Skocz do zawartości
IGNORED

Po co w ogóle kolce pod kolumny ???


wovo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie wytłumacze dlaczego takie pytanie i dział stereo...otuż uważam że kolumny jakie by nie były ...czy DIY czy firmowe stać na czymś muszą ...i to coś jest uniwersalne zarówna dla DIY jak i firmowych produktów.

 

Utuż mam jużza sobą pare konstrukcji ... bardziej udanych lub mniej ...do każdych wkręcałem kolce antybibracyjne bo... (i tu prosze sięnie śmiać) bo inni tak robili. W zasadzie nigdy nie zastanawiałem się nad całą ideą stosowania kolcy.

 

Powiedźcie mi ..jak jest idea stosowania tak sztywnego połączenia kolumna--->podłoga jakim są kolce...w dodatku stojace niejednokrotnie (tak jak i u mnie) na płytach z jakiegośrodzaju skały (marmur, granit ...w extremalnych przypadkach beton:P ) ... a znów gdy spojżymy na monitorowe konstrukcje...tam podstawka stoi sztywno na ziemi, a pomiędzy monitor a stand daje siepodkładke z bitumiki...czyli totalne zaprzeczenie sztywnego połaczenia kolumna ---> podłoga.

Jak to w końcu jest ?? Jak lepiej ?? O co chodzi ?? czy kolumna ma być sztywno usadzona na ziemi, czy też jej drgania mają zostać wytracone zanim dojdą do ziemi ?? Jaka jest zasada działania kolcy??

Troche duzo tego ale temat mnie bardzo zainteresował. Z góry dziękuje za każdą odpowiedź i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] wkręcałem kolce antybibracyjne bo... (i tu prosze sięnie śmiać) bo inni tak robili [...]

 

Daleki jestem od śmiechu - przeciwnie, przeczytałem tę uwagę z uznaniem. Mając dobre wzory i wzorce (czasem przyda się odrobina szczęścia, albo choćby brak pecha), naśladowanie jest formą uczenia się i z biegiem czasu wypracowywania własnych postaw i poglądów oraz znakomitym punktem wyjścia do dociekania prawd. Potrzeba tylko trochę "niepokoju" poznawczego, którego, jak widzę po wątku, nie brakuje Ci.

 

W dziedzinach, którymi się w życiu mocno interesowałęm czy nadal interesują (łącznie ze sferą zawodową), wiele sie w życiu nauczyłem robiąc niektóre rzeczy "bo inni tak robili".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watpliwosci jak najbardziej uzasadnione, mialem podobne, ale rozstrzygnalem je empirycznie. Kiedy jeszcze mialem monitorki, to postawione na komodzie bez standow lub na standzie, ale bez kolcow pod granitowa podstawa, graly po prostu kiepsko - slaba stereofonia, brak efektu oderwania dzwieku od kolumny, ogolne przytlumienie.

 

Teraz mam duze podlogowce z zeliwna podstawa i (opcjonalnie) kolcami. Roznice w dzwieku z kolcami i bez nie sa tak duze, jak w przypadku monitorkow - dotycza wlasciwie wylacznie jakosci basu, ktory z kolcami poddaje sie lepszej kontroli (pewnie chodzi o mniejsze przenoszenie drgan przez drewniana podloge).

 

Moj prywatny wniosek jest taki, ze regul z kolcami nie ma, trzeba za to probowac roznych opcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wole podkładke z wielowarstwowej [róznej twardości] gumy.

Guma idealnie tłumi drgania ,natomiast kolce w taki czy inny sposób przenosza drgania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli niestety snów wniosek nasowa siesam ...należy próbować tak ??

Bo w sumie jestem z tego głupi :P

 

A co do naśladowania nak najbardziej siezgadzam ...należy naśladowac, ale tylko najlepszych ...a z najlepszymi to różnie bywa :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat kolcow, zasady ich dzialania lub niedzialania, faktow, czy one sluza jako izolatory drgan lub do sztywnego polaczenia.... ten temat byl nawet nie tak dawno omawiany bardzo intensywnie i z bardzo duzymi emocjami nawet w dwoch watkach. Proponuje wiec troche poczytac i ewentualnie kontynuowac zamiast temat wznawiac od zera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. a nie chodzi tu przypadkiem o zwiększenie bezwładności elementu do którego zostałą przymocowana membrana głośnika ? Daje się zauważyć że kolumna z kolcem postawiona na twardym wypolerowanym i śliskim przez to cokole granitowym, gra precyzyjniej niż ta sama z kolcem postawionym na podkładce osadowionej bezpośrednio na podłodze...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a uzywal ktos tego ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

raczej dzialanie gumopodobne a nie kolcopodobne. W fachowych gazetach ladnie opisali.

Na razie uzywam kolcow imiedzy monitorem i stanem oraz standem i podloga.

