Skocz do zawartości
IGNORED

Śliczne kasety audio


k.mik

Rekomendowane odpowiedzi

lucas22, 20 Sty 2010, 18:49

 

>A ja tymczasem skompletowałem ostatnią przyzwoitą serię BASFa:-)

 

Nie do końca - brakuje Ci jeszcze "Reference Super II"! Swoją drogą, ciekawe jak ona była "pozycjonowana" w serii - chyba pomiędzy "Chrome Super" a "Chrome Maxima". Nie dam za to głowy, ale wydaje mi się, że gdy owa "Reference Super II" pojawiła się, z jednym z polskich pism czytałem, że to ciekawa taśma dwuwarstwowa, w której jedna warstwa to "prawdziwy" dwutlenek chromu (typowy dla BASFa), a druga warstwa to tlenek żelaza dotowany kobaltem (jak w taśmach japońskich) - taka próba połączenia najlepszych właściwości obu materiałów magnetycznych. Ale niestety, nie dam sobie teraz głowy uciąć za prawdziwość tej informacji - to było już ponad 20 lat temu! :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze pamiętam, to BASF pozycjonował Refernece Super II wyżej niż Chrome Maxima.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Amphion Creon 2 | Muarah MU-4 EVO | Wadia 321 decoding computer | CEC DX71

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wszystkich które z taśm mają najdrobniejszą strukture chodzi mi o jak najlepsze taśmy które miały najmniejszy współczynnik tarcia (ścierania)

 

Czy jest zależność co do gróbości warstwy??? czy tlenki na taśmie 60 tce są większe od tych na 120 stce?

 

Kiedyś bawiłem się mikrometrem tyle że to dawało mi gróbość taśmy a myślę o mikroskopie w sumie dlaczego by nie wiedzielibyśmy coś więcej pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jeszcze Reference! To ostatnia z serii, którą udało mi się zdobyć, a zapomniałem o niej na fotce. Cóż za wpadka! Dzięki Macieju, że czuwasz;-) Ferro Super... od zaprzyjaźnionego kolekcjonera:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAG, myślę że zależność grubości warstwy jest, ale raczej nie wielka. Dużo zależy od samego docisku do głowicy. Na przykład w magnetofonie szpulowym miałem raz feralny docisk, i doprowadziło to do szybkiego zużycia się głowicy i na taśmach zauważyłem znaczną różnicę... Od tego czasu jestem na to wyczulony :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAG, 21 Sty 2010, 23:17

 

Taśmy tego samego typu ale różnej długości różnią się grubością warstwy magnetycznej i raczej nie sądzę, by miały inną wielkość cząsteczek itp.

Wydaje się, że im drobniejsze cząsteczki oraz im dokładniej kaladrowana (polerowana) powierzchnia taśmy, tym tarcie powinno być mniejsze; poza tym do warstwy nośnika dodaje się środki smarne które są lekko wyciskane z warstwy gdy ta jest dociskana do głowic. Warstwa magnetyczna zachowuje się przy tym jak gąbka, tzn. po ustaniu nacisku z powrotem wsysa znaczną część tych środków smarnych, niejako je "odzyskuje", ale oczywiście nie w całości - część odkłada się na głowicach i innych elementach. Dlatego intensywnie eksploatowana albo bardzo stara taśma może mieć ich już w sobie niewiele.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałem wszystkich powitać. Jestem nowy, ale jako bierny czytelnik jestem z Wami od roku.

Na początek pytanie do Lucasa22 odnośnie BASFÓW. Dlaczego według Ciebie to ostatnie dobre basfy? Późniejsze serie miały poprawione parametry, czym Basf bardzo się chwalił na tylnej stronie każdej kasetki. Praktycznie każda następna wersja była lepsza. Mam jeszcze jedno pytanie. Basf wypuścił dosyć ciekawą serię nazywała się Maxima II Design Edition ( 4 modele ). Co było w środku? Czy to tylko różnica estetyki, czy coś jeszcze? To samo z serią 353 i jeszcze była Focus? z tego co pamiętam. Tam obudowy były już zupełnie inne. Także musiały czyś się różić. Czy ktoś może to wyjaśnić? Wiem, że ten temat nie był poruszany na forum, a znawców Basfa nie brakuje, łącznie z tymi, którzy znają się na kodach nadrukowanych na kasetach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale my tu mówimy o kasetach z końca lat osiemdziesiątych i latach dziewięćdziesiątych. Porównujemy modele wyprodukowane w roku 1988 z późniejszymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wtrące parę słów na temat taśm z kaset AGFA SR-S oraz wyższe

Moim zdaniem bardzo dobra 20 lat temu nagrana i słucha się tego z przyjemnością nic nie pogiete wszystko ładnie się układa na szpulce więc ta seria jest przeze mnie bardzo ceniona może MaciejLK uściśli dopisze coś więcej na jej temat będe wdzięczny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta seria z końca lat 80-tych i początku 90-tych obejmowała kasety typu I - HR, HR-S i HR-XS oraz typu II - SR, SR-S i SR-XS. Do tego jeszcze istniała, bardzo rzadko spotykana, kaseta z taśmą metalową - widziałem jej zdjęcie w "edycji pożegnalnej", wypuszczonej chyba gdy Agfa zwijała w ogóle produkcję kaset.

