Skocz do zawartości
IGNORED

Ming Da


jacekG

Rekomendowane odpowiedzi

Wzmacniacze amerykańskie czy japońskie nie muszą być lepsze od chińskich. MingDa to też nie jest firma krzak, 21 lat na rynku produkują sprzęt dla między innymi icon audio (UK), zale (USA).

Zawsze dystrybutor mógł sobie wymyślić markę schować się w jakimś fajnym kraju i był by hi end.

Kryzys do cen to raczej nie ma nic do rzeczy ale waluta ma i to jest podstawowy wyznacznik, wszyscy chcą euro i dolary

 

 

 

U nas odsłuch czy wypożyczenie jest bezpłatne. Widzę że jesteś z Łodzi, z Bydgoszczy jednak jest kawałek, polecam skontaktować się z jakimś lokalnym dilerem xindaka lub bezpośrednio z polpakiem.

 

Dziękuję za informację ! Chętnie bym przyjechał do Was do Bydgoszczy na odsłuch ale nie mam samochodu a nie ukrywam , że chciałbym odsłuchując Xindaki porównać je ze swoimi kolumnami oraz posłuchać ich na moich dwóch wzmacniaczach lampowych , trochę tego bagażu jest , w sumie 120 kg . Wobec powyższego chętnie bym zapłacił za fatygę , gdyby istniała taka możliwość , aby dystrybutor Polpaka przyjechał z samymi kolumnami .

 

do mnie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tu masz kontakty gg, zagadaj do Irka albo Arka, myślę że nie powinno być problemu z wypożyczeniem za kaucją. Wrazie co to nic nie stracisz jak się nie zdecydujesz. Inna opcja pogadaj z Q21, jak by nie mieli na stanie to mogą oni wypożyczyć z polpaku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektropunkt, nigdzie nie napisałem, że MingDa czy inne wzmacniacze chińskie są gorsze od japońskich czy amerykańskich! Używałem np. Yaqina MS-20L i złego słowa o nim nie powiem, a to dlatego, że mam świeże porównanie z Lebenem, którego pokochałem od pierwszego usłyszenia oraz "za wygląd" i wykonanie. Dla mnie Leben to nowa bajka, ale zawsze będę pełen szacunku dla chińskich produkcji, bo potrafią brzmieć znakomicie. Można zapewne czepiać się wnętrzności ("markowości" użytych materiałów), ale i z tym jest chyba coraz lepiej. Mnie Leben oczarował, jest droższy, fakt, ale brzmieniowo Yaqin to świetny zawodnik, choć dopiero po zabawie z lampami umie pokazać, jak gra naprawdę. Widziałem wnętrze MingDy (na zdjęciu :)) i ładnie to wygląda, nawet przy perfekcyjnym wnętrzu Lebena. Także nie jestem neofitą. I chętnie poznam bliżej jakąś MingDę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) tu masz kontakty gg, zagadaj do Irka albo Arka, myślę że nie powinno być problemu z wypożyczeniem za kaucją. Wrazie co to nic nie stracisz jak się nie zdecydujesz. Inna opcja pogadaj z Q21, jak by nie mieli na stanie to mogą oni wypożyczyć z polpaku.

