Skocz do zawartości
IGNORED

Wasze ustroje.


Vinyl_pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi



Co do "błędu w sztuce", że kolumny nie maja stać przy ścianach - to zależy od kolumn i nie jest to jakaś żelazna reguła. Klipschorny przykładowo mają stać z zasady w narożniku pokoju. Monitory w obudowie zamkniętej też nie koniecznie muszą trzymać dystans.  


Tez musza

A klipsze sa tak konstruowane ze potrzebuja sciany, ale niestety tylko dla basu, wiec jest to kompromis dla pozostalego pasma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, xajas napisał:

Ale fakt, ta gola kamienna blyszczaca podloga, jest troche dziwna i niekonsekwentna

Po co, jak pod binarnyim jest izolacja akustyczna HDS stosowana w przemyśle.

Zatem tłumienie może być wystarczające do tego fraktale z materiału, który tez ma jakiś współczynnik tłumienia zapewne. A ich powierzchnia jest całkiem spora.

33 minuty temu, tomek4 napisał:

Wygląda jak pomieszczenie demonstracyjne firmy produkującej ustroje akustyczne 🙂

Poniekąd trochę tak jest, jesteś może za krótko na tym forum, ale to pomieszczenie jest znane już prawie wszystkim, którzy interesują się akustyką i adaptacją akustyczną 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to po co? Przeciez izolacja na scianach nie eliminuje odbic od podlogi
A samo „tlumienie“ poprzez inne powierzchnie nie rozwiazuje wszystkich problemow.
Np. efekt wczesnych odbic dotyczy wszystkich powierzchni, takze podlogi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Ale fakt, ta gola kamienna blyszczaca podloga, jest troche dziwna i niekonsekwentna

Zapewniam Cię. Niepotrzebnie się tym zamartwiasz.

Godzinę temu, tomek4 napisał:


 

 


Wygląda jak pomieszczenie demonstracyjne firmy produkującej ustroje akustyczne 🙂

No a kafelki są konsekwencją, podłoga łatwa do utrzymania w czystości.

 

Wszystko zgodnie z tytułem wątku.  A jak dla Ciebie wygląda, Twoja sprawa.

Zaprezentuj swoje ustroje. Też się chętnie do nich odniosę. 

 

8 minut temu, Rafał.M napisał:

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rafał.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, xajas napisał:

Jak to po co? Przeciez izolacja na scianach nie eliminuje odbic od podlogi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
A samo „tlumienie“ poprzez inne powierzchnie nie rozwiazuje wszystkich problemow.
Np. efekt wczesnych odbic dotyczy wszystkich powierzchni, takze podlogi

90% powierzchni tego pokoju jest zaadoptowana akustycznie. Myślisz  że te 10% jest problemem.  Absolutnie nie. Upieracie się, że bez dywanu ani rusz,to jakieś panaceum dobrego dzwieku.Ja go nie potrzebuję, nie mam problemu z czasem pogłosu. A jedyne co może wnieść to tłumienie.  Żeby zachować równowagę tonalną należy rozpraszać, rozpraszać i jeszcze raz rozpraszać  . Dlatego Wszystko co ma działać na niskie składowe jest pod ustrojami. Masa fraktali plus pochłanianie hds-u , robi robotę.  Koniec kropka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że w takim pomieszczeniu jak to Rafała, dywan nie ma sensu.

Zresztą dywan ma z ikony wpływ na akustykę może trochę łechta średnie i wysokie, ale nic ponad to. Jak ktoś chce dywanem poprawiać akustykę, to nie tedy drogą.

Może fajnie jak jest, ale niewiele wnosi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
90% powierzchni tego pokoju jest zaadoptowana akustycznie. Myślisz  że te 10% jest problemem.  Absolutnie nie. Upieracie się, że bez dywanu ani rusz,to jakieś panaceum dobrego dzwieku.Ja go nie potrzebuję, nie mam problemu z czasem pogłosu. A jedyne co może wnieść to tłumienie.  Żeby zachować równowagę tonalną należy rozpraszać, rozpraszać i jeszcze raz rozpraszać  . Dlatego Wszystko co ma działać na niskie składowe jest pod ustrojami. Masa fraktali plus pochłanianie hds-u , robi robotę.  Koniec kropka. 

