Skocz do zawartości
IGNORED

JITTER! Gdzie jestes?!


Edward

Rekomendowane odpowiedzi

Zlituje sie nad Wami i podam linka do materialu o mitycznym "JITTER", w ktorym Bob Katz (zyjaca legenda masteringu) wszystko dokladnie wyjasnia. Niestety beda mogli zkorzystac nieliczni, poniewaz ow obszerny material jest w jezyku angielskim. Moze kiedys, jak bede mial troche wiecej czasu przetlumacze go w odcinkach.

Oto link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

JJtter to jest drganie w czasie , (przesuwanie się )zbocza przedniego,(tylnego) sygnału zegarowego wokół swojego nazwijmy go włąściwego położenia zerowego .Występuje zawsze ale jest go mniej lub więcej.Zakladając stały okres zegara przypomina to trochę szybką zmianę ( drganie) długości połowy okresu.I zakładanie kabli do już wypracowanego przebiegu z zegara to jest zawracanie głowy.Ale zawracać można.

Albo inaczej -każdy następny okres zegara zaczyna się trochę dalej (pózniej) lub trochę wcześniej ( szybciej) a częstotliwość czyli czas całego okresu nie zmienia się.Jest to szkodliwa modulacja spowodowana wieloma czynnikami która ma wpływ na proces demodulacji sygnału w przetw.D/A ale najmniej wpływa ten kabel który wymyśliliście.Ale niech wam będzie.

soso, 13 Cze 2006, 13:52

 

>2. Wydaje sie, ze udowodniles, ze sprzet typu Cam_NAD - dolne przedzialy stanow srednich - nie jest

>zbyt wyrafinowany i nie przeszkadza mu zatyczka flackermanna czy spinacz biurowy selekcjonowany.

 

Czy wyrafinowanosc sprzetu okresla sie podatnoscia na zakocenia spwodowane spinaczem biurowym lub czyms innym? Bo jezeli tak, to mam jakiegos 15 letniego Samsunga CD - ktory jest superwirafinowany - jemu przeskadza wszytko i zagra tylo w wyjatkowo sprzyjajacych warunkach...

yayacek,

dzięki za linka, poczytamy, chociaż przyznam, że wcześniej już sporo szperałem w sieci na ten temat. Chciałbym po prostu świadomie usłyszeć jak brzmi dźwięk obarczony tak dużym jitterem, że jest on słyszalny. Stąd był pomysł na ten test. Miałem nadzieję, że niedopasowanie kabla spowoduje tak duże zakłócenia i odbicia, że sygnał będzie się mocno zniekszatałcał. Ale nie udało mi się tego osiągnąć.

 

Spodziewam się, że musiałbym rozebrać DACa i i tam coś namieszać, żeby było naprawdę źle. Ale oczywiście tego nie będę robił :-)

 

Pozdrawiam

Witam. Jestem posiadaczem trzecz DAC-ów (w amplitunerze KD, Denon-DA 500 i Harman HD-750 przerobiony na DAC-a). I co ciekawe, tylko i wylacznie pierwszy z nich jest podatny na jakość kabla cyfrowego - przy nieodpowiednim kablu (np. zwykłym interkonekcie analogowym) zdarza się w momencie np. zapalania światła "zgubienie" sygnału. Różnic w dźwięku za to nie stwierdzam (wiem, jestem głuchy i mam badziewny sprzęt - tylko się cieszyć). Denonowi i Harmanowi jest za to kompletnie obojętne, z jakim kablem graja. Sygnał zawsze się synchronizuje, nie przerywa, jakość samego dźwięku też się nie pogarsza. Szczęściarz ze mnie.

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

-> Jozwa

 

Poprzednio napisalem i nie dostalem odpowiedzi:

 

"13 Cze 2006, 00:38

Jozwa nie ma rady. Powiedziales a) - slepy test, to trzeba powiedziec b) czyli na ile prob ile razy odgadles.

Inaczej stwierdzenie "slyszalem roznice w slepym tescie" nie niesie z soba zadnej wartosci poznawczej""

 

A wiec jak bylo??????

Tabelka z HiFi Choice z pomiarami jittera na wyjscu coax odtwarzaczy :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Różnice w wielkosci najmniejszego jittera do największego jest 17-krotna !

