Skocz do zawartości
IGNORED

Nasze instalacje KD niech nas zobaczą:)


norwidos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

halogeny i gips karton to taki nowoczesny "trynd", bo uzasadnienia innego raczej się nie doszukamy ;)

 

polecam inny eksperyment, włącz Transformers i odłącz centralny (w ampli zostaw ustawienie z centralnym), zobaczysz co z dźwięku zostanie w L i R.

Tyle, co nic :)

 

ok, ja zrobię test w tę stronę, a Ty w drugą ... odłącz centralny (oczywiście nie przy scenie "gadanej", tylko w scenie akcji)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ja zrobię test w tę stronę, a Ty w drugą ... odłącz centralny (oczywiście nie przy scenie "gadanej", tylko w scenie akcji)

 

Ale to ten sam test, który ja proponuję Tobie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś powtarzałem, podobny test zrobiłem na "Matrix'ie", w scenach uwolnienia Morfeusza oraz pojedynku Neo i ag. Smith'sa w metrze. Bez centralnego słychać tylko muzykę i nieśmiałe poświstywania. Dlatego, gdy robiłem moje kolumny to przyjąłem założenie, iż centralny będzie pełno-pasmowy i identyczny jak frontowe. Oczywiście z kompromisem, bo centralny "leży" na stoliku ze sprzętem... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to ten sam test, który ja proponuję Tobie :)

pomyłka nie, znęcaj się. sądzę, że wiesz o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... żeby był jakiś porządek i sens tego wszystkiego nieznanego i tajemniczego, stworzył człowiek bogów, osadził ich w miejscach niedostępnych i ich mocom oddał swój los ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumna centralna to najbardziej wymagający element w zestawie głośników. Jak by nie patrzeć to właśnie niedoceniony centralny kreuje akcję podczas seansu. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zrobiony i fronty i central grały podobnie. Jeden miał muzykę drugi dialogi itp. Nie potrafię powiedzieć gdzie się więcej dzieje. Wiem jedno bez frontów da się oglądać bez centrala nie. Filmy Transformers i Starcie tytanów- sceny akcji tylko.

 

Jasna sprawa,i jest to nie podważalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zrobiony i fronty i central grały podobnie. Jeden miał muzykę drugi dialogi itp. Nie potrafię powiedzieć gdzie się więcej dzieje. Wiem jedno bez frontów da się oglądać bez centrala nie. Filmy Transformers i Starcie tytanów- sceny akcji tylko.

Witam ...zawsze centrala mozna zmiksowac do frontow :) wiem ze to nie to samo ale ogladac da rade :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak sobie przeglądam ten wątek od samego początku i widzę, że w wielu "dedykowanych" pomieszczeniach KD króluje wielopunktowe podświetlenie ekranu lampami halogenowymi. W najbliższych dniach będę montował rzutnik, ekran i nowe oświetlenie. Ciekawy jestem czy takie lampki mają jakieś uzasadnienie bo przecież na czas projekcji i tak światła gasną?

Chyba, że to po prostu taki "trynd" ;)

 

Robert

Takie umiejscowienie halogenów w pobliżu ekranu projekcyjnego, to najprostszy sposób do jego zdeformowania po pewnym czasie. Halogeny wytwarzają dużą temperaturę, a to jak nic zaowocuje pofałdowaniem ekranu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie umiejscowienie halogenów w pobliżu ekranu projekcyjnego, to najprostszy sposób do jego zdeformowania po pewnym czasie. Halogeny wytwarzają dużą temperaturę, a to jak nic zaowocuje pofałdowaniem ekranu...

