Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz HI'FI++ (6xLM3886)


Ucho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Podaję przepis na wyśmienity tani wzmacniacz o grubo ponadprzeciętnych walorach akustycznych. Oparty jest na 6 LM3886 łączonych równolegle. Celem moim było zrobienie wzmacniacza o dużej wydajności prądowej, gdyż właśnie to uważam za kluczowe dla jakości dźwięku. Wszystkie części są łatwo dostępne i tanie. Używam go już ok roku i nie mam potrzeby zmieniać na inny. Wcześniej dużo eksperymentowałem z różnymi układami i na razie (raczej na długo) zostaje przy tym.

Wzmacniacz posiada duże sprzężenie 47K/820 ohm, znacznie większe od zwykłego GC (47K/1450 ohm).

Podaje wartości elementów i schemat mojego wzmacniacza :

 

Trafo 390W nie toroidalne całe zaekranowane (u mnie ze starego technicsa SUV4X)

Diody w mostku 4 x MUR 860

Wszystkie rezystory ELPOD 0.5W, tol. 0.5% TWR: 50ppm/K

Kondensator w sprzężeniu 47uF ELNA Silmic + (równolegle) 150nF MKP

Rezystory na wyjściu 0,27ohm/5W metalizowane niskoszumowe bezindukcyjne

Wszystkie masy łączone w jednym punkcie na kondensatorach za mostkiem

Wszystkie przewody zasilające jak najkrótsze o przekroju 2,5 mm^2 z miedzi OFC

Radiatory: duże

Potencjometr: Zrobiony z przełącznika obrotowego na jednym stałym rezystorze 47K. Regulowana jest tylko wartość rezystora do masy(jeden ruchomy styk).

 

Można oczywiście użyć tańszych elementów gdyż nie one są najistotniejsze dla jakości dźwięku (w/g mnie). Twierdzę że jakość dźwięku jest tym lepsza im większa jest wydajność prądowa wzmacniacza. Zalecałbym tylko aby w sprzężeniu była ELNA Silmic + MKP i rezystory ELPOD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według noty aplikacyjnej ma 68W. Jednak moc nie ma aż takiego znaczenia dla jakości.

Swego czasu zrobiłem wzmacniacz w konfiguracji mostkowej 2xLM3886 z symetryzacją na opa1632 który miał 120W a grał gorzej od pojedynczego LM'a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Bardzo ważne są wartości elementów w sprzężeniach zwrotnych, najlepiej sparować wszystko.

W układzie mostkowo równoległym(przy dwóch układach na stronę) można uzyskać ponad 300W/4R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 3 są optymalne. Nie próbowałem więcej ale niejaki Jeff Rowland we wzmacniaczu Concerta stosuje 2 x 3 w ukł. równoległo symetrycznym. Ja uważam że ten dodatek symetryczny jest zbędny. Powoduje tylko wzrost mocy i nic poza tym. Nie dodaje wydajności prądowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość stary bej

(Konto usunięte)

Dlaczego powinno się słuchać muzyki, niejednokrotnie z koncertów, na których transmisja odbywa się za pomocą wzm. lampowych, na tranzystorowych wzmacniaczach?? Względy finansowe?? Nic bardziej mylnego, wzm.tranz.nie=wzm.lampowy(ale mam tu na myśli koszty budowy, które są porównywalne)Chyba to będzie nowy wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że GC gra średnio to się zgodzę, próbowałem tego. Jednak ten wzmacniacz jest od niego znacznie lepszy. Proponuję najpierw wypróbować a potem się wypowiadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było juc cos podobnego. Oto Power Clone (Concentra), opisywana także przez Veterana na tym forum. Czyli pół Jeff Rowland Concentra -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszystko gotowe. Możliwe, że Veteran ma jeszcze płytki do tego.

 

 

 

PS. Lampki to na choince zawieście. Przystrajając sam czubek nasadzonym od góry Seniczem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że mój wątek zostanie szybko skanalizowany. Przez chwilę pożałowałem że go założyłem.

 

Czy Veteran proponował łączenie szeregowe 3 ukł? Płytki są pod wzmacniacz 3 kanałowy ale można by rzeczywiście je wykorzystać, chociaż ja osobiście skłaniałbym się do montażu bezpośredniego.

 

Do osób które nie maja doświadczenia w tym temacie a jedynie chcą zwrócić na siebie uwagę i nic więcej kieruję prośbę aby robiły to gdzie indziej (to nie do ciebie Qubric) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, proponował takie łączenie.

Na jego stronie internetowej jest podany trzykanałowy gainclone jako przykład schematu połaczeń. Dyskusja nad pół Concentrą wynikneła przy okazji tego wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Chodziło połaczenie zbalansowane na kanał dwóch wzmacniaczy na LM4780 (czyli 2/3 Concentry). Wtedy Veteran zaprezentował Power Gainclone czyli równolegle trzy LM3886 (1/2 concentry). Na zdjęciach miał płytkę z wlutowanymi LM3875 ale dyskusja dotyczyła wersji mocniejszej.

