Skocz do zawartości
IGNORED

Płyty Tomasza Stańko


Jakew
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a np. gratis do 2LP alice in chains ... jest juz tloczony - www.takt.eu ;)

do nabycia w kazdym dobrym sklepie muzycznym:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślana strategia, profesjonalne kompleksowe działania. Ta, i dopiero ta, płyta Tomasza Stańki ma trafić pod strzechy! I już widać efekty:) (Patrz także: VIVA w kioskach, duży wywiad).

 

Słucham bodaj najbardziej elitarnego wydawnictwa genialnego TS (za ostatnią dekadę) - From the Green Hill, mało omawianego w wątku. Co za odejście od utartych jazzowych szlaków, ile nowatorskich brzmień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy jak sie sprzeda I naklad, czy dalej bedzie oryginalny ECM ;) czy tylko jego kopia powielona w Takcie

 

bo takie wydania "zagraniczne plyty - polska cena" mozna kupowac, bardziej oplacalne niz kartoniki ECM

ale jak wrzuca polski krazek, to niech sami sobie tego sluchaja w Universal Music Polska

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych kupnem z Lublina - można ją kupić w Media Markt w cenie 32,99 (polska cena) trzeba tylko pogadać z pracownikiem, gdyż Universal prosił żeby wstrzymać się ze sprzedażą do 20.10.2009

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szpakowski, 17 Paź 2009, 20:41

 

>Dla zainteresowanych kupnem z Lublina - można ją kupić w Media Markt w cenie 32,99 (polska cena)

>trzeba tylko pogadać z pracownikiem, gdyż Universal prosił żeby wstrzymać się ze sprzedażą do

>20.10.2009

 

Tak jak pisałem wyżej - w Poznaniu w MM już 15-tego wysypali ją na pułki z nowościami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Słucham bodaj najbardziej elitarnego wydawnictwa genialnego TS (za ostatnią dekadę) - From the Green

>Hill, mało omawianego w wątku. Co za odejście od utartych jazzowych szlaków, ile nowatorskich

>brzmień.

 

'From The Green Hill; jest faktycznie wybitna...akordeon Saluzz'iego magicznie komponuje się z trąbka Mistrza i resztą skłądu...szkoda, że Stańko nie nagrał nic więcej w tym sextecie...

 

...nie mogę się doczekać 'Dark Eyes', ale z zakupem jescze poczekam...ostatnio zamówiłem kilkanaście cedeków i lp, a chcę poświęcić p. Tomaszowi Stańko odpowiednia ilość czasu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z GW:

 

Ciemne oczy Tomasza Stańki

 

Dziś premiera najnowszej płyty "Dark Eyes" Tomasza Stańki, o którym "New York Times" napisał, że to "trębacz wolności - ducha, myśli i jazzu".

 

Po blisko 10-letniej przygodzie z zespołem Simple Acoustic Trio (obecnie Marcin Wasilewski Trio) Tomasz Stańko powrócił do współpracy z jazzmanami ze Skandynawii. Tym razem wybrał muzyków młodszego pokolenia. I choć pianista Alexi Tuomarila, gitarzysta Jakob Bro, basista Anders Christensen i bębniarz Olavi Louhivuori nie są już w Europie jazzmanami anonimowymi, podobnie jak w przypadku swych wcześniejszych towarzyszy najpierw ich przeegzaminował. Objechali dziesiątki festiwali, dali setki wspólnych koncertów. Razem z polskim trębaczem weszli w końcu do ECM-owskiego studia.

 

Stańko, choć wymienił zespół, stylu już nie zmienia. Zapomnijmy o eksperymentach, jakie robił w latach 80., kiedy zorganizował sobie sesję nagraniową w indyjskim grobowcu Taj Mahal ("Music from the Taj Mahal" z 1980 r.). Zapomnijmy o narkotycznych wizjach i genialnej fuzji free jazzu, jazz-rocka i muzyki elektronicznej z poetyckimi tekstami Witkacego, które znajdziemy na nagraniu "Witkacy - Pejotl" jego nowoczesnego zespołu Freelectronic (1988 r.). Po okresie poszukiwań znalazł styl, w którym czuje się najlepiej.

