Skocz do zawartości
IGNORED

Lampizacja odtwarzacza


stachu7012
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Czy próbował ktoś może lampizować CD, w którym jest zastosowany układ różnicowy dwóch DACy SONY CXD2552Q jak np. w CDP-X555ES?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam szanownych forumowiczow. Jako, ze jest to moj pierwszy post, zamierzam sie przedstawic. Mam na imie Darek, pseudo boryna, mieszkam i pracuje w Anglii, z wyksztalcenia jestem mgr inz. informatyki. Tematyka audio i Hi-Fi interesuje mnie od niedawna. Wczesniej bawilem sie w kino domowe. Teraz chcialbym zlozyc swoj pierwszy zestaw STEREO. W zwiazku z czym mam pierwsze pytanie. Kupilem od razu na dzien dobry 4 (tak cztery :)) odtwarzacze CD. Sa to mianowicie:

- ARCAM Alpha 8SE

- ARCAM Diva CD72

- Cambridge Audio Azur 640C ver.1

- MARANTZ SA7001

 

I teraz pytanie do was. Ktory z tych odtwarzaczy mam sobie zostawic? Dlaczego pytam w tym watku? - Dlatego, ze predzej czy pozniej chcialbym poddac go lampizacji, bo poczytalem troche na stronie Lukasza Fikusa i chce tego sprobowac. Pytam, bo w zestawie, w ktorym teraz przesluchuje powyzszych odtwazaczy nie slysze miedzy nimi zadnej roznicy. Niestety do testow mam jakies liche podlogowki, a za wzmacniacz sluzy mi amplituner Marantz SRcostam (chyba 4000), ze nie wspomne o zwyklych kablach chinch jako interkonekt. Taaaak, wiem, profanacja. No coz... od czegos trzeba zaczac :). Narazie najbardziej do gustu przypadl mi Marantz SA7001, wydaje mi sie, ze gra najbardziej wyraznie (sorry, ale nie znam jeszcze audiofilskich okreslen :)), do tego odtwarza CD-RW no i SACD. Dodam, ze muzyka, jakij slucham to wszelkie odmiany rocka, od The Cranberries, przez Dire Straits, po Metallica'e i KORN, czasem jakas klasyka lub elektronika (Jean Michel Jarre). O Arcamach czytalem, ze to bardzo dobre odtwarzacze, dlatego tez kupilem dwa do testow, ale nie slysze miedzy nimi roznicy...dodatkowo ich minusem (nieduzym) jest to, ze nie czytaja CD-RW, tylko CD-R. Azur tez jest fajny i czyta CD-RW, dodatkowo super wyglada, jego DAC jest na Wolfsonie. Natomiast DAC w Marantzu to Cirrus, ktorym tak zachwyca sie Lukasz Fikus (Wolfson jest u niego na drugim miejscu). Bardzo prosze, pomozcie poczatkujacemu z tak trudnym wyborem. Przypomne, ze nastawiam sie na lampizaje i chyba dlatego zostane przy Marantzu no ale Azur tez podobno dobrze sie nadaje. A skoro o tym mowa, to czy ktorys z Was fachowcow nie podjalby sie dla mnie takiej lampizacji jednego z powyzszych??? Bo z elektroniki orlem nie jestem, costam wiem o tranzystorach itp. ale lampy to dla mnie czarna magia :). Widze, ze McGyver lampizowal juz jakiegos Azura...oczywiscie rozumiem, ze nie ma nic za darmo :) Aha, jak juz pisalem, raczej zostane przy Marantzu, no chyba, ze za wasza namowa zdecyduje sie na cos innego. Dlatego pozostale trzy odtwarzacze wystawilem juz na allegro (dalem tez ogloszenie tutaj na audiostereo). Aukcje sa tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i koncza sie za cztery dni. Bardzo bym prosil o jakies odpowiedzi do tego czasu, bo potem nie bedzie juz odwrotu i zostane z Marantzem.

 

Jak juz jestem tutaj i sie rozpisalem to chcialem zapytac jaki wzmacniacz i kolumny bylyby fajne na poczatek do wybranego z powyzszych CDkow (oczywisice po lampizacji). Chodzi mi po glowie Roksan Kandy MkIII i kolumny EPOS M22i. Co o tym sadzicie??? Z gory dzieki za wszystkie odpowiedzi i prosze o wybaczenie za przydlugiego posta :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Boryna

 

Istotnie, robiłem już stopnie lampowe do różnych Azurów (robiłem 640C v.1, 640C v.2 i 540c v.2). Najlepiej nadają się do tego 640C v.1 oraz 540C v.1. Są lepsze od Arcama Diva CD72 który ma nieszczególnego BB PCM1716. Nie piszę że robiłem "lampizację", bo moje aplikacje różnią się od tych publikowanych przez Łukasza Fikusa, używam też innych lampek.

Z kolei Twój Marantz ma znakomitego CS4397 który świetnie współpracuje z lampowym stopniem analogowym, ale jak jest zaaplikowany w tym CD, to nie wiem. Nie wiem również czy do jego wnętrza cokolwiek się zmieści, zatem byłoby wskazane żebyś wkleił tu zdjęcie tego odtwarzacza z góry ze zdjętą pokrywą. Jak obejrzę fotki, to postaram się jeszcze coś napisać przed urlopem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze bardzo, o to wklajam fotki.

Czyli chyba jednak Marantz...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie pustej "podłogi" to tam jak na lekarstwo, ale SA7001 jest stosunkowo wysoki, więc ze zmieszczeniem tam stopnia lampowego problemu raczej nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie tak wydaje, obudowa jest wysoka jak na odtwarzacz i moze nie widac tego na zdjeciu (bojest z gory), ale jest tam na prawde duzo miejsca. Co ciekawego tam jeszcze widac? Moze warto by tez wymienic transformator albo jakies kondensatory? No i najwazniejsze, czy mam sobie zostawic tego Marantza i reszte sprzedac???...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boryna, 9 Sie 2008, 17:51

 

>Tez mi sie tak wydaje, obudowa jest wysoka jak na odtwarzacz i moze nie widac tego na zdjeciu

>(bojest z gory), ale jest tam na prawde duzo miejsca.

 

To dobrze.

 

>Co ciekawego tam jeszcze widac?

 

Widać niewiele.

 

>Moze warto by

>tez wymienic transformator

 

Nieee, po co?

 

>albo jakies kondensatory?

 

Być może, ale trzebaby go obejrzeć z bliska.

 

>No i najwazniejsze, czy mam sobie zostawic tego

>Marantza i reszte sprzedac???...

 

Nie mnie decydować co masz zostawić a co sprzedać, ale cztery odtwarzacze są Ci chyba zbędne? Gdybym miał to, co Ty, czyli:

- ARCAM Alpha 8SE

- ARCAM Diva CD72

- Cambridge Audio Azur 640C ver.1

- MARANTZ SA7001

to w pierwszej kolejności zbyłbym drogą sprzedaży najsłabiej rokujące urządzenia. W tym wypadku najsłabiej rokują Arcamy, CD72 oparte na nieszczególnym BB PCM1716, a 8SE oparty na NPC SM5864 opracowanym przed ponad dekadą. Pozostaje wybór pomiędzy Marantzem a Azurem.

Azura robiłem, poniżej wkleję fotki, i końcowy rezultat brzmieniowy był bardzo dobry. Jak się sprawdzi Marantz po wstawieniu stopnia lampowego-nie wiem, wiem jedynie że DAC "Lampucera" oparty na CS4397 jaki siedzi w Marantzu po dodaniu stopnia lampowego zagrał jednak lepiej niż Azur.

Niemniej decyzja należy do Ciebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRPP z dzielnikiem na wejściu. Albo WK. Próbowałem wtórnika White'a i zwykłego wtórnika też, ale grało gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzieki McGyver, widze, ze nie na darmo masz ta ksywe :). Wiem juz teraz, ze zostaje z tym Marantzem. No chyba, ze bedzie okazja to zamienie go na KI Signature ;). Wobec tego pytanie, czy nie zechcialbys sie pobawic takim Marantzem i wstawic mu lampki?? Oczywiscie nie za darmo :) Jakbys mial checi i czas to daj znac. Dodam jeszcze, ze mam kolekcje ponad 150 vinyli i chetnie sie nimi podziele, bo sam nie bede ich sluchal, a szkoda, zeby lezaly i kurzyly sie na szafie. Wielkie dzieki i pozdrowienia dla wszystkich audiofili :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->boryna

 

Z tą zamianą na KI to bym nie szalał. Są tacy, co twierdzą że wersja "regular" gra lepiej niż KI.

Poza tym i tak zamierzasz go tuningować, więc...

 

Marantzem pobawię się chętnie, ale we wrześniu, po urlopie.

Winyle? Mniam!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spoko, nie bede szalal, ale jesli chodzi zabawe w lampki to we wrzesniu nie dam rady, bo nie bedzie mnie w polsce, dopiero jakos w grudniu. Wyslij mi jakis namiar na siebie, GG albo Skype na priva to jakby co sie skontaktuje. pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 9 Sie 2008, 18:51

 

>SRPP z dzielnikiem na wejściu. Albo WK. Próbowałem wtórnika White'a i zwykłego wtórnika też, ale

>grało gorzej.

Czy Twój SRPP to taki jak tu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Możesz podać wartości elementów i jaką lampę użyłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest SRPP. Ja nie daję konda w katodzie.

Sorry, ale nie podam wartości. Są one inne niż u Łukasza Fikusa. Trzeba je za każdym razem dobrać do napięcia zasilania którym dysponujesz na podstawie datasheeta zastosowanej lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość dobierać należy w czasie pełni po zabiciu czarnego kota i opryskaniu obudowy kocią krwią. I oczywiści musi zrobić to jakiś megakonstruktor...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaz_12, 14 Sie 2008, 11:16

 

>kolega prosil o podanie wartosci uzytych przez ciebie w konkretnej aplikacji. to jakas tajemnica?

 

Nie tajemnica, ale zamiast iść na łatwiznę i kopiować to, co ktoś inny opracował to wysilcie się trochę, pogrzebcie w datasheetach, i dobierzcie sobie wartość tego rezystora, to proste. Wystarczy sobie ściągnąć datasheeta i na jego podstawie ustawić pożądany prąd przy danym napięciu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, chyba po raz pierwszy się z Tobą nie zgadzam..;-)))

Po to jest to forum aby się dzielić wiedzą, pomysłami itd..

Wszystkie osoby, które chwytają lutownicę za grot i tak zgłoszą się po fachową poradę. Natomiast te osoby, które wiedzą gdzie dzwoni ale nie maja wystarczającego doświadczenia będą w stanie skorzystać z wiedzy zaawansowanych kolegów. Gdyby te układy były naprawdę odkrywcze zgodził bym sie ale zostały zaprojektowane co najmniej pół wieku temu.

Tak więc może jednak zmienisz zdanie ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego że to jest PROSTE JAK KONSTRUKCJA CEPA, i wymaga doboru JEDNEJ tylko wartości rezystorów, to ruszcie mózgownicą, zajrzyjcie do datasheetów, i znajdźcie. Datasheety często podają nawet wartość rezystora katodowego, co załatwia sprawę. Ale trzeba ruszyć dupę i poszukać, a to dla co niektórych za trudne, wolą jak im ktoś pod nos podsunie gotowe rozwiązanie na tacy, nie będą się wtedy musieli wysilać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 14 Sie 2008, 12:12

 

>jaz_12, 14 Sie 2008, 11:16

>

>>kolega prosil o podanie wartosci uzytych przez ciebie w konkretnej aplikacji. to jakas tajemnica?

>

>Nie tajemnica, ale zamiast iść na łatwiznę i kopiować to, co ktoś inny opracował to wysilcie się

>trochę, pogrzebcie w datasheetach, i dobierzcie sobie wartość tego rezystora, to proste. Wystarczy

>sobie ściągnąć datasheeta i na jego podstawie ustawić pożądany prąd przy danym napięciu.

 

Nie mam póki co ani lampucery DAC (może kiedyś kupię) ani CA i nie mam zamiaru od nikogo niczego kopiować ani iść na łatwiznę. Interesuje mnie ten układ bo planuję kiedyś go wypróbować łącząc z DACem CXD2552Q. Ale na razie jestem uziemiony z powodu dwóch 9-miesięcznych bliźniaczek i córki 3,5 letniej. Pozbyłem się nawet pokoju i obecnie spokojny odsłuch jest mocno utrudniony. Jedyną nadzieją jest kolega, z którym czasem coś działamy w kwestii audio.

To prawda, że nie jest problemem dobranie rezystorów aby ustalić Ia jednak można by się sugerować jakimś rzeczywistym układem, który się już sprawdził.

Mam zamiar zastosować ECC81. Pytanie moje: w jakim zakresie prądu Ia w tym układzie można uzyskać najlepsze efekty? Domyślam się, że blisko 10mA bo taki jest max. tej lampy, ale może się mylę.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECC81 do lampucery to nienajlepszy pomysł. Nie jest nam tu potrzebne wysokie wzmocnienie jakie daje ta lampa. Jeżeli już, to lepiej zastosować ECC82.

A ponieważ nie stosowałem w stopniu analogowym tego DACa ani ECC81 ani ECC82, to nie mam czego pokazać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>No właśnie dlatego że to jest PROSTE JAK KONSTRUKCJA CEPA, i wymaga doboru JEDNEJ tylko wartości

>rezystorów, to ruszcie mózgownicą, zajrzyjcie do datasheetów, i znajdźcie. Datasheety często podają

>nawet wartość rezystora katodowego, co załatwia sprawę. Ale trzeba ruszyć dupę i poszukać, a to dla

>co niektórych za trudne, wolą jak im ktoś pod nos podsunie gotowe rozwiązanie na tacy, nie będą się

>wtedy musieli wysilać.

 

a to było niegrzeczne. nie po to forum istnieje, by się lansować ale po to, by początkującym pomagać i przede wszystkim wymieniać się doświadczeniami (skąd mam wiedzieć, ze takie wartości, jak podane w nocie katalogowej dobrze graja? może nie mam natury naukowca i nie mam cierpliwości, by szukać. może po prostu chciałbym zbudować coś, o czym koledzy wiedzą, że działa. nota bene tak czyni 80-90% osób) . skoro nie masz ochoty pomagać - nie krzycz na innych i nie mów, że ktoś musi dupę ruszyć. to nie fair. zatem podaj link do tego dataszita, w którym znaleźć wartości rezystora katodowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jaz_12

nie irytuj się ;)

przed zabawą z lampami naprawdę warto liznąć nieco teorii.

wartość rezystora katodowego obliczamy z prawa Ohma :) (potem można ewentualnie nieco pokombinować z wartością w którąś stronę).

no i rzecz, o której większość zapomina. napięcie anodowe to napięcie między anodą i katodą, a nie anodą i masą.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaz_12, 15 Sie 2008, 10:16

 

>>No właśnie dlatego że to jest PROSTE JAK KONSTRUKCJA CEPA, i wymaga doboru JEDNEJ tylko wartości

>>rezystorów, to ruszcie mózgownicą, zajrzyjcie do datasheetów, i znajdźcie. Datasheety często

>podają

>>nawet wartość rezystora katodowego, co załatwia sprawę. Ale trzeba ruszyć dupę i poszukać, a to

>dla

>>co niektórych za trudne, wolą jak im ktoś pod nos podsunie gotowe rozwiązanie na tacy, nie będą

>się

>>wtedy musieli wysilać.

>

>a to było niegrzeczne. nie po to forum istnieje, by się lansować ale po to, by początkującym pomagać

>i przede wszystkim wymieniać się doświadczeniami (skąd mam wiedzieć, ze takie wartości, jak podane w

>nocie katalogowej dobrze graja? może nie mam natury naukowca i nie mam cierpliwości, by szukać. może

>po prostu chciałbym zbudować coś, o czym koledzy wiedzą, że działa. nota bene tak czyni 80-90% osób)

>. skoro nie masz ochoty pomagać - nie krzycz na innych i nie mów, że ktoś musi dupę ruszyć. to nie

>fair. zatem podaj link do tego dataszita, w którym znaleźć wartości rezystora katodowego.

 

Nie no, to już przesada. Link do datashita znajdziesz tu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.Mark, 15 Sie 2008, 12:10

 

>

>

>W moim przypadku.

>Lampy: 6N1P-EW

>Napięcie anodowe z zasilacza: ok. 300V.

>Prąd anodowy lamp: ok. 4mA.

>Rezystory katodowe: 680omów.

>

>Kalkulator do obliczania SRPP: ECCLab 7.2 z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dzięki bardzo za informacje. Fajna stronka. Na pewno będzie pomocna.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ktoś lampizował Denona? Mam dcd-725 na PCM61P. Warto lampizować, czy może poszukać jakiegoś innego używanego na innym dac-u?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.