 

Myślę że przy największych wartosciach tego parametru można przyjąc

że zastosowanie kabla od lampki nocnej do transmisji danych niewiele już

pogorszy dzwięk , a co za tym idzie różnica soniczna będzie prawie niedostrzegalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zorro, 14 Cze 2006, 15:20

 

>Tabelka z HiFi Choice z pomiarami jittera na wyjscu coax odtwarzaczy :

>

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

>Różnice w wielkosci najmniejszego jittera do największego jest 17-krotna !

 

To chyba powinienem się matrwić bo skoro u mnie jest 170 i zamierzam dołożyć mu dobry zegar, to jak by przyszło co do czego, będę musiał kupić kabelek w cenie przetwornika :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zorro,

 

ciekawa ta tabelka, ale widzę, że Cambridge na tle ogólnej oferty mają raczej dość mały jitter. Nie ma tam co prawda mojego modelu, więc trochę trudno gdybać, trzebaby zmierzyć, ale jakoś tak nie chce mi się wierzyć, aby u mnie był on tak wielki, że kabelek od lampki już go bardziej zepsuć nie może :-)

 

Wiecie co? Myślę, że problem jittera jest rozmuchiwany sztucznie po to, żeby ludziom sprzedawać drogie interkonekty cyfrowe.

  • Redaktorzy

"Poprzednio napisalem i nie dostalem odpowiedzi:

 

"13 Cze 2006, 00:38

Jozwa nie ma rady. Powiedziales a) - slepy test, to trzeba powiedziec b) czyli na ile prob ile razy odgadles.

Inaczej stwierdzenie "slyszalem roznice w slepym tescie" nie niesie z soba zadnej wartosci poznawczej""

 

A wiec jak bylo??????"

 

I didn't see. Odpowiedź jest taka, że trochę słabo pamiętam, bo zajście miało miejsce jakieś 10 lat temu, no, może 8. Słuchaliśmy z Piotrem Poczobutem, odgadywaliśmy za każdym razem, ale tych razów było jakieś 4-5, nie więcej. Poza tym eksperyment nie był nastawiony na rozróżnianie kabli, tylko na wybór lepszego dźwięku. Okazało się, że za każdym razem wybieraliśmy tylko jeden kabel z dwu użytych w "teście".

  • Redaktorzy

P.S. jak ktoś chce się zabawić, to mam teraz HDSV i Fadela ProDig, do dzielonego CD Sugdena. Po uzupełnieniu zestawu o jakiś badziew z bazaru można testować sie do woli. Ja niestety będę sie tylko przyglądał, bo jestem kompletnie przeziębiony z zaangażowanniem oskrzeli i czort wie czego jeszcze, w zw. z czym dotyczy mnie tzw. pierwszy stopień umuzykalnienia - rozróżniam kiedy grają, a kiedy nie. Prawie bez pudła...

zorro, 14 Cze 2006, 17:09

>Odpowiedz masz w zakładce DIY , są tam dwa wątki na temat budowy zegara.

 

Mam nieodparte wrażenie, że chcąc poprawić jakość dźwięku lepiej zmieniłbym chip przetwornika D/A. A ponieważ to jest zasadznicza część urządzenia, to w praktyce cały DAC. Przez ostatnich bodajże 8 lat jak go mam sporo się poprawiło w dziedzinie scalaków D/A, myślę, że znacznie więcej niż w dziedzinie oscylatorów kwarcowych. Tak więc masowanie się ze swoim zegarem jest chyba sztuką dla sztuki. Wystarczy spojrzeć na różnice pomiarów oscyloskopem przebiegu tego samego elementu przy różnych połączeniach masy (!). Nie wierzę, że zegar DIY zrobiłby z mojego DACa cudo. :-)

 

My tu gadu gadu, a jak dotąd nikt nie opisał jak słychać jitter, oprócz jednego enigmatycznego stwierdzenia, że scena się zawęża.

 

No i gdzie jest ten jitter Panowie? :-) Ja bym naprawdę chciał go usłyszeć.

  • Redaktorzy

Najlepiej grające współczasne przetworniki robione są na K2 i Philipsach Double Crown. Dopiero potem idą nowe wynalazki. Poprawiło się, jeśli idzie o to, co pakuje się do sprzętu masowego.

Edward, bez podważania słuszności twojego testu, jakości twojego sprzętu - nie dowiodłeś nic. Zarówno jeden jak i drugi przewód był tak bardzo marnej jakości, a nawet były do siebie bardzo porównywalne. Straty dochodzące do kilku decybeli na każdej przejściówce, ilość tych przejściówk, jakość połączeń przy samych kablach jednym i drugim kwalifikują je jako nie poprawne technicznie. Chwała dla twojego przetwornika, że jest odporny na takie fanaberie.

GNAKED, 15 Cze 2006, 17:37

>Chwała dla twojego przetwornika, że jest odporny na takie fanaberie.

 

Jak to się ma do teorii bardziej lub mniej 'jitterujących' kabli? A co jeżeli większość przetworników jest odporna dokładnie w ten sam sposób? A tak z reguły jest, a przynajmniej być powinno?

>Jak to się ma do teorii bardziej lub mniej 'jitterujących' kabli?

Uważam jedynie że kabel powinien być na tyle jakościowo dobry (przewodnik, ekran wtyki, jakość zamocowania) żeby nie wprowadzać dodatkowych strat i zakłuceń do sygnału. Nie wiemy czy sygnał do przetwornika dotarł w nie zmienionej postaci.

>A co jeżeli większość

>przetworników jest odporna dokładnie w ten sam sposób? A tak z reguły jest, a przynajmniej być

>powinno?

Możliwe że masz racje, ale wlaśnie to chiał udowodnić Edward. Ale porównał dwa mierne kable na jednym przetworniku. Myśle że test powinien być przeprowadzony na różnych sprzętach z udziłem dobrych technicznie kabli.

GNAKED, 15 Cze 2006, 18:03

 

>Nie wiemy czy sygnał do

>przetwornika dotarł w nie zmienionej postaci.

 

Oczywiście że wiemy - wystarczy podłączyć odpowiednie urządzenie pomiarowe. Poza tym jeżeli uważasz, że wygląda tak samo to jesteś w grubym błędzie.

 

>>A co jeżeli większość

>>przetworników jest odporna dokładnie w ten sam sposób? A tak z reguły jest, a przynajmniej być

>>powinno?

>Możliwe że masz racje, ale wlaśnie to chiał udowodnić Edward.

 

Edward udowodnił to co już dawno wiemy: jeżeli nadajnik daje sygnał w normie oraz odbiornika nie produkował domorosły amator to nawet takie cudo jak Edwarda nie jest w stanie zakłócić przebiegu transmisji. Na tym właśnie polega urok cyfry.

Chyba juz sie gubisz w zeznaniach

>Edward udowodnił to co już dawno wiemy: jeżeli nadajnik daje sygnał w normie oraz odbiornika nie

>produkował domorosły amator to nawet takie cudo jak Edwarda nie jest w stanie zakłócić przebiegu

>transmisji. Na tym właśnie polega urok cyfry.

 

i sam sobie odpowiadasz

 

>Oczywiście że wiemy - wystarczy podłączyć odpowiednie urządzenie pomiarowe. Poza tym jeżeli uważasz,

>że wygląda tak samo to jesteś w grubym błędzie.

 

Wątek jest o jitterze i udowodnieniu że taki kabel go zmienil lub nie , więc wytłumacz mi w jaki sposób Edward udowodnił że jego przewody nie mają wpływu na jitter. Skoro go nie zmierzył więc jak?

GNAKED, 15 Cze 2006, 19:35

 

>Wątek jest o jitterze i udowodnieniu że taki kabel go zmienil lub nie ,

 

Wątek jest o jitterze, owszem. To, że kabel może wprowadzać jitter to oczywistość. Ale nie o tym chyba dywagujemy. Cytat z pierwszego wpisu Edwarda:

 

Nie wiem co o tym powinien myśleć audiofil. Ja wiem jedno. Z tematu jittera wyluzowałem się raz na zawsze. Ale chciałbyk go jednak usłyszeć kiedyś, tak żeby wiedzieć jak brzmi.

 

JITTER! Gdzie jestes?! :-)'

 

Czyli czemu nie słychać jittera.

 

>więc wytłumacz mi w jaki

>sposób Edward udowodnił że jego przewody nie mają wpływu na jitter.

 

Bo proteza którą wytworzył nie wpłynęła negatywnie jego wrażenia odłuchowe przy zastosowaniu jego sprzętu odsłuchowego? Dla audiofila powinien to być jakiś argument, czyż nie?

Może uporządkujemy dyskusje bo mieszają się różne kwestie wpływ jakości kabla, spór o sam jitter i jego wpływ na dźwięk jaki i teza że dobre DACi są na jitter są odporne. Rezultaty powiem szczerze są dla mnie dość dziwne- tezy mam dwie: może Edward go już od dawna slyszy jitter tj.transport daje go w takiej ilości że to nic nie zmienia lub też to co slyszałem po wsadzadzeniu clocka to autosugestia - chociaż w takiej ilości...

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.