Skocz do zawartości
IGNORED

Kolce pod kolumny i jakie przewody!!


czubekst-ce

Rekomendowane odpowiedzi

>Wazne jest dla mnie natomiast zapobieganie rozsiewaniu dziwnych teorii ktore z czasem rozpowszechniaja sie i dezinformuja nowicjuszy

 

To socjotechnika...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xajas - z tymi nowicjuszami to przegięcie

każdy ma swój rozumek i trzeba się nim kierować aby zaspokoić swoje wyższe potrzeby

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> jar1, 11 Sie 2005, 12:45

 

Widzę, że dzisiaj jesteś nastawiony wyjątkowo perfekjonistycznie. Jeżeli nie tylko chcesz odprowadzać drgania z kolumny, ale jeszcze chronić ją przed drganiami otoczenia, to mam rozwiązanie zaspakajające Twoją bezkompromisowość.

Zastanów się nad nad cokołami wychodzącymi z niższej kondygnacji (np. z piwnicy) przechodzącym przez otwór w podłodze i nie stykającym się z nią na sztywno. Stawiając na nich kolumny osiągniesz i jedno i drugie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>xajas

To, ze walczysz z zabobonami to bardzo dobrze. Twoja strone internetowa przejrzalem dosyc dokladnie pierwszy raz kilka miesiecy temu. Wiele tam mozna zobaczyc i wiele z niej wyniesc. Szczerze podziwiam. Na mysl przychodzi mi takie oto okreslenie - CZŁOWIEK RENSANSU w XXI wieku. Brawo!!!

 

I prosze nie wyobrazac sobie (to do innych) ze sie teraz podlizuje koledze XAJAS-owi. Poprostu doceniam to co robi i trudno z tym dyskutowac.

 

Musze rowniez przyznac, ze przeciwnik jest nie lada, chociaz argumentacja w ostatnim wpisie skierowanym do mnie do konca mnie nie przekonuje. Chodzi mi o tego malucha i Porsche w kontekscie nikonsekwencji.

 

Ja to widze nieco inaczej. Sam rowniez uwazam, ze Porsche jest lepsze od malucha, a nie jezdze Porsche. To jestem niekonsekwentny?

Nie jezdze, bo nie moge ( z roznych przyczyn zreszta), ale gdybym mogl jezdzic Porsche a nie jezdzil bym nim? Wtedy tak, wtedy bylbym niekonsekwentny.

 

I w tym sie roznimy.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Nasuwa mi sie jeszcze wiele pytan, ale pewnie ktos powie,ze jestem upierdliwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Less

 

Nie, w tym przypadku nie chodzi o perfekcjonizm. Ja chcę poznac i zrozumieć argumenty na tezy tu wygłoszone.

 

Zapytam jeszcze, czy uważasz, że producenci kolumn i ich nawet wielcy projektanci opomiarowywują je w procesie projektowania gdy są 'na sztywno' przytwierdzone do podłoża. Czy to jest standardowe podejscie przy tej pracy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tu już tacy pewni nie jesteśmy. Ciekawe jak to robi np. B&W? Chyba tam inżynierowie powinni się znac na fizyce, przynajmniej z tego zakresu....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak sie odwaze, niecj inni gadaja.

 

Z dyskusji rysuje mi sie taki oto obraz, ze kolce maja za zadanie odprowadzic czesc " niedobrej energii" z kolumny do podloza. Chyba dobrze to zrozumialem?

 

Kolce, jakby na nie nie patrzec sa w tym przypadku niejako przedluzeniem drogi, ktora ta energia musi przebyc aby do tego podloza sie dostac. Tak czy nie?

 

Gdy juz ta energia do podloza sie dostanie to pewnie po jakims tam czasie tam sie rozproszy az w koncu zaniknie.

 

Czy nie prosciej byloby zneutralizowac ta energie wczesniej? Po co przesylac ja do podloza?

