Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  270 członków

Paradigm Klub
IGNORED

Klub zwolenników PARADIGM


zyzio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ok, a wyjasni ktos dlaczego podłogowe kolumny "duszą" się w małych pomieszczeniach? Jak to wyglada z punktu widzenia fizyki?

Ogólem w mniejszych pomieszczeniach odtwarzanie niskiego basu jest słabe, lub niemozliwe, choc w pewnych ustawieniach dzwiek odbity dotrze (długa fala tych składowych).

Ale dlaczego monitor lepiej odtworzy bas od podłogowca, skoro ma takie same przetworniki? Kubatura inaczej strojona?

 

Z doswiadczenia wiem, po budowach subwooferów, że w danym małym pomieszczeniu głośnik 16cm lepiej (zwarciej) odtwarzał bas niz glosnik 30cm, pewnie ma to związek z ruchomą masą membrany i odpowiedzią impulsową układu i tu już dudni faktycznie - bas jest rozłazły przy 30-tkach, ale w podłogówkach w ktorych sa przetworniki 14-16cm ? IMO nie powinno miec znaczenia.

 

Męczą mnie te Paradigmy Studio 60 v5, ale cholernie nie podoba mi się ich design, i te ich obramówki przy głosnikach jak w starych Altonach, podstawa jakaś dziwna, trochę przypominająca wiochę ;/ ale skoro lepiej odtwarzają... ciezki wybór.

 

 

ygrene, wczesniej miałeś Monitor 9 v7, a teraz widzę ze masz Studio 60 v5?

Jest powalająca różnica miedzy nimi? Nie ukrywam, ze chce wyraźną i naturalnie odtwarzaną srednice, bo kolumny będą też nagłaśniały TV

 

 

PS. Czy Studio 60 jest tak samo strojony jak Studio 40? Czy to zupelnie inna seria? (bo jak patrzę Studio 40 nie ma w wersji v5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam porównania, nie miałem 9v7.

Moim zdaniem środek w Studio 60v5 jest delikatnie cofnięty. Też mam podłączony TV do wzmaka i środek jest w porzadku.

W tym wątku jeden kolega ma/miał Studio 60v5 i Studio 40. Jak dobrze pamietam, to pisał że 40 mają ładniejszą średnicę.

 

btw. jak oglądałem 60v5 w necie, to też wydawały mi się lekko festyniarskie :)

Edytowane przez ygrene

Bajzel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej uniwersalnej zasady, że monitor lepiej odtworzy bas w niedużym pomieszczeniu niż podłogówka na tych samych głośnikach. Można raczej powiedzieć, że statystycznie podłogówki są niżej strojone i częściej mają podbity bas na charakterystyce przenoszenia, przez co lepiej spiszą się w większych pomieszczeniach niż monitory. Ja jednak zdecydowanie polecam inne rozwiązanie - monitory + dobry sub. Taka konfiguracja zapewnia zejście basu nieosiągalne dla większości podłogówek, a jednocześnie masz możliwość różnych regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie chcę monitorów + suba. Wolę bas, który dochodzi z obu stron, bo - nie wiem czy dobrze to określę - schodzi się ładnie fazowo i czemu brakuje jednej stronie, uzupełnia je druga, nawet podbicia czasem sie kompensują. Sub z kolei przetwarza to, co dostał od sygnału i koniec. Z subem dzwiek wydaje się być taki oderwany, nie do konca kontrolowany, miałem tak do tej pory i nie pochwalam tego zestawienia, może w innej konfiguracji zdaje to egzamin, ale nie u mnie.

 

Czy do Paradigm Studio 40 v4 ma ktoś jakieś zastrzeżenia?

Mam okazję nabyć je z drugiej (a nawet z trzeciej) ręki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z subem dzwiek wydaje się być taki oderwany, nie do konca kontrolowany, miałem tak do tej pory i nie pochwalam tego zestawienia, może w innej konfiguracji zdaje to egzamin, ale nie u mnie.

 

Może sub jest źle ustawiony w pomieszczeniu - poeksperymentuj, bo przy prawidłowej konfiguracji ''oderwanie dźwięku'' od suba mówi źle o doborze suba do kolumn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem kopyto jak to nazywasz będziesz miał. Ale spektakularnego basu się nie spodziewaj. Raczej będzie to bas punktowy dokładny, w którym usłyszysz wyraźną artykulację stopy. Słyszalnie głośnik jest w stanie obrobić 20 Hz przy lekkim dociśnięciu wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do Paradigm Studio 40 v4 ma ktoś jakieś zastrzeżenia?

