Skocz do zawartości
IGNORED

EFEKT WYLEWANIA się dźwięku z kolumn - jakie przetworniki? Zakupy rozciągnięte w czasie.


Art113
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, micwoj napisał:

Przepraszam że tak piszę, ale twoje wyobrażenia na temat konstruowania zestawów są mało związane z rzeczywistością inżynierską.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Art113 napisał:

 Kolego @Zbi_Rek @SZROT oraz inni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

todome - @zbi_rek nokachi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Zbi_Rek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2024 o 00:29, Art113 napisał:
W dniu 20.02.2024 o 00:12, zapacoustics napisał:

25 lat doświadczenia? Żadna poważna firma By Ci tego nie zrobiła w Twoim budżecie

Żadna firma nie zrobiłaby mi projektu zwrotnicy w normalnej cenie, w oparciu o pomiary i parametry głośników, jeśli wysłałbym  do niej gotową kolumnę z przetwornikami?

Co Ty wypisujesz?

Czytamy ze zrozumieniem A TY mój Panie masz z tym duży problem ... 
Żadna poważna nie zrobi w Twoim budżecie.
A jak zrobi to najnormalniej w świecie odwali manianę i Cię za to skasuje wciskając Kit że masz HiEnd 2,5mm kwadrat OFC.

można smiało przyjąć ze układ 3 drożny wwzględem 2 drożnego to 4 razy więcej pracy i minimum 3 razy większe koszty jak myslisz ile pracy i wiedzy wymaga zrobienie poprawnie 4 dróg.

WIęc nie dziw się że jak znowu na forum pojawia się Wielki marzyciel chcący udowodnić całemu światu że zrobi Cuda i to 6 głośnikowe 5 drożne ale nie ma zielonego pojęcia w temacie a jego wiedza opiera się tylko na katalogach producentów kolumn sprzed lat to jest polewka na starcie. I zawsze w takim temacie autor ma totalnie wywalone na wiedzę a oczekuje tylko akceptacji swoich ideałów.
 

 

W dniu 20.02.2024 o 16:30, Art113 napisał:

Chciałem dodatkowo zapytać przy okazji:  czy jest jakaś różnica w sensie odsłuchu pomiędzy przetwornikiem okrągłym a owalnym?

Przyjmując ze mamy głośniki o takiej samej motoryce i budowie a różniące się tylko kształtem membrany to równice mamy z rozpraszaniu.

proszę budżetowa propozycja odemnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i zapomnij o 4 drogach ....
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zapacoustics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Art113 napisał:

ale kto wie 😀

Nigdy w życiu - przereklamowane, mocno nie polecam.

 

4 godziny temu, Art113 napisał:

Zastanawiam się jeszcze, czy nie zmniejszyć (rozmiarowo) odrobinę przetwornik niskotonowy w sytuacji, gdy nisko średniotonowy, byłby troszkę większy.

Nie zastanawiaj się bo zrobisz źle, 12-ka jest optymalna.

 

4 godziny temu, Art113 napisał:

Zastanawia mnie też wybór przetworników 4 vs 8 Ohm

Moim zdaniem (wszystkie kolumny mam 4 omowe) nie zaprzątaj sobie głowy wzmacniaczem, raczej pomyśl o zwrotnicy, w głośnikach 8 omowych cewki i kondensatory są większe a przez to droższe.

Nic nie napisałeś o propozycji SEAS-DAYTON?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, witek_z napisał:

w głośnikach 8 omowych cewki i kondensatory są większe

Kondensatory większe? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, witek_z napisał:

czyżby, coś ci się chyba pomieszało

Łopatologicznie trzeba jak widać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niższej impedancji pojemności rosną a indukcyjności spadają. W teorii między 4 a 8 Ohm dwukrotnie ale to tylko teoria w rzeczywistości przy filtrach bywa różnie bo impedancja głośników nie jest liniowa a ich odpowiedź nie jest wzorowa. Impedancje głośnika wybiera się pod projekt nie pod teorie.

