Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz 40W o małych zniekszt. TIM


Bardini
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie sprawdziłem działanie wzmacniacza w konfiguracji według pierwowzoru - ze schemat 2ABOX.GIF Wzmacniacz również pracuje bez zarzutu, dźwiękowo może nawet lepiej . Lecz to kwestia osobistych preferencji. Więc możliwe ze oryginalna konfiguracja była bardziej trafna niż z artykułu pani Urszuli Klapczyńskiej.

 

Nadal podtrzymuję ofertę przekazania pcb do badań.

Pozdrawiam Bodo_z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zasilania aboxa,"wzm.Klapczynskiej": czy ktos zasilił go symetrycznym 56V? jakie poczynił zmiany?, czy wystarczy zamiana C i T na wyższe napiecia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go zasilałem symetrycznym 61V, chodziło jak ta lala i mocy było co niemiara . Zmieniałem kondy, tranzystory i kilka oporów. Wtedy bodo_z mi podpowiedział które R warto zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grałem na 1 parce 2sc5200/2sa1943. Trafo miało 750VA. Męczyłem mocno na 4ohmach i nic;).

Te toshiby ciężko zajechać. No ale fakt lepiej jakby były po 2 parki na kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zastosuje się odpowiednio duży radiator i zadba się żeby ciepło z tranzystorów nie miało za dużej rezystancji cieplnej do radiatora to rzeczywiście można z tych tranzystorów pobrać sporą moc,i do 100W na pewno da się dojść a chwilowo możliwe że można nawet osiągnąć i moc znamionową z dokumentacji producenta - 150W inna sprawa gdy ktoś wejdzie w klasę A i pierwsze parę watów ma w tej klasie to temperatura struktury jest sporo większa i już nie da się poszaleć z jedną parką na wyjściu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zeskanowałem artykuły z RE, o których tu mowa:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

RE 1/81 - Nowoczesne rozwiązania wzmacniaczy Hi-Fi

 

RE 6/82 - Wzmacniacz 40W o małych ...

 

RE 3/83 - Wyjaśnienia i poprawki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez terminus

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RE 1/81 - Nowoczesne rozwiązania wzmacniaczy Hi-Fi

RE 6/82 - Wzmacniacz 40W o małych ...

RE 3/83 - Wyjaśnienia i poprawki

Nie wiem czy zauważyłeś ale te wszystkie informacje znajdują się już w wątku .

a by je zobaczyć nie trzeba ściągać aplikacji które są potrzebne przy zamieszczonych linkach.

pozdrawiam Bodo_z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakież to aplikacje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal podtrzymuję ofertę przekazania pcb do badań.

Chętnie bym się pobawił tylko nie mam teraz ani czasu ani nastroju nawet na swoje wynalazki.

 

3. Trafo miało 750VA. Męczyłem mocno na 4ohmach i nic;).

 

To zależy od napięcia a nie od mocy trafa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od napięcia a nie od mocy trafa.

 

Ale co zależy od napięcia? Ja napisałem informacyjnie jaka była moc trafo i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta cały czas aktualna,:) Co prawda już przećwiczyłem oba schematy i oba grają ciut inaczej ale nadal bardzo dobrze . Wyszła tylko i niedogodność a mianowicie przy napięciu zasilania +-35V na 4 diodach 1n4148prąd spoczynkowy nie daje się ustawić na więcej niż 15mA i trzeba dodać jeszcze szeregowo 1 diodę np. BAT 46 która ma około 0.3V spadku , umocowałem ją do Q12 na szybki klej, spowodowało to piękną regulację i stabilność termiczną bo zniknął problem doregulowywania prądu po 3-4 minutach gdy tranzystory Q12 i Q16 nagrzewały się i rósł prąd do około 35-40mA.

Pozdrawiam zainteresowanych KOLEGÓW Bodo_z.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co zależy od napięcia? Ja napisałem informacyjnie jaka była moc trafo i tyle.

No czy wytrzymają te Toshiby czy nie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po primo to nie ma lepszej metody udostępniania ?

Po secundo 30 Lat to trochę prehistoria a wy ją piłujecie :) ze już ......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po primo to nie ma lepszej metody udostępniania ?

Po secundo 30 Lat to trochę prehistoria a wy ją piłujecie :) ze już ......

Nie wiem co kolega ma na myśli . Większość ambitnych rozwiązań wzmacniaczy dyskretnych powstało w latach 70-80 .

Później to już było szukanie oszczędności, i zmieszanie ilości elementów nie zawsze na korzyść konstrukcji.

Następnie te same schematy trafiły do układów hybrydowych, a teraz na jedną strukturę.

W sumie nowatorskie są teraz wzmacniacze cyfrowe , czy lepsze to inna sprawa.

Całe wyzwanie teraz polega by zbudować wzmacniacz na nowoczesnych podzespołach bo raczej koła się drugi raz nie wymyśli.

Pozdrawiam Bodo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czy wytrzymają te Toshiby czy nie :)

 

Przecież te Toshiby mają Uce-230V. Jak je zasile nawet po 100V symetrycznie i będę napędzał kolumny np. 16ohm to nic wielkiego się nie wydarzy.

Bardziej moc strat ma chyba znaczenie czy wytrzymają czy nie. Wiem co to prąd i napięcie, ba nawet o mocy słyszałem ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie negouje ze pewnie rozwiąznaiea są złe ale pokaż mi rozwiązania w tym wzm zastosowane wzm szczytowych z lat 90 :)

Ten wzm - a raczej rozwiaznie miało jeden cel rozwiązać problem wolniutkich tranzystorów mocy z lat 70 :)

Rozwój tranzystorów wyeliminowł ten problem z początkiem lat 90

Nie jestem fanem takich czy innych rozwiązań ale dziś raczej nie ma problemów z TIM za to stara się uzyskać max zdolność do zejscia z tzw trudnym obciązeniem

Łatwo kiepskie wzmacniacze wyprowadzić z stabilnosci co własnie widac na szybkich przebiegach - co obserwójemy jako dzwonienie (choćby)

I gwarantuję ze taki problem bedzie większym problemem niż TIM.

Wymaga to od wzm niezłego żródła zasilania oraz własnie poprawnie z zaprojektowaną końcówką mocy a i samą jakościa tranzystorów :) z czym obecnie jest dla amatora istotnym problemem FAKE-ki to dziś po prostu standardzik

Chłopaki na innym poscie robią wzm słuchawkowy ale bedzie to wzm oparty na FAKACH z chin i się będa podniecać za kilka tygodni jakością dzwięku :)

ZYcie się to nazywa ale trzeba sobie zdawać sprawę w wielu czynników wpływajacych na jakość pracy wzm a nie jeden element.

Gdyż jakby któryś z tutaj kolegów miał coś w spólnego z elektroniką (i nie tylko) ciut więcej niez hobbystycznie wiedział by że cały system jest tak silny jak najsłabsze ogniowo, a o czym sie czasmi zapomina :)

A bawia mnie własnie rozwiażania (w.w) FAKE z chin i 70um miedz na PCB aby wzmacniacz co to ma 10 W grał lepiej :)

A propo tych tranzystorów moze i mają 230 V co na ogół spokojnie wystarcza ale jak ci wzm zaoscyluje a pech bedzie chciał ze pik bedzie znaczny np 240V to PSyk i dymek :0

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o TIM to raczej myślę że problem niestety został nie do końca opanowany co często słychać. Pewnie jest lepiej niż było ze względu na nowocześniejsze półprzewodniki co pozwoliło skrócić drogę sygnału od wejścia do wyjścia i opóźnienie dla wysokich częstotliwości jest mniejsze, ale nie znikło. Ten wzmacniacz nie jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania-tylko znane od wielu lat. Za to charakteryzuje się bardzo przyjemnym i dobrym dźwiękiem,który nie męczy a daje radość ze słuchania. Użycie w nim nowoczesnych półprzewodników nie może dyskwalifikować tej konstrukcji. A porażki bym upatrywał raczej w nie zawsze pewnych - oryginalnych półprzewodnikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeśli chodzi o TIM to raczej myślę że problem niestety został nie do końca opanowany co często słychać. Pewnie jest lepiej niż było ze względu na nowocześniejsze półprzewodniki co pozwoliło skrócić drogę sygnału od wejścia do wyjścia i opóźnienie dla wysokich częstotliwości jest mniejsze, ale nie znikło. Ten wzmacniacz nie jest wyposażony w nowoczesne rozwiązania-tylko znane od wielu lat. Za to charakteryzuje się bardzo przyjemnym i dobrym dźwiękiem,który nie męczy a daje radość ze słuchania. Użycie w nim nowoczesnych półprzewodników nie może dyskwalifikować tej konstrukcji. A porażki bym upatrywał raczej w nie zawsze pewnych - oryginalnych półprzewodnikach.

Też uważam, że stosowanie starych i sprawdzonych wielokrotnie schematów to nie żadna "plama" na honorze. Jest na tym forum kilku dobrych elektroników i oni nie tylko powtarzają układy tranzystorowe ale też lampowe. Natomiast mniej obeznani z zagadnieniem metod uruchamiania, pomiarów i regulacji układów wzmacniających będą oczywiście przepowiadać jakie to okropne czyhają na entuzjastów modyfikacji niebezpieczeństwa. Pozwólmy Im na eksperymenty. W końcu jest to jedyna droga ku innowacjom.

Pozdrawiam użytkowników z lutownicami w rękach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inż Klapczyńska zrobiła plagiat, niestety z bykami.

 

Oryginalna amplifikacja była w postaci pre pod phono mc/mm ,przedwzmacniacza liniowego.

 

Pózniej powstał project końcówki.

 

Punkty pracy były dostosowane do j-fetów w wejściach i USA tranzystorów o sporej liniowości i Becie.

 

Na dzień dzisiejszy jest to nadal dobre opracowanie ale... ale już archaiczne.

 

Lepszym wydaje się być skrócenie toru i zaimplementowania fetów z niskim Vgs.

 

Tak czy siak za dużo koralików aby złapało to oddech i pieprznięcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś uruchomiłem wzmacniacz z zasilaniem +-48V co prawda z troszkę za małym radiatorem dla tego napięcia, ale w rozsądnych głośnościach Wzmacniacz zachowuje się bardo dobrze, zero problemów z podwbudzaniem . Głośno bardzo nie grałem - mały radiator ale przez chwilę dałem czadu i ok, nic się nie zdymiło radiator się trochą zagrzał ,konkluzja - przy takim napięciu lepiej użyć 2 par i konkretnego radiatora. Tranzystory mocy których użyłem 2STA2510 i 2STC2510 Vceo100V, Cc25A, CpC 50A, P-tot125W, fT 20MHz,zachowują się bardzo dobrze.Choć słyszałem opinie że ST robi marne półprzewodniki do audio to dla tej konstrukcji chyba nie przeszkadza. Cały czas mam nadzieję ze jednak ktoś się skusi na pomiary. Ps. układ testuję bez elementów zabezpieczenia przed zwarciem .

 

Pozdrawiam Bodo_z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bodo_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Wzmacniacz gra już ponad 7 dni , z zasilaniem +/-48V nie zauważyłem żadnych oznak pod wzbudzania się wzmacniacza ani żadnych innych kłopotów. Mój syn(5 lat) sprawdził wzmacniacz wczoraj o 7oo włączając telewizje na ful - nie chcący, stawiając wszystkich domowników na nogi. Telewizję oglądam z dźwiękiem z zestawu stereo, ze względu że płaski telewizor ma słabe głośniki. Pcb sprawdziło się nader dobrze, żadnych kłopotów z przydźwiękiem i pod wzbudzaniem się nie zauważyłem też niestabilności termicznej. Nadal mam nadzieję że znajdzie się osoba która złoży i pomierzy konstrukcję.Pozdrawiam Bodo_z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzm - a raczej rozwiaznie miało jeden cel rozwiązać problem wolniutkich tranzystorów mocy z lat 70 :)

Rozwój tranzystorów wyeliminowł ten problem z początkiem lat 90

Nie jestem fanem takich czy innych rozwiązań ale dziś raczej nie ma problemów z TIM za to stara się uzyskać max zdolność do zejscia z tzw trudnym obciązeniem

Łatwo kiepskie wzmacniacze wyprowadzić z stabilnosci co własnie widac na szybkich przebiegach - co obserwójemy jako dzwonienie (choćby)

I gwarantuję ze taki problem bedzie większym problemem niż TIM.

 

A ja mysle ze problem z TIM-em jest byl i bedzie zawsze aktualny przy wzmacniaczach analogowych, mozna go tylko minimalizowac. Niski TIM to prawdziwy High-End, oczywiscie niezapominajac o innych sprawach jak wydajnosc pradowa, zaklocenia, masy itp. Obecnie sa metody znacznego zejscia z TIM-em do bardzo malych wartosci. Wiem zaraz powiecie ze TIM jest niemierzalny do 20khz ale ja nie mysle o pracy na 20khz ale o pracy na 1Mhz ;) bo petla musi miec spory zapas szybkosci aby moc to poprawic a by wzmacniacz pracowal z globalna petla. A globalna petla to mowcie co chcecie ale jednak kontrola na basie na srodku i gorze. Wszystkie uklady bez globalnej petli graja slodko ale jednoczesnie sa rozmamlane jednak ;) To fakt zrobic wzmacniacz z globalna petla aby gral jak lampa to jest dopiero wyzwanie...A schemat "Klapczynskiej" to jest dobry zloty srodek, warto ten schemat sprobowac, chociaz fakt nie jest to moze szczyt techniki. Ale jak to mowia w Stereophilu odnosnie konstrukcji sprzetu nie wazne jest jakie dajesz produkty do zupy ale jak to zgotujesz.

 

Pozdrawiam StasioP

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze problem z TIM-em jest byl i bedzie zawsze aktualny przy wzmacniaczach analogowych, mozna go tylko minimalizowac. Niski TIM to prawdziwy High-End, oczywiscie niezapominajac o innych sprawach jak wydajnosc pradowa, zaklocenia, masy itp. Obecnie sa metody znacznego zejscia z TIM-em do bardzo malych wartosci. Wiem zaraz powiecie ze TIM jest niemierzalny do 20khz ale ja nie mysle o pracy na 20khz ale o pracy na 1Mhz ;) bo petla musi miec spory zapas szybkosci aby moc to poprawic a by wzmacniacz pracowal z globalna petla. A globalna petla to mowcie co chcecie ale jednak kontrola na basie na srodku i gorze. Wszystkie uklady bez globalnej petli graja slodko ale jednoczesnie sa rozmamlane jednak ;) To fakt zrobic wzmacniacz z globalna petla aby gral jak lampa to jest dopiero wyzwanie...A schemat "Klapczynskiej" to jest dobry zloty srodek, warto ten schemat sprobowac, chociaz fakt nie jest to moze szczyt techniki. Ale jak to mowia w Stereophilu odnosnie konstrukcji sprzetu nie wazne jest jakie dajesz produkty do zupy ale jak to zgotujesz.

 

Pozdrawiam StasioP

 

Oczywiście, zwłaszcza że jest to dość stary układ i nie za dobrych parametrach!!

A zainteresowanym budową dobrego układu poleciłbym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zainteresowanym budową dobrego układu poleciłbym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A co to zanaczy "dobre układy" ?

Bo te "wzorzyste zielone makatki" na stronie przez Ciebie podanej, to brzmieniowo załatwi dobrze zrobiony układ na EL84.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre EL84 gra już u mnie od 2 lat, teraz pora na ABOXA. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20270-0-18433100-1330609028_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to zanaczy "dobre układy" ?

Bo te "wzorzyste zielone makatki" na stronie przez Ciebie podanej, to brzmieniowo załatwi dobrze zrobiony układ na EL84.

No to niech załatwi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre EL84 gra już u mnie od 2 lat, teraz pora na ABOXA. :)

hehehe, mocy brakuje ? wysokoskuteczne kolumny i jest ponoć "sajgon", sam się do tego przymierzam.

sorry za offtop.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, mocy brakuje ? wysokoskuteczne kolumny i jest ponoć "sajgon", sam się do tego przymierzam.

sorry za offtop.

 

Ciekawość i swędzenie, które każe łapać za lutownicę. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.