Skocz do zawartości
IGNORED

HDCD --> 24bit --> FLAC --> Squeezebox


Karoluch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kilka płyt CD zakodowanych w formacie HDCD. Taką płytę można oczywiście zripować do WAV'a i skompresować do FLAC'a - ale Squeezebox nie ma dekodera HDCD i będzie to odtwarzane jako normalne 16-bit/44.1 kHz - czyli tak jak normalne CD bez HDCD.

 

Ostatnio jednak bawiłem się programem dBpoweramp, który ma opcję wykrywania HDCD (20-bit) i tworzenia plików WAV 24-bit/44.1 kHz, w których "używane" jest tylko/aż 20 bitów. Czyli Squeezebox odtworzy to teoretycznie tak jak CD w trybie HDCD.

 

Czy ktoś już próbował porównywać czy plik HDCD przerobiony na WAV 24/44.1 brzmi tak jakby HDCD było odtwarzane przez CD kompatybilne z HDCD ?

 

Generalnie chodzi mi o to czy nie psuję sobie plików konwertując WAV'y HDCD do 24/44.1

 

Na razie nie mam jeszcze Squeezebox'a i DAC'a - ale produkuję już pliki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekodowaniem HDCD zajmuje sie DAC. Z tego co mozna wyczytac na forum, przymierzasz sie do wykorzystywania Squeezeboxa jako transportu, do ktorego bedzie podlaczony zewnetrzny przetwornik cyfrowo-analogowego. Ze znanych mi pomiarow wynika, ze Squeezebox jest "bit-perfect", czyli w zaden sposob nie ingeruje w wysylany sygnal cyfrowy. Czyli zeby w pelni wykorzystac HDCD potrzebujesz tylko DAC-a, ktory HDCD obsluguje. Zapis HDCD i tak jest w postaci 16/44,1. To sam przetwornik "dospiewuje" sobie w momencie dekodowania te dodatkowe 4 bity.

Wiec zeby wykorzystac w pelni HDCD masz dwie mozliwosci:

1) Sqeezebox + DAC z HDCD

2) rip przerobiony na 24bit + Sqeezebox + DAC obslugujacy 24 bity

 

Jesli sie myle, to niech ktos mnie poprawi. Swoja wypowiedz opieram m.in. na doswiadczeniu kopiowania plyty HDCD za pomoca EAC-a do obrazu w postaci .wav 16/44,1 + .cue. Tak przegrana plyta byla prawidlowo identyfikowana przez odtwarzacz z HDCD (Harman HD750).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy każdy DAC umie zdekodować HDCD.

Teoretycznie gdy przerobię plik HDCD WAV na 24bit/44.1 kHz to DAC nic nie będzie musiał. Zrobi normalne dekodowanie 24bit. To potrafi każdy DAC.

 

Oczywiście pamiętamy, że w tym pliku 24bit słowa będą 20 bitowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Karoluch

"Nie wiem czy każdy DAC umie zdekodować HDCD"

 

Zgadza sie, malo ktory DAC potrafi dekodowac HDCD, dlatego na upartego mozna sprobowac to rozwiazanie z konwersja do 24 bit. Ciekaw jestem wynikow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

"2) rip przerobiony na 24bit + Sqeezebox + DAC obslugujacy 24 bity"

 

Ripuję tym sposobem, działa całkiem niezle ripuje dbpowerem. Nie znam DAC-a z HDCD.

 

"Jakie pliki najlepszej jakości FLAC przeczyta Squeezebox ? "

 

wersja 7.4 czyta 24/96 wycinając co drugie próbkowanie. Czyli Squeezebox (Duet) robi 24/48 i nie jest wcale bit perfect....

 

 

Mirek

 

P.S. Przy okazji ostrzegam przed QNAS TS-109 II, gra gorzej i jest mniej stabilnie jak z Pentium 4 1.8 Ghz + 1 GB RAM z poczciwym WinXp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC dostosowuje dekodowanie plików 24 bit do maksymalnej częstotliwości, którą obsługuje odbiornik. Jeśli jest to SB to jest to częstotliwość 48 khz, jeśli jest to transporter to częstotliwość ta będzie 96 khz. Same odbiorniki są bit perfect, gdyż prawidłowo skonfigurowany SC dekoduje pliki flac na serwerze do pliku wav, i dopiero ten plik jest czytany na SB lub TR bit po bicie.

Jeśli chodzi o ostrzeżenia przed QNAPem, to nie wydają mi się zasadne, QNAP to poprostu serwer plików pracujący pod linuksopodobnym systemem, a jakość przesyłanej muzyki zależy wyłącznie od ustawień SC i wersji SC. Na angielsko języcznych forach można znaleźć informacje, iż niektóre wersje SC dawały gorzej zdekodowany dźwięk. Co do stabilności QNAPA 109 II, to mam go od czasu, gdy pojawiła się ta wersja (II) i nie mam jakichkolwiek problemów. I tu znowu kłania się odpowiednia konfiguracja. Tym samym mówienie, że QNAP jest do kitu i ostrzeganie przed nim, jest niepotrzebnym uogólnianiem swoich doświadczeń, które mogą zależeć od wielu różnych innych czynników.