Np. Często bierze się 4 ohmowki do monitorów bo ich parametry TS są bardziej optymalne do pracy w małych pojemnościach. Lub inny przykład celowo bierzemy 8 ohmową wersję woofera do dużych kolumn z niskim i agresywnym filtrowaniem aby wypadkowa wyszła w granicach 3-4 Ohm a nie 2 ohm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zap projekt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przemak napisał:

Łopatologicznie trzeba jak widać. 

chyba tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, zap projekt napisał:

przy filtrach bywa różnie bo impedancja głośników nie jest liniowa a ich odpowiedź nie jest wzorowa

Zapomniałem dopisać jeszcze o kontekście nieliniowości, bo przecież to nie stałe zasilanie ... niby fakt, ale wzmacniacz potrafi pobrać z sieci sporo prądu. Mało kto sprawdza i testuje zestawy w praktyce pod kątem obciążenia. U wielu ludzi, zestawy wzmacniacz + kolumny, są włączone, pracują całymi dniami, miesiącami, latami lub tak długo, jak włączony jest telewizor.


A jest jakiś głośnik, którego odpowiedź jest wzorowa? Nie ma głośnika idealnego, może być bardziej lub mniej zbliżony do ideału, wzorca.
Można by wysnuć wniosek, że głośniki 8 Ohms, będą mniej wysilone typowym użytkowaniem. Oczywiście to hipoteza, bo zaraz pojawi się komentarz, że ...

I dlatego właśnie założyłem temat, aby poznać opinie w praktycznym zastosowaniu i użytkowaniu przetworników w kolumnach.

13 minut temu, zap projekt napisał:

Impedancje głośnika wybiera się pod projekt nie pod teorie.

Sugerujesz, abym najpierw zrobił zwrotnicę i dokupił do niej przetworniki?

Mając przetworniki i kolumnę, mogę dokonywać pomiarów, modyfikować ją itd. ... chyba, że się mylę?
Wcześniej zażartowałem o brylantowych kondensatorach i złotych ścieżkach na PCB - jak wspomniałem to był żart. Na pewno nie będę kupował cewek, kondensatorów itd. za np. tysiąc, dwa, trzy tysiące złotych.

  

4 godziny temu, micwoj napisał:

Nie. Zwykle większy średniak jest gorszy na górze i wymusza niższy podział sr/wys ale pozwala niżej zejść na dole, co pozwala czasem nawet na subwooferów głośniki na dole. No i daje wyższą efektywność.

Bardzo rzeczowa uwaga.

 

50 minut temu, zap projekt napisał:

Często bierze się 4 ohmowki do monitorów bo ich parametry

To także wyczytałem z wielu opinii. Stąd zapytanie o przetworniki i moje bezpieczne założenie, że będzie to 8 Ohm. Chcę zrobić duże kolumny na co wskazuje m.in. rozmiar niskotonowego.

 

2 godziny temu, witek_z napisał:

w głośnikach 8 omowych cewki i kondensatory są większe a przez to droższe.

Nic nie napisałeś o propozycji SEAS-DAYTON?

To zakupy rozłożone na wiele miesięcy, więc na razie układam strategię. Nie złożyłem jeszcze super High End-owych kolumn, które mam 😁  Dzisiaj przyjdą ostatnie kondensatory 12 zł / 2 - 3szt. i muszę jeszcze posklejać ekrany. Muszę też poskładać, kupiony ponad pół roku temu mostek RLC.

SEAS-DAYTON to świetna propozycja i wbrew pozorom nie taka droga. Muszę się wczytać, także na forach anglojęzycznych.

Obawiam się kupować używanych, bo nigdy nie wiadomo przez ile rąk przeszły, komu z nich wypadły lub kto o coś zahaczył, albo uderzył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Art113 napisał:

Sugerujesz, abym najpierw zrobił zwrotnicę i dokupił do niej przetworniki?