 

Nie koniecznie, Jesli ktos uzywa zarowek diodowych lub poprostu diodowych lampek to nic sie nie pofalduje poniewaz nie bedzie wydzielana wysoka temperatura. Co do tych lamek w poblizu ekranu - to raczej trend choc ekran (w moim przypadku ramowy) ciekawie wyglada jak jest podswietlony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie, Jesli ktos uzywa zarowek diodowych lub poprostu diodowych lampek to nic sie nie pofalduje poniewaz nie bedzie wydzielana wysoka temperatura. Co do tych lamek w poblizu ekranu - to raczej trend choc ekran (w moim przypadku ramowy) ciekawie wyglada jak jest podswietlony

Jeżeli już, to używałbym w takim przypadku oświetlenia LED.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daro896: to Twoj dom w UK?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie u mnie wygląda to w ten sposób, pokoik 11m2. Nie mam siły i pomysłu chować kabli...

 

dsc02222o.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Axl2000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już, to używałbym w takim przypadku oświetlenia LED.

 

no wlasnie pisze. LED = oswietlenie diodowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I find your lack of faith disturbing...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie patrzył ;) Tylko większości dioda kojarzy się z pojedyńczym małym punkcikiem, który gdzieś tam się jarzy jak sprzęt jest na czuwaniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez THX Ultra 2

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się pochwalić swoim nowym nabytkiem. Jamo s 606, Pioneer vsx-819.

W planach nowy TV i zmiana mebli. Obecny układ, choć oczywiście nie do końca prawidłowy, jest do przyjęcia. Dźwięk w KD jest bardzo fajny, oczywiście jak dla amatora... :) pzdrwm

post2747610000182712758.jpgpost2747610000182612758.jpg

 

 

Robie z powyższym wreszcie porządek.

 

Regał wylatuje. Półka pod tv idzie wreszcie na środek. Tv po zmianie na 46" idzie na ścianę. Centralny pod TV, na półce, zamiast w jej wnętrzu.

Kanapa 25cm od ściany - za nią ukryty regał plus widoczna półka na CD. Tyły na zawieszkach skierowane w stronę kanapy.

 

Nie mam już Pioneera (był uszkodzony). Wymieniłem go na czarne Onkyo 607. DVD także zamieniłem na czarne.

Suba na razie nie ma sensu kupować. Jeden dzieciuch mały, drugi w planach - i tak go nie będę w bloku wykorzystywał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez PANDZIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zrobiony i fronty i central grały podobnie. Jeden miał muzykę drugi dialogi itp. Nie potrafię powiedzieć gdzie się więcej dzieje. Wiem jedno bez frontów da się oglądać bez centrala nie. Filmy Transformers i Starcie tytanów- sceny akcji tylko.

 

Witam

 

 

 

 

Moim zdaniem rola głośnika centralnego w systemie wielokanałowym z racji tego, że że zaangażowano go do odtwarzania w około 3/4 dzwięków przedniej sceny jest kluczowa, natomiast nie jest niezbędna sama jego obecność

 

Jeśli patrzyłeś w kontekście przydziału informacji w ścieżce dzwiekowej na poszczególne głośniki to jak najbardziej się zgadzam, że głośnik centralny jest bezapelacyjnie najważniejszy ze wszystkich

 

Odtworzy jakieś 70%? dzwięków z całego filmu, w tym najważniejsze dialogi i wszystko to, co jest z przodu, co nie ma wyłażić w żadną inną stronę za ekran

Dla porównania subwoofer uraczy nas co jakiś czas większymi, czy mniejszymi pomrukami basowymi.

Fronty dzwiękami uzupełniającymi przód i poszerzającymi go(pogłosy i pełne dzwięki zarezerwowane tylko dla nich)

Surroundy też zaserwują nam dopełnienie przodu przez głownie pogłosy i i dzwięki robione specjaknie dla nich)

 

Jednak jego obecność juz jako głosnika jest jak wiemy kwestia dyskusyjną

 

Uważam, że są 3 przypadki w związku z ta kolumną;

- kiedy być musi

-kiedy można się bez niego obejść

-kiedy lepiej żeby jej w ogóle nie było

 

teorie te(byc może herezyjne dla niektórych)opieram na odłsuchu zestawów jakie miałem

 

Dali concept AE seria neo i Siesty, czyli na tym, że nie dostrzegłem żadnej róznicy w brzmieniu sceny przedniej z wyłaczonym centralnym kiedy ampli go przekierowywało na fronty a z właczonym.

