Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony szpulowe.


Marek-41
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przekaźnik taki jak na zdjęciu na 24V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

On musi być tej samej firmy, czy może być inny oczywiście z zachowaniem wszystkich parametrów?

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów dotyczących wykonania licznika rewersyjnego do magnetofonu. Zacznę od retorycznego pytania: w jakim celu wyposaża się magnetofony w licznik? Przepraszam za to banalne pytanie (nie chcę nikogo urazić, stawiam je, by uporządkować temat) Odpowiedź na to pytanie nie jest już banalna, zależy od potrzeb użytkownika. Jeżeli użytkownikiem jest amator to tak naprawdę oprócz efektu wizualnego pożytek niewielki. Natomiast dla realizatora (montażysty) audycji radiowych jest wręcz niezbędnym wyposażeniem ułatwiającym pracę. Profesjonalny magnetofon (wyposażony w licznik) jest w stanie odszukać nagranie, zmierzyć jego czas, cofnąć taśmę do początku nagrania. To tylko podstawowe funkcje, aby to wykonać musi mieć informacje o kierunku przesuwu taśmy i prędkości przesuwu. Wklejam fotografię, na której widać sensor kierunku przesuwu taśmy. To rozwiązanie pochodzi z lat 70tych i jest proste i łatwe do skopiowania

trudnością (dla amatora) zapewne będzie wykonanie tylko elementów mechanicznych i ich połączenie z rolką napinacza, ale dla Mirka to chyba ''drobny pryszcz''.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On musi być tej samej firmy, czy może być inny oczywiście z zachowaniem wszystkich parametrów?

Pozdrawiam.

Przekaźnik oczywiście może być innej firmy . Ważne żeby na 24V cewka, jeden styk przełączny i podobnych rozmiarów . Obciążalność styków też nie musi być 16A wystarczy 10A. Takie przekaźniki najczęściej stosowane są w zasilaczach awaryjnych UPS i można je kupić w większości sklepów elektronicznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że osobiście lubię praktyczność więc i licznik się przyda .

Aby zapisac gdzie na taśmie są poszczególne utwory .

Liczniki mechaniczne są nie dość że niedokładne to i mało czytelne . Umieszczają je w dziwnych miejscach ..

Jako że bawię sie w cięcie i przewijanie taśm podobny licznik dla mnie bedzie pożyteczny.

Efekt wizualny?

Jak najbardziej.Wystarczy popatrzeć na studyjne maszyny . ładnie wygladają i są bardzo czytelne .

Jeśli sprawdzi sie wersja testowa bedzie radocha .

Pozrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten licznik to w drugim pokoju będzie? ;)

 

Tak jakby. To ma być taki osobny "byt" i najlepiej żeby żył własnym życiem zajmował się ruchem taśmy i sam się orientował co do każdego jej ruchu.

 

Nie wystarczy się podłączyć do klawisza przewijania w lewo, lewego silnika czy coś w tym stylu?

 

Czasami łatwo powiedzieć - trudniej zrobić. Po co ma być gdzieś podłączany - skoro nie musi. Mniej ingerencji, mniej problemów. A jak Mirek będzie chciał ręką pokręcić za naba ? Co wtedy licznik zrobi ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki licznik można by "wyprodukować" w formie osobnego urządzenia. Można by je położyć na np. leżącym magnetofonie, mocując prowizorycznie i użyć przy odwijaniu określonych odcinków taśmy czy też przy przewijaniu taśmy z dużego krążka np. z talerza gramofonu. Sam mam różne nieopisane taśmy o nieznanej mi i grubości długości i nieraz naciąłem się, że jakieś nagranie mi się nie zmieściło. A tak zmierzył by sobie człowiek długość i wszystko jasne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sk-victor

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak Dulon zaznaczał, jest to wersja eksperymentalna. Narazie założenie jest proste: licznik ma rewersyjnie liczyć metry taśmy, bez dodatkowych sygnałów z elektroniki magnetofonu.

W przyszłości może będzie dodana funkcja liczenia czasu.

Tak się zastanawiam, czy da się wyliczać czas, bez podawania (zewnętrznej) informacji o prędkości.

Teoretycznie możliwe. Znając średnicę rolki oraz ilość nacięć na impulsatorze można wyliczyć ilość metrów, a także czas.

Liczymy częstotliwość impulsów, dzielimy przez ilość otworów na impulsatorze, i na podstawie częstotliwości obliczamy prędkość obrotową rolki. Znając średnicę rolki obliczamy prędkość taśmy.

Mając prędkość taśmy, można obliczyć czas. Nawet na przewijaniu.

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

...

Tak się zastanawiam, czy da się wyliczać czas, bez podawania (zewnętrznej) informacji o prędkości.

Teoretycznie możliwe. Znając średnicę rolki oraz ilość nacięć na impulsatorze można wyliczyć ilość metrów, a także czas.

Liczymy częstotliwość impulsów, dzielimy przez ilość otworów na impulsatorze, i na podstawie częstotliwości obliczamy prędkość obrotową rolki. Znając średnicę rolki obliczamy prędkość taśmy.

Mając prędkość taśmy, można obliczyć czas. Nawet na przewijaniu.

...

 

Praktycznie również. Tak mam zrobione w liczniku, do którego został dla mnie napisany program dla mikrokontrolera.

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tym razem chciałem się pochwalić moim "nowym" nabytkiem - Philips N4450.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-65273-0-46361900-1516991230_thumb.jpg

Niestety, wbrew zapewnieniom sprzedawcy, magnetofon kompletny nie jest. Brakowało blaszki trzymającej koła zamachowe, oraz dwóch płytek elektronicznych (before tape i speed control) W miejsce blaszki udało mi się dorobić dość ciekawą konstrukcje - widoczna na zdjęciach.

post-65273-0-60350900-1516991235_thumb.jpg post-65273-0-47856800-1516991236_thumb.jpgpost-65273-0-68790900-1516991236_thumb.jpg

Jedną płytkę już mam, jeszcze tylko jedna ;)

Poza tym magnetofon jest sprawny - nagrywa, odtwarza, wzm mocy działa.

Zamiast głównego paska napędowego założyłem o-ringa o odpowiedniej średnicy (200mm).

 

Dla zainteresowanych/znających temat:

Moim zdaniem, układ sterowania silnikiem capstan jest trochę niedopracowany... W momencie niezamierzonego unieruchomienia silnika, układ regulujący jego prędkość podnosi napięcie na silniku do wartości maksymalnej (26V), co skutkuje uszkodzeniem (przebiciem) 4 tranzystorów sterujących silnikiem, oraz piątego, odpowiedzialnego za regulację prędkości. Myślę nad jakimś prostym zabezpieczeniem - może bezpiecznik o odpowiednio dobranej wartości?

Nieźle "zjarany" tranzystor sterujący obrotami:

post-65273-0-56316700-1516991731_thumb.jpg

 

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Karol96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam takiego w idealnej kondycji.Miałem nawet drugiego na części,ale już sprzedałem.Jak udało Ci się zablokować silnik?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosto - "rozpłynięty" pasek na osi silnika go skutecznie zablokował. A wymiana tranzystorów trochę czasu zajmuje. Mam na myśli te 4 na płytce, do której przylutowany jest silnik.

Ale dostać taki długi pasek jako pasek jest bardzo trudno :( Zobaczymy ile czasu o-ring wytrzyma...

W module speed control też często leci zenerka bzx79/c10... efekt: capstan pracuje z pełną prędkością...

Kolejne "genialne" rozwiązanie: metalowa chassis nie jest na masie... a wręcz przeciwnie - względem masy jest na niej 24V...

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaneczko.

Taśma pawdopodobnie Ampex 406 - na takich szpulach taśmy były ..

Test nagrywania .

Grundig TS 1000- .

Wskazniki - nagrywania i odtwarzanie na zero .Moc sygnału z taśmy Dużo slabszy . Wskażniki pracują prawidłowo czyli do zera

Podgłoszony mikser dżwiek super..

Na innych taśmach jest podobnie ale sygnał z taśmy jest minimalnie słabszy. Na 406 jest Duża róznica .

Jakieś wnioski?.

Wdzięczny bede okrutnie.

PS .

Na taśmie są jakieś nagrania nagrane na dwusladzie - 38 cm/s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrze rozumiem, poziom dźwięku "po źródle" ustawiony na 0db. Podczas nagrywania po przełączeniu na odsłuch "po taśmie" wskaźniki nadal pokazują 0db, a dźwięk znacznie słabszy niż "po źródle"?

Teoretycznie należy kalibrować magnetofon pod daną taśmę - bias, poziom zapisu i odczytu itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innych taśmach , jak opisałem również jest różnica żródło- taśma , ale minimalna .

Na tej 406 jet to duża różnica .

Ale podgłoszona gra wspaniale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie należy kalibrować magnetofon pod daną taśmę - bias, poziom zapisu i odczytu itp.

To niestety prawda choć zdarzają się taśmy kompatybilne ze sobą w bardzo dużym procencie. Np. u mnie magnetofon wyregulowany kiedyś do taśmy Stilony AN35 zachowywał praktycznie identyczne charakterystyki częstotliwościowe w stosunku do taśmy Basf 911. Była różnica w zniekształceniach nieliniowych co wskazywało na inną regulację prądu podkładu. Na Stilonie zniekształcenia były większe, ale nie przekraczały progu ludzkiej percepcji (0,8%, 0 VU, 1 kHz). Na Basfie w tych samych warunkach było <0,3%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazniki - nagrywania i odtwarzanie na zero .Moc sygnału z taśmy Dużo slabszy . Wskażniki pracują prawidłowo czyli do zera

Podgłoszony mikser dżwiek super..

 

Ale ty przełączasz w magnetofonie tape / source i masz różnicę w głośności pomimo takich samych wskazań VU-metrów ? Czy ty w mikserze czy wzmacniaczu sobie przełączasz i porównujesz. Bo jeśli we wzmacniaczu to może jest ok. Po prostu magnetofon ma mniejszy sygnał wyjściowy niż źródło z którego nagrywasz. Bo jeśli różnice masz podczas przełączania tape / source w magnetofonie to znakiem tego po raz kolejny jest zła kalibracja magnetofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas przełączania Zródło- Monitor jest taka różnica.Sprawdziłem 3 takie taśmy i na wszystkich jest to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem sobie kolejny eksperyment..

Taśma która dość cięzko kręciła się na przewijaniu .

I Paluszkami dało sie wyczuć że owa taśma jest jakby tępa po stronie czynnej..

Przepuszczona przez rękawiczke bawełniana zmoczoną oliwą do maszyn precyzyjnych -kilkukrotnie przewinieta przez czysta rękawiczkę.

Zadnych oznak pogorszenia nagrywania czy brudzenia mostka i głowic..

Przewija zdecydowanie się poprawiło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnych oznak pogorszenia nagrywania czy brudzenia mostka i głowic..

Przewija zdecydowanie się poprawiło.

tylko na jak długo ? kiedys robiłem podobne eksperymenty z tasmą sony która piszczała przy odtwarzaniu , do testów poszedł nawet plak :-) pomagało nie powiem ale po kilkukrotnym odtworzeniu tasmy problem powracał , ostatecznie tasma lądowała w smietniku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomaszinkaso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja taśma nie piszczała .

Generalnie chodziła normalnie na Play . Zaciekawiło mnie to ze była jakby tępa po stronie czynnej.Mam kilka tych tasm w szystkie są w takim stanie ..

Ot . Na przewijaniu kręciły wyrażnie wolniej.Stąd eksperyment.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepuszczona przez rękawiczke bawełniana zmoczoną oliwą do maszyn precyzyjnych

 

Wałek teraz nie jest zatłuszczony, nie ślizga się, prędkość przesuwu naoliwionej taśmy prawidłowa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poziomu słuchanej muzyki żadnych złych objawów.

 

W takim razie spróbuję zrobić to samo z nową taśmą, która jest tak tępa, że piszczy w torze przesuwu przy odtwarzaniu, a w trakcie przewijania całkiem staje. Wcześniej próbowałem różnych innych metod, ale nie pomogło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mkm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Juz mam kolejne pytanko do szpulomaniaków..

Sprawdżcie w swoich maszynach jakie sa wałki napedzajace rolkę i taśmę ?

Z w kazdej posiadanej maszynie oski silni,ków sa bardzo śliskie i gładkie.

Zazwyczaj az sie błyszczą.

Jedyna maszyna która miała chropowaty wałek to Studer A 807.

Jak jest u Was ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Juz mam kolejne pytanko do szpulomaniaków..

Sprawdżcie w swoich maszynach jakie sa wałki napedzajace rolkę i taśmę ?

Z w kazdej posiadanej maszynie oski silni,ków sa bardzo śliskie i gładkie.

Zazwyczaj az sie błyszczą.

Jedyna maszyna która miała chropowaty wałek to Studer A 807.

Jak jest u Was ?

 

W Teac A-3440 wałek jest matowy wręcz nawet delikatnie szorstki. Mniej więcej jak papier ścierny gradacji 800.

 

Wieczorem wrzucę zdjęcie tego wałka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wałek z Teac-a.

 

Jego faktura przypomina bardzo drobny szklany pilnik do paznokci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tascam 32 - wałem też matowy.

Revox A77 - Tak samo.

Niektórzy mogą uznać to za "barbarzyństwo", ale na taką metodę praktykuję: matowienie wałka poprzez szlifowanie papierem ok. 1500...

Karol

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matowy wałek w szpulowcu może być przyczyną szybszego zużycia warstwy magnetycznej taśmy. W kasetowym nie, bo tam taśma styka się z wałkiem warstwą nośną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.