciskami głośnika, a zwrotnicą, to już są fuj?

Zejdźmy na ziemię, bo zaczyna trącać spalinami silnika rakietowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, porlick napisał:

Ale w sumie, to jaki jest problem?

To kondensator dla toru niskich tonów i tolerancją 20%. Czytałem pobieżnie w wątkach DIY, że obecne mają tolerancję +-5%. Zapytam jeszcze w sklepie o współczesne odpowiedniki i ceny.
Problem polega na tym, że to stary niesamowicie elektrolit. Foliowych dla torów średnich i niskich nie tykam ... tzn. wylutuje, pomierzę itd.
Zrobię jeszcze schemat dla tego układu, choć teraz są na pewno lepiej zaprojektowane.

Znalazłem już Mundorfy za 18 zł x 2... uf 🙂 To jeszcze można przełknąć.

Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, audioburak napisał:

Jeśli ma związek z wooferem, to nie ma żadnego sensu wymiana na MKT.

Ani technicznego, ani tym bardziej finansowego, a jeszcze gabaryt ...

W kwestii technicznej jest sens. Nowy elektrolityczny, podobnej jakości itd. to koszt ~ 20 zł

Screenshot 2024-02-12 at 16-38-14 Mundorf Ecap 100V 68 00uf bipolarny 5% tolerancji.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, porlick napisał:

Nie ma. To bocznik, więc nie płynie przez niego sygnał użyteczny.

... to może w ogóle go wyrzucę z układu? 🙂
Przepraszam, ale nie zrozumieliśmy się a ja pisząc nie dokończyłem myśli.

Nie chcę go wymieniać ze względu na muzyczną dobroć, tylko ze względu na to, że jest po prostu STARY. Kondensatory elektrolityczne mają wielokrotnie krótszą żywotność, niż MKT, MKP itd.

Nie chcę tam już więcej zaglądać a jedynie być pewnym, że wszystko jest i będzie ok. ... np., gdy będę je odsprzedawał. Teraz jest sprawny, ale później za miesiąc, dwa, pół roku, rok? Dałem sobie trzy dni, choć pewnie skończy się na czterech, pięciu.

Pozostałe wyglądają świetnie.

IMG_5911zm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, StachMuszel napisał:

Wracają do grubości kabli wewnątrz kolumn, kolega miał ProAc Studio 100. Można powiedzieć referencyjny monitor. Kiedyś go podkusiło rozebrać te kolumny. Jak zobaczył jak cienkie kabelki tam idą do woofera (fabrycznie), postanowił je wymienić. Dobrze, że ich nie wyrzucił, bardzo szybko wrócił do oryginałów.

 Temat "kabli" podkreśliłem grubą kreską. Kupiłem i mam. Problem polega właśnie na tym, że nie wiemy,  jakie dokładnie tam były ORYGINALNIE kable !!! O to mi chodzi przede wszystkim. Mam wracać do "oryginałów" / "oryginalnych przewodów" jakiegoś Kolesia z Wólki Górnej?

Na zdjęciach powyżej, pokazałem przewody z Heco i nie widzę, aby to były kabelki o mikro średnicy lub przekroju. Nie przecinałem ich, ale to ewidentnie jakieś druty a nie plecionka. Jakie to druty? Mógłbym w sumie sprawdzić, odizolowując krótki ich odcinek. Jeśli znajdę czas to może to zrobię.

Jak wspomniałem powyżej to tyle w kwestii kabli.

Edytowane przez Art113
Poprawa błędów, uzupełnienie opisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art113 napisał:

świetnie

Nie bardzo- w tym sensie, że zwrotnicą jako całość nie wygląda świetnie, bo dobrze by było przynajmniej jedną z cewek (najlepiej tę na dolnym lewym rogu zdjęcia) obrócić tak, by jej oś była równoległa do płytki, skierowana w kierunku poprzecznym do tego, z którego patrzymy. Rozumiem, że tak, jak jest, prosciej poskładać zwrotnicę, ale to nie jest dobre według prawidlowych zasad orientowania osi blisko rozmieszczonych cewek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, porlick napisał:

Nie bardzo- w tym sensie, że zwrotnicą jako całość nie wygląda świetnie, bo dobrze by było przynajmniej jedną z cewek (najlepiej tę na dolnym lewym rogu zdjęcia) obrócić tak, by jej oś była równoległa do płytki, skierowana w kierunku poprzecznym do tego, z którego patrzymy. Rozumiem, że tak, jak jest, prosciej poskładać zwrotnicę, ale to nie jest dobre według prawidlowych zasad orientowania osi blisko rozmieszczonych cewek. 