 

odsłuch z miejsca odsłuchowego, z samego jego centrum, czyli ze środka kanapy- celowo, aby scena frontów przecinała się w miejscu mojej głowy.

 

Ustawienie kolumn i regulacja ich głośności była skrupulatna, także wszystko było zgrane idealnie

 

Do tego należy dodac, że nie jestem audiofilem

 

moja wypowiec proszę więc oceniac w uwzględnieniu wyżej wymienionych czynników

 

baując na nich mogę rozwinąc 3 przypadki, które rozróżniłem wyżej

 

1. kiedy głośnik centralny być musi?

 

W przypadku szeroko rozstawionych kolumn np 3m a miejsca odłuchu 3-4 metry

 

centralny potrzebny jest po to żeby każdy oglądający słyszał, że dzwięk dialogów i wszystkiego tego, co ma żródło na środku ekranu rzeczywiście stamtąd pochodzi, a nie gdzieś z boku, na co niestety jest skazany każdy widz w wiekszym lub mniejszym stopniu im dalej od środka skrzyżowania się bazy frontów siedzi

 

2. kiedy bez głośnika centralnego można sie obejśc

kiedy rozstaw kolumn jest dużo mniejszy niż np 3 metry albo(i) miejsce odsłuchowe jest dalej wtedy scena jest mniej rozciągnięta, a dzwieki przeznaczone dla środka grają bliżej niego, na tyle, że nie jest to tak denerwujące jak w 1. przypadku, albo jeśli ten objaw jest bardzo malo słyszalny(to jak nam wyjjdzie zależy od tego jak dalego sobie dojedziemy kolumnami do siebie i miejscem odsluchowym w stosunku do ekranu)

 

to rozwiązanie jest oczowiście kompromisowe i tutaj już w gestji oglądającego, czy oglądających jest decyzja, czy zaoszczędzą na centralu, czy jednak im on jest potrzebny.

 

3.kiedy lepiej żeby centrala w ogóle nie było

 

Często zdarzający się Kowalski, czyli

 

małe lokum w dodatku służące za pokój dzienny, czasem nawet sypialnie i "kd" w jednym

 

przez w/w kolumny muszą być raczej rozstawione dość wąsko 1-1.5m a miejsce odsłuchowe jest do 3 metrów

Widzów od 1- do 4 osób, czyli tyle ile wijdzie na 2 metrową sofę

 

Przy takim ustawieniu 2 skrajne osoby z sofy z dobrym uchem moga jeśli celowo sie wsłuchują usłyszeć, że dzwięk centrala idzie nie idealnie ze srodka tv ale troszę bliżej niego-wciąz na ekranie ale bliżej jego strony

 

2 osoby w srodku słuszą juz poprawnie wyśrodkowane dzwięki a jedna to już w ogóle się nie mówi.

 

 

Ofiarą takiego 3 przykładu jestem ja i naprawdę jestem zadowolony z oglądania filmów.

Dzwięk nie jest uboższy w smaczki vbez centrala(przynajmniej ja nic wiecej nie slyszalem w wykonaniu tego glosnika co do samych frontow) oraz pozycjonowanie jest swietne, bo idzie z tamtad skąd powinno iśc.

Ludzie mówią buzią a nie klatką piesiową itp.

 

Kiedy próbowałem zapodać centralne 3 wymienoinych wyzej firm zawsze byl ten sam efekt.

