Skocz do zawartości
IGNORED

Lampizacja odtwarzacza


stachu7012
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podoba mi się zabawa z kondensatorami. Ale - jak widać - trzeba trochę popróbować i znaleźć te właściwe, czyli pasujące do systemu. W sumie to jest to bardzo dobra alternatywa dla szukania różnych kabli. Przy dosyć przejrzystym i neutralnym interkonekcie mógłbym spróbować rozwiązania w postaci zainstalowania (w miejscu niepotrzebnych mi gniazd XLR) hebelkowych przełączników

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) po jednym na kanał. Pomysł stąd, że jak miałem CD Linna Genki, miał on dwie pary wyjść. Wówczas miałem sobie dla zabawy po prostu dwa różne interkonekty. Jeden wyrazisty do jazzu, drugi muzykalny "mulący", do klasyki. Jedno rozwiązanie to z pewnością byłby po prostu reflonowy FEP 0,47 mF. Ten co się wygrzewa. A alternatywą byłoby coś bardziej muzykalnego/ melodyjnego. Czyli "coś" (Hovland, ruskie papierowo-olejowe rekomendowane przez ArtPawa, ... ??) z teflonowym bocznikiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Dałem dzisiaj te ruskie puszki na wyjściu lampizatora i już tak zostanie. Z głośników wylewa się miód. Jutro spróbuję we wzmacniaczu jako sprzęgające.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtPawie,

 

Miód się wylewa. OK. A co z górą? U mnie na oryginalnych "fikusowych" Elwo, ale także na np. Hovlandach - góra jest po prostu "ścięta". Góra pojawia się z Audyn Cap KP-SN no i oczywiście z teflonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruskie ombg sa TOP z tych co lutowałem.Mozliwe ze z tym teflonem bedzie jeszcze lepiej.I podobno nie sa wypełnione olejem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Grundig High Fidelity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz obrazek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliczny ;-)))

Widziałem taki w nocie aplikacyjnej ;-))

A teraz poważnie, nie pytał bym o to gdy bym był w 100% których nóżek użyć. Co więcej nie wiem również czy pierwszy rezystor/zwora na drodze może być użyta. Być może należy kraść sygnał w konkretnym miejscu. Sorki za lamerskie pytanka ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz sygnał z nóżek 73 i 75. Podłączasz przez kondensator do "lampizatora", najlepiej w wersji "cathode follower", a jeszcze lepiej zrób wtórnik White'a. DAC w tym CD ma wyjście napięciowe, więc podłączając do niego układ SRPP uzyskasz zdecydowanie za duże napięcie na wyjściu, i obwody wejściowe wzmacniacza mogą się przesterowywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stachu7012, 8 Lip 2008, 07:58

 

>J-35,

>

>W moim lampizowanym przez Fikusa Shanlingu bawię się kondensatorami. Fikus wstawił Elwo czy jakoś

>tak, 0,47 mF.

>

>Na próbę wziąłem Hovlandy oraz teflonowe FEP Supersound Cap. Kilka dni - przed próbą w CD - grzały

>się non-stop wpięte w tor audio w tunerze.

>

>Hovlandy są bardzo muzykalne, czysty dźwięk, dobra przestrzeń - w zasadzie bardzo pasują. Pasuje mi

>w nich to, że "płynie" muzyka. Scena i lokalizacja trochę rozmyte - ale muzykalność - OK.

>

>Niebieskie (FEP) wsadziłem wczoraj, klarowne jak diabli, analityczne bardzo, góra podana "jak na

>talerzu", chyba trochę za mało basu. Znaczne odseparowanie instrumentów. W sumie - raczej za ostro,

>no chyba, że jeszcze się wygrzeją i ułożą. Aczkolwiek lokalizacja i detaliczność - pierwsza klasa.

 

 

 

I jak sprawdzają się teflonowe FEP Supersound? Podobno minimalny czas ich wygrzewania to ok. 400 godzin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marc,

 

Zabawa kondensatorami trwa. Gram FEP-ami przez dłuższy czas. Wygrzewają się. Straciły początkową ostrość. Nie są tak muzykalne jak Hovlandy czy Audyn Cap KPSN lub inne, ale jak się je usłyszało - to wciągają - i ktoś lubi bardzo szczegółowy, dobrze zlokalizowany, poukładany dźwięk - to teflonowe FEPy są bardzo, bardzo OK.

