Skocz do zawartości
IGNORED

zwrotnica w Sonus Faber'ach - proszę o pomoc


maskun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.03.2024 o 20:18, maskun napisał:

KEF Q700 czyli budżet za 4000zl nowe i po strojeniu od zera u pewnego specjalisty to grały tak że było u mnie parę osób z forum ale i akustyk co sprawdzał pomieszczenie to wszyscy przecierali oczy i uszy że to te kolumny tak grały

Mogę spytać czy łatwo się udało sprzedać kolumny po takich modyfikacjach? Ile ceny zakupu + modyfikacji udało się zwrócić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

czy łatwo

Bardzo trudno bo rzecz jasna taki kupujący nie ma pojęcia jak to gra A jak są komercyjne kolumny to sobie poczyta w internecie czy na YouTubie pooglądać.. bo ludzie raczej nie robią odsłuchów oni kupują po opiniach innych. Śmieszne ale tak właśnie jest. 

Ten co przyjechał to chciał mnie prawie całować jak wyjeżdżal z tymi kolumnami.. po prostu zdziwił się jak to dobrze grało A mi trochę jak ten "Niemiec co płakał jak sprzedawał" było potem żal ale chciałem po prostu czegoś innego.. teraz nie potrafię osiągnąć w żadnych komercyjnych takiej jakości dźwięku he he

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maskun napisał:

było potem żal ale chciałem po prostu czegoś innego

Przez jakiś czas miałem Kefy R serii. Zdziwiłem się, że zostały zamienione na Sonusy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prawda jest taka (trudno się przyznać) ale po prostu kolor.. były białe. No i trochę mnie to męczyło nie pasowało do wnętrza. Kupiłem je swego czasu okazyjnie więc tak naprawdę tak bardzo nie straciłem na sprzedaży. A te Sonusy to dokładnie to o co chodziło w wyglądzie😉

Słuchałem przed zakupem ale nie w swoim miejscu akustycznym. Tak naprawdę w domu po kilku dobrych godzinach byłem pewny że to nie jest to samo. Na pewno średnica jest fajna wysunięta do przodu tego też szukałem ale muszę mieć tutaj więcej rozdzielczości, dokładności w przekazie. 

Oczywiście wszystko co teraz włożę w zwrotnice nie będzie do odzyskania.. ale warto zrobić całkowicie nowe zwrotki a przy sprzedaży sprzedać ze starymi.. coś potem może się wykorzysta z tych upgradowanych🙂 w innym projekcie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ową dokładność  możesz tracić na dołku między 1000-4000 Hz ale tak są robione chyba Sonusy ? ,małe też więc to chyba ''firmowe '' brzmienie 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maskun napisał:

coś potem może się wykorzysta z tych upgradowanych🙂 w innym projekcie. 

Każdy głośnik wymaga innych nominałów części elektronicznych, nie liczyłbym na to, że uda się je wykorzystać ponownie. Mam w domu worek "starych" części.

Dużą zaletą KEF-ów jest dosyć stabilne pasmo pod każdym kątem. Można to pasmo w miarę swobodnie korygować i będą brzmiały dobrze. Sonusy z kolei grają inaczej w każdą stronę:
d2FjPTcwNXgxLjQ2Nw==_src_22288-max_sonus

Nie da się naprawić promieniowanie do przodu bez zmiany promieniowania do boków. Nawet gdy wyprawimy promieniowanie do przodu (czerwona linia), promieniowanie do boków pozostanie "krzywe" (albo bardzie krzywe).

Może tak być, że zmianą częstotliwości podziału albo rzędu filtra da się ulepszyć promieniowanie dookolne. Jednak nie jest to kolumny tanie, więc jest prawdopodobne, że obecne pasmo przenoszenie jest optymalnym kompromisem z punktu widzenia producenta. Osobiście nie stałbym zmieniać zwrotnicy w tych kolumnach.

Gdy zostały kupione w dobrej cenie, być może uda się je sprzedać bez większej straty? A zamiast nich kupić Kef R serii, albo używki Reference. Wykończenie R serii jest znacznie lepsze od serii Q, choć i nie jest to poziom Sonus Faber.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ivan Nikitin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam: oprócz Kef-ów polecam posłuchać Klipsch Heresy (albo droższe modele) - dadzą dynamikę, której Kef-om, niestety, brakuje. Ze zwrotnicą Klipschej można kombinować i jest mnóstwo gotowych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ivan Nikitin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla autora tematu mam taką radę : jeśli brzmienie Ci się nie podoba ale wizualnie kolumny są dla Ciebie niezastąpione - oddaj do fachowca, który pomierzy i ustawi Ci je od nowa i zgodnie ze sztuką projektowania filtracji kolumny. 
Nie grzeb nic na własną rękę.  Nie znasz się na tym (co nie jest grzechem, bo nie musisz się na tym znać) i możesz więcej popsuć niż naprawić a odsprzedanie tych kolumn po grzebaniu po omacku będzie wręcz niemożliwe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.03.2024 o 14:08, maskun napisał:

Czy je zamienić na inne elektrolity czy jest sens też foliowe ? 