 

Kiedy kolumny frontowe mialy glosniki powyzej tv czyli po to aby bylo tak jak nakazuja specjalisci byly one na wysokosci glosnikow centralnego- scena dzwieku tworzyła się powyżej sceny

obrazu

 

Kiedy fronty miały głośniki po środku ekranu czyli normalnie, a central nad ekranem schylony do ekranu w dół, albo pod telewizoraem podniesiony do ekranu w górę, zawsze brzmiało to żle, bo zawsze mogłem go zlokalizować, gdyż nie tworzył spónej sceny z frontami.

 

W przypadku przekierowania centralna na fronty wszystkie dzwięki mam poukładane świetnie

 

 

 

 

to taka moja skromna opinia, przestrzegam od razu, że nie chce tu nikogo obrażac, tylko rzucić swoje światło na ten temat, szczególnie tym którzy swoja przygode z kd zaczynaja,

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ghostlovescore
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja może nie do końca na temat ale się włączę. Kto zna płyty dvd Queen (nie wiem czy wszystkie, ale na pewno GVH 1 i 2 oraz Montreal) wie, że nie używają one głośnika centralnego. Mimo tego dźwięk jest fantastyczny. Ich nadworny twórca mixów "5.1" nie uznaje centralnego w muzyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

A to mój zestaw z nowym TV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest TV, są fronty, jest central i działa ;-) Mebelki nie w moim typie ale każdy ma swój gust. Ciekaw jestem czy te całe szkło nie "gra" w trakcie seansu czy słuchania głośniej muzy z większym basem.

Co do samego kina każdy robi tak jak pozwalają mu warunki nie każdy z nas może mieć osobny pokój, pomieszczenie przeznaczone tylko na salkę kinową, zresztą wiele już było pisane na tym wątku. Wielu musi podzielić pokój dzienny z pokojem filmowym. Roro-szu ma zapewne zrobione tak jak mu warunki pozwalały, na focie widać że jest jeden zadowolony widz i o to chodzi ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie rozmieszczenie kolumn jak do stereo, a nie do kina... Dokupiłbym coś na fronty, jeśli stereo ma numer '1', i przylepił bliżej TV - IMHO byłoby sensowniej, a do stereo albo dokupił przełącznik/dedykowany wzmacniacz. Wg. mnie w ten sposób jest trochę bez sensu. Podkreślam 'wg. mnie' bo każdy może poukładać jak mu się tylko podoba - a sam zrobiłbym zupełnie inaczej (j/w).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. chociaż przecież przy tak 'wolno stojących' na czas seansu możesz je 'przybliżać' do ekranu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest ok i nic bym nie zmieniał. Słyszałem już szerzej rozstawione kolumny i grało to za***iście. Co wy z tymi dodatkowymi wzmacniaczami do stereo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwed75: gra to wtedy po byku - szczególnie gdy 'gęba' gada na krawędzi ekranu, a głos dobiega 2m obok ;))) Niech autor dla testu sobie sprawdzi (w jego przypadku to 20 sekund roboty).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy gęba gada przy krawędzi ekranu, to głos produkuje głośnik centralny lub centralny do spółki z frontowym, nie jest więc tak źle... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."

Don Kichote to zły człowiek był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie jest więc tak źle" jest bardzo wymowne ;) niech sobie roro-szu sprawdzi sam, może się przekona, że warto zamontować kółka do podstawek ( :-D )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

♫ ♪ ♪ ♫ ♪ ♪ ♫ fiu fiu.... Bocznica: Rozmowy na luzie: strona 20: Mlb łże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym wywalil ten sztuczny kwiat wedlug mnie psuje efekt estetyczny. czy meble to brw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jajcasz77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bravo32 świetny pomysł z kółkami, że nikt nie wpadł na jakieś audiofilskie złocone kółka do kolumn za dużo $$$, a do tego jeszcze zdalnie sterowane. Oglądamy film pyk kolumny jadą w swoje miejsce, słuchamy stereo pyk, kolumny znowu się przemieszczają we wcześniej ustaloną "zaprogramowaną" lokalizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.