 

To może być celna uwaga. Zauważyłem to w nowych projektach zwrotnic w sensie orientacji cewek właśnie. Nie bez powodu, niektóre cewki chroni się przed wpływem pól elektromagnetycznych, ale i nie tylko. Nie chcę się wymądrzać, bo nie prowadziłem testów i nie sprawdzałem tego doświadczalnie.

IMG_5911zm1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby cewki były tak, ich pola magnetyczne miałyby na siebie znacznie mniejszy wpływ. Pozostałe są od siebie na tyle daleko, że dla nich to ma małe znaczenie.

IMG_20240212_194602.jpg

Z drugiej strony - te kolumny to wyrób na tyle tani, że ich konstruktor nie zaprzątał sobie głowy taka "bzdurą", jak poprawną orientacja cewek i ich wzajemne oddziaływanie. 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, porlick napisał:

Gdyby cewki były tak, ich pola magnetyczne miałyby na siebie znacznie mniejszy wpływ. Pozostałe są od siebie na tyle daleko, że dla nich to ma małe znaczenie.

Już wiem o co chodzi. Wynika z tego, że najlepiej byłoby jak na zdjęciu. Na wcześniejszej fotografii nie widać tak odległości. Pokazałem to na innym zdjęciu. Ta cewka z toru tonów średnich, jest większa i leży bliżej.
A ta, którą pokazałeś, jest położona pomiędzy, prawie dwiema. I to ona byłaby tu najbardziej siejącą muzyczny zamęt 😃 ... chyba to byłoby poprawne z punktu widzenia teorii.

Nie wiemy przecież a ja nie nie będę sprawdzał, jakie jest obrazowanie pola elektromagnetycznego w tej zwrotnicy. Zastosuje jeszcze dodatkowo, takie ścianki izolujące elektromagnetycznie, które wyciągnąłem kiedyś ze starych, ale dobrych zasilaczy ATX.

Pomimo ... czasami tego ględzenia, naprawdę mi pomogliście. Już sam fakt roztrząsania tych kwestii, prowadzi nieuchronnie do najlepszych rozwiązań 😁

arozklad cewek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, audioburak napisał:

Ciekawe, że foto strony dotyczy TEGO SAMEGO elementu, który podlinkowałem ...

Przepraszam, ale mam wokół tor przeszkód, dzieci i kota ... nie zerknąłem, ale to dobrze, że znaleźliśmy to samo. To zawile w swoich pozorach, zakręcony na wszystkie strony wątek 😀

Już kupiłem z Allegro te właśnie, które podlinkowałeś. Znalazłem też tą kostkę i teraz pozostaje mi, tylko odszukać kabelek zasilający do niej. Miałem go w rękach pół roku temu ... muszę sobie przypomnieć okoliczności.

 

IMG_5941ZM.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te wszystkie dupersznyty 😉 tracimy z oczu główny cel zabiegów.

Czyż nie chodziło na wstępie wątku o poprawę przejrzystości i utemperowanie basu ?

Jest taki prosty, ale dość kosztowny eksperyment dla kabli głośnikowych wymagający

jednak zakupów; mogą nawet być z allegro np:

https://allegro.pl/oferta/przewod-alarm-domofon-domofonowy-cu-miedz-drut-kabel-ytdy-4x0-5-za-metr-13859373404

Trzeba raczej podwójną potrzebną ilość, bo nie wiadomo, na ilu poprzestaniemy.

Dajemy po dwie nitki na plus i minus, słuchamy i jak się nie spodoba, to przynajmniej

zachowaliśmy obie nerki 😉 

Ale uzyskamy po nim odpowiedź - czy da się coś wydusić z Quadrali czy nie ...

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audioburak napisał:

Czyż nie chodziło na wstępie wątku o poprawę przejrzystości i utemperowanie basu ?

Więc wracamy na start.

Utemperować bas można również sposobem "mechanicznym". To obudowa zamknięta, nieprawdaż? Jaki jest więc problem, by wypchać ja dokładnie materiałem tłumiącym? Polecam do tego celu CAŁĄ, NAJTAŃSZĄ poduszkę z Ikei, taka w poszewce z flizeliny, bo najmniej przeszkadza w przepływie powietrza. Po prostu wkładamy ja przez otwór głośnika, słuchamy i... jesteśmy zadowoleni. Głośnik "widzi" pozornie większą objętość, wypłaszcza się podbicie na basie, wyrównując charakterystykę i nie trzeba kombinować jak koń pod górę z kabelkami i innymi, niewiele lub zgoła nic nie zmieniającymi elementami. Choć wymiana starych i zużytych C elektrolitycznych na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, porlick napisał:

Więc wracamy na start.

