Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny - Wasze konstrukcje DIY


Barthez
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Qubric, akurat ja uzywam głośników powszechnie dostępnych. Heco, Mission czy GTC pochodzą z Allegro lub zakupów na giełdzie, a Seasy, Vify i Morele kupuję w Audiocomponents. Zatem czepiasz się jedynie po to, by się czepiać. A pomierzone parametry Heco były publikowane na forum, więc o co chodzi? Jak im nie dowierzasz, to sobie sam zmierz, przynajmniej się czegoś nauczysz. I nie teoretyzuj na temat głośników których nie aplikowałeś, bo to nic nie wnosi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy działają na forum bezinteresownie inni częściowo zarobkowo (patrz w dziale ogłoszeń) a część z Szanownego Towarzystwa po prostu nudzi się na zajęciach;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 4 Lip 2005, 21:01

 

Może sobie zrobię, może sobie pomierzę, ale na pewno to wtedy będzie DIY.

 

To co Ty robisz nie jest żadnym DIY. Wiec zastanów się po co podajesz takie nic nie mówiące informacje w dziale DIY? Może nie widzisz w tym reklamy, ale nie uważaj innych za podobnie ślepych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric, gdyby w zakładce DIY były tylko wpisy ściśle na temat DIY, to wiesz ile by postów zostało? Najczęściej ludzie wklejają fotkę swojego dzieła nie pisząc nic o zwrotnicy, pomiarach itp. Co za różnica, czy ktoś przy tej okazji zrabia, czy nie? Nawet bym powiedział, że niech zarobi. Pomyślmy, gdyby na forum pojawili się wszyscy wielcy hi endu, to jak forum by skorzystało...

Twoje naloty na McGyvera są spowodowane chyba tylko tym, że gość się na nie wpienia.

Wygląda to tak, jakbyś napisał, że Twoje zestawy DIY grają nieźle, a ktoś by napisał, że dupa i jak chcesz tak twierdzić, to najpierw zamieść charakterystykę pomieszczenia w którym słuchasz, potem schemat zwrotnic i ustawienie zestawów, oraz skąd wziąłeś kasę na taką chałupę, bo inaczej to nie jest DIY, tylko się chwalisz:)

...a swoją drogą samo wskazanie typów głośników, które się ze sobą "zgrywają" jest sporym ułatwieniem. Na dobrą sprawę jeżeli chcesz sobie zrobić DIY z prawdziwego zdarzenia, to i tak trzeba wszystko pomierzyć.

Miałem kiedyś taką sytuację, że facet zrobił piękne zestawy, wewnątrz znalazły się zwrotnice na bardzo dobrych elementach, projekt uznany, ale niestety głośniki były podłączone w nieodpowiedniej fazie. Akurat coś tam słyszałem, odwróciliśmy bieguny wysokotonówki i tak zostawiliśmy, ostatecznie po kilku miesiącach zweryfikowały to pomiary, ale zaręczam Ci, że z "dziurą" w SPL też się dało słuchać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric, kwestia nazewnictwa tego co robię jest mi obojętna. Podaję sporo informacji w dziale DIY i forumowicze z tego korzystają. Jeżeli ty nie potrafisz skorzystać, to już nie moja wina. Pewnie chciałbyś gotowych projektów podanych jak na tacy, tylko skopiować. Może będę takie zamieszczał, może nie. Ale to ja będę decydował o tym co zrobię z efektami swojej pracy i jak je wykorzystam. Zarzucasz mi że zamieszczam wyłącznie nic nie mówiące informacje?? To śmieszne ze strony kogoś, czyje wypowiedzi na forum ograniczają się głównie do krytykanctwa za wszelką cenę. Wystarczy zapuścić wyszukiwarkę i prześledzić wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MacGyver tak trzymaj. Nie widzę nic zdrożnego w Twojej aktywności na forum. Nie sądzę, aby można przy użyciu forum zrobić sobie reklamę i kupę forsy. Zawsze skończy się to na zero, jeśli nie stratą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancaster napisał:" ...a swoją drogą samo wskazanie typów głośników, które się ze sobą "zgrywają" jest sporym ułatwieniem. Na dobrą sprawę jeżeli chcesz sobie zrobić DIY z prawdziwego zdarzenia, to i tak trzeba wszystko pomierzyć."

Ale jaja.