Mam okazję nabyć je z drugiej (a nawet z trzeciej) ręki

 

To są właśnie głośniki, do których powinienneś dołożyć suba, żeby uzyskać pełną swobodę i zejście basu. Mam S4 i bas jest taki, jak napisał kerikawon: szybki, prężny, ale bardziej punktowy i bez niskiego zejścia. W każdym razie jak masz dobrą ofertę to grzech nie skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie posluchaj sie Mczaj-a plus dobry sub i jak kupisz dobry, a nie badziewie to ja ci gwarantuje ze nie uslyszysz czy bas jest z suba czy z kolumny przynajmniej ja nie moglem rozronic skad leci tyn bas - jak sluchalem velodyna spl 1000 lub 1200 ultra, Rela R-528 ( oczywiscie kilk ainnych sluchalem rowneiz ale zeby nadwal sie sub zarowno do muzyki jak i do kina to na tych stanolem co wymineilem ) . Tylko jest problem cena suba... ale nie mozna pisac ze przy sluchaniu suba slyszysz bas oderwany od calosci bo to nie jest prawda warunek jest tylko taki ze trzeba kupic dobry sub. Ewentualnie tanszego Rela serii R ale ktory tez jest fajny...A propo wygaldu to powiem ci kolego ze troszke sie dziwie bo jak jestem czasem w roznych sklepach i sa wlasnie te kolumny to ludziom sie podobaja te obramowki :-) mi zreszta tez te kolumny sie podobaja czego dowodem jest to ze za miesiac na maxa 2 kupie je :-) dla mnie cena -jakosc jest ok . A jak sie jeszcze wie gdzie kupic :-) :-)

 

lolek

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się "pancerny" wygląd głośników w paradigmach studio/signature podoba, jak się komuś nie podoba, to też nie ma zmartwienia, gdyż powinny one grać z maskownicami. Lolek, a nie myślałeś o studio 10 + seismic? Cenowo powinno wyjść podobnie do studio 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz za ile możesz mieć te Studio 40, może się okazać, że nowe Studio 60 można dostać niewiele drożej... Suba zawsze można dokupić później. Nieprawdą jest, że podłogówki tylko do dużego pomieszczenia, sporo zależy od indywidualnej akustyki i reszty sprzętu. Mam Studio 100v5 i Dynaudio 52SE , Dynaudio produkują dużo basu, ale wyraźnie słychać brak tych kilkunastu Hz, które dają Paradigmy. Studio 100v5 wbrew pozorom nie zabijają basem, jest on nieźle rozciągnięty i bardzo wyrównany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o cenę, bo niektórzy poszaleli i wołają za używane Paradigmy więcej niż kosztują nowe po rabacie w salonie... Jeśli wszystko jest zadbane i zestawie są porządne podstawki, to nawet jak się nie spodobają pewnie sprzedasz bez większej straty. Jeśli interesują cię nowe Studio 60 skontaktuj się z Elektropunktem, mi dali bardzo dobrą cenę na Studio 100, uprzedzam od razu, że nie mogę jej podać publicznie. W małe monitorki i sub bym się nawet nie próbował bawić, jak dla mnie za dużo zabawy z rozstawianiem i strojeniem tego. Do łojenia albo podłogówki albo duże monitory np. na takich Harbethach 7ES-3 Morbid Angel brzmiał miodnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciesze się, że znalazł się ktoś o podobnym poglądzie i koncepcji zestawienia audio, bo sub tu nie załatwi sprawy.

roge zapewne wie o co chodzi, bo nawet nie chodzi o łojenie, tylko o wierne odtworzenie basu bez przeciągania, męczenia mebli, ścian, sąsiadów, itp.

Kontrola, kontrola, jeszcze raz kontrola. Sub tego nie zapewnia - wystarczy w stereo ściszyć jeden kanał, by dowiedzieć się o co chodzi.

Ściszasz którykolwiek kanał, dzwięk się diametralnie zmienia w kwestii basu, zaleznie od akustyki pomieszczenia, zawsze lewa strona inaczej niż prawa.

Po ściszeniu kanału bas sie jakby zwieksza, ale niekoniecznie polepsza, bo jest taki rozlazły, jakby spuścił nimfomankę ze smyczy, lata jak szalona ;)

Gdy grają obie kolumny, to ta druga trzyma w ryzach pierwszą, bo jakoś się tak fazowo zgrywają, ze gra wierniej.

 

Czyli dokladnie to, co opisałem pare postów wyżej, że niedociągniecia jednej strony uzupełnia druga strona, podobnie jest z niekorzystnymi podbiciami. W subie takiej możliwości nie mamy, gdyz zawsze odtwarza bas z tak zwanym "wybiegiem", w którym brak smyczy.

Dla ciekawskich, suba mam w obudowie closed, na glosniku Focal 33-coś tam, poniewiera pieknie, obrazy ze ścian spadają - dosłownie, w klacie ugina ciśnienie jak stopą przypierdzieli, bo moc 300RMS robi swoje - wystarczyło podpiąc wzmacniacz 200W wydajny prądowo by zalatwił sprawę.

Schodzi on do 22-23Hz i co z tego skoro w pomieszczeniu tego nie slychać? Najwieksze mięso w muzyce robią okolice 40Hz, z tego co zauwazylem.

