Skocz do zawartości
IGNORED

Śliczne kasety audio


k.mik

Rekomendowane odpowiedzi

No własnie, dlatego przy opisywaniu aukcji ważne jest aby odpowiednio wszystko jasno określić, bo tak tylko sporo zamieszania jest jak zaczniemy dociekać. A dociekliwi to my akurat jesteśmy. :) Ale to dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabolik, 16 Lip 2008, 14:16

 

>Ciekawe jednak, dlaczego w okienku "liczba sztuk" jest "50" a nie tak jak gdzie indziej "dostępna

>liczba sztuk" i "50 z 50".

 

Pewnie dlatego, że wszystkie 50 wystawianych jest razem jako całość. "50 z 50" widać byłoby gdyby była to aukcja wieloprzedmiotowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radmar, 16 Lip 2008, 14:57

 

>No własnie, dlatego przy opisywaniu aukcji ważne jest aby odpowiednio wszystko jasno określić, bo

>tak tylko sporo zamieszania jest jak zaczniemy dociekać. A dociekliwi to my akurat jesteśmy. :) Ale

>to dobrze.

 

Niektóre aukcje opisane są okropnie. Mam tylko nadzieję, że rzadko są to działania celowe, mające rozmyślnie wprowadzić kupującego w błąd.

Czasem jednak, jak patrzę na niektóre aukcje, rozpacz mnie ogarnia, bo nie wystawiają najlepszego świadectwa sprzedającym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaciejLK, 16 Lip 2008, 17:10

 

>Pewnie dlatego, że wszystkie 50 wystawianych jest razem jako całość. "50 z 50" widać byłoby gdyby

>była to aukcja wieloprzedmiotowa.

 

Ale obok w okienku "Licytuj" jest małe okienko "liczba sztuk". A zatem to jest właśnie aukcja wieloprzedmiotowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczywiście! Nie zwróciłem uwagi. A więc faktycznie trzeba uważać, bo wychodzi na to, że jest to 50 kaset po 500 zł za sztukę! Minimalny zakup 20 sztuk = 10000 zł. Troszkę drogo! ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć po wakacjach ... po dwóch tygodniach słodkiego lenistwa znów jestem online ...

Jednak nawet na wczasach można coś wyszperać. Wyszedłem rano po chleb i wrócilem z trzema reklamówkami kaset (prawie 100 szt.) i naręczem plyt analogowych. Moja żona twierdzi, że gdyby nawet mnie wysłała na jagody do lasu to też przyniósłbym kasety i płyty - chyba ma trochę racji ...

 

A tak serio, przez przypadek wszedłem do małej biblioteki w likwidacji .... 80% kaset to rewelacyjne nagrana muzyki poważnej (Deutsche Grammophon i Decca, EMI), cała Decca jest nagrana na chromie. Stan całości idealny - mam nawet wrażenie, że większość nie była słuchana.

Tu mam małe pytanie - bo dziwi mnie, że wszystkie kasety Decca pomimo nośnika (chrom) mają obudowy z wycięciami jak dla normal - przecież w tych czasach już były systemy automatycznego wyboru nośnika!? Niestety magnetofon bez ręcznego ustawienia typu nośnika automatycznie ustawia normal ...

 

Co do analogów to w stanie idealnym Bach, Mozart i inni - wydawnictwa Deutsche Grammophon - msze Bacha wersja box.

 

Teraz na koniec cennik - analogi po złotówce (1 zł!), box bacha też 1 zł bo jedno pudełko :)

Kasety po 25 groszy - wziąłem wszystko co było, pani była tak miła, że dobremu klientowi dorzuciła pudełko kaset normali SONY raz nagranych gratis :)

 

Apropo cen supermarketowych - w Niemczech dwópak TDK D90 kosztuje 2 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładna kolekcja Ci się zebrała. A swoją drogą to Ci się nie dziwię, że poszedłes po chleb a przyniosłeś całą masę kaset. Ostatecznie nie samym chlebem człowiek żyje. :)

 

A zaproponuję taki mały powrót do przeszłości. Czy ktoś z Was pamięta jaka była Wasza pierwsza kaseta kupiona? Mówię tu oczywiście o kasetach nie nagranaych przez firmy fonograficzne. U większosci moich znajomych pierwszą kasetą była albo TDK D, albo czerwony Basf LH-EI albo nieco rzadziej była to zielono-niebieska Sony EF.