G prawda

Poczytaj o co chodzi w problematyce „early reflections“ (wczesnych odbic). To nie jest problem ani rownowagi tonalnej ani czasow poglosu, tylko poprawnej lokalizacji zrodel pozornych.

BTW.
Najwieksze problemy z rownowaga tonalna wystepuja w zakresie basu (mody), a tych nie rozwiazesz rozpraszaniem, rozpraszaniem i jeszcze raz rozpraszaniem. To bezsens

Uważam, że w takim pomieszczeniu jak to Rafała, dywan nie ma sensu.
Zresztą dywan ma z ikony wpływ na akustykę może trochę łechta średnie i wysokie, ale nic ponad to. Jak ktoś chce dywanem poprawiać akustykę, to nie tedy drogą.
Może fajnie jak jest, ale niewiele wnosi.
 


I tak, chodzi wlasnie o lechtanie srednicy i wyzszych czestotliwosci


Jak chcesz to wszystko sprawdzic, zrob pomiar charakterystyki w miejscu odsluchu i pomiar EDC

Koniec, kropka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

tak, chodzi wlasnie o lechtanie srednicy i wyzszych czestotliwosci

Wiem o tym, dlatego to napisałem. 

Rozumiem, że pomiary wykazują obecność dywanu?

🙂

Nawet jeśli, to różnice jakie w pomiarze wyjdą są marginalne. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy to jest marginalne, mozesz sam pomierzyc.

Nie interesuje i nie martwi mnie to, jak to u Rafala brzmi, to jego sprzet i pomieszczenie, nie moj. Natomiast co mnie interesuje, to rozpowszechnianie takich historii jak „korekcja rownowagi tonalnej przez rozpraszanie“

Po prostu dziwi mnie ignorowanie tego aspektu przy tej klasie sprzetu i tak znakomitej adaptacji (poza podloga)
To tak, jak by sobie kupil Porsche i zalozyl kolka 165/75 R13

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, xajas napisał:

BTW.
Najwieksze problemy z rownowaga tonalna wystepuja w zakresie basu (mody), a tych nie rozwiazesz rozpraszaniem, rozpraszaniem i jeszcze raz rozpraszaniem. To bezsens

Czytaj że zrozumieniem ,proszę.

Przecież napisałem. 

Wszystko co ma działać na niskie składowe jest pod ustrojami. Masa fraktali plus pochłanianie hds-u , robi robotę.

Przecież wiadomo że rozpraszaniem głównie na średnie i wysokie. 

Chcesz posłuchać basu,  i zwiazanej z nim równowagi tonalnej oraz lokalizacji źródeł pozornych (bez dywanu), zapraszam, ale ostrzegam . Powrót do słuchania swojego systemu będzie bolesny.😉🤗

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rafał.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czytaj że zrozumieniem ,proszę
Przecież napisałem. 
Wszystko co ma działać na niskie składowe jest pod ustrojami. Masa fraktali plus pochłanianie hds-u , robi robotę.
Przecież wiadomo że rozpraszaniem głównie na średnie i wysokie. 

Nie, pisales o rownowadze tonalnej. Pisz ze zrozumieniem prosze

BTW. Rownowagi tonalnej srednicy i wysokich tez nie osiagniesz samym rozpraszaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, xajas napisał:

Nie, pisales o rownowadze tonalnej. Pisz ze zrozumieniem prosze

No jak nie, jak tak.

 

Godzinę temu, Rafał.M napisał:

Żeby zachować równowagę tonalną należy rozpraszać, rozpraszać i jeszcze raz rozpraszać  . Dlatego Wszystko co ma działać na niskie składowe jest pod ustrojami. Masa fraktali plus pochłanianie hds-u , robi robotę

To teraz już zgoda,aby było  ,,cud malina" ,walczymy w całym paśmie.

1 minutę temu, tomek4 napisał:


 

 


A dziękuję, u mnie w domu wszyscy zdrowi - ustrojów brak 🙂

 

A to wszystko jasne,ale wiedza ,,teoretyczna" i sprawna klawiatura jest.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rafał.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Rafał.M napisał:

Chcesz posłuchać basu,  i zwiazanej z nim równowagi tonalnej oraz lokalizacji źródeł pozornych (bez dywanu), zapraszam, ale ostrzegam . Powrót do słuchania swojego systemu będzie bolesny.