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję ! Piotrek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leben to inna bajka, ceny zaczynają się od 10900 zł. Yaqiny to sam prywatnie miałem ze 4 ale długo u mnie nie zabawiły. Teraz mam Roksana Kandy choć to świetny wzmacniacz to jednak wracam do lampy a będzie to mingda MC34-A. Mingda wypełnia lukę cenową do tej pory zajmowaną chyba tylko przez lampy xindaka. Prześledziłem trochę rynek i sensowne lampy zaczynają się od 6000 zł ( Jolida, Mystere ) później masz od 8000 zł ( Primaluna, Raysonic ) a później to już ponad 10 koła ( Leben, Ayon itd ) z czego większość i tak jest chińskich tylko się ładnie ukryli w europejskich krajach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam aktualnie trzy wzmacniacze i każdy z nich ma plusy i minusy i co gorsza do dziś nie potrafię się zdecydować , który z nich sprzedać ? Inna sprawa , że posiadam całkiem niezłe kolumny ale nie nadają się do Amplifona wt40II , którego brzmienie bardzo mi się podoba i stąd moje poszukiwania kolumn do wzm. lampowego .Być może Xindaki MS 1201 byłyby przysłowiową kropką nad " i " mojego systemu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leben nie jest ani ukryty, ani chiński, jest po prostu w 100 procentach japoński. Jak mu niedługo zaaplikuję lampy Psvane - będzie też trochę chiński. Ayon w Chinach robi tylko obudowy i zdaje się kooperuje z Psvane w sprawie lamp (i słusznie!), Jolida, której mam wyśmienity CD, też robi w Chinach, choć dogląda w USA (stąd "dumny" napis na moim CD "Made in USA"), cokolwiek to doglądanie znaczy. Ale zgadzam się, że MingDa to bardzo ciekawa oferta i warto ją badać. BTW, dziwnym trafem był okres mody na Yaqina, teraz jest okres mody na MingDę. Czy to nie jest czasem sprawa, że tak powiem, obecności rynkowej w Polsce? Dystrybutorzy zaczęli promować MingDę. Za rok, jak "skończą się" MingDy może nadejdzie czas, bo ja wiem, jakiejś Opery? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego napisałem większość a do 10 koła to chyba wszystko. MingDa się nie skończy, moim zdaniem dobry produkt tylko do tej pory był niedostępny przez brak odpowiednich certyfikatów, w 2011 MingDa wyrobiła wszystko co jest wymagane na rynek UE czyli CE i ROHS i dzięki temu stała się dostępna. Jak znajdziesz chwilę to poczytaj ten wątek od poczatku, powstał w 2007 roku a dystrybutor jest od 2012.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, urywa się w styczniu 2011, a po pótora roku, w czerwcu 2012 odświeża go kto? No, kto? Ty, Elektropunkt! ;))) Żart, oczywiście. Ale to dobrze świadczy o firmie, że wyrabia sobie certyfikaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leben nie jest ani ukryty, ani chiński, jest po prostu w 100 procentach japoński. Jak mu niedługo zaaplikuję lampy Psvane - będzie też trochę chiński. Ayon w Chinach robi tylko obudowy i zdaje się kooperuje z Psvane w sprawie lamp (i słusznie!), Jolida, której mam wyśmienity CD, też robi w Chinach, choć dogląda w USA (stąd "dumny" napis na moim CD "Made in USA"), cokolwiek to doglądanie znaczy. Ale zgadzam się, że MingDa to bardzo ciekawa oferta i warto ją badać. BTW, dziwnym trafem był okres mody na Yaqina, teraz jest okres mody na MingDę. Czy to nie jest czasem sprawa, że tak powiem, obecności rynkowej w Polsce? Dystrybutorzy zaczęli promować MingDę. Za rok, jak "skończą się" MingDy może nadejdzie czas, bo ja wiem, jakiejś Opery? ;)

 

cytuje text z jednej ze stron na temat rzekomo amerykanskiego pochodzenia Jolidy i Jungsona,

 

After preliminary checking with relative parties we are in doubt on the actual relationship of the website www.jungson.com with the actual manufacturer of Jungson products. We are gathering information to prove that the website is only with relationship to the Jungson Australia distributor but not representing the actual manufacturer. The actual manufacturer of Jungson products is HENGDONG AUDIO SCIENCE & TECHNOLOGY CO., LTD. in China and the official website is NOT www.jungson.com. Jungson is only one of the trademarks held by HENGDONG (another is HEDO). We recall a quite similar case of Jolida. The website www.jolida.com has been sued by the original manufacturer - SHENDA AUDIO. SHENDA AUDIO claimed that they had won the legal proceedings in Maryland Court of USA and also disclose that many items sold in www.jolida.com are faked. So www.jolida.com finally proved to be only a website run by the previous USA distributor of Jolida and most information published there was false and SHENDA even did not know about that. So audiophiles need to be very cautious about the actual status and actual owners of these websites. Nevertheless, we will check whether HENGDONG knows or endorse the announcement of www. jungson.com, and if yes, we will consider legal actions against both.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Jolida i jest Jolida. Trzeba o tym pamiętać. Jedna jest prawdziwa, druga nie jest prawdziwa. Jedna ma nadal siedzibę w USA, druga już nie. Zawiła historia, ale można się dokopać prawdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że co do pochodzenia to jest rzecz drugorzędna bo akurat Chińczyki się na lampach znają jak mało kto wiec na pewno nie może byc to minusem. Oczywiście są ludzie uprzedzeni i im akurat nic nie da się wyjaśnić. Da się zauważyć ostatnio na rynku że ludzie poszukują sprzętów które absolutnie nie mają nic wspólnego z Chinami ( przynajmniej pozornie ) i są produkowane w swoim rodzimym kraju. Jest to oczywiście złuda bo wiele podzespołów i tak pochodzi z Chin a czasem nawet i wszystkie.Potem są montowane przykładowo w Szwecji a użytkownicy się zachwycają że mają towar z manufaktury. Taki Hegel np. nie podaje kontretnie made in Norway ani made in China , wykorzystuje magię tajemnicy i niedomówień :) Wracając do wątku należy ominąć uprzedzenia i sprawdzić ofertę MingDa bo pomimo ogromnych podwyżek nadal oferują sprzęt adekwatnie dobry do swojej wartości i często lepszy niż konkurencja. Wiadomo że słowo lepszy w branzy audio jest względne dlatego trzeba samemu posmakować , a że dystrybutor umożliwia wypożyczenie do domu bez jakiejkolwiek opłaty ( jedynie za kaucją ) warto się o to pokusić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, urywa się w styczniu 2011, a po pótora roku, w czerwcu 2012 odświeża go kto? No, kto? Ty, Elektropunkt! ;))) Żart, oczywiście. Ale to dobrze świadczy o firmie, że wyrabia sobie certyfikaty.

