Skocz do zawartości
IGNORED

Optymalna kalibracja wkładki- rady!


MarkoPolo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No cóz . Historia zna takich co mieli jedyna słuszną rację . A ja szarak głodny wiedzy ,empirycznie poznający swiat, zostałem zdeptany 8:::)

Jedno mnie dziwi że to co pisał JM bylo zgodnie z ideą , a dywagacje spotkaly się z potepieniem. Ale przeciez w cywilizowanym swiecie (AS) sposób postępowania ze swoimi wkładkami i płytami nie jest narzucany i nikt nie bierze

odpowiedzialności za czyny osob drugich. Z tekstem mozna się zgodzic lub nie . Zastosowac lub nie. A nawet poradzić sie Profee....sjonalisty.Z pewnością; Co przyznalem dziękując za kaganek oświaty.

A swoja śrubke bedę wkręcał -lub wykrecał ,w zalezności od potrzeby.dla satysfakcji WŁASNYCH uszu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz... Uczeń nie odrobił lekcji, nie odpowiada na pytania, slowem nie w głowie mu nauka, więc boczy się na nauczyciela, i narzeka, że niesympatyczny.

Conri ty tylko udajesz, że szukasz wiedzy, eksperymentalnie, maualnie itp itd. W istocie wiedza techniczna cię męczy i śmieszy, chyba brak ci też przygotowania. Chcesz być majsterkiem, chłopkiem roztropkiem ktory na własną rękę, sam "zgłebia" gramofonię- twoje prawo. Szanuję cię jako laickiego miłosnika zapisu mechanicznego wyrózniającego się kolekcją wkładek.

Gramofonia to nie jest pole na którym może kłusować kto chce. Setki ludzi przez dziesięciolecia zebrało ogromny i oryginalny dorobek naukowy i techniczny rozwiązując moc trudnych problemów. Pamiętaj o tym, ze czytelnicy mogą widziec twoje wypowiedzi właśnie na takim tle. Ja miałem to szczęście, że mogłem, zadawszy sobie trochę trudu, poznać część tej wiedzy. Wydaje mi się, ze jest moim długiem wobec tych ludzi nie dopuszczać aby poprzez środek masowego rażenia jakim jest forum miejsce WIEDZY zajmowały niefrasobliwe bajania kibiców-entuzjastów.

Moim błędem jest, że naiwnie uwierzyłem w siłę zainteresowania tematem u forumowiczów. Siła okazała się za słaba jak na wysiłek jaki trzeba zrobić by sie trochę rozwinąć. Przepraszam. Ale kto to wzywał do umieszczenia opracowń różnych tematów gramofonowych w osobnej zakładce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko poprawka.

W definicji

DEFINICJA: "VTA to kąt między linią POZIOMEM, a prostą przechodzącą przez (w uproszczeniu) wierzchołek igły i środek ruchu kulistego kantilevera."

trzeba usunąc słowo "linią".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekcja przybrała kierunek mało interesujący forum .Reasumując :

Nie mam ambicji bycia jak to swojsko nazwałes chłopkiem roztropkiem. monterkiem (byłem onegdaj w dyskretnej branzy).Wielu innych użytkownikow tez nie rości sobie mentorskich praw i pisząc to co uważaja za ciekawe.A interpretacja zalezy od cztelnika.

Nie mogę sie jedynie zgodzic z twierdzeniem Szanownego Profee, że jestem niesympatyczny, nie odpowiadam na pytania ( jedno) i w ogóle....

Wydaje mi sie ze wykazałem maksimum pokory i wdzięcznosci za przekazana wiedzę . A że była to lekcja prowadzona apodyktycznie , cóż -miałem takich profesorów również. Stąd może chłodne przyjęcie wiedzy.Biorac pod uwagę czas świątecznych ferii- korzystam z praw ucznia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profee

 

Obserwuje koncowke tego watku z zewnatrz i musze przyznac, ze to Ty w tej chwili zachowujesz sie jak swięta krowa, ktorej wolno bezkarnie obrazac ludzi.

Corni czegos nie wiedzial i sie dowiedzial - jego prawo.

Ty natomiast zachowujesz sie bardzo prymitywnie - jak chlopek roztropek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabatiel, 20 Gru 2006, 16:31

 

>conri.

>przeciez napisal ze wyjasnienie pozniej. siedz cicho i nie sie odzywaj, az mistrz profee raczy

>obdarzyc cie swiatlem madrosci. no!

 

Po prostu musiałem pilnie iść po choinkę :-))

 

>tak na marginesie profee, wiedze masz naprawde duza, czytam twoje posty i sporo sie ucze, ale na

>boga, nie mozesz byc milym facetem?