 

Słuchałem i porównywałem te kolumny, warunki akustyczne może i lepsze niz twoje, nie widać na zdjęciu cały sufit zrobiony aby pochłaniał nieprzyjazne mody, narożnikach ogromne basstrapy, pomieszczenie bardzo duże
Chętnie wróciłem do siebie, polecam wylądować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Słuchałem i porównywałem te kolumny, warunki akustyczne może i lepsze niz twoje

Słowo klucz ,,może " .

Napisz jak ten system grał?

 

41 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Chętnie wróciłem do siebie, polecam wylądować

Przecież nie wracałeś ode mnie.

Powiedz to właścicielowi który Cię zaprosił.

Gerard,proszę Cię Wypowiadaj się o tym czego i gdzie słuchałeś.  Nie abstrahuj.  Czy ja komentuję  filmiki odtwarzane na Twoim systemie. Nie byłem, nie słuchałem, więc się nie podejmuje oceny . A Ty się nakręcasz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rafał.M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Rafał.M napisał:

Chcesz posłuchać basu,  i zwiazanej z nim równowagi tonalnej oraz lokalizacji źródeł pozornych (bez dywanu), zapraszam, ale ostrzegam . Powrót do słuchania swojego systemu będzie bolesny.😉🤗

Nie bedzie 🙂

Ja mam dwa dywany, jeden na drugim 🙂

PS.

Bas tez mam. Basem to juz mnie nikt nie zaskoczy 🙂

Pozwole sobie na maly zarcik: u nas jest takie powiedzenie: "moj bas zjada twoj bas na sniadanie"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rafał.M napisał:

Gerard,proszę Cię Wypowiadaj się o tym czego i gdzie słuchałeś.  Nie abstrahuj.  Czy ja komentuję  filmiki odtwarzane na Twoim systemie. Nie byłem, nie słuchałem, więc się nie podejmuje oceny . A Ty się nakręcasz. 

A gdzie ja się o twoim systemie wypowiedziałem ? Wypowiadałem się o tym którym słuchałem i chodziło mi abyś zszedł na ziemie, nie każdy ma taki sam gust

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, .:Gerard:. napisał:

... nie każdy ma taki sam gust

Gust?. Akustyka,to nie moda na krótkie spodenki. 

Jeśli chcę osiągnąć bezkompromisowe efekty ,gusta innych mnie nie interesują.  Ładnie to sobie można kuchnię urządzić. 

Wkleiłeś zdjęcie które ewidentnie pokazuje, że ma być ładnie ,nie skutecznie.

Opiera się ono, li tylko na tłumieniu.  No chyba że kaktus i miotła za Wilsonami to rozpraszacze.

Typowe pomieszczenia dystrybutorów.  Kartongips i wełna.  Tanie i proste . Granie, niestety mizerne.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłeś zdjęcie które ewidentnie pokazuje, że ma być ładnie ,nie skutecznie.
Opiera się ono, li tylko na tłumieniu.  No chyba że kaktus i miotła za Wilsonami to rozpraszacze.

Nie neguje sensu i dzialania rozpraszaczy, ale zastanow sie kiedy i czy zawsze sa potrzebne. Mam wrazenie ze jestes bardzo „zafiksowany“ koniecznoscia stosowania rozpraszaczy. Moze rozmiary tego pomieszczenia sa tak duze, a ustawienie glosnikow i siedzenia jest tak korzystne, ze odbicia w relacji do fali bezposredniej sa bardzo ciche, mocno opoznione i ani nie zaburzaja tonalnej rownowagi, ani nie zaklocaja lokalizacji - czyli nie ma potrzeby na stosowanie rozpraszaczy

Aha, no i maja dywan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kartongips i wełna.  Tanie i proste . Granie, niestety mizerne.
 


Nie stawial bym takich diagnoz „na odleglosc“. Sam piszesz „Nie byłem, nie słuchałem, więc się nie podejmuje oceny„

Czasami tanie i proste tez funkcjonuje. Ja lubie „tanie i proste“. Drogo i dobrze to kazdy potrafi, sztuka jest tanio i dobrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Rafał.M napisał:

Gust?. Akustyka,to nie moda na krótkie spodenki. 