 

Czy niema w tej chwili materialow, ktore doskonale pochlaniaja energie? Jakies podkladki pod kolumne pochlniajace drgania czy maty wytlumiajace?

 

Jest to problem, ktorego jakos nie potrafie zrozumiec.

 

 

Dalej idac. Projektujac kolumne na pewnym etapie prac zapewne oblicza sie jej sprawnosc.

 

Czy odprowadzajac energie z kolumny poprzez kolce do podloza zwiekszamy jej sprawnosc czy moze na odwrot?

 

Czy kolce sa filtrem, ktory decyduje o tym jaka czesc energi zostanie oddana do podloza a jaka zostanie w kolumnie?

 

Nie jestem pewien, ale chyba mozna sobie wyobrazic sytuacje kiedy to cala energia dostarczona do kolumny w postaci sygnalu elektrycznego zostanie przetworzona a nastepnie oddana do podloza. Co wtedy bedzie, czy taka kolumna ma prawo zaqrac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>jar1

Juz raz w tym watku pisalem, ze z Ciebie zartownis jest, ale tym razem to wyczuwam lekka prowokacje.

Nie dam sie wciagnac.

Ja tylko pytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>=>jar1

>Juz raz w tym watku pisalem, ze z Ciebie zartownis jest, ale tym razem to wyczuwam lekka

>prowokacje.

 

Moja przy Twojej to tylko tak leciuteńka prowokacyjka:-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prowokacja. Poprostu mnie to zastanawia.

Tak samo jak i sytuacja w ktorej kolumna bedzie umieszczona w przestrzeni. Zreszta zostalo to w tym watku juz nawet opisane i nawet padla odpowiedz.

Tez tak poczatkowo myslalem jak kolega Less. Dzisiaj jednak juz taki pewny nie jestem.

Watpic jest rzecza ludzka, a kto pyta podobno mniej bladzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze nie jest tak zle. Chyba wszyscy, ktorzy tu dyskutuja zgadzaja sie co do tego, ze kolce odgrywaja w ogromnej wiekszosci przypadkow pozytywna role. Jaka, to juz kazdy sam sobie odpowie.

Pamietam siebie jak sie sam dziwilem - po co jeszcze kolce. Dzisiaj sie nie dziwie i uwazam za normalne.

 

A co sie tam w tych kolcach dzieje? Niech sie Newton martwi.

 

Dziekuje i pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: jar1, 11 Sie 2005, 13:45

 

>No to tu już tacy pewni nie jesteśmy. Ciekawe jak to robi np. B&W? Chyba tam inżynierowie powinni

>się znac na fizyce, przynajmniej z tego zakresu....

 

wiadomo jak to robi Goldmund - chyba też się znają na fizyce ;)

pozdr.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wiadomo jak to robi Goldmund - chyba też się znają na fizyce ;)

 

Jak widać, wszyscy się znamy:-) I on też.

Rezcywistość też niby jedna a każdy ją inaczej opisuje...

Zresztą, co ten Goldmund, k.... wie o fizyce...:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc umieścić mojego wzmaka na kolcach bez koniecznosci ingerowania weń,

wpadłem na pomysł by stał tak jak stoi, ale na metalowym krążku stanowiącym pomost między odwróconym kolcem a gumową nóżką wzmaka. Trochę zabawy w wyśrodkowanie nóżek i gotowe. Daje to IMHO bardzo dobry efekt, estetyczny, i co najważniejsze wzmaczek się "wentyluje": jest włączony 24h non-stop. pozwala to na równomierne rozchodzenie się ciepła. Dla mnie ważne było by guma stanowiła element tej kanapki, całość stoi na solidnej jesionowej desce na stoliku z litego drewna co tez dobrze działa na tłumienie wibracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i obrazek....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

">To wszystko sie zgadza, dlatego np przy wykldzinie dywanowej polozonej na betonowej wylewce kolce

>funkcjonuja znakomicie gdyz przechodza przez wykladzine (zakladajac ze sa to prawdziwe kolce a nie

>"optycznie dobrze wygladajace" stozki) i wbijaja sie do betonowej wylewki zapewniajac znakomite

>polaczenie z podlozem.