 

darkul a te gume co uzywasz mozna gdzies w polce kupic ? czy DIY.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na przykład używam silikonu jako izolacje, gdyż u mnie jedna kolumna stoi na stoliku, a druga na wysuniętej półce z regału ( nie mam możliwości użycia podstawek - za mały pokój).

Silikon wlałem do pewnej formy, w ciągu kilku dni wysechł, a następine powycinałem małe kwadraciki.

Kolumny nie stoją może stabilnie, ale silikon bardzo dobrze tłumi drgania przenoszone na blat, na którym stoją.

Przy głośnym słuchaniu nic się nie trzęsie, pierdzi itp. Poza tym bas jest bardziej zwarty, mniej rozlazły, choć troche ma mniej masy, ale ogólnie jest lepiej.

A chyba właśnie o to chodziło.

Polecam przetestowanie takiej opcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

co powiecie na to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-18322-100001286 1213539274_thumb.jpg

post-18322-100001287 1213539274_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelll-1979, 15 Cze 2008, 16:14

 

>co powiecie na to

 

Powiemy: Dziadostwo tu robisz.

Są odpowiednie zakładki.

Jeśli Twoje wyroby są tej klasy co sposób reklamowania się, to właśnie jest dziadostwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelll-1979 robisz sobie antyreklamę, nawet gdybym potrzebował cokoły, nie kupiłbym ich od Ciebie właśnie przez to co robisz na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiliśmy małe podstawkowe kolumny, nie możemy położyć ich na regale pod sufitem, czy wcisnąć pomiędzy książki kucharskie a słownik wyrazów obcych. Na półce nie dadzą się precyzyjnie ustawić. Bas, szczególnie u tych kolumn, które mają otwór basrefleksu z tyłu, może być dudniący, słabo kontrolowany, czasem dominujący. Bliskie krawędzie półek powodują dyfrakcję fal. Meble przenoszą rezonanse, zniekształcając barwę dźwięku, pogarszając stereofonię. Specjalne podstawki (zwane z angielska standami) izolują kolumny od podłoża i tłumią szkodliwe rezonanse przenoszone przez ścianki kolumn. Dobrej jakości podstawki sprawią, że poprawi się stereofonia, wokale staną się wyrazistsze, a góra nabierze gładkości. Drogie kolumny wręcz źle grają bez podstawek.

macie jakieś doświadczenia na ten temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Powiedźcie mi ..jak jest idea stosowania tak sztywnego połączenia kolumna--->podłoga jakim są

>kolce...w dodatku stojace niejednokrotnie (tak jak i u mnie) na płytach z jakiegośrodzaju skały

>(marmur, granit ...w extremalnych przypadkach beton:P ) ... a znów gdy spojżymy na monitorowe

>konstrukcje...tam podstawka stoi sztywno na ziemi, a pomiędzy monitor a stand daje siepodkładke z

>bitumiki...czyli totalne zaprzeczenie sztywnego połaczenia kolumna ---> podłoga.

>Jak to w końcu jest ?? Jak lepiej ?? O co chodzi ?? czy kolumna ma być sztywno usadzona na ziemi,

>czy też jej drgania mają zostać wytracone zanim dojdą do ziemi ?? Jaka jest zasada działania >kolcy??

 

Magiczna zasada. Coś jak kult cargo - krajowcy, którzy wierzą, że jak zbudują lotnisko z gałęzi, anteny z trzciny i szamana przebiorą za kontrolera lotów to prawdziwy samolot wyląduje i przywiezie dary. Na tejże magicznej zasadzie powiela się niewątpliwie korzystne rozwiązania - kolce pod gramofonami - oczekując magicznych rezultatów. No i mamy kolce i marmury pod kablami, głośnikami, cdkami, i czym tylko sie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest prosta - miękkie materiały (filc/guma piankowa) dajemy pod np. monitory aby od fibracji podłoża nie było podbarwień (np. stół jak drga to generuje nieporządane fale dźwiękowe... podobnie jak obudowa kolumny którą producenci usztywniają aby to minimalizować [b&W matrix jest dobrym przykładem]). A kolce na marmurach dla podłogowych? - można lepiej i taniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 15 Cze 2008, 21:34

 

>Sprawa jest prosta - miękkie materiały (filc/guma piankowa) dajemy pod np. monitory aby od fibracji

>podłoża nie było podbarwień

 

- kiedy nie ma miękkiej izolacji to drania są przenoszone z kolumny na podłoże dosyć wyraźnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelll-1979, 22 Lip 2008, 11:32

 

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

tandeta nie polecam !!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże ... post sprzed 3 lat i dkrywamy ameryke na nowo ?? Na to forum przeszło za dużo ludzi którzy swoimi złotymi radami tylko to miejsce zaśmiecają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.