Jeśli chcę osiągnąć bezkompromisowe efekty ,gusta innych mnie nie interesują.  Ładnie to sobie można kuchnię urządzić. 

Wkleiłeś zdjęcie które ewidentnie pokazuje, że ma być ładnie ,nie skutecznie.

Opiera się ono, li tylko na tłumieniu.  No chyba że kaktus i miotła za Wilsonami to rozpraszacze.

Typowe pomieszczenia dystrybutorów.  Kartongips i wełna.  Tanie i proste . Granie, niestety mizerne.

 

W niektórych studiach które ja znam to nie było tanio, wiem tez w których było profesjonalnie strojone, w niektórych dyskretnie i niewidocznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Rafał.M napisał:

Proszę bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pokój odsłuchowy pierwsza klasa, tylko przyciemnić światło i słuchać🙂. Te absorbery na ścianach bocznych i suficie są przesuwane, bo widzę jakaś rączka z boku jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Rafał.M napisał:

Gust?. Akustyka,to nie moda na krótkie spodenki. 

Jeśli chcę osiągnąć bezkompromisowe efekty ,gusta innych mnie nie interesują. 

mniemam, ze u Ciebie tak w kwestii twojego wyobrażenia/ zamysłu.

Jednak z życia wzięte;

był czas, że miałem dosyć dobrze ogarnięte środowisko z zszyciem zg włącznie. Na moje, gitara!

ale kiedyś przyjechał do mnie taki jeden i mówi;

 - nima basu!

W rewizycie, okazało się, że gust jegomościa w kwestii reprodukcji basu był dalece od mojego.

Krótko mówiąc. U niego - mimo adaptacji- były podbicia < jakiś 120 Hz. Tak lubił, ze bas miał wgniatać w fotel!.

Przekonywałem, że tak nie brzmi żaden ze znanych mi kontrabasów i w ogóle, bas, to nie efekt specjalny.

Masz górki tu, i tu o tyle dB.

Jak jajami o ścianę.

wychodzi na to, ze jednak gust jakieś znaczenie ma.

i co takiemu zrobisz? 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Rafał.M napisał:

Gust?. Akustyka,to nie moda na krótkie spodenki.

 

Podam Ci Rafale przykład
Ty i ja nie żyjemy od wczoraj, mamy własne doświadczenia i gusta

 

Kliknij sobie na przykłady z tej strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja u siebie mimo ze mam sporo absorberów to specjalnie umieszczone nie na pierwszych odbiciach a testowałem w różnych miejscach, mam tez dyfuzory które po próbach zredukowałem, zostały częściowo na suficie i miedzy kolumnami

mimo ze mam sporo ustrojów to ustrajalem wszystko po to aby uzyskać jak najbardziej żywy dźwięk, podobny jak na pierwszym przykładzie (ohne Module), dla mnie taki dźwięk ma więcej czaru, większego wymiaru, jest lepsza głębia itd.
 

Zauważ, to samo źródło a brzmi inaczej przez akustykę, wiec kwestia gustu bo źródło jest to samo
ale
źródło jako system ze współpracą akustyki potrafi pokazać więcej, dać więcej emocji itd.

Ty lubisz tak, ja inaczej (kropka)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Rafał.M napisał:

No cóż,  Twoje obawy i pytania musisz sam rozwiać.  Wiesz jak to jest ,, każda sroka swój ogon chwali".  Więc jeżeli Łódź jest w Twoim zasięgu, to zapraszam.

Dziękuję za zaproszenie. Z Warszawy nie jest daleko, więc jeśli nadarzy się okazja to chętnie z niej skorzystam. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem o dywan ze względów estetycznych, bo ja bym z taką podłoga zamarzł od samego patrzenia ma nią,

no i na dywanie miło się położyć czasami i posłuchać muzy bez analizy jej składowych - dla przyjemności

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleś wstawia foty pomieszczenia i systemu, o którym 95% ludzi może pomarzyć, ale jesteśmy w Polsce, więc zrobimy gównoburzę i ocenimy jak brzmi na podstawie zdjęć, czyli działamy niczym Antoni Brzozowski vel Parówka Termobaryczna🙂  I lof maj kantry 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.