A moim zdaniem jeśli lubisz charakter tych kolumn powinieneś wymienić kondenstory i nie ulegać opinii że trzeba zwrotkę przeprojektować (straci właśnie ten charakter)

powinieneś użyć Jantzen Audio Superior Z-Cap i Mundorf Ecap 100 Bipolarny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o dziękuje @witek_z za inny punkt widzenia 🙂
Dalej jest to jakaś tańsza opcja dla mnie - i teraz pisząc tylko hipotetycznie zostawie zwrotkę wooferów w spokoju a właśnie zajmę się średnim i wysokim pasmem. 
"Zajmę" to pewnie słowo na wyrost bo dalej nie wiem czy dźwięk się poprawi...zawsze jednak przy zmianach miałem robiony na nowo pomiar i dobór elementów był inny niż fabrycznie.

A napisz mi proszę czy ty może domyślasz się:-)  czy te 2 kondy 5,6uF są od średnich tonów a ten pojedynczy 10uF od wysokich ? bo idąc Twoim zaleceniem co mam zastąpić Superiorem a co Mundorfem Ecap   ???  do tego tam jeszcze są te niebieskie elektrolityczne na tej płycie z 1 postu. Je zamieniać na foliowe też ? a rezystory ?? bo te ceramiczne można by podmienić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit.
ok te Mundorfy co piszesz są elektrolikami więc rozumiem że podmiana foliowych na Superiory a reszta na te Ecapy.
Tak licze to też kwota spora...no ale wszystko jeszcze do przemyślenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, maskun napisał:

bo idąc Twoim zaleceniem co mam zastąpić Superiorem a co Mundorfem Ecap   ???

wszystkie foliowe zastępujesz superiorem, natomiast wszystkie elektrolity(te w basie też) Mundorf Ecap

wszystkie są w Poweraudio choć to nie reklama - po prostu ja się tam zaopatruje

5 minut temu, maskun napisał:

Tak licze to też kwota spora...no ale wszystko jeszcze do przemyślenia

ale jakbyś zastosował wypasione mundorfy to jeszcze gorzej cenowo

może będziesz zmuszony do powiększenia płytki (zależnie od elementów które kupisz)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe kondensatory mają długie nogi , ja bym dołożył jedną płytkę zrobił piętro dla tych kondensatorów co się nie mieszczą na oryginalnej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, jarekb napisał:

Nowe kondensatory mają długie nogi , ja bym dołożył jedną płytkę zrobił piętro dla tych kondensatorów co się nie mieszczą na oryginalnej 

no właśnie jakieś takie kombinacje trzeba zrobić bo się nie zmieści a do tego taki pomysł to zastąpić elektrolity na Mundorf Ecap 63V bo przecież 100V to lekka przesada a zawsze przy mniejszym napięciu bedą gabarytowe korzystniejsze.

Druga sprawa to laminat nie jest 1wszej jakości i różnie to może być z polami lutowniczymi przy takim odlutowaniu/lutowaniu. Fabryczne elementy są przy okazji na jakiś mocny klej przyklejone i wiadomo jak się nie pracuje na co dzień z takimi przypadkami to można jeszcze zaszkodzić.
Jakby ktoś się zaoferował z pomocą za jakąś wiadomo $ to dać znać - może tak będzie lepiej że prześle zwrotkę i elementy do podmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maskun napisał:

może tak będzie lepiej że prześle zwrotkę i elementy do podmiany

Ale skad wiesz ze akurat te Superiory ci podpasuja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maskun napisał:

taki pomysł to zastąpić elektrolity na Mundorf Ecap 63V bo przecież 100V to lekka przesada

mylisz się i to grubo ponieważ te elektrolity 63 V są na napięcie stałe, pod zmiennym maja jeszcze mniej więc lepiej nie ryzykuj.

myślę że trzeba zakupić również mowy laminat (starych nie ruszaj oprócz cewek) i zrobić nowe uwzględniając wymiary elementów, nawet cewki mógłbyś wymienić na lepsze gdybyś miał taki oto przyrząd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 minutę temu, rafa napisał:

Ale skad wiesz ze akurat te Superiory ci podpasuja?

one grają ciepło

mocujesz elementy na taki elastyczny klej i po sprawie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym miernikiem różnie bywa miałem dwa , jeden pokazywał dokładnie jak by czytał z nalepki cewki :) , drugi zawyża o około  0,05 mH  , zamiast 0,20 mH pokazuje 0,24 mH  , A kondensatory rezystory i inne pokazuje dokładnie 

ale można spróbować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jarekb napisał:

z tym miernikiem różnie bywa

bardzo dużo zależy os styku, należy złączkę wymienić na złotą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co najchętniej to bym chciał zewnętrzne zwrotnice...zrobić "jakieś pudełko" i mieć je na kabelkach. Przełączyło by się między starymi a nowymi i dopiero wtedy wyszłoby czy te wszelkie zmiany to mit czy prawda  🙂