Utemperować bas można również sposobem "mechanicznym". To obudowa zamknięta, nieprawdaż? Jaki jest więc problem, by wypchać ja dokładnie materiałem tłumiącym? Polecam do tego celu CAŁĄ, NAJTAŃSZĄ poduszkę z Ikei, taka w poszewce z flizeliny, bo najmniej przeszkadza w przepływie powietrza. Po prostu wkładamy ja przez otwór głośnika, słuchamy i...

 

Poczekajmy na efekt końcowy. Liczę na pozytywny efekt sumy wszystkich zabiegów. W szczególności to wytłumienie ścian od wewnątrz matą filcową i pokrycie membrany niskotonowca olejem werniskowym a dodatkowo wymiana tych kondensatorów. Oczywiście, trzeba  też wspomnieć o zmianie kabelków 😁

Kolejnym ziarenkiem dla końcowego efektu, może być zmiana położenia cewki a przede wszystkim, wzajemne odizolowanie pól każdej z tych cewek. Wczoraj bowiem, tą właśnie kwestią się zajmowałem. Te cewki sieją pole el. na resztę elementów wokół. Znalazłem już ekrany.
Poprawię połączenia na ścieżkach i użyję japońskiej, niesamowicie drogiej, jednej z najlepszych cyn na świecie. Mam trochę, bo udało mi się kupić od osoby prywatnej o wiele taniej.

Poczekajmy na efekt tych wszystkich zabiegów. Dodam jeszcze, że kupiłem lepszy "zaciskowo" - inny terminal wraz lepiej przewodzącymi gniazdami.

2 godziny temu, SZROT napisał:

Duzo dobrej pracochlonnej nikomu niepotrzebnej roboty 🙂 

Poczekajmy na efekt końcowy ... nie wyrokujmy jeszcze.

Liczę na lepszą jakość basu i najważniejsze, lepszą średnicę i wysokie tony.

arozklad cewek1.jpg

Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SZROT napisał:

Obstawiam w ciemno ze srednie i wysokie sie wyostrza i beda malo strawialne.

Masz na myśli utratę głębi?

Jeszcze nic tam nie robiłem. Jutro dopiero przyjdą kondensatory.

IMG_5932zm.jpg

Edytowane przez Art113
Uzupełnienie informacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Art113 napisał:

pokrycie membrany niskotonowca olejem werniskowym

Czemu chcesz spier...lić głośnik???

Godzinę temu, Art113 napisał:

użyję japońskiej, niesamowicie drogiej, jednej z najlepszych cyn na świecie

Noooo..... Obstawiam, że brzmienie podskoczy o 7 i 3/4 klasy wyżej. A może o 8 i 1/15...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, porlick napisał:

Czemu chcesz spier...lić głośnik???

 

Miałem na myśli werniks damarowy a nie olej werniksowy. Pomyliłem się.

Naczytałem się sporo wątków i opinii o jego użyciu na membranach celulozowych. Nikt nie pisał o nim negatywnie. Kupiłem je dla kolumn Heco. W Tornadach membrana jest papierowa - celulozowa lub raczej papierowa.

Z tego, co pisali to obniża się troszkę dźwięk, głośnik jest minimalnie dociążony i w delikatnie tylko zmienia parametr TS.

 

Dopóki pamiętam: czy można zmierzyć parametry głośnika i ile to kosztuje - pytam orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, porlick napisał:

To nieodwracalne.

Widzę, że starasz się twardo stąpać po Gai.
To fakt, ten zabieg jest nieodwracalny ... przy Heco nie miałem skrupułów, ale trzeba wziąć pod uwagę, że membrany też mają swoje lata i kiedyś miały, chyba trochę inne parametry. Zdecyduje na wyczucie.

13 minut temu, SZROT napisał:

gorzej chyba nie moze zagrac 😉 

W sensie, że po tym zabiegu? ... bo wcześniej, też grały do "dopy"?  😄

 

Czy można zmierzyć parametry pojedynczego głośnika i ile to  kosztuje - π x drzwi ... pytam orientacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.