 

U mnie sprawa zakończy się tym, że w tył Shanlinga wstawiony zostanie selektor wejść DACT (został mi z niedoszłej Lorelai) i do niego będą podłączone do wyboru: teflonowe FEPy, Hovlandy, Audyn Cap z małym teflonowym bocznikiem i ruskie od ArtPawa. Przy przejrzystym i neutralnym interkonekcie Shuynata Aries - zabawa będzie przednia. Do klasyki - Hovlandy, do jazzu teflony, itp. Pomysł wziął się z tego, że jak miałem Linna Genki miał on dwie pary wyjść RCA, i wówczas miałem dwa różne IC. Zasadniczo grałem Albedo Monolithem, a do klasyki często Belkinem Synapse (który jednak poszedł na allegro, gdyż moim zdaniem jako analog to lichy kabel).

 

Można oczywiście dyskutować, że należałoby znaleźć UNIWERSALNE kondy i nie kombinować. Jawi się jednak pytanie, czy można zbudować UNIWERSALNY SYSTEM??? Wiele jest kwestią gustu. Ponadto klasyka lubi ...., jazz ...., No ale tutaj każdy może mieć swoje indywidualne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stachu moim skromnym zdaniem więcej zabawy i budowania niepewności niż efektów z takiej zabawy z kondensatorami. W tym wypadku jest tak samo jak z lampami. Inwestycje znaczne efekty mizerne.

Masz coraz bardziej dopieszczony sprzęt jeśli zależy ci aby postawić kropkę nad i kup Jansena lub AN. Wstaw je w CD zamknij obudowę i zapomnij ;-)). W Twoim systemie nie kondensator czy kabel ma kluczowe znaczenie ale cały set. Wzmak jest OK, CD jest OK tak więc pozostają kolumny. Największą zmianę i największy progres w jakość uzyskasz wymieniając Mex-y na inne. Moim zdaniem (mogę się mylić) Mexy odstają o klasę lub nawet dwie od pozostałego sprzętu. ;-).

Powodzenia..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypher,

 

Też mnie takie myśli nachodzą. Co byś zaproponował w miejsce tych kolumn? Popróbował bym czegoś. Ale czego????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cypher

hmmm... chyba troszkę tak. Słabo sobie wyobrażam 13 cm bas i 85Db QBA mex u Stacha.

Pocahontas dobrze mi grał z AP Virgo 1. Wersja 2 lepsza / BAS /.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem nieodwracalnie zarażony ideą Open Buffle. Dlatego pogoniłem Virgo z domu. Nie śmiem jednak namawiać Cię Stachu na jakieś starożytne / 50 letnie / głośniki przykręcone do deski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stachu, nie podpowiem ci w tym temacie.

Powiem tak. OB -tak jeśli masz do tego serce i chęć poszukiwania archaicznych głośników po świecie. Na tyle ile Ciebie poznałem myślę że to złe rozwiązanie. Masz doskonały pokój odsłuchowy tak więc:

Szukaj głośników o prawdziwej efektywności ok 90dB. Większa efektywność +93 dB może (nie musi) skutkować pogorszeniem przetwarzania basu.

Ja osobiście poszukuje Klipsch-a (Heresy lub Forte lub coś w tym stylu) Mam jazdę na jedno stopniowy wzmacniacz typu 0,8 W ;-))) Ale nie każdemu może leżeć taki dźwięk.

Generalnie ciężki temat i na pewno nie da się pójść na skróty ;-))

Ale to nie dyskusja w wątku o lampizacji odtwarzacza.

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Faktem jest, że szukanie 50 letnich głośników ... nie wchodzi w rachubę,

 

2. Czy orientujecie się, czy w Trójmieście ma ktoś "deskę z głośnikami"??? Chętnie bym wpadł i posłuchał.

 

3. Czy da się coś takiego zrobić z współczesnych głośników?

 

4. Słuchałem u Fikusa. Miał niestety akurat wówczas nie swój i nie pasujący do systemu (tak twierdził) wzmak. Brakowało mi sceny "w tył".