Padła też propozycja budowy klona Concentry na gotowych elementach, z cyfrowo sterowanym przedwzmacniaczem i odwracaniem fazy - wszystko na modułach przetestowanych przez Veterana - ale nie została podjęta.

 

Jeśli chcesz podyskutować na ten temat, to odśwież tamten wątek. Albo w swoim zablokuj psychopatów w rodzaju Senicza i bredzącego coś o lampach Starego Beja, bo sobie nie podyskutujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja poradze ze za mna ciagna muszki owocowki.

Radze zrobic uklad z tego watku na LM3886

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

dodatkowe tranzystory powoduja ze calosc znacznie lepiej gra niz pojedynczy czy mnogi LM3886.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ucho

Witam. wspominałeś o konfiguracji zbalansowanej, że nie podeszła Tobie. Czy możesz napisać co przemówiło za tym że od tego odszedłeś? Czy podpinałeś do niej żródło zbalansowane (np tor analogowy MC) ? pytam bo zamierzam takie cos właśnie odpalić ....

K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senicz, łyknij tabletki i przestań się udzielac w tym watku. To nie dla ciebie. To jest za łatwe. Ty się zajmujesz sprawami górnolotnymi, a to jest wątek zaledwie o jakichś tam LM-ach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać. W tym wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) pokazywano także konstrukcje równolegle zbalansowaną na 8 LM4780 (czyli równoważną 16 LM3886). Peter Daniel proponował także sposób łączenia zbalansowanego dwóch LM4780. Pisano też o problemach konstrukcji zbalansowanych na dużej ilości układów LM i nawet o tak prozaicznych rzeczach jak sposób mocowania układu do radiatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaja, robiłem konstrukcję zbalansowaną z symetryzacją na opa1632 na 2 LM/kanał. Stwierdziłem że nie daje to absolutnie żadnej korzyści dla jakości dźwięku. Co najwyżej przy poprawnie wykonanej symetryzacji można uzyskać efekt równie dobrej jakości jak przy pojedynczym układzie. Zwiększa się tylko moc i tyle. Jeżeli żródło będzie zbalansowane to co innego, wtedy można by się pokusić, pod warunkiem że symetryzacja w źródle nie jest sztuczna.

 

Z resztą, jak wspomniał Qubric ludzie ciągle mieli problemy z symetryzacją. W tym wątku chciałem zwrócić uwagę na korzyści jakie daje równoległe łączenie wielu układów, gdyż właśnie takową zaobserwowałem. Pojawiła się znacznie lepsza barwa i kontrola basu.

Korzyści te znają dobrze również konstruktorzy odtwarzaczy CD. W najlepszych CD jest wiele przetworników (8 a nawet 12) łączonych właśnie równolegle. JR Concentra ma 150W/8 ohm i 6 ukł/kanał a więc teoretycznie powinna grać tak jak wzmacniacz na 2 ukł/kanał gdyż to wystarczy aby uzyskać taką moc. A jednak gra znacznie lepiej i kosztuje 30K. Idąc dalej, dlaczego dobre drogie wzmacniacze mają po 12 tranzystorów na kanał? Coś musi być na rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje badania wykazaly ze problemem Lm38xx sa duze thd sla niskich poziomow mocy na wyjsciu. I nic na to sie nie poradzi gdyz pomimo bardzo duzego nfb uklad wprowadza te znieksztalcenia gdyz........... no mniejsza z tym. Za duzo byscie chcieli wiedziec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robilem. Mialem zrobic na nich wzm do 3 droznych kolumnale sie rozmyslilem bo sa sredniej jakosci. Wykorzystalem gotowa plytke z trzema koncowkami do kolumny ale to nic nie dalo bo tych znieksztalcen nie da sie usunac niczym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla senicza THD to jakiś swoisty fetysz,o niczym innym nie potrafi tak pięknie pisać jak o THD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA 925R, Sony TA F690ES, ST-S590ES, NuBERT NuBox 360, AKG K550, Graham Slee Solo klon, BCL.

"Doświadczenie jest ostatecznym kryterium prawdy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak nic nie przebije wpisu z gainclona człowieka, który zdjął taśmę owijającą blak gejty i zauważył poprawę dźwięku. Każdy ma takie bzika jakiego sobie wyhoduje. Zniekształcenia przynajmniej są mierzalne ;>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucho .. nie rób ze scalaka hi-endu ... to tylko LM, i to że ma wiecej mocy i lepszą kontrole głośnika nie czyni z niego czegoś zajebistego. Symasym też trzymał dół za morde, podobno góre miał (ponoć) wg. niektórych dobrą i co ?? i nic bo to jest klasa GC i innych niskich klocków. Jak ktoś się lubi bawić proszę bardzo ... ale za troche ponad tysiak można szarpnąć coś po czym zabawa we wzmacniacze DIY przestanie cieszyć :) A niestety żeby dobrze zrobicDIY to tysiak trzeba dać ... a efekt niewiadomy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie za 1000zl mozna kupic bardzo solidna koncowke mocy. uzywke oczywiscie. A wzm diy sporo kosztuje. Trafa obudowa i reszta to setki zl. Choc gdy sie go zrobi to sie go kocha i wychwala pod niebiosa zalety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.