Skocz do zawartości
IGNORED

Pielęgnacja kolumn [oklein,fornirów etc]


Machidiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

A czym szanowni forumowicze, pielęgnują swoje kolumienki? Rozmawiałem dzisiaj z człowiekiem z KEF'a i jutro ma mi podać nazwę specyfiku, jaki stosuje do kolumn by te nie straciły blasku oraz po to, by nie narażać ich na pęknięcie, rozejście się itp. Może macie jakieś swoje "patenty"?

Miłego wieczoru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolandsinger, właśnie o to chodzi, że "poszła fama" iż tego typów środków nie powinno się używać [do tej pory to robiłem]. Kolega, który na tym forum ma problem z Eposami zdaje się, ma w swym temacie odpowiedź jednego z forumowiczów, że raczej nie powinno się używać Pronto. Jak się dowiem, co to za środek panowie z KEFa polecają-napiszę. Ponoć kosztuje [za słoiczek] 25zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wosk do mebli /najłatwiej położyć bezbarwny/ po wyschnięciu mała polerka i tyle jesli chcecie robić odświeżenie powłoki ochraniającej okleinę .

Gdy jest nowa to wystarczy wytrzeć z kurzu ,przeciez okleina jest kryta lakierem syntetycznym który ma naprawdę dużą trwałość

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zaczęło. Kolejny idiotyczny pomysł na sięganie do kieszeni audiofila.

 

Za chwilę się pojawią szmatki przeciwkurzowe do klocków. Inne do srebrnych, czarnych i złotych. Cena 150 zł/sztuka. Oczywiście do tego voo-doo argument, że tylko te szmatki potrafią zbierać zabójcze dla dźwięku ładunki elektrostatyczne z powierzchni urządzeń. A jak pomylisz kolor obudowy, to już kapa. Nie zagra i tyle.

 

Panowie, fornir to cienkie pasemki drewna i nic nadzyczajego. Dobry środek do pielęgnacji drewna jest zatem jak najbardziej odpowiedni do pielęgnacji głośinków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fornir to oczywiście cienkie drewno , ale właśnie przez to jest bardzo delikatny i wymaga szczególnego traktowania.

Kilka warstw dobrego lakieru zabezpiecza go prawie w wystarczającym stopniu , ale ... pomimo tej powłoki warto swoje kolumny woskować to dodatkowa ochrona przed przesychaniem i matowieniem.

Woski oczywiście na bazie naturalnej.

Trzeba też pamiętać ,że po kilku woskowaniach powinno się starą powłokę wosku usuwać , oczywiście są do tego specyfiki.

 

To nie vooodoo , to stolarsko-meblarskie fakty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dodać jeszcze ,że pronto ma raczej zły wpływ na lakier , ale po długim okresie stosowania.

Czy może przyczynić sie do uszkodzenia forniru , to cieżko powiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na tym forum (ale w dziale DIY) polecono mi do tego celu formeb. Używałem go już do odratowania i przeszło trzydziestoletnich kolumn. Oczywiście odłażącego forniru nie przyklei ale nasyci wyschnięty i pozwoli mu odzyskać blask. Złotówkę chyba coś za tubkę. Dokładnie nie pamiętam. Na parę kolumn wystarczy. Parę kolejnych pójdzie już do mebli. Ma też niezłe własności antystatyczne.

 

Kupuję w sklepie z chemią domową o parę kroków od domu. Myślę, że i Wy nie będziecie mieli kłopotów z jego znalezieniem. Jest parę rodzajów różniących się... zapachem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze moze to komus pomoze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w przypadku kolumn fornirowanych i pokrytych lakierem używam Włoskiego wosku w którego skład wchodzi, olej terpentynowy i wosk naturalny.

Wymaga pewnego wysiłku przy polerowaniu , ale efekt jest zgodny z moimi oczekiwaniami tzn. potraktowanie tym woskiem (pół) matowej powierzchni nie zamienia jej w lustro , a dodatkowo delikatnie ożywia słój. Uzyskany efekt można przyrównać do satynowego połysku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PERYCUT do drewna !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pronto jak najbardziej sie nadaje do pielęgnacji drewna lub wszelakich oklein. Jeden z forumuwiczow opisywal problem z Eposami, ale to jest ewidentna wada skladania skrzynek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę tak: czego używać to zapewne zależy jak często nasze forniry czyścimy. Jeśli ktoś to robi raz na miesiąc, bo "ktoś ma przyjść", myślę, że Pronto czy Brait (to samo, a dużo tańsze) spokojnie wystarczy. Jeśli ktoś jednak chce mieć ciągle piękny fornir i ma obsesje na punkcie kurzu itp. to nie powinien używać środków w sprayu, które działają szybko i łatwo - powierzchnia natychmiast jest odnowiona i świecąca - ale jednak po wielokrotnym użyciu fornir zacznie matowieć. Te środki chem. w takim Pronto to jednak niszczą trochę drewno jeśli się używa go bardzo często. Najlepiej jednak użyć środka z naturalnym woskiem do drewna. Trochę trzeba popucować dłużej, ale na pewno zdrowsze to dla każdego drewna, wtym również dla naszych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Ustaliłem co do za środek jest. Otóż firma Starwax ma w swojej ofercie całą gamę środków ochornnych, naprawczych, myjących i konserwujących do drewna. Jaki środek do Waszych kolumn wybierzecie, zależy od tego jakie kolumienki posiadacie. Obsługa na stronie WWW fachowa i rzetelna. Jak kupię i posmaruję, napiszę czy warto było.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthezz, 18 Kwi 2007, 13:07

 

>Pronto jak najbardziej sie nadaje do pielęgnacji drewna lub wszelakich oklein. Jeden z forumowiczow

>opisywal problem z Eposami, ale to jest ewidentna wada skladania skrzynek.

 

Tez tak mysle - uzywam wylacznie Pronto i zadnych problemow.

 

pzdrw

 

soso

 

PS

 

A wygladaja slicznie!!!! ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam Pronto i jestem zadowolony. Ale efekt starczy góra na 2-3 dni, ja je robie raz na tydzien, ale gdyby byl jakis fajny woska ktory by trzymał dłużej chetnie bym spróbował,,,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że używam Pronto, i wiem że na niezbyt długo starcza, chcę spróbować czegoś nowego. Co mi szkodzi? Wybierasz pod kolor i materiał smarujesz i jedziesz :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pronto ma niszczacy wplyw na drewno i ponadto trzeba stosowac je ne okraglo. Perycut, ktorego wersje kolorystyczna mozna sobie dobrac, ma efekt o wiele bardziej trwaly i jest nieszkodliwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perycut przeczytalem ze nie zawiera zadnego wosku tylko jakies olejki i sa kolory bezbarwny, braz i czarny..wiec jezeli mam kolor wisnia to chyba bezbarwny. Gdzie go mozna dostac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Blady99

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.