Ja sam bawię się SB już od trzech lat i mam ich trzy w swojej chałupce. QNAP daje radę i pracuje stabilnie.

Pozdrawiam

Maciek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karoluch, 7 Wrz 2008, 20:53

>Ostatnio jednak bawiłem się programem dBpoweramp, który ma opcję wykrywania HDCD (20-bit) i

>tworzenia plików WAV 24-bit/44.1 kHz, w których "używane" jest tylko/aż 20 bitów.

 

Mam wrażenie, że kiedyś faktycznie widziałem na stronie dBpoweramp-a wtyczkę dekodującą HDCD, ale teraz nie mogę jej znaleźć. Czy na pewno ten program dekoduje HDCD i czy robi to poprawnie? Wydaje mi się to tym bardziej podejrzane, że aktualnie prawa do HDCD posiada Microsoft, który zresztą oprócz samego posiadania chyba nic z tym nie robi. A już na pewno nie dzieliłby się licencją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

>Wydaje

>mi się to tym bardziej podejrzane, że aktualnie prawa do HDCD posiada Microsoft, który zresztą

>oprócz samego posiadania chyba nic z tym nie robi.

 

WMP rozpoznaje płyty hdcd i dekoduje do 24 bitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

może podpowiesz co trzeba ustawić aby QNAP 109 II grał przynajmniej tak jak pecet. Przesiadłem się na QNAP-a 109 II dwa miesiące temu. (teraz myśle o powrocie)

Wszystkie dodatkowe usługi wyłączone, próbowałem też odpalać SqueezeCenter z Pen Drive na USB, dzwięk zdecydowanie gorszy jak z peceta, szukanie nagrań - tragedia trwa całe wieki, dodawanie do bazy trwa godziny. (Ustawione w schedulerze). Backup na USB pomyłka (Na Dysk NTFS(500 GB kopiował 4 dni). Raz wszystko padło (po zabawach z pen drivem) i musiałem ponownie zainicjować dysk. Być może winien jest dysk Segate 1.5TB (ma buga i trzeba wyłączyc cache), ale na pececie było ok.

 

Soft Qnap-a : TS-109_2.1.2_Build_081114

SSOTS_3.15_TS-109, squeezecenter-7.3.2.tgz (niestety wersja 7.4 nie chciała działać a szkoda bo można odtwarzać pliki 94/24 na zwykłym SB)

 

Zabawne ale SqueezeCenter na Pececie na Wi-Fi działał lepiej jak Qnap po ethernecie....

 

Pomijam takie drobiazgi jak dziwne znaki zamiast polskich liter

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mirku, myślę że pomoc na odległość jest trochę trudna, gdyż trzeba by po kolei przejść wszystkie opcje w sofcie samego QNAP-a, jak i SSOTS i SC. Ponadto istotnym może być skonfigurowanie routera. Z takich fundamentalnych kwestii, to bardzo duże znaczenia ma miejsce, w którym dekodujesz flac-i. Musi to być SC, a nie mydelmiczka. Ale myślę, że o tym doskonale wiesz.

Dla twojej wiadomości mam te same wersje softu i także seagacik 1,5 Tb. U mnie seagate zachowuje się prawidłowo. Być może jest coś nie tak z twoim QNAP-em, ale nie wiem czy to nie zbyt daleko idący wniosek. Być może problem tkwi w routerze. Same pytania! Niestety.

Natomiast co do odtwarzania flac-ów 96 khz na mydelniczce, to bez downsamplingu nie jest to możliwe. Mydelniczka obsługuje jedynie górne próbkowanie do 48 khz, dla plików wav, które powinny być puszczane po sieci po zdekodowaniu flaczków w SC.

Downsampling umożliwia już soft 7.3.2, który masz.

Pozdrawiam Maciekw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, wróciłem na Peceta. Jest 2 x taniej, i 10 x szybciej. Za Della po leasingu z licencją Windowsa zapłaciłem 520 zł. Dźwiek jest znowu boski, gra jak CD za 15 kzł, a nie za 5 kzł jak w poprzednim przypadku.

Biblioteka 1200 płyt skanowała sie 20 minut (NAS to kilka godzin). Może jest ktoś chetny na mojego QNAP-a 109 II, używany 1 miesiąc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirek24, 18 Mar 2009, 11:28

 

>Uff, wróciłem na Peceta. Jest 2 x taniej, i 10 x szybciej. Za Della po leasingu z licencją Windowsa

>zapłaciłem 520 zł. Dźwiek jest znowu boski, gra jak CD za 15 kzł...

 

Sam olałem qnapa i postawiłem serwerek na Intelu Atom, ale twierdzenie, że qnap "gra" lepiej lub gorzej od PC to bzdura...

Sorry, ale coś kolega musiał poprzestawiał w opcjach transcodowania na squeezecenter, albo qnap tak był obciażony innymi zadaniami, że nie nadążał z wysłką danych, ale to powinno się objawiać raczej jako drop-out a na pewno nie w postaci innego brzmienia.

Czy to PC czy qnap po wifi czy po kablu warstwą transportową jest TCP a tutaj nic się nie przekłamie.. protokół ma wbudowane odpowiednie mechanizmy przeciwdziałające.

I jeszcze jedno nie twierdzę że kolega nie miał różnicy twierdzę że coś było nie tak z konfiguracją.

Powtarzam jeszcze raz serwer (jego rodzaj), wifi czy kabel i rodzaj kabla w przypadku squeezeboxa nie ma wpływu na dźwięk w sensie jego jakości (nie mówię tu o zaniku sygnału). Co innego inne playery sprzętowe pracujące w oparciu o inne protokoły sieciowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram na Wav (99%) CD Ripy, nie na Flac. Ustawienia dla Wav były oczywiscie identyczne(native).Głosnosc fixed itd. (native) Dropów brak. Różnica jest dużo większa jak wymiana kondesatorów w stopniu wyjsciowym DAC-a na tefony czy zmiana lamp z Sovtek-a na Telefunkeny,czy wymiana kabla zasilającego DAC-a. Słabsza przestrzeń, brak dzwięku za kolumnami, lekko wybite sybilany, lekka nerwowość. Dużo mniej detali. Nie jest to oczywiście przepaść ale tak jak pisałem 5 kontra 15.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek24

 

nie przeczę że były różnice...

Tylko tak na chłopski rozum jak coś leci po TCP (nieważne czy kabel, wifi, server) i jest później składane w buforze squeezeboxa (cały czas masz 100% bit-perfect - pomijam drop-out) a dopiero z tamtąd odtwarzane to jakim cudem takie zmiany (słabsza przestrzeń, brak dzwięku za kolumnami, lekko wybite sybilany, lekka nerwowość. Dużo mniej detali) ... może sugesta - w końcu odsłuchy nie były A/B tylko po jakimś czasie.

Powtarzam jeszcze raz: przesył danych do squeezeboxa jest bit-perfect i jedyne co może wpłynąć na sygnał to ustawienia w samym squeezecenter lub wersja softu.

A co do jittera to pierwszym źródłem jest squeezebox bo od niego zaczyna się przesył S/PDIF.

Resumując nie mam pojęcia dlaczego słyszałeś różnice... ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do różnic wav/flac, to przy pomocy syna zrobiłem sobie ślepy test. W skrócie polegało to na tym, że syn przełączał nagrania na moje żądanie. Trochę po drodze namieszał, tak że juz nie mogłem wiedzieć które jest które i następnie miałem wybrać to lepsze. W zasadzie były takie same, ale jak bym już musiał wybrać... no i wskazałem na flac. Oczywiście nie musze mówić, że wcześniej byłem przekonany, że wav gra lepiej. To oczywiście dowodzi tylko tego, że na moim systemie ja różnic nie słyszę. Ale polecam każdemu taki test.

 

Nie sugeruję, żeby robić ślepe testy wszystkich elementów. Czasem różnice są tak duże, że nie ma to sensu. Ale w takich kontrowersyjnych przypadkach to wręcz należy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Z takich fundamentalnych kwestii, to bardzo duże znaczenia ma miejsce, w którym dekodujesz flac-i. Musi to być SC, a nie mydelmiczka."

 

W którym miejscu wyłącza czy włącza się dekodowanie na mydelniczce ????

W którym miejscu wyłącza czy włącza się dekodowanie na QNAPie ???

 

Muszę sprawdzić u siebie choć może lepiej nie grzebać bo dźwięk jest bardzo dobry i mydelniczki nie odróżniam od CD ,a może jest wręcz lepiej ? ;-)

 

Czyżby było możliwe po wgraniu nowszego jak 7.3 softu odtwarzanie plików audiofilskich na mydelniczce ???

Chyba nie bardzo - po prostu będzie przerabiać w locie z wyższej częstotliwości na niższą ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gutekbull, 20 Mar 2009, 14:33

 

>"Z takich fundamentalnych kwestii, to bardzo duże znaczenia ma miejsce, w którym dekodujesz flac-i.

>Musi to być SC, a nie mydelmiczka."

>

>W którym miejscu wyłącza czy włącza się dekodowanie na mydelniczce ????

>W którym miejscu wyłącza czy włącza się dekodowanie na QNAPie ???

 

 

Wszystkie opcje ustawiasz w zakładce advanced na stronie settings squeezecenter z rozwijanej listy wybierasz file (albo file types - nie pamiętam dokładnie).

Tam decydujesz czy dany rodzaj pliku ma być transcodowany na serwerze na inny (jeśli to możliwe) format lub przesyłany "native" do squeezeboxa i tam decodowany do PCM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czyżby było możliwe po wgraniu nowszego jak 7.3 softu odtwarzanie plików audiofilskich na

>mydelniczce ???

>Chyba nie bardzo - po prostu będzie przerabiać w locie z wyższej częstotliwości na niższą ???

 

No tu nie jestem do końca pewien, zapis w release notes do 7.3.2 jest tak enigmatyczny... wygląda jednak na to, że firmware 58 pozwala dekodować 24/192 Mhz.

 

see

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.