 

W moim przypadku natomiast było to trochę inaczej, nie wiem już jak to się stało i dalczego akurat tak, ale moją pierwszą kasetą była niebieska TDK AD kupiona w Pewexie, drugą była złota TDK SA-X też kupiona w Pewexie, a dopiero po nich była czerwona TDK D i czerwony Basf LH-EI. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze - standard:

 

1) czerwona BASF LH-E I

 

oraz

 

2) niebiesko-szara SONY EF.

 

Mam jej do dziś:-) Jednak obecnie zafoliowane są nie do zdobycia:-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikx, 17 Lip 2008, 12:27

 

>Tu mam małe pytanie - bo dziwi mnie, że wszystkie kasety Decca pomimo nośnika (chrom) mają obudowy z

>wycięciami jak dla normal - przecież w tych czasach już były systemy automatycznego wyboru nośnika!?

>Niestety magnetofon bez ręcznego ustawienia typu nośnika automatycznie ustawia normal ...

>

 

Wszystko w porządku! W pewnym okresie zagraniczne firmy fonograficzne próbowały nagrywania kaset chromowych z korekcją 120 mikrosekund, jak dla taśm żelazowych, a nie z typową dla chromówek korekcją 70 mikrosekund. Tak nagrane taśmy należy odtwarzać z korekcją 120 mikrosekund, tak jak taśmy normalne. Oczywiście prąd podkładu był przy zapisie dobierany odpowiednio do taśmy chromowej a nie normalnej. Dlatego gdybyś chciał te taśmy skasować i nagrać ponownie, będą kłopoty, chyba, że masz magnetofon z ręcznymi i rozdzielonymi przełącznikami prądu podkładu i korekcji.

Takie rozwiązanie, typowe pod koniec lat 70-tych, zostało zarzucone najpierw na rzecz połączonego ręcznego przełącznika ustawiającego jednocześnie prąd podkładu i korekcję, a potem stosowano na ogół przełącznik automatyczny. Chyba jedyną firmą która się temu oparła i jeszcze długo stosowała nie tylko przełącznik ręczny, ale jeszcze rozdzielony na prąd podkładu i korekcję, jest Nakamichi. Co więcej, w instrukcjach piszą, że jest to celowe, i pozwala dopasować korekcję częstotliwości przy zapisie (i odczycie) do charakteru zapisywanego sygnału:

- zapis taśmy normalnej z korekcją 70 mikrosekund obniża szumy o ok. 4 dB, ale także obniża maksymalny poziom wyjściowy (MOL) na wysokich częstotliwościach. Może to być wskazane przy zapisie muzyki klasycznej, która zwykle zawiera mało wysokich częstotliwości, natomiast wymaga dużego odstępu od szumu

- zapis taśmy chromowej (umownie) lub metalowej z korekcją 120 mikrosekund podnosi nieco szumy, ale też zwiększa MOL na wysokich częstotliwościach, co wskazane jest przy zapisie jazzu czy rocka, gdzie występują przeważnie wysokie poziomy sygnału, i pojawiają się skoki sygnału wysokiej częstotliwości.

Oczywiście taśma zapisana "nieprawidłowo" powinna tak też być odtwarzana, więc nie należy jej odtwarzać w magnetofonie z automatycznym przełącznikiem.

 

Dlatego te fabrycznie nagrane taśmy chromowe mają obudowy jak taśmy normalne, bo należy odtwarzać je z korekcją jak dla taśm normalnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza kupiona z uczciwie zarobione pieniądze ...

BASF LH Extra I oraz TDKi D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4300-100009422 1216314934_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> Maciej, Dzięki! człowiek uczy się przez całe zycie ... coś niecoś wiem o kasetach ale o tym nie miałem pojęcia ... Powiem szczerze, że brzmią nieźle w całym paśmie - taśma wygląda mi na chroma BASFa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radmar, 17 Lip 2008, 15:13

 

>Czy ktoś z Was pamięta jaka była Wasza pierwsza

>kaseta kupiona?