Ciekawe ilu forumowiczów ma takie rozwiązanie z zewn. zwrotnicami 🤨

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, maskun napisał:

wiecie co najchętniej to bym chciał zewnętrzne zwrotnice...zrobić "jakieś pudełko" i mieć je na kabelkach. Przełączyło by się między starymi a nowymi i dopiero wtedy wyszłoby czy te wszelkie zmiany to mit czy prawda  🙂

Ciekawe ilu forumowiczów ma takie rozwiązanie z zewn. zwrotnicami 🤨

kilku na pewno :) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też, ale na pewno wielu "stroi" zwrotnice mając je całkiem poza kolumną,

a montują je do wnętrza dopiero po ostatecznym dopasowaniu brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maskun napisał:

Ciekawe ilu forumowiczów ma takie rozwiązanie z zewn. zwrotnicami 

Ja mam na zewnatrz. Ale wczesniej, tak jak pisze audioburak, jak cos robilem to ze zwrotnicami na zewnatrz a potem dopiero finalnie montowalem do srodka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jakieś wersja testowa ZG. Głośniki wyprowadzone na terminale. Do tego płytka z tym samym rozstawem wtyków i na niej eksperymenty (tu najprostsza zwrotnica). Standardowo ZG są zasilane z dedykowanych wzmacniaczy i crossovera DSP. Ale u kogoś miało tak być i musiałem jednak dorobić zwrotnicę. Była stosunkowo złożona bo występowały tam pułapki i wyszła dużo większa płyta bazowa. Ale całość została ładnie obudowana. Wygodne rozwiązanie. Ale do rozwiązań DIY, chyba, że się przetnie to i owo i wyprowadzi kable na zewnątrz. Tak zrobiłem z Infinity Kappa dla kogoś kto chciał zasilać woofery z oddzielnego wzmcniacza. Jak sprzedawał to po prostu przywrócił połączenia. Było jak przed modyfikacjami. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam średnie podstawkowe , a płyta  z elementami to 14x19 cm i za wiele zacieśnić się nie da , na dnie kolumny to byłby niektóre elementy w pobliżu magnesu niskośredniotonowego , a jeszcze mino 2-3  lat uczę się i kombinuję nowe ''pomysły'' , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a chciałbym o Wasze zdanie spytać - czy jest sens żeby podmienić głośniki ?  Zależy mi na średnicy i górze pasma a po pomiarach kosza, wnęki itp. wygląda że wejdą scan speak'i a dokładnie revelatory D2904/9800 i 15M/4531K00 lub 15M/8631G00
Oczywiście na końcu strojenie. Dla mnie to tylko taki prosty pomysł ale on niesie ze sobą trudności ?? dopasowanie do pojemności obudowy - jej konstrukcji wewnętrznej. Czy to się uda zrobić ?? oczywiście to będzie droga zabawa bo same głośniki 4k wyjdą na 2 kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie warto , jak by to były moje kolumny i koniecznie te bo ładne , to jak pisałem powalczył bym z dołkiem między 1000-4000 Hz tam jest ok -4 dB ? a to już słychać , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak można powalczyć z dołkami ale fakt jest taki że słuchałem pewnych kolumn właśnie na Revelatorach i tam zupełnie inna szczegółowość...niby ta sama piosenka brzmi podobnie ale "faktura" głosu czy instrumentów jest całkiem inna znaczy lepsza aż się człowiek uśmiecha.
Dlatego zastanawiam się czy prostym sposobem można tak podmienić głośnik z rzecz jasną nową zwrotnicą. Czy tutaj jak konstruktor, inżynier dobiera głośnik to sprawdza litraż, wewnętrzną konstrukcje obudowy itp.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze warto eksperymentować... jak się ma środki i na pewno nie niszcząc niczego po drodze. Po prostu lepiej sklepać jakieś najprostsze mocne skrzynie do eksperymentów o określonej pojemności (a może regulowanej? - da się).

Bo na czymś grającym obecnie... to najczęściej rozpirzysz (i już nie da się wrócić) a nowe nie powstanie na tym... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najlepiej było by to wszystko zostawić ale będzie mnie męczyć. Jak nie teraz to odezwie się za miesiąc, pół roku 😄

Podsumowując to możliwości na poprawę brzmienia (nie wliczając zewnętrznych spraw jak akustyka, wzmacniacz, voodoo kable) to :

-zmienić zwrotnice na tych samych wartościach - tylko podmiana elektrolitów na foliowe a foliowych w głównym torze do tweetera i średniego na znacznie lepsze foliowe

-przeprojektować zwrotnice - nowe punkty podziału, uproszczenie w ilości elementów jeśli głośniki na to pozwolą, dodatkowe wygłuszenie ścianek - może filc samoprzylepny


-zmienić jeden głośnik średniotonowy + obowiązkowo punkt 2

-zmienić średni i tweeter + obowiązkowo punkt 2

- nie marudzić i tak słuchać jak jest 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.