 

Certyfikaty musieli wrobić jak chcieli wejść na runek UE, bez tego ani rusz.

W chinach są setki fajnych produktów, niestety mało co ma odpowiednie certyfikaty aby wprowadzić je do europy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cennik został zaktualizowany dziś ostatecznie, jest wyżyłowany na maxa. Zostaje się tylko modlić żeby dolar nie poszedł ponad 3,50.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez jaj. Dolar od polowy maja jest na takim samym poziomie i teraz nagle ceny wzrastaja? Bez korelacji z zamieszczona kilka dni wczesniej recka? Nie jestem tez w stanie wyobrazic sobie jakie fluktuacje walutowe musialyby miec miejsce aby spowodowac wzrosc ceny o 35%. ;)

Nie wplynie to niestety pozytywie na sprzedaz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza dostawa była po kursie 3,08 następna jedzie po kursie 3,49, na samym zakupie w chinach jest ponad 10% różnicy, transport też płaci się w dolarach. Ceny zostały ustawione na niemal taki sam poziom jak prywatny import z chin z transportem i wszystkimi podatkami. W tej cenie wkalkulowana jest już ewentualna marża salonu audio. Moim zdaniem jest to chyba jeden z najbardziej uczciwie wycenionych produktów na polskim rynku. Ponadto można sprawdzić ceny w innych krajach europy i porównać, w Polsce są najniższe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cenę składa się kilka czynników, ceny na tzw wejście były mocno obniżone, dla przykładu MC34-A był 2999 zł a na dzień dzisiejszy prywatny import z chin z transportem, vatem, cłem wychodzi około 3900 zł. Do tego doszedł wzrost kursu dolara o około 12% od ostatniej dostawy.

Ceny i tak planowaliśmy podnieść, w tej chwili zostały skalkulowane na obecny kurs dolara oraz sieć sprzedawców. Zrobiliśmy szczegółowe rozeznanie rynku i ustawiliśmy ceny najniższe w europie, dla przykładu MC34-A – Polska 4499 zł, Anglia 5500 zł, MC368-BSE – Polska 6999 zł, Anglia 11000 zł.

 

 

No to powiem, że mi się udało jeszcze kupić w dobrej cenie ( troszkę szczęścia w życiu jednak trzeba mieć ) Co do dyskusji na temat marketingu MingDa, że niby jest moda teraz na jej produkty ( z modą tak zawsze ) to powiem co słyszę w domu. Tak pięknie pracującego basu jeszcze u siebie nie miałem, z mocą, fakturą, a zarazem trzymany za pysk, rewelacja, co do średnicy nie powiem za wiele bo moje kolumny mają ją wycofaną i nie pokazują pełnej skali dźwięku. Ogólnie jestem zadowolony ( a co będzie jak wymienię lampki na dobre NOS'y, nie mogę się doczekać )

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moje www.seozmagania.blogspot.com dla wszystkich ciekawskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migrena żaden dystrybutor nie reaguje na wzrost waluty nagle. Trzyma ceny do momentu ąz przestaje dawać radę. Z resztą sam wzrost waluty to nie jedyny czynnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedzie? To jeszcze nie dotarly a juz sa wystawione w nowej cenie?