 

1) Sanyo C-12 Demonstration Cassette, fabryczne wyposażenie pierwszego magnetofonu, otrzymanego w prezencie (1976 rok)

 

2) czerwony Stilon C-60

 

3) 10 sztuk TDK D C-90, 1975/6 rok (prezent z Japonii, komplet do magnetofonu, ale trochę odroczony)

 

4) Agfa Superferro Dynamic 60+6 (prezent z RFN)

 

5) jakiś Stilon albo Wiskord, C-60

 

6) BASF LH90, czarno-pomarańczowy, używany, prezent

 

7) Sony CHF90 (prezent)

 

8) BASF Chromdioxid II 90 (prezent)

 

9) Agfa Superferro 60+6 (pierwszy zakup w Peweksie, $1.60)

 

10) jakieś kolejne Stilony C-60 - ale niewiele

 

11) AGFA Carat (FeCr) 60+6, 2 sztuki, używane, prezent

 

12) Maxell XL II 90 (prezent z Pewexu, ok. 84/5 roku)

 

 

I dalej już nie pamiętam dokładnie. Ale zakupów Pewexowych było bardzo niewiele - nie było mnie stać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzuciłem te kupione samemu ;) - wcześniej dostałem parę w prezencie TDK D (wrześniejszy model).

 

Moja pierwsza poważna to TDK SAX tylko taka ciemno brązowa z małym okienkiem - gdzieś ją mam to zrobię fotkę (nie mogę znaleźć w necie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fotkę tej TDKi SAX ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto moja pierwsza: Superton C-60 w wersji czarnej, kupiony razem z pierwszym Grundigiem MK232 wiosną 1980 roku.

Uwaga: to jest TEN SAM egzemplarz, nigdy nie zginął, nie zniszczył się, pudełko też mam oryginalne, nawet nagranie jest to samo! (konkretnie pierwsza płyta zespołu Dschinghis Khan, zwycięzcy Eurowizji w 1979). Opisana ołówkiem, nigdy nie było na niej nic zmieniane.

 

Chyba od dziecka miałem zadatki na kustosza :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15808-100009417 1216319269_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do pierwszych kaset z Peweksu, to było u mnie - dzięki prezentom od bogatszych wujków i ciotek - podobnie jak u Radmara.

Pierwszy i drugi (w odstępie pół roku) był czarny Maxell UD90, trzeci był złoty TDK AD-X, potem niebieski Maxell UDI90 (to wszytko w latach 1983-1985).

Potem długo nic, aż w 1988 sam kupiłem dwie TDK D90 i białą mydelniczkę TDK IF90. Później, w 1989, pięć sztuk TDK A i trzy złote Maxelle XLII60 - resztki zapasów Peweksu, bo wtedy już nie sprowadzano Maxelli. Mam je do dzisiaj, ale żadnej zafoliowanej, a szkoda bo złotej XLII w "czerwonej" wersji C60 nie sposób dostać nawet na eBayu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach, zapomniałem, przed tymi Peweksami wpadła mi jeszcze nowa Sony CHF (około 1983) i używana Agfa Superchrom 60+6, wycyganiona od wujka. Obie gdzieś zginęły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem - gdzieś "w okolicy" tych AGF Carat dostałem (od tego samego wuja) TDK D60 z tej serii, którą pokazał wyżej nikx, ale w wersji USA.

Potem jeszcze w połowie lat 80-tych dostałem w prezencie dwie AGFY - Ferrocolor i Stereochrom, z serii z 80 roku, i TDK D60 z 85, znów w wersji USA.

Zakupy własne to były Stilony i Supertony z Wiskordu, jak się akurat udało: po pierwsze, zebrać pieniądze; po drugie, upolować w sklepie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak Pewex tam kupiłem pierwszą kasetę był to chyba tak 76r kupiłem pierwsze wycieruchy i zostało na kasetę TDK SA C-90 ,póżniej były Basfy chromdioxid i ferrochrom,Agfa ferrocolor 90+6 zielona i Sony FeCr-60 no i w między czasie stilonki i póżniej superton - wszystkie poszły na straty z prostego powodu monofoniczne magnetofony typu zakłady radiowe kasprzaka na licencji thompsona i ostra jazda od rana do wieczora zrobily swoje jak przyszla era stereo około 80 kaset poszlo do kosza ,wrócę jeszcze do supertona w 83r w wojsku po 5 m-nej szkólce specjalistycznej dostałem przydział do lotnictwa morskiego /czyli jeszcze bym musiał odsłużyć 2,5 roku- w marynarce służyło się wtedy 3 lata/ chorąży który rozdzielał przydziały notabene wielki fan Pink Floyd-ów dostał w prezencie 5 sztuk supertonów model II pamiętam jak dziś cieszył się jak dziecko chromówki ,chromówki!! i zaraz zmienił mi się przydział na lotnictwo lądowe poszedłem na 1,5r do Dęblina ah te kasety rok zaoszczędzony pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funland, toż to genialna historia!