 

5. Temat kolumn jest trochę u mnie na czasie, Cypher zatem go wywołał. Od dwóch dni mam w chałupie inne kolumny od QBA na posłuchanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAC

absolutnie nie namawiam...ale muszę to powiedzieć.

AP virgo 1 słuchałem 9 lat. To sporo.

Stachu,

Posłuchaj tych kolumn. Może akurat ktoś sprzedaje.

Absolutnie odradzam wersję 3 i dalsze. PORAŻKA.

STACHU

kolumny OB to temat na niedaleką przyszłość. Nie przejmuj się.

ap

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stachu7012, 17 Lip 2008, 22:09

>2. Czy orientujecie się, czy w Trójmieście ma ktoś "deskę z głośnikami"??? Chętnie bym wpadł i

>posłuchał.

>--------------------

 

 

Podpowiadam:

Swoje ekstremalne dechy testuje

madly

 

 

ap.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

BYć może szalony pomysł. Jeśli w zlampizowanym odtwarzaczu uzyskamy wystarczająco duże wzmocnienie byc może można by ominąć stopień wejściowy wzmacniacza i sterować lampami wyjściowymi bezpośrednio z CD. Takie rozwiązanie o ile możliwe do wykonaia mogło by maksymalnie uprościś setup i pozbyć sie sporej częsci elementów w układzie.

Oczywiście odkładam na bok kwestie pratktycze czyli przełączniki wyjść itd.

Co wy na to ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pominięcie stopnia wzmocnienia napięciowego najczęściej nie jest możliwe z uwagi na to że większość tranzystorowych wzmacniaczy pracuje w klasie AB, a więc bez objęcia pętlą NFB mają straszne zniekształcenia....więc takie pominięcie możliwe jest tylko przy współ pracy z wszelkimi buforami(raczej samymi końcówkami)pracującymi w klasie A np. Pass F4,F5... Chociaż to rodzi problem impedancji wyjściowej, która jest spora z SRPP także nie wiadomo jak by to zagrało...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtPawie, niestety czekam jeszcze. Listy do Gdańska, w zwłaszcza z Wa-wy idą czasem 10 dni. Niech żyje Poczta Polska!!!!!!!!!

 

 

Pożyczyłem od QBA kolumny co się zwą CEX (czyli są takie jak moje MEXy, ale są nie monitory, tylko podłogowce, mają trochę gorszy - niestety - wysokotonowiec, ale za to mają większy bo 18 cm średnio/niskotonowiec.

 

Kilka spostrzeżeń:

1. Już - niestety - wiem co Cypher oraz Madly mieli na mysli mówiąc że mój bas jest delikatnie mówiąc trochę buczący, niewyraźny, dudniący itp. Po prostu tam, gdzie z małej membarny MEXów (13 cm) już jest bałagan, większe CEXy sobie super radzą. Tak bas schodzi niżej, dżwięk jest cieplejszy, bardziej barwny, naturalny, przyjemny itp. Z odtwaracza Linn Genki to było OK. Z Shanlingiem - wyszło szydło z worka.

 

2. Natomiast góra po prostu z MEXów jest kapitalna, przestrzennie gra, jest bardziej szczegółowa, szybka, itp.

 

3. Bardzo przyjemne brzmienie osiagnąłem podłączając jeden bi-wiringowy kabel gł. do góry od Mexów, a drugi na dół CEXów. Przy czym z CEXw basu jest trochę - jak na mój gust za dużo - zatem zatkałem trochę gąbką bass reflexy. Gra wybornie, góra przejrzysta, przestrzenna, szczegółowa, średnica muzykalna, oderwana od kolumn i normalny bas.

 

Wniosek,

 

Niestety muszę "wejść na ścieżkę" poszukiwania innych kolumn. Czyżbym miał opuścić moją ulubioną manufakturę QBA??? Chyba, że QBA coś fajnego wymyśli.

 

Chyba muszę te wywody na temat kolumn przenieśc na jakiś inny wątek. Macie może rozeznanie na jaki???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozważenia dla Stachu:

AudioPhyshic Virgo2

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

problem z ap virgo:

muszą stać niemalże na środku pokoju.

 

 

skręcone do siebie ok 78- 85 stopni

sp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>problem z ap virgo:

>muszą stać niemalże na środku pokoju.

 

To akurat nie jest chyba większym problemem u Stacha ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.