 

Ja rozumiem pewna bezwladnosc cenowa ale piec miesiecy oznacza niezle przestoje na magazynie. Tym bardziej wzrost cen nie pomoze sprzedazy - warunki ekonomiczne przecietny kowalski ma jakie ma. Ludzie beda dalej mieli w domach tranzystory. :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że tranzystor w cenie chińskiego lampowca to jest żadne brzmienie. Yaqin i zapewne MingDa grają jak tranzystory w cenach zdecydowanie wyższych. Słuchałem nawet trochę perwersyjnie drogich Accu i nie powiem, żeby aż tak mnie nie zwaliły z nóg w porównaniu do tańszych lamp. Był to oczywiście dźwięk zacny, ale pełen różnych trudnych do opisania braków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu był kupowany dolar, Mingda dotarła jakoś w drugim tygodniu czerwca, także jest jakoś lekko ponad miesiąc na rynku. Co do cen to każdy wzrost boli, ale ceny i tak są uczciwie ustawione, wychodzi niemal identycznie jak prywatny import z chin a cena już zawiera marże dilerów - salonów audio co będzie ją czynić w niedalekiej przyszłości lepiej dostępną. Co do przestoi to wina wakacji :) ale i tak w tej chwili Mingda to najlepiej sprzedający się u nas wzmacniacz. Pamiętajmy też że mamy gwarancję oraz wszystkie prawa wynikające z ustawy.

Yaqiny też były na początku za 1200 zł a teraz są za 2100 i dalej się sprzedaje.

 

Co do tranzystorów to uwierz mi ale w tej cenie nie ma nic startu, sam sprzedaje swojego roksana kandy ( jak by był ktoś zainteresowany pisać na pw, czarny ideał, pełna gwarancja ) i biorę mingde MC34-A,

 

Tyle że tranzystor w cenie chińskiego lampowca to jest żadne brzmienie. Yaqin i zapewne MingDa grają jak tranzystory w cenach zdecydowanie wyższych. Słuchałem nawet trochę perwersyjnie drogich Accu i nie powiem, żeby aż tak mnie nie zwaliły z nóg w porównaniu do tańszych lamp. Był to oczywiście dźwięk zacny, ale pełen różnych trudnych do opisania braków.

 

Dziś u naszego klienta słuchałem Mingdy MC34-A na lampach Tung-Sol, kolumny Audio Physic Tempo 6, CD Audiolab 8200. Nie mam na sklepie tranzystora który zagrał by lepiej, normalnie kopara opadła. Po tym odsłuchu zdecydowałem że muszę ją mieć, lampki na gwiazdkę sobie sprawie PSVANE i hiend pełną gębą :). Największy problem z kolumnami, trzeba coś znaleźć taniego i dobrego, nie lubię dużo kasy wydawać na sprzęt :) jak na razie liderem są Rega RS5.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z audio jest jak z chlebem, jeden lubi słodki a drugi kwaśny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie siłą rozpędu dokupiłem cały zestaw Psvane do Lebena, będę je miał za jakiś czas, doskonale rozumiem chrapkę na te lampki :) Ale raz jeszcze podkreślam: nie ma w cenie "tanich" lampowców takich tranzystorów, które by się zbliżyły brzmieniem. O "drogich" lampowcach nie wspominając.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie. Tranzystory w porownywalnych cenach nie graja gorzej. Inaczej to na pewno. Zalezy co kto woli, ale to juz kwestia gustu.

Z tymi cenami to bez przesady - doliczajac oplaty do ceny z pnp wychodzi jednak taniej (nie bede podawal dokladnych kalkulacji bo nie wypada :). Tylko im sprzet drozszy tym bardziej oplaca sie zaplacic wiecej (sic!) lokalnemu dystrybutorowi zeby uniknac ewentualnych pozniejszych problemow.

 

Kolumny mozna zrobic sobie samemu. W dobie internetu dostep do dobrze udokumentowanych i sprawdzonych projektow jest banalny. Jak tylko znajde mdf 25mm to ruszam z robota swoich. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

server unreachable;--

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można by stwierdzić że wyższe amplitunery Kina domowego graja tak dobrze jak tranzystor. To czysta herezja jak to porównanie dobrej lampy z tranzystorem. Oczywiście że są gusta i guściki i każdy wybierze to co woli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam juz jestem pewien, ze mojego mc-10L w tej cenie nic tranzystorowego nie jest w stanie pokonac (w mojej konfiguracji). Powiem więcej: w dwukrotnie większej kwocie czesto tez :). A teraz poprosze smiałków o podanie lepszego tranzystora w cenie 2000zł. Moze bede miał okazje to zweryfikowac. W związku z moimi ostatnimi spostrzezeniami dot. mojego Yanka, po prostu nie chce mi się juz dalej niczego szukać, bo niczego nie dostane w podobnej i wyższej cenie.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.