Kto by pomyślał, że wyroby Supertonu miały taki wpływ na obronność PRL! I na życiorysy niektórych rekrutów. Gratulacje! :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że z tą pierwszą kasetą to dobru temat był. :) Wątek nam się nieco ożywił.

 

Funland, a Twoja historia z chromówkami Wiskordu fantastyczna, kto by pomyślał, że faktycznie kaseta mogła tak wpłynąć na pewne decyzje, no ale to w końcu towar deficytowy był więc nie ma się co dziwić. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostał mi zbiór nagrań CD na kasetach.Większość nagrałem sam,ale mam też nagrania z certyfikatem DIGITAL W-wa.Magnetofony najwyższe serie Technics i Akai GX-75.Mało używane,ale według instrukcji raz w roku przewijane.Kasety nabywałem w PEWEX'ie za dolary na początku lat 90-ych.Znawcy wiedzą,że to są kasety Made In Japan.Jestem pedantem,więc kasety wyglądają jak nowe,są nawet w tekturowych oryginalnych pudełkach box - 10 szt.

TDK A-90

TDK A-60

TDK AD-90

TDK AD-X 60

TDK SA-90

TDK SA-X-60

TDK SA-X-90

TDK SF-60

TDK SF-100

Maxell UDI-90

Maxell UDI-60

Maxell XLII-100

Nie wiem co mogę z nimi zrobić w epoce CD.Może ma ktoś pomysł.Łącznie będzie ich z 750 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.Nie mam tylko pojęcia jak one stoją cenowo.Mam w excelu cały spis marek tych kaset i co jest na każdej z nich jest.Mam też poświadczenie z Digital,że były nagrywane zgodnie z prawem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kasety, których podobieństwo nurtowało mnie od dawna, a od niedawna mogę je położyć obok siebie ;-).

Teraz widać różnice, np. pionowej wielkości okienek i nalepek (w JVC są może o milimetr większe), ale, z drugiej strony, podobnieństwo wzornicze sugeruje, że chyba wyszły z jednej pracowni projektowej.

JVC w takiej obudowie pojawiły się w prospektach już w 1981 roku, a Technics Angrom - dopiero w 86. A przez wiele lat Matsushita miała kontrolny pakiet akcji JVC...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorek jest inny. W JVC jest to prosta kratka rozciągnięta w pionie, a więc drobne prostokąty, podczas gdy w Technicsie jest to wzór schodkowy.

 

Mimo to kasety mają zbieżne elementy graficzne, które moim zdaniem sugerują coś wspólnego.

 

I jeszcze jedna ciekawostka: kasety europejskie (Agfa, Basf, polskie, itp.) i starsze amerykańskie (Scotch/3M, Memorex), wzorem Philipsa/PDM, przez wiele lat miały strony oznaczone cyframi 1 i 2, podczas gdy kasety japońskie miały niemal zawsze oznaczenia A i B. Tymczasem Technics Angrom ma oznaczenia 1 i 2... Ciekawe!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaciejLK, 20 Lip 2008, 23:43

 

>I jeszcze jedna ciekawostka: kasety europejskie (Agfa, Basf, polskie, itp.) i starsze amerykańskie

>(Scotch/3M, Memorex), wzorem Philipsa/PDM, przez wiele lat miały strony oznaczone cyframi 1 i 2,

>podczas gdy kasety japońskie miały niemal zawsze oznaczenia A i B. Tymczasem Technics Angrom ma

>oznaczenia 1 i 2... Ciekawe!

 

A brak konsekwencji,jak widać, prowadzi do nieporozumień... :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.