Najprostsze HR i SR mają całkowicie przezroczyste obudowy, a modele -S i -XS - obudowę zwaną "okularnicą". Te podstawowe są przeciętne, ale -S i -XS są naprawdę niezłe i lubię je.

Niewiele w ogóle o nich wiadomo, nie były bardzo popularne. Przynajmniej niektóre były chyba produkowane w zakładach w Dessau (w dawnych zakładach ORWO), a przypuszczalnie po zakończeniu produkcji przez Agfę coś tam zostało komuś sprzedane, bo w takich samych obudowach typu "okularnica" można spotkać rosyjskie kasety ECP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że z tymi BASFami było tak jak z wódką - to czy będą się sypać czy nie, zależało od partii :-) Mam troche BASFów Ferro Extra I i nie narzekam, tylko z jedną miałem problemy (przy odtwarzaniu strasznie piszczała i przy nagrywaniu pisk nanosił się na taśmę) mam też dwie różne LH-EI, tylko jedna z nich posypała się. A jeśli chodzi o taśmy szpulowe BASF, mam bardzo dobre zdanie o nich, miałem ich już kilkanaście i tylko jedna z nich posypała się w jednym fragmencie a na ARII dają chyba najlepsze rezultaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ponad sto Basfów, tylko chromy i metale. Najstarsze modele, to chromdioxidy z około 82 roku extra, super i maximy. Nigdy nic z nimi się nie działo. Nie wiem, czemu, ale zawsze ze wszystkich kaset najbardziej lubiłem Basfy. Kilka żelazówek też się przetoczyło, ale najstarsze z 1988, także nie śmiem się wypowiadać co do wcześniejszych modeli. Mam jeszcze piwnicy kilkanaście sztuk LH, ale nie czuję potrzeby wkładania ich do kieszeni magnetofonu. Po pierwsze: nie używam żelazówek, a po drugie z obawy, że mi pobrudzą głowicę i cały tor prowadzenia taśmy (podobno).

Uratowałem je przed wyrzuceniem, nawet nie wiem co na nich jest, ale że tak powiem jeść nie wołają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowszy nabytek :)

1. TDK SA 54 85-6 rok wersja japonska i widok z tylu kasety , znalazla sie takze sa-x z tej samej serii

cdn...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11402-100004450 1264287740_thumb.jpg

post-11402-100004451 1264287740_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego rocznika jeszcze udalo mi sie kiedys kupic AR-X :) widok tej kaset z obydwu stron.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11402-100004448 1264287816_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Analogowa Grupa Wywrotowa. Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj!

 

Jeszcze a' propos Tandberga - porównałem tę kasetę z Maxellem UD i faktycznie obudowy są identyczne. To samo tworzywo i ślady po wtryskarce. Tak samo kolor taśmy i klejenie. Nawet nadruk na rozbiegówce to żółta litera. Chociaż brakuje maxellowskiego znacznika początku odliczania rozbiegówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15808-100004430 1264322575_thumb.jpg

post-15808-100004431 1264322575_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do pokazywanej przeze mnie kasety Aiwa, to rzeczywiście, tak jak pisze Maciej, tamta też przypomina Maxelle. Podobnie jak Sanyo, tyle że w Sanyo rolki mają intensywniejszy niebieski kolor (w wersjach C60 rolki są białe).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzbierałem już trzy odmiany kolorystyczne kasety Toshiba (również maxellopodobnej) - z wkładką żółtą, czerwoną i niebieską. Same kasety są identyczne.

Ciekawe, czy były jeszcze jakieś kolory? Chyba widziałem kiedyś na zdjęciu zieloną, ale nie dam głowy.

 

Ciekawe, że wytłoczki "Made in Japan" na pudełkach różnią się nieco między sobą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15808-100004426 1264322920_thumb.jpg

post-15808-100004427 1264322920_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>MaciejLK, 12 Sty 2010, 14:12

>A czy naprawdę nikt nie pamięta w którym roku nowsza "czerwona" Stilonka zastąpiła starszą wersję z

>napisem FOTON? >Czyżbym był tu najstarszym "piernikiem"? ;-)

>Mój pierwszy Stilon w 76 roku był już nowego typu...

 

Mam album Stilonu z 1971 roku wydany z okazji 20-lecia firmy. Wśród osiągnięć i danych na temat produkcji jest wyszczególniona tylko taśma magnetofonowa do szpulowców. Nie ma jeszcze w ogóle mowy o kasetach. Nawet jeżeli album był przygotowywany nieco wcześniej (na przełomie 1970 i 1971) kasety musiały pojawić się w produkcji trochę później, w przeciwnym wypadku dyrekcja pewnie pochwaliłaby się ambitnymi planami. A ponieważ w 1976 roku w sprzedaży były już nowe Stilonki, kasety ze znakiem Foton musiały być wytwarzane bardzo krótko (1972-1975?).