A co na to wasz guru? McGyver, mierzysz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle na tym forum najwięcej piszą Ci którzy nie mają wiele do powiedzenia. Albo krytyka albo ogólniki typu:gdzieś tam w sklepie coś słyszałem i słabo grało a za pół roku coś innego w innym sklepie grało lepiej.

 

Przypuścmy że MG udostępni cały projekt kolumn. Znajdzie się 10 amatorów, którzy go za ciężko zarobione pieniądze zrealizują. Pięciu z nich będzie zadowolonych a 5 zawiedzionych ponieważ miało inne oczekiwania.

Tych 5 zawiedzionych może poczuć się oszukanych.Odbiór dzwięku jest sprawą indywidualną.

 

Ilu z krytykujących działalność MG wykonało cokolwiek samemu i pokazało to publicznie, umożliwiając ocenę innym?

Co by nie pisać to właśnie tacy ludzie jak MG, PeterDaniel i jeszcze kilku innych nadają temu forum jakiś poziom.

Bez nich forum byłoby zwykłym śmietnikiem nic nie wartej pisaniny.

 

Jak na razie na tym forum opublikowano zaledwie kilka pełnych projektów DIY, a większość doświadczeń i porad odbywa się na priva. Wielokrotnie korzystam z tej formy wymiany informacji i zarówno MG jak i inni doświadczeni

forumowicze nie odmawiają porad i wskazówek ,nawet bardzo szczegółowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyć można, czemu nie, ale nie jest to żadnym gwarantem że system zagra tak jak powinien.

Co z tego ze badziewne zestawy mają bardzo dobre pomiary, skoro nie grają dobrze?

A jak i czym zmierzyć barwę dzwięku, spójność, jakość odwzorowania instrumentów, muzykalność.... itp?Tu jedenym instrumentem pomiarowym jest ludzkie ucho.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak pomierzyć zjawiska przestrzenne, kreowanie precyzyjnej lokalizacji, głębi, poczucia obecności?

Kolumny Tonsil Excellence mają znakomite wyniki pomiarów. A słuchanie tego dłużej niż 15 minut może spowodować ból głowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekzawa, oj mają mają, ale sam pomiar też może pomóc, nie zaszkodzi?:) Nikt nie mówi, że pomiary uber alles.

 

skali:)"A co na to wasz guru? McGyver, mierzysz?"

W życiu nie skorzystałem z porady McGyvera, o co Ci chodzi, man?, i najważniejsze: co na to Twój guru?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie dokładnie z Mc Gywerem. Ostatnio kumpel kupował u niego głośniki.Pierwsze pytania padały także o dane techniczne.Jest to oczyswiste bo trzeba wiedziec co sie kupuje do jakiego wzmacniacza itd. Co moze pociagnac te kolumny. Odpowiedz Mc Gywera " parametry parametrami - poprostu posłuchaj. I miał rację! Nie obchodzi mnie to, że wysokotonowy ciągnie do 30 khz skoro i tak tego nie usłysze, bo ludzkie ucho nie jest tego w stanie odebrac. Natomiast słyszę głębie dźwięku, scenę, stereofonię i to, że nawet gdy słucham głosno dźwięk mnie nie męczy. Mc Gywer robi naprawde dobre kolumny za przyzwoite pieniadze. Jeśli na tym zarabia to jego sprawa - od was zalezy czy dacie zarobic jemu czy specjalistom od marketingu, którzy wciskają ludziom kit za grubą kasę bo bardzo często testy w audiofilskich czasopismach są artykułami sponsorowanymi. Poza tym Mc Gywer pomógł mi i koledze w złożeniu swojego pierwszego przywoitego stereo zupełnie bezinteresownie. Zaznaczam, że sprzęt nie był kupowany u niego, on nam tylko doradził i doradziła nam bardzo dobrze. Wiem bo pare sprzętów przetestowałem zanim kupiłem to co mam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadam się w pełni z powyższym.

 

Od jakiegoś czasu mam Clio i każdę wolną chwilę wykorzystują na naukę. Mam takie same spostrzeżenia - podczas prób z różnymi driverami (na razie Tonsil bo tani...) już kilkakrotniie miałem sytułację że udało mi sie zwalczyc zawirowania w SPL a na ucho wszystko było do dupy. Z kolei jak jest giga dziura - gra fajnie. I bądź tu mądry i pisz wiersze! Na własnej skórze porzekonałem sie że pomiary (i pieniądze) szczęścia nie dają. W takich przypadkach pomocne może być jedynie własne doświedczenie i osłuchanie. Dla mnie jest rzeczą zrozumiałą że jeżeli coś nie jest podane wprost na forum to nie jest problemem i ujmą na honorze złapanie za klawiaturę i skrobnięcia do kogoś na priva.