 

Stańko jest królem kameralnego i akustycznego jazzu. Mistrzem melancholii i mrocznego klimatu z odrobiną jazzowej furii. - Jazz rodzi się w bólu i dlatego jest piękny. A ja jestem specjalistą od melancholii, bo ona jest częścią mojego życia - tłumaczy artysta. Jak na potwierdzenie tych słów z najnowszej płyty dochodzi nas lekko szeleszczący, przydymiony ton jego trąbki, który snuje liryczne opowieści pełne chłodu i wyrafinowania ("So Nice", "Amsterdam Avenue"). Z niespiesznych fraz co rusz przebija się pojedynczy, przeraźliwy dźwięk. To typowe dla Stańki zawołanie, muzyczne glissando na granicy dźwięku i ludzkiego krzyku.

 

Muzycy nowej, "skandynawskiej" grupy są już doskonale zgrani z liderem. Tuomarila zachwyca ekspresją i oszczędnością fraz jednocześnie, Bro wyczuciem chwili, Christensen głębokim i nowoczesnym brzmieniem, Louhivuori kapitalnie kontrapunktującym ich grę pulsem. Wszyscy czterej dają kompozycjom Stańki typowy dla północnej muzyki dreszcz emocji i zarazem chłód. Elektryzujący element, którego w nagraniach trębacza nie słyszeliśmy od czasów jego wspaniałej "Litanii" (1997 r.).

 

"Dark Eyes" jest też hołdem dla niegdysiejszego mistrza Stańki, pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy (w 40. rocznicę śmierci). Stańko przywołuje tu jego dwie mniej znane kompozycje - "Dirge for Europe" i "Etiudę Baletową No. 3". Gra je z duszą, namiętnością i ekspresją, które przypominają jego najlepsze nagrania z nieodżałowanym pianistą.

 

Kiedy kilka lat temu Stańko został dyrektorem artystycznym nowego festiwalu jazzowego w Bielsku-Białej, złośliwi mówili, że idzie na emeryturę. "Emerytura? Chybabym zwariował. Chcę być czynny i aktywny do samego końca. A kiedy już nie będę miał sił - umrzeć" - odpowiadał trębacz. Najnowszą płytą udowodnił, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

Dark Eyes, Tomasz Stańko Quintet, ECM Records, 2009

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem mozliwosc posluchac fragmetów wczesniej ale wolałem zaczekac. dzis kupilem ją w saturnie w pasażu grunwaldzkim we wrocławiu i włanie mi tu gra. bardzo dobra plyta. polecam!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie idzie do mnie "C.O.C.X." na lp...szkoda, że nie widzę czarnego wydania "Dark Eyes"...a może coś przeoczyłem i jest możliwość zakupu najnowszej plyty Mistrza na czarnym placku?...z góry dzięki za info...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie słucham Dark Eyes.

Niezłe granie, ale bez rewelacji... Znaczy się prochu Tomasz nie wymyślił...

Płytka wydana w ludzkiej cenie i z dużym wsparciem promo - może sprawić że ktoś dozna "ukąszenia jazzowego" i przestanie omijac szerokim łukiem półeczki w sklepach z napisem JAZZ.

Ostatnia płyta Stańki która mną jakoś tak mocno wstrząsnełą - to było granie Marka O'Learego z Bilym Hartem - Levitation. Świetna sprawa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to także Levitation'05 zainspirowała TS do zatrudnienia gitary w nastepnym projekcie własnym.

 

Ktoś może potwierdzić dość niespodziewaną:) jak dla mnie informację z Gazety Wyborczej?, cytuję - "najpierw ich przeegzaminował. Objechali dziesiątki festiwali, dali setki wspólnych koncertów." I mean żeby zagrać setki koncertów Tomasz Stańko potrzebuje jednak trochę czasu:), a tym bardziej w okresie gdy gra w rozmaitych składach i projektach.