 

Ja nie jestem miły i nie będę udawał kogoś innego żeby... no właśnie żeby co?

 

>dobrze czujesz sie sam ze soba?

 

Idzie wytrzymać.

 

jeszcze chwila i po prostu

>pekniesz. o tak:

 

Pękam dopiero gdy widzę jak bardzo mylnie oceniam rzeczywiste motywy ludzkich działań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uczę w takiej szkole w której uczą się tylko ci którzy, dla jakichś powodów, tego chcą i dla tych celów znoszą znacznie większe niewygody niż obcowanie ze mną :-)) Forum jest zupełnie czym innym, tu może być każdy. Mój błąd, zapomniałem o tym. Przepraszam. Ogłaszam wakacje zimowe. Dokończenie "wykladu" zostaje odroczone na lepszą okazję.

 

WESOŁYCH Świąt !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wesolych swiat tez zycze.

zycze tez abys nie oczekiwal od ludzi wiecej niz sa wstanie z siebie wykrzesac. i zebys takich ich pokochal.

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie na temat VAT i nie wiem czy sie smiac czy plakac. Proponuje by przsypomiec sobie po co i czemu ma sluzyc regulacja VTA. Jezeli ja dobrze rozumiem chodzi nam o urode dzwieku i optymalizacje ustawienia wkladki by dzwiek byl urokliwy.

Uwazam, ze precyzyjna regulacja VTA jest w duzym stopniu strata czasu. Prosze nie interpretowac tego jako stwierdzenie, ze VAT ma trywialny wplyw na dzwiek. VAT ma znaczny wplyw na dzwiek, ale roznice w tloczeniu,

rozne grubosci plyty, kata pod ktorym jest montowana igla w stosunku do horyzontalnej wkladki sa tak ogromne, ze czyni precyzyjne ustawienia wyjatkowo upierdliwe.

Jak ktos chce byc precyzyjny powinien regulowac VAT przy zmiane kazdej plyty (rozne grubosci). Ja tam wole sluchac muzyke.

Istneje na szczescie zdrowy rozsadek. W pierwszym przyblizeniu ramie, po zamontowaniu wkladki, ktora spoczywa w rowku, powinno byc rownolegle do plaszczyzny plyty. Jezeli tak jest, mamy problem VAT rozwiazany w duzym stopniu. Oczywiscie , nie wystarczy to do pelnej regulacji, ale uwazam, ze dalsze kroki sa dla tych ktorzy motywowani sa techniczna estetyka bardzej niz przyjemnoscia sluchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niedowiarkow:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 20 Gru 2006, 23:56

 

Piszesz o VAT z duzym znawstwem. Mam szczery szacunek do wiedzy. Zyje z tego. Chcialbym tylko zwocic Ci uwage, ze precyzyjne ustawienia VAT nie maja krytycznego wplywu na dzwiek. Mam ramie ktore umozliwia mi latwa regulacje VAT w trakcje sluchania. Zmiana VAT o kilka stopni byla praktycznie nieslyszalna. Wiec po prostu odpuscilem sobie precyzyjne ustawienie tego parametru. Nie chce generalizowac, kazdy ma swoje potrzeby, ale osobiscie uwazam, ze precyzyjny VAT jest demonizowany przez wielu winylowcow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

profee, 20 Gru 2006, 23:56

 

>Co to sa grające kule (z "o mnie" sabatiela) ?

 

mam nadzieje ze dozyje wibrujacej sfery, skladajacej sie z czego rteciopodobnego, utrzymywanego w polu magnetycznym, bez styku z czym kolwiek, bo to dopiero zagra :) ot mazenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koteczek,

masz sporo racji. Ale musze powiedzieć, że oceniasz w konkretnym systemie i, wybacz, swoją tylko parą uszu. W moich mikołaja doświadczyńskiego przypadkach miałem juz i taką jak ty i przeciwną sytuację. Podejrzewam, ze dużo zalezy od konstrukcji wkladki. W tej części "lekcji" którą trzeba było odwołać miało też być o tym, jak rozmaite bywają kąty natarcia igły przy, zdawałoby się poprawnie nastawionym VTA (nie VAT). To może dawać tak niejednoznaczną reakcję na zmienianie VTA.

Pozdrawiam i Wesołych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przeciwienstwie do koteczka uwazam, ze VTA ma jednak bardzo duze znaczenie. Pisze to mimo, ze mam kiepskiej klasy sprzet. Moze podam przyklad by zobrazowac o co chodzi.

