Skocz do zawartości
IGNORED

GAINCLONE


GNAKED
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Darkul, ale 2 x 24 do LM3875 to chyba troche za duzo przy 4R :) Do lm3886 jak najbardziej 2 x 24, ten uklad ma bowiem wydajnosc pradowa na poziomie 12A, ale lm3875 juz tylko 6A :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vet

Mialem na mysli 3886....mi on bardziej przypadl do gustu.

LM lepiej pracuja z przedwzmacniaczami wstepnymi o wzmocnieniu ok.2...3v/v....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym wydać więcej na dobre trafa (z ekranowanymi uzwojeniami) niz na cerafiny. Szczególnie, jesli się robi monobloki, gdzie nie ma jak zrobić jednej, wspólnej masy wysokopradowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kafka:

 

Glosnik jest podlaczony "out of phase" dlatego ze zastosowany uklad to "inverting amplifier". Poza tym to trzeba audiofila zeby rozprawiac na temat polaryzacji glosnikow, kabli i innych takich. Przeciez czasem w jednej kolumnie glosniki sa podlaczone w przeciwnych wzgledem siebie polaryzacjach - do ktorego nalezy dobrac polaryzacje wzmaka? Nie mowiac juz o sytuacji (dot. wiekszosci kolumn) gdzie glosniki sa podlaczone w polaryzacjach zgodnych, ale podzial kreci faze przynajmniej o jeden obrot (tak zwane zwrotnice 4th order).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogole te scalone koncowki mocy maja to do siebie, ze duzo lepiej pracuja z buforem wejsciowym (wystaczy nawet wtornik impedancji na opampie). Mozna zrobic na nim wlasnie wstepne wzmocnienie i "odciazyc" nieco koncowke mocy.

Zgadzam sie, moim zdaniem uklad gra wtedy lepiej i bardzo czesto mozemy pozbyc sie w ten sposob szumow, przydziwieku... (wynikajacych z niedopasowania).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie absolutnej fazy lub polaryzacji. W przypadku dobrze dobranego sprzetu, roznica jest zwykle bardzo wyrazna pomiedzy jednym podlaczeniem i drugim (faza-przeciw faza). Przy wlasciwej polaryzacji, vocal jest zwykle ulokowany w centrum i mazna dosyc latwo znalezc prawidlowa lokalizacje innych instrumentow (tzw "focus"). W przypadku odwrotnej polaryzacji, brak tego focusu, vocal jest jakis 'bezosobowy', chociaz pozornie moze sie wydawac ze soundstage jest wiekszy. Nie ma tez zelaznej reguly ze dany album jest nagrany z wlasciwa polaryzacja. Chesto przedwzmacniacz lub procesor posiada polarity switch i zalecane jest wybranie najlepiej "pasujace" ustawienie. W przypadku uzywania non-oversampling DACs, jak TDA1543, odwracaja one polaryzacje i zaleca sie to korygowac przez odwrotne podlaczenie gosnikow na wzmacniaczu.

 

Odnosnie transformatora do GC, zalecam przynajmniej 300W (na stereo), chociaz inni odnosili dobre wyniki z mniejszymi trafami takze. Uzywam 2 x 22V na wtornym, co po wyprostowaniu i dodajac regulacje transformatora (dodatkowy margines napiecia jesli nie jest maxymalne obciazenie, zwykle 3-4V) daje mi to +/- 34 V na zasilaniu. Uzywajac 2 x 28V na wtornym, mozesz miec wiecej niz zalecane 40V zasilania, co moze powodowac przesterowanie wzmacniacza. 1000u na kondensatorach nigdy nie bylo tu problemem.

 

Testowalem LM4780 tylko w "parallel" konfiguracji i nie moge sie wypowiedziec na temat brzmienia versji stereo (z pojedynczym op amp na kanal). Uzywalem 1,500u przy chipie i po dodaniu 5,600 za mostkami wyraznie pogarszala sie jakosc. Dzwiek