 

Poza tym tak uzyskana informacje zawsze będzie bardziej szczegółowa bo podana precyzyjnie pod nasze potrzeby.

 

I wolna od wszelkich kretyńskich kłótni na temat komerchy na forum. Panowie zostawcie "teczki" w spokoju, mało wam polskiego piekiełka w sejmie itp. Niech każdy robi to w czym sie dobrze czuje, a jak chce niech bierze za to kasę, nic na siłę - kto nie chce i tak nie skorzysta z oferty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ian, nie musi tak być. Kiedy pomierzę moje kolumny strojone na ucho tak żeby dobrze grało, to nie ma giga dziur w SPL. Nie ma nawet większych dołków, choć idealnie płaskie jak stół też nigdy nie będzie. Dobre charakterystyki pomiarów nie muszą stać w sprzeczności z dobrym dźwiękiem, ale choć pomiary są uzyteczne, to i tak ostateczną weryfikacją jest odsłuch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie twierdzę że tak musi być. W stolatce czyję się dobrze ale w zwrotkach i poprawnym aplikowaniu różnych napędów na razie raczkuję. To że mam takie wyniki zrzucam raczej na braki w mojej wiedzy ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomiary są naprawdę użyteczne, szczególnie na pocżątku projektu. Misiomor kiedyś zwracał uwagę na to, że np. głośniki wysokotonowe zaczynają siać harmonicznymi wcześniej lub później, na podstawie tego można określić do jakiej f głośnik może pracować, oczywiście można celowo spowodować, że będzie jakoś "barwnie" podkolorowywał dźwięk-bo rodzaj zniekształceń na to pozwoli, ale na każdym utworze bedzie dodatkowo jeszcze ta sygnatura. Moim zdaniem, filtry powinny być możliwie proste i tu 2nd order sprawdza się dobrze, trzeba jeszcze tylko ciąć w miejscu, gdzie poziom zniekształceń samych głośników jest możliwie niski. Potem to już tylko słuchanie pozostaje i co jakiś czas pomiary, żeby czasami nie wpakować sie w spl ala loudness, co może się zdarzyć biorąc pod uwagę preferencje brzmieniowe naszej młodości:) Fajny sposób opisał kiedyś McGyver, polega to na zmniejszeniu kondzia w filtrze wysokotonówki i zwiększeniu cewki w midwooferze. Poprzez lekkie cofnięcie średnicy dźwięk jest mniej natarczywy, bardziej płynny, itp. Zmniejsza się też dobroć filtrów, co też możeokazać sie korzystne Nie można jednak przesadzać, bo za chwilę zwieje bezpośreniość i dynamika. I tu uszy niezastąpione, zgadzam się w 100%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolilem sobie na opis dla amatorów jak ja, prawdziwi wyczynowcy nie boją się aluminiowych membran , filtrów 4nd order i innych wydziwów o których nie mam pojęcia:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , przecież całą sztuką jest połączyć pomiary z satysfakcjonującym odsłuchem - chyba nie ma w tym temacie rozbieżności. Dziury niewielkie w przenoszeniu będą prawie zawsze. Podbicia, szczególnie w średnich tonach nalezy starać się unikać, bo to mocniej wychodzi. Te podbicia i duże dziury mogą czasami mniej wychodzić ale są rodzaje muzyki i dźwięków, że będzie ewidentne przebarwienia. Niewprawny słuchacz tego nawet nie pozna, bo będzie np. zaaferowany jak mu fajnie bas zjeżdża i "cykacze" świergotają :). Poważny konstruktor poleci na pewno wysłuchać swoich kolumn i jeszcze udowodni pomiarami, że nie zrobił chałtury. Ważniejszy jest na pewno odsłuch ale poparty pomiarem bo większość nie ma słuchu jak Penderecki i 100 tys. kawałków na przetestowanie wszystkich aspektów brzmienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo

np. zaaferowany jak mu fajnie bas zjeżdża i "cykacze" świergotają :).

hehehe strzał w dychę !

a jak mało to jeszcze pokrętełka do oporu i wtedy jest jazda :-))))

Słucham często tego uszczęśliwiany przez sąsiadów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amator, jeśli ma do dyspozycji sprzęt pomiarowy zawsze zrobi lepsze kolumny, niż "profesjonalista" który uważa, że wszystko słyszy. To chyba logiczne?