>

>Sam parkiet nie traktowlbym za zbyt dobre podloze (chyba ze extremlnie masywny i klejony do podloza

>a nie polozony "plywajaco" na warstwie tlumiacej chalasy/kroki), dlatego przykrecanie o parkietu nie

>jest warte tego nakladu"

 

 

Tutaj myszle, ze jest juz kazdemu calkowicie jasne, ze nie tylko mowimy o roznej roli kolcow pod kolumnami, lecz do tego mowimy o calkowicie innym sposobie zastosowania kolcow.

Wykladzine ominmy - to kazdemu jasna sprawa. Kiedy kolce uzywamy do przebicia parkietu, warstwy izolacyjnej i zakowiczenia ich w betonie - to rzeczywiscie nierobimy to dla efektu izolacji. Omijajac fakt, ze chwila temu przewiercenie bylo odrzucane z powodow estetycznych a przebicie jest okay - to rzeczywiscie niemozna po takym zabiegu oczekiwac, ze kolec dotyka tylko w jednym punkcie (chybaze w parkiecie solidne dziursko zrobimy) - lub, ze wogole dlugosc kolca bedzie wystarczajaca.

Ja juz na poczatku pisalem, ze podloga nie jest specjalnie stabilna sprawa - podkreszlajac, ze niechodzimy po betonie, lecz po parkiecie, panelach itp. Niespelnia ona w olbrzymej ilosci wypadkow efektu tlumiacego, lecz potrafi sobie w takt kolumny sama powibrowac. I to jest pole do popisu kolcow jako izolatorow. Te role spelniaja wysmienicie nawet jak sa polozone na owych twardych podkladkach nie tylko chroniacych parkiet przed uszkodzeniem, lecz takze gwarantujacych, ze powierzchnia styczna nie bedzie sie wbijaniem do drewna powiekszac. Rzeczywiscie sztywne polaczenie z parkietem nie ma sensu - dla tego wlasznie kolce jako izolatory.

Tu jest wlasznie najwieksza niekosekwencja bo jezeli kolce powodowaliby lepsze powiazanie z podloga, to zastosownie na parkiecie nie malo by najmniejszego sensu - oprocz checi zmuszenia go do wspolgrania. Wiec kolce musialy by byc uzywane tylko i wylacznie do brzebicia na beton. Lecz i w tym wypadku lepiej do wytlumienina sprawiala by si dziura wielkosci postawky kolumny i stycznosc na calej powierzchni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: jar1, 11 Sie 2005, 15:45

 

>>wiadomo jak to robi Goldmund - chyba też się znają na fizyce ;)

 

>

>Jak widać, wszyscy się znamy:-) I on też.

>Rezcywistość też niby jedna a każdy ją inaczej opisuje...

>Zresztą, co ten Goldmund, k.... wie o fizyce...:-)

 

ale chwyty erystyczne Jar1, spryciarzu, wstydź się ;) - "nieświęta trójca" - banalizacja ("wszyscy się znamy") -relatywizacja ("każdy ją inaczej opisuje") - trywializacja ("k.... wie o fizyce") - ciekaw jestem po co wytoczyłeś cały ten arsenał? Chyba nie gwoli owocności dyskusji?

pozdr.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>graaf, gwoli scisłości, to ja w tym wątku, w przeciwieństwie do Ciebie, przynajmniej coś próbowałem dodać 'gwoli owocności dyskusji'.