Czlowieku, czy ty zdajesz sobie sprawe ze co nie napiszesz jakiekolwiek zdanie, w temacie w ktorym jestes kompletnym IGNORANTEM to wzbudzasz jedynie smiech i politowanie? Przestan juz ciagnac ten zalosny wywod.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Art113 napisał:

To także wyczytałem z wielu opinii.

Przestan czytac opinie.

Oprocz teorii dobra nauka jest przegladanie szczegolowo gotowych projektow i proba zrozumienia co i jak. 
Dobrze jak projekty maja pomiary tez.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, witek_z napisał:

chyba tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

4.thumb.png.e74a3e82cf2af57e684b2db84d448978.png8.thumb.png.5c5177bb2900790a1bb22726ce56f584.png

Teraz jak rozumiem będziesz wywodził, że 4,7 jest większe niż 10. Trzeba się nauczyć odróżniać licznik od mianownika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jest wątek dla beki, każda wypowiedź autora jest pod flame i nabijanie się z normalnego procesu projektowania ZG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SZROT napisał:

micwoju daruj sobie juz ta konwersacje, szkoda Twojego czasu,

Cały czas mam nadzieję, że pójdzie człowiek do porządnego projektanta i się nawróci 🙂 Albo zrobi jakiś gotowy projekt i będzie happy. Strasznie mnie mierzi że w tej branży działają i mają się bardzo dobrze hochsztaplerzy bez podstawowej wiedzy, a dobrzy projektanci zamiast robić ludziom projekty i kolumny i utrzymywać się z tego na czym się znają i co lubią, muszą chodzić do normalnej pracy. Właśnie przez takich domorosłych znawców. 

Ileż ja już ludziom kolumn poprawiałem po "serwisach", ileż tych gniotów bez polotu i z podstawowymi błędami wystawiają "manufaktury" na audioshow. A przecież to nie jest taka dziedzina wiedzy której poznanie jest jakieś straszliwie trudne... Skoro ja złapałem podstawy nie mając żadnego branżowego podłoża, to naprawdę nie jest to sztuka magiczna. Trzeba tylko czasu i zasobów, ale jeśli człowiek chce się czymś zająć profesjonalnie, to wypadałoby je poświęcić... 

Stąd mam nadzieję że się kolega da namówić na telefon do sensownych projektantów. Przecież kilku ich w Polsce jest. Albo na przeczytanie stareńkich tutoriali na diyaudio chociaż. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, micwoj said:

Stąd mam nadzieję że się kolega da namówić na telefon do sensownych projektantów. Przecież kilku ich w Polsce jest. Albo na przeczytanie stareńkich tutoriali na diyaudio chociaż. 

Możliwe również, że kolega autor chce się najeść krewetek za 2.50. Mam wrażenie, że 90% ludzi którzy się w diy pojawiąją chcą przede wszystkim oszczędzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, micwoj napisał:

Stąd mam nadzieję że się kolega da namówić na telefon do sensownych projektantów.

Żaden sensowny projektant, nie będzie gadał z kimś, kto nie liczy się ze zdaniem bardziej doświadczonej osoby. Ja tu widzę po prostu brak pokory, za to dużą chęć brylowania. Na jego miejscu kupiłbym/pożyczył/ściągnął kilka książek, artykułów o tematyce głośnikowej i w ciszy, bez poklasku zdobywał wiedze, bo gość kompletnie nie ma pojęcia o niczym.

Wszystko jest na wyciągnięcie reki, ale jakoś tak łatwiej lać wodę na forum i jeszcze biadolić, że nikt nie chce pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Daniel_68412 napisał:

Mam wrażenie, że 90% ludzi którzy się w diy pojawiąją chcą przede wszystkim oszczędzić.