Taki program jak SW pomierzy, obliczy zwrotnice i pokaże co z tego wychodzi. Wystarczy zastosować tylko dobre komponenty i tzw. hi-end powstaje w tydzień.

Takie firmy jak ProAc robią nowe kolumny tydzień, może dwa. Nikt nie ma czasu na "lata doświadczeń i odsłuchów". Trzeba bić kasę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lancaster, absolutnie o nic mi nie chodzi, nie napisałem też "twój" tylko "wasz Guru" , a więc nie bezpośrednio do Ciebie... W pełni się zgadzam z przytoczonym w mojej wypowiedzi Twoim cytatem i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

igod

Amator, jeśli ma do dyspozycji sprzęt pomiarowy zawsze zrobi lepsze kolumny, niż "profesjonalista" który uważa, że wszystko słyszy. To chyba logiczne?

No chyba nie zabardzo logiczne jeśli nie ma słuchu.

Tak rozumując wszyscy powinni robić kolumny grające na takim samym poziomie a tak wcale nie jest.

Nawet projekty znanych firm prowadzi taki dobrze słyszący "guru", który nadaje im ostateczne brzmienie.

A robienie projektu w tydzień przez firmę to już pełana fantazja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś robi kolumny z dobrymi głośnikami to wie czego szuka i wie co robi. Jest różnica między amatorem, a laikiem.

 

A ja słyszałem osobiście od jednego "guru", że kolumny robi się tydzień. Ba, nawet wiele osób z forum stwierdziło, że to świetny dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma gotowe obudowy i głośniki nietrudne w aplikacji, a oprócz tego wiaderko przyzwoitych komponentów do budowy zwrotnic, to rzeczywiście można stworzyć dopracowany prototyp w tydzień. Póżniej będzie czas na kwestie estetyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok załóżmy, że nasz wirtualny "guru" ma przyzwoity słuch. Ażeby zrobić dobre kolumny musi mieć jeszcze dobre pomieszczenie odsłuchowe. Ciężko mi uwierzyć, że np. na 8 piętrze mrówkowca robi się uniwersalne kolumny, które na pewno dobrze zagrają np. w dużym salonie domu wolnostojącego (odbicia, tłumienie itd). Odnośnie profesjonalistów to czytałem, że mają porządne duże studia odsłuchowe i grupę ekspertów z dobrym słuchem oraz b. porządne zawsze gotowe do pracy referencyjne kolumny do porównań. Tym niemniej ponoć AA pokonał tą barierę, choć na pewno musi posiadać przyzwoity sprzęt pomiarowy i pomieszcenie odsłuchowe i z tego co słyszałem ludzi specjalizujących się w określonych rzeczach ..........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam, aż jakiś zespół neurochirurgów audiofili wymyśli jakiś przenośny wszczepiany pod czaszkę zestawik audio o referencyjnym brzmieniu. Zasilany z bateryjki 3V, z 30 letnią gwarancją. Jestem nawet wstanie zapłacić za wykonanie z najdroższych (najwyższej jakości) materiałów (ile tego może być - kilka gramów?).

Pozostaje kwestia źródła. Jak wymyślą coś na poziomie, to dam sobie uszy obciąć ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie taki osłuchany spec jest chyba ogólnie przydatny. Ale zastanawiam sie na ile jest to podyktowane względami marketingowymi a na ile rzeczywistymi potrzebami. Przecież każdy z nas (mam na myśli narządy słuchowe) posiada inną charakterystykę przenoszenia. Tak samo jak mamy różny zzrost, kolor włosów i długość... tak samo narządy słuchowe jest inny u każdego. W tym momencie to do dla naszego guru może być OK - dla innej osoby - na przykład dla guru z jekiejś drugiej firmy może brzmieć do bani, że nie wspomnę o potencjalnym szarym nabywcy produktu.

 

Cała przewaga DIY polega właśnie na tym że sami dla siebie jesteśmy GURU. I nawet jak jesteśmy głusi jak pień możemy zbudować sobie referencję (tak mi się przynajmniej zdaje)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekin, nie szalej. Dasz sobie uszy obciąć, a potem przeczytasz, że te inplanty to lipa i brzmią cyfrowo jak nie przykladając cedek i analog. Oczywiście przy wszczepianiu powiedzą, że to 8 cud, a przy obcinaniu uszu, że poprawi Ci się cx:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.