Może zaprezentujesz więc własne przemyślenia i interpretacje - jak przynajmniej robi to Arkadix, Ivan i inni. Masz może jakieś?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to, żeby jeszcze skomplikować spójrzmy na zjawisko z trochę mniejszej perspektywy. Sięgnijmy do struktury ciał i wibracji. Czym sa wibracje przenoszone przez rózne ciała i jak sie przenoszą na ich styku. Jesli załozymy, że wibracja to drgania cząstek struktury danego ciała, to również logiczne jest, że rozprzestrzenianie sie wibracji wewnatrz ciała polega na zderzeniach tych cząstek i wymianie energii pomiędzy nimi. Ten proces odbywa się az do wygaszenia wibracji czyli zamianie całej tej energii w ciepło. Ale zanim zakończenie tego procesu nastąpi, mamy te 'szkodzące' nam wibracje. Mogą być one również przekazywane między jednym ciałem a drugim, i tu (o zgrozo!!) można zauważyć, że ilość przekazanych wibracji (energii) zależy od powierzchni styku dwóch ciał. Im wieksza powierzchnia kontaktu, tym wieksza ilość drgających cząstek jednego materiału przekaże swoja energię cząstkom drugiego materiału.

No i...czy kolce izolują czy 'zespalają' w takim przypadku?;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> jar1, 12 Sie 2005, 10:19

 

Najwyraźniej masz nadmiar czasu i z nudów pleciesz androny.

Przeanalizuj w swoim wpisie, kiedy piszesz o energii cieplnej, a kiedy o drganiach mechanicznych, i wszystko będzie jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od skali w jakiej rozpatrywane jest dane zjawisko. I mysle, ze w tej sytuacji wszyscy w pewnej mierze maja racje.

Jezeli wezmiemy pod uwage, ze kazdy z nas slucha muzyki na roznych poziomach glosnosci od bardzo niskich do bardzo wysokich to moze sie okazac, ze wraz ze wzrostem poziomu glosnosci zmiena sie rola jaka odgrywaja kolce.

Od stanu gdy sa swoistym izolatorem (sluchamy cicho) do sytuacji gdy rzeczywiscie zaczynaja odprowadzac czesc energii do podloza (sluchamy glosno lub bardzo glosno).

 

Ja osobiscie lubie sluchac muzyki powiedzmy na srednich poziomach glosnosci ze wskazaniem, ze lepiej troche ciszej niz zbyt glosno i pewnie wlasnie stad wynika takie a nie inne moje podejscie do roli kolcow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: jar1, 12 Sie 2005, 09:31

wszystkie swoje przemyślenia na temat standów i kolców przedstawiłem w starym wątku "fizyka standow", co dwa razy już tutaj napisałem - mam robić ctrl+C ctrl+V? Przecież można sobie ten wątek znaleźć? Ponadto broniłem tam stanowiska spójnego z tym co głosi Goldmund, dlatego tutaj już dwa razy poleciłem jego firmową "literaturę" wskazując też, że powołuje ona konkretną literaturę akademicką.

To chyba dość konkretny wkład w niniejszą dyskusję, bardzo 'gwoli owocności dyskusji', która już się toczyła niedawno na forum i to udziałem tych samych osób (IvanM, Xajas itd.), o czym tez napisałem.

Także mam na ten temat dość bogate przemyślenia Jar1, które zresztą prezentowałem również na zaprzyjaźnionym forum w długaśnym wątku "blok kamienia, betonu, aglomeratu jako stand"

Polecam Twojej uwadze oczywiście nie ze względu na moje mądrości ;) ale na bardziej poinformowane wypowiedzi bardziej poinformowanych osób, które indagowałem.

pozdrawiam,

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graaf

 

możesz rzucić linka do "blok kamienia, betonu, aglomeratu jako stand"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdr.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>graaf,

Wątek o fizyce standów przejrzałem. Twój udział w tym wątku to przede wszystkim uznanie Goldmunda za guru i nawoływanie do studiowania jego prac oraz podanie linka do dyskusji na innym forum.

W tym wątku zresztą też.

Czy w podanym linku do dyskusji na innym forum znajdę coś więcej od oprócz odesłaniem do Golgmunda i ewentualnym podaniem linku do 'fizyki standów' na audiostereo?;-)

 

Czy masz taki 'podręczny' zestawik linków, na odpowiednią okazję? Chodząc po necie, to żaden problem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.