I nie ma co się obrażać, też tak zaczynałem 🙂 

U mnie zaczęło się od tego że chciałem kupić pierwsze poważne kolumny (przedtem tonsil space 86 🙂) Już prawie wybrałem w sklepie ale poszedłem na AS, wszedłem do pierwszego pokoju i "stanęła" przede mną Diana Krall.. 

Od tej pory też tak chciałem, ale po przejściu wystawy doszedłem do wniosku że poniżej 10k nic nie znajdę. No, ale tyle kasy to nie miałem do wydania (to sporo lat temu było, średnia krajowa też była sporo niższa). Zacząłem czytać, później czytać jeszcze więcej i w końcu moje pierwsze poważne kolumny zrobił mi Luszti. 

Ale skoro zacząłem czytać, to się wciągnąłem i tak zostało 🙂 

Trochę inaczej rynek wyglądał, dało sie rzeczywiście oszczędzić, bo trochę było głośników w sensownej jakości i niskich cenach (FW146 do pierwszych kolumn kupiłem bodaj po 140zł, ushery9950 też coś po 200 🙂

Teraz się wyrównało, trudno wyrwać jakieś wymiatacze za grosze. A na dokładkę się rozbestwiłem i odkryłem że im droższy projekt tym bardziej się opłaca w stosunku do sklepowych cen. A na dokładkę na naukę, elementy, spalone elementy itp, że o czasie nie wspomnę, wydałem już przez lata znacznie, znacznie więcej. 

Więc jeśli ktoś zaczyna bo go nie stać - rozumiem i jeśli wybierze dobrą ścieżkę, to szanuję 🙂 

Tylko chyba coraz rzadziej ktoś się na to decyduje, bo trza wziąć dupę w troki, zacząć od czytania i oglądania, później wziąć wikol frezarkę, szlifierkę, lutownicę w rękę i jazda 🙂 A otoczenie się zmieniło i a to ludziom fejsbuk przeszkadza, a to netflix... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, meloV8 napisał:

Ja tu widzę po prostu brak pokory, za to dużą chęć brylowania. Na jego miejscu kupiłbym/pożyczył/ściągnął kilka książek, artykułów o tematyce głośnikowej i w ciszy, bez poklasku zdobywał wiedze, bo gość kompletnie nie ma pojęcia o niczym.

W punkt!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minutes ago, micwoj said:

I nie ma co się obrażać, też tak zaczynałem 🙂 

ale ja się nie obrażam

16 minutes ago, micwoj said:

wydałem już przez lata znacznie, znacznie więcej. 

O to mi chodzi, albo się człowiek gdzieś tam podda i zostanie bez systemu i bez kasy albo dopnie swego przez DIY - a wystarczy jakieś fuchy zabrać zamiast tracić czas i zapłacić albo komuś albo kupić coś sensownego z drugiej ręki - wyjdzie taniej i szybciej.

DIY to hobby a nie lifehack na tanie coś tam. Popełniłem sobie pompę ciepła z klimatyzatora 7kw i wyszło mnie to 10tys + masa czasu, żeby to dopracować. Tymczasem chińczyki już sprzedają monoblock 12kw za 8.5tys z dostawą pod dom. Mam satysfakcję, wiedzę i doświadczenie ale drugi raz brałbym ten monoblock + ogarnałbym to co chińczyki spatolili.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

Teraz jak rozumiem będziesz wywodzi

to teraz  wytłumacz dlaczego robiąc wstęgę DIY wychodzi mi wyższa wartość niż w głośniku 4 omowym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jeszcze jeden typ XO-schema-1.jpg

mała kolumna.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, witek_z napisał:

to teraz  wytłumacz dlaczego robiąc wstęgę DIY wychodzi mi wyższa wartość niż w głośniku 4 omowym

Bzdury piszesz. Jak się powołujesz na coś, co ma potwierdzać Twoje głupoty, to broń tego czegoś. To źródło, na które się powołujesz, uważa że piszesz bzdury. cbdo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Art113 napisał:

 

Obawiam się kupować używanych, bo nigdy nie wiadomo przez ile rąk przeszły, komu z nich wypadły lub kto o coś zahaczył, albo uderzył.