 

 

PS. Czyli, roge, mówisz że cena 3300 to dobra cena? Mam obawy przed nówkami z uwagi na poźniejszą odsprzedaż i ewentualne straty finansowe z tego tytułu.

Zauwazylem na allegro jest masa ludzi, którzy kupują nowe kolumny a potem niezadowoleni je sprzedają z opisem ze niby dostali je w rozliczeniu biznesowym, heh

 

 

Dzięki chłopaki za wszystkie rady, jesli ma ktoś coś do dodania z przyjemnością poczytam

Edytowane przez ar_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pewnie trochę sarkazmu tam faktycznie było :)

Co do samej oferty: 3300zł. to nie jest jakaś rewelacyjna oferta za 40v4, za tyle pewnie wyrwiesz nowe studio 20v5. Nie mówię, że te drugie będą lepsze (tego nie wiem) natomiast co nówka to nówka. 2500zł z podstawkami to byłoby coś.

pzdr

 

Rozumiem, że to te z aukcji? http://allegro.pl/paradigm-studio-40-v4-audio-philar-igla-i2986036614.html W takim razie trzeba powiedzieć, że podstawki są pierwsza klasa - Audio Philar "na wymiar" - w każdym razie znacznie solidniejsze niż firmowe standy. Trójkę za komplet można by dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie w tej cenie wyrwę nówki 20v5, tyle, ze dochodzą jeszcze standy.

Pytanie czy róznica miedzy nimi bedzie na tyle duża, że jednak warto zainteresować się starszymi?

Pasowałoby by ktoś się wypowiedział, kto miał z nimi do czynienia.

 

Pomijając bas, ciekawe jak one sie roznią w górnych rejestrach dzwieku?

Chociaz cokolwiek byście nie napisali i tak będzie to puste nie znając faktycznego ich odsłuchu na wlasnych uszach i wlasnych klockach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że jeśli masz pieniądze na duże kolumny, kupowanie małych monitorów nie ma sensu. Jeśli kupisz Studio 20 pewnie po pewnym czasie i tak zamienisz je na większe. Ja mam Dynaudio w drugim systemie, miałem podłogowe Radmory LS-40 i jeden niewielki głośnik to zwyczajnie za mało dla pełnego odtworzenia muzyki. Po prostu brakuje kopa i zejścia basu w dół, praw fizyki nie da się oszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, że może czegoś brakować, ale studo 40 wydają się być całkiem sporymi monitorami, które powinny sobie poradzić przynajmniej do 35Hz.

W razie czego ten najnizszy rejestr jakoś uzupełnie subem, gdy faktycznie tego pasma mi zabraknie, tylko bedzie zabawa ze strojeniem tego.

 

Obawiam sie troche czy wyraźna średnica studio 40 nie bedzie przeszkadzała w muzyce metalowo-rockowej? Czy nie sa zbyt szczegółowe i jasne przez to?

Cholera nie mam gdzie odsłuchać tych 40-tek i zakup bedzie typowo w ciemno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem na Allegro S2 za 3900. Chyba warto te parę groszy dopłacić. Dynamika i bas w tej cenie imho wzorowa. Średnica - są lepsze monitory (np.Harbeth HL) ale też cena wyższa. Im lepsze (czyt. droższe) towarzystwo tym S2 zagrają lepiej. W 20m2 można się zdziwić wielkością dżwięku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tymi studio 40, to do 3300 musze doliczyć koszt dojazdu ok 300zł, wiec wychodzi symarycznie 3600.

Nówki Studio 60 mam za 5150? z przesyłką już, więc hmm... skok cenowy wciaż jest, aczkolwiek cena tych 40-tek nie wypada rewelacyjnie.

 

 

Aha... Czy PM 11v7 jest jakąkolwiek alternatywą tych Studio 60, czy to zupełnie inna bajka i inny przedział jakości odsłuchu?

Edytowane przez ar_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się "pancerny" wygląd głośników w paradigmach studio/signature podoba, jak się komuś nie podoba, to też nie ma zmartwienia, gdyż powinny one grać z maskownicami. Lolek, a nie myślałeś o studio 10 + seismic? Cenowo powinno wyjść podobnie do studio 60

Witam kolege nie moga byc kolumny studio 10 gdyz sa za male, ja nawet bym kupil studio 100 niestety kolumny te sa za duze do tego by pokazaly na 100% to co potrafia przy amplitunerze ktory zamierzam kupic ( onkyo 5010 ) chyba ze ktos podobnym amplitunerem jakos napedzil te kolumny nie kupujac koncowki mocy czy wzmacniacza... bo takowych urzadzen na razie nie kupie.... bo ws kelpei jednak taki amplituner lepiej sobie poradzil ze studio 60 a co dopiero jakby podlaczyc to pod system 5.1. Nie mowie ze to nie gralo ale studio 60 lepiej brzmialo - za malo pradu :-)

lolek

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.