 

Cocx udało mi się (patrz wczesniejsza dyskusja w watku) porównać z Chameleonem. Cockx zdecydowanie ciekawszy dla mnie, w ogóle wydaje mi się że to dobra płyta i może najlepsza z tych luźniejszych, nazwiązujących do rocka (Purple Sun to oczywiście poważna plyta jazzrockowa, nie nalezy do tej samej kategorii).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony wpisami Kolegów nabyłem dziś w złodziejskim empiku polskie wydanie - płyta tłoczona w Niemczech, polska wkładka, wszystko super - do momentu wyjęcia płyty z tekturki ...dramat...jakiś debil nierówno ustawił maszynę do sklejenia tekturowej obwoluty i brak dosłownie milimetra, dwóch do swobodnego wysuwania płyty, co nie jest problemem nigdy w oryginalnym ECM-ie...

a więc znowu prawie i jest różnica ;-(

wszystko za 36,90 w Empiku stołecznym, ale chyba lepiej kupić oryginał z prawidłową wkładką

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Kolega przepłacił 5,90zł! Co do ciasności opakowania, to po kilku razach czynności wyjęcia i ponownego włożenia plastiku pudełka do tektury trochę się ono poluźnia :)

Ale i tak zawartość przednia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Violet napisał po paru wysunięciach z kartonika nie ma już problemu z tym "przepasowaniem" kartonika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto kupuje w empiku:))) conajwyzej przez internet wtedy jest taniej 10%:)))

- tekturka spieprzona jak to w polsce, za ciasna i klejenie od gory, zamiast z dolu:)))

nasze tlocznie, bujam sie z nimi 15 lat, jeszcze zadnej plyty nie zrobili dobrze do konca, poligraficznie

 

T.Stanko - Dark Eyes - lekko, latwo, melodyjnie i przyjemnie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasio - znowu 100% + VAT trafiony!!!

 

Kupiłem świadomie przepłacając, aby mieć na szybko. Co do płyty to chyba najsłabsza z płyt TS od czasów Litanii - choć słucha się tego miło i przyjemnie, ale zero zaskoku, zero walki i zero uniesień. Ot, granie dla ludzi. Co nie zmienia faktu, że płyta jest w swojej kategorii udana. Z drugiej strony TS może grać co chce i jak chce - On już zagrał wszystko....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje jeszcze tylko głebokiej refleksji nt. zdejmowania celofanu oraz wstukiwania kodu karty w trakcie płatności:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos wyjmowania płyty z opakowania, ja nie dałem rady trzeba było rozciąć okładkę. Tak ją spasowali - Polak potrafi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikatowy sound TS który tak porusza dziś muzyczny świat - "słowiańska melancholia", że zacytuję jakiegoś germanskiego fana - wyrósł własnie z takich m.in. g...ch doświadczeń jakie codziennie nawet wspołczesnie obserwujecie i... produkujecie!!:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasio, 20 Paź 2009, 23:29

>T.Stanko - Dark Eyes - lekko, latwo, melodyjnie i przyjemnie:)

 

 

I coraz więcej takiego frania z ECM:-)). Płyty jeszcze nie słuchałem,ale nie kupię w ciemno jak niektórzy. Suspended Night była mniej ciekawa od poprzedniczki....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CATV, 21 Paź 2009, 15:45

 

>A propos wyjmowania płyty z opakowania, ja nie dałem rady trzeba było rozciąć okładkę. Tak ją

>spasowali - Polak potrafi ;)

 

A skąd wiadomo gdzie ta "polska edycja" opakowania ECM była wytwarzana? Bo ja nie mam pewności czy nie w Niemczech tak jak płyta CD? Na zagraniczny wyrób wskazuje np. błąd w słowie "eksportu" - (a jest "exportu") na krawędzi tekturowej okładki i na tylniej stronie okładki. Takie moje filozoficzne rozważania :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violet, 21 Paź 2009, 16:44

 

to przyjrzyj sie, jak sa wydane CD oryginalne ECM, na jakim papierze, jak klejone:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.