 

A na deser bardzo ładna grafika zeskanowana z albumu :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>lucas22, 20 Sty 2010, 18:49

>A ja tymczasem skompletowałem ostatnią przyzwoitą serię BASFa:-)

 

Lucas, w końcu masz metala'88! Gratulacje!

Teraz musisz zdobyć jeszcze Chrome Maxima bez czerwonego paska "new"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiotone, 24 Sty 2010, 00:02

 

>najnowszy nabytek :) (...)

 

No, no. :) Gratulacje Wojtek. Jeśli chodzi o TDK, to ta seria właśnie, tylko, że w postaci odpowiednika w wersji europejskiej była dla mnie najciekawsza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AMPER, 23 Sty 2010, 22:05

 

>Ja mam ponad sto Basfów, tylko chromy i metale. Najstarsze modele, to chromdioxidy z około 82 roku

>extra, super i maximy. Nigdy nic z nimi się nie działo. (...)

 

 

Bo tak na dobrą sprawę z Basfami i z Agfami faktycznie nic się dziać nie powinno. Jednak rozwinę nieco to zdanie. Kwestia tego, że Basfy czy Agfy się sypią nie zależy jak sądzę tylko od sposobu i technologii produkcji. Owszem w jakimś stopniu na pewno, co sprawia, że w warunkach takich czy innych są one bardziej podatne na sypanie niż na przykład Sony czy TDK. W największym stopniu jednak, za to że taśma "sypie" nośnikiem - moim zdaniem - winne są niewłaściwe warunki ich przechowywania. Na przykładzie moich Basfów, które mam od nowości (najstarsze z początku lat 80-tych ubiegłego wieku) mogę powiedzieć, że żaden z nich nie sypie nośnikiem. Nie ma też znaczenia z jakiej serii dana kaseta pochodzi. Wszystkie trzymają się w niezłej kondycji i nie wykazują oznak starości. Jednak u mnie kasety są zawsze w odpowiednich warunkach przechowywane i przy dłuższym nieużywaniu przewijane regularnie co pewien okres czasu. Żadna z nich nigdy nie leżała na strychu czy w piwnicy, ani też w nagrzanym czy zmrożonym samochodzie. Wszystkie były trzymane w domu w pokojowej temperaturze i stałej wilgotności.

 

Posiadam też kilka Basfów z drugiej ręki. Tutaj muszę potwierdzić wcześniejsze wypowiedzi kolegów. Z nimi jest różnie. Niektóre brudzą niektóre nie. Nie znam jednak ich historii i nie potrafię powiedzieć jak były przechowywane. Te, które brudzą najprawdopodbniej byle jak i byle gdzie. Nie ma też znaczenia czy są to taśmy typu I czy II. O metalach się nie wypowiadam, bo nie mam.

 

Jedyne co mogę w tej sytuacji stwierdzić na podsumowanie, to to, że Basfy i Agfy są bardziej wrażliwe na "mało korzystne" warunki przechowywania niż taśmy pozostałych producentów i najprawdopodobniej na skutek tego właśnie sypią nośnikiem jak konfetti na Sylwestra.

 

To jest jednak tylko moje zdanie na podstawie własnych obserwacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gdańskim "Saturnie" (Galeria Bałtycka) kupiłem TDK D90. Cena bodajże 5,99. Z kolei na tej samej półce TDK FE90 kosztuje bodajże złotówę mniej (w Carrefourze w mojej dziurze - prawie 3 zł mniej). No i pytanie: czym różni się TDK D od FE?

Poza tym, żerowo-sknerowe ceny kaset zdecydowanie rozczarowują. TDK bodajże SA90 jest za jedyne 8,99 złociszy. Cena dla idiotów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że typowo - FE ma zapewne nieco gorszy MOL i SOL, pewnie trochę wyższe szumy, i może nieco niższą czułość, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości. Bez prób laboratoryjnych trudno powiedzieć. Ew. można spróbować coś nagrać (nawet tony sinusoidalne) i porównać zachowanie się taśm dla różnych częstotliwości. Bardzo podstawową próbą może być próba kalibracji (ręcznej z generatorem) - jeśli ustawienia regulatorów będą inne, to na pewno taśmy się różnią.

 

A cena - cóż, wynika ze zmniejszającej się produkcji, a ta z kolei wynika z popytu, który jest już niewielki. Założę się, że za rok najtańsza kaseta będzie kosztowała ze 20 zł - w tych nielicznych sklepach, w których jeszcze będzie można je kupić. A za dwa lata pewnie nieliczni entuzjaści będą je sprowadzali ze sklepów wysyłkowych w Hong-Kongu itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czasami popatrzeć w sklepach typu TESCO itp czasami można coś znaleźć ...

Ja jakiś czas temu płaciłem 50 groszy za 90tkę TDK FE ... jakoś mi się żal ich zrobiło i wziąłem ...

leżą w pudle i czekają na XXII wiek ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Gdzies kiedys przewijal sie watek "skanow wkladek do kaset magnetofonowych". Nie znacie czasami namiarow na jakas stronke z takowymi - cos na zasadzie jak stronki z kasetami?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.