Otoz wyjustowalem wkladke (AT 440ML) najbardziej precyzyjnie jak moglem (nie ruszalem VTA). Wrzucilem plyte testowa Shure Era III. Test sybilantów. Wszystko bylo w miare ok, ale przy 12 dB w sluchawkach bylo jednak slychac male znieksztalcenia. Kombinowalem z antyskatingiem - bezskutecznie. Jeszcze raz sprawdzilem azymut (przy zle ustawionym moga wystapic znieksztalcenia sybilantow) - byl ustawiony dobrze. No i pozostala regulacja VTA. Uwierzcie lub nie, ale wlasnie regulujac VTA pozbylem sie tych znieksztalcen.

Tak sobie mysle, ze koteczek slucha muzyki "latwej dla wkladki". Nie za wiele w niej sie dzieje w tym samym czasie (jesli sie myle prosze mnie poprawic)

Prawdziwym wyzwaniem jest dobra reprodukcja muzyki gdzie dzwieki bardzo roznych instrumentow nakladaja sie na siebie i maja bardzo duza amplitude. Do tego jeszcze jakis wokal i juz jest problem.

Do "gestej" muzyki bez regulacji VTA "nie podchodz".

No ciekawe czy dostane reprymende od kolegi profee... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> lenin

czy regulowales katem wkładki w headshellu czy wysokoscią w punkcie zawieszenia ramienia. Bo to może obalić terorię , a wtedy Rewolucja.A nam chodzi o rewelacje.(w odsłuchach naszych krażków)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że forum potrzebuje "potwora", którym będzie mozna straszyć niegrzeczne dzieci...

Lenin - twoje doświadczenia wyglądają bardzo prawdziwie. Potwierdzam wszysko co napisałeś jako wmioski/przypuszczenia uogólniające. Nie ma w tym żadnej magii. Przyczyny są znane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Wolwi

 

"Nasza" wkładka ma wadę/zaletę - wrażliwość na VTA, nie ma za to, wiekszej wrażliwości na ustawienie, bardzo precyzyjne, siły nacisku na płytę. W zakresie zalecanym przez producenta, w zasadzie gra tak samo, więc ustawiłem ciut powyżej minimum.

Ja używam tej wkładki już prawie dwa lata i ustawienie ramienia to około 6 mm powyżej poziomu, ale jedynie własna "kombinacja" ustawień sprawdzona na kilku płytach daje optimum.

Takie ustawienie nie powinno niszczyć płyt. W moim przypadku płyty wielkokrotnie odtwarzane, przy takim ustawieniu grają idealnie, również w innych systemach.

A jeżeli masz zbyt dużo basu, to koniecznie jeszcze do góry :). Jednak wpływ może mieć również pre gramofonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Wolwi

 

"Nasza" wkładka ma wadę/zaletę - wrażliwość na VTA, nie ma za to, wiekszej wrażliwości na ustawienie, bardzo precyzyjne, siły nacisku na płytę. W zakresie zalecanym przez producenta, w zasadzie gra tak samo, więc ustawiłem ciut powyżej minimum.

Ja używam tej wkładki już prawie dwa lata i ustawienie ramienia to około 6 mm powyżej poziomu, ale jedynie własna "kombinacja" ustawień sprawdzona na kilku płytach daje optimum.

Takie ustawienie nie powinno niszczyć płyt. W moim przypadku płyty wielkokrotnie odtwarzane, przy takim ustawieniu grają idealnie, również w innych systemach.

A jeżeli masz zbyt dużo basu, to koniecznie jeszcze do góry :). Jednak wpływ może mieć również pre gramofonowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytajac ten watek i majac za duzo czasu zaczalem grzebac przy vta i doszedlem do wniosku ze moj nowy ortofon super om 30 jest zwyczajnie psia jego mac krzywy. cantilever musi byc praktycznie plasko nad plyta zeby igla byla prostopadla wzgledem plyty. przy standardowych 20 stopniach igla poprostu skrobie plyte i jest przewal gornego pasma nad dolnym. wyglada to na wade fabryczna. dopiero kiedy tyl wkladki szoruje po plycie zaczyna grac jak trzeba. chyba wsadzie w zadek sprzedawcy wkladke razem z choinka. :))

mial ktos podobne doswiadczenia z seria super om? to znaczy bez wkladania choinki itp.. :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O boże, Sabatiel. Zdążyłeś zatroszczyć się o moje samopoczucie (dziękuję ;-)), ale pożałowałeś czasu na definicję VTA. Zdaje się uważasz, tak jak conri, że to odchylenie igły od pionu ma wynosić 20 st. i stwierdzasz, że wtedy jest źle. To oczywiste, że jest źle bo to VTA ma być tego rzędu, a nie odchylenie igły od pionu. Więc JESZCZE RAZ: Zwykle okazuje się, że, że granie jest najlepsze gdy VTA jest rzędu kilkunastu - dwudziestukilku st.). Wtedy, gdy VTA jest w tym zakresie, to, u wkładek skonstruowanych z uwzględnieniem wymogów kąta natarcia odchylenie osi igły od pionu będzie rzędu 1-2 st., może ew.0-2 st. I UWAGA: ma być to odchylenie w kierunku PRZECIWNYM niż widoczne na zdjęciu zamieszczonym kilkanaście wpisów wyżej. Na tym zdjęciu odchylenie jest nie tylko w złą stronę, ale i karykaturalnie za duże. A wogóle to juz o tym kiedyś było na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabatiel, sorry. Chyba za szybko cię czytałem. Myślisz dobrze, a problem jest w tym, ze nie wszystkie wkładki są konstruowane tak jak opisałem. Sa, tak jak twoja, gdzie nie zachodzą te oba warunki jednocześnie. Miałem kiedyś ortofona, jakiegoś niezbyt drogiego, symbolu nie pamiętam, ale też były z tym problemy. Co więcej po jakimś czasie uzytkowania kantilever utracił prostość ! Kiedy go kupowałem początkowo pokazano mi identyczną wkładkę, gdzie kantilewer był krzywy, tak samo jak się mnie po czasie pokrzywił w zakupionej wkładce tego samego typu. Wygląda mi na to, ze w czasie pracy kantilewera może uwalniają się jakieś naprężenia z procesu produkcyjnego tej rurki, czy co.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę czasu, więc poświęciłem ją na przeczytanie tekstu znajdującego się w linku podanym przez koteczka.

Zrozumiałem, że jest to tekst (autor. R.Gandy) prawdopodobnie z kręgu firmy Rega, ale to nie jest pewne. Celem tego tekstu jest wmowienie czytelnikowi, że kwestia VTA jest nieistotna. Może najlepiej powie o tym cytat:

"Question: Can there be any point in playing around with 1° of VTA?

VTA adjustment is actually a neurosis NOT a technical adjustment. "

Oczywiście wiadomo, że zagadnienie VTA jest rzeczywiste, a nie urojone, więc takim stwierdzeniem autor postawił siebie w szeregu elokwentnych ignorantów. Osoby zatem, które chciałyby poznać zagadnienie VTA, powinny szukac wiedzy gdzieindziej.

Nadto w tekście p. Gandy'ego sporo jest danych liczbowych po prostu nieprawdziwych.

Nie jestem entuzjastą ani przeciwnikiem żadnej firmy gramofonowej; odniosłem jednak wrażenie, że p.Gandy jest pod wpływem f-my Rega. Swym tekstem jakgdyby chciał wmówić komuś (klientom Regi?) żeby nie zwracali uwagi na VTA. Jednak chyba w ten sposób ośmiesza tę firmę. Oburzonym czytelnikom mego tekstu spiesze powiedzieć, że wśród "słynnych" firm gramofonowych nie brak takich, które miewają niemądrych pracowników. Na szczęście wśród klientów jest podobnie, więc sprzedaż nie musi na tym ucierpieć (vide banialuki wypisywane przez 47Lab na temat ich ramienia z przegubową głowicą, było na forum o tym).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C.d. wrażeń z lektury R.Gandy'ego, specjalnie z najlepszymi zyczeniami dla conriego:

 

"but when I alter the VTA I hear a difference"

Of course you do. Any variation or change to the very important joint between the arm and turntable will alter the sound quality. Try simply tightening or loosening the main arm fixing nut, the sound will change. Try tightening or loosening the cartridge fixing nuts, the sound will also change. Almost any change or adjustment to a turntable/arm/cartridge will alter the sound quality if one listens with an acute level of perception.

 

Dla czynnego gramofonisty jest to tak oczywiste, że nawet Gandy musiał tak napisać, choc to zaprzecza temu, co napisał trochę wyżej, a ja przytoczyłem w poprzednim swoim wpisie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodal bym, ze vta to swietny audiofilski korektor dzwieku. jakkolwiek glupio by to nie zabrzmialo :)

wplyw na dzwiek ma kolosalny. przestaje sie dziwic tym co ustawiaja vta do kazdej plyty. jak ktos tego nie slyszy to niech umyje uszy :) mimo ze mam regulacje vta w swoim kenwoodzie to juz rozgladam sie za micro seiki z regulacja w "locie".

 

zaraz smigam z moja pania na wieczor horrorow. maska jasona juz czeka :P najlepszego w nowym roku.

 

ps. profee, z innej beczki, co sadzisz o takim rozwiazaniu problemu tangency? (gif nizej) czy olac takie wynalazki i ramie tradycyjne? (linearnych nie znosze).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.