Zależy od kogo się kupuje.

Na forach są ludzie, którzy mają na sprzedaż głośniki używane w idealnym stanie, a nawet NOWE, nie używane (ponieważ zmieniła się koncepcja), w bardzo dobrych cenach. 

Ale, najgorsze co możesz zrobić, to polowanie "na okazję", na głośniki których tak naprawdę nie chcesz, a zamierzasz je kupić bo cena jest atrakcyjna.  Z takich "ulepionych" kolumn Hi-Endu nie będzie. Głośniki MUSZĄ być do siebie odpowiednio dobrane. 

Nie wspominam już o pomiarach i zwrotnicy, bo o tym już koledzy napisali (i również uważam że poważna firma ulepów nie będzie chciała stroić, tym bardziej w takiej obudowie, do której szkic zamieściłeś w pierwszym poście).

Kolejna sprawa, 4 drogi.  Po co?  Jeśli myślisz że dzięki temu uzyskasz "efekt wylewania się dźwięku z kolumn", to się mylisz. Nie ilość głośników o tym decyduje (bo w zupełności wystarczą 3 drogi), a dobór samych głośników, projekt obudowy (wyrównanie czasowe głośników, minimalizacja dyfrakcji), oraz wspomniana zwrotnica, dzięki której (wraz z odpowiednim projektem obudowy) uzyskamy płaską charakterystykę oraz wyrównanie fazowe głośników. 

Ale, to i tak nie sprawi że to będą najlepsze kolumny jakie słyszałeś. Mimo tego że technicznie będą poprawnie wykonane, swoim charakterem dźwięku nie przypadną Tobie do gustu (tym bardziej że będą wykonane z głośników kupionych okazjonalnie). Każdy ma inny słuch i jeden "projektant" zestroi tak, a drugi inaczej. 

 

Ale, jak już brniesz w DIY i sam tego robić nie będziesz, to najpierw znajdź kolumny firmowe które Tobie "grają" i opowiedz o nich człowiekowi który miał by Ci te kolumny stroić. Skoro się zna, to powinien doradzić na jakie głośniki "polować". Będzie większa szansa że coś z tego wyjdzie. 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, przemak napisał:

Bzdury piszesz.

Ale wytłumaczyć nie zamierzasz odnośnie tych moich wklejek - a wiesz dlaczego, bo kłuci się to z tym twoim myśleniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, witek_z napisał:

Ale wytłumaczyć nie zamierzasz odnośnie tych moich wklejek - a wiesz dlaczego, bo kłuci się to z tym twoim myśleniem

Tak, z myśleniem się kłuci 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, witek_z napisał:

Ponawiam pytanie?

Witek jak zwykle w formie 🙂 ... 18 lat na forum a dalej mało kumasz ...
za 7 lat dołączysz do elity 25 lat doświadczenia 🙂
Ale do doradzania pierwszy podobnie jak inne gwiazdy FAME AS.

Przygotuje Ci przykład
mamy dwa głośniki

Scan Speak R3004/662000
BlieSma T34A
i taki przypadek na potrzeby chwili. przerabiamy układ projektu ze szpilki na Aluminiaka bez zmian w koncepcji filtracji takie szybkie 1 do 1
Szpila miała zapięty 10uF z cewką X a Bliesma ma 3,3uF z tą samą cewką X - oba głośniki 4 Ohm i jak to wytłumaczysz ? MAGIC

poświęce tą chwilę z zrobie Ci szybkie screen shoty 🙂 Czy wierze że wyciągniesz z tego lekcje raczej nie ale moze przestaniesz się kłócić jak małe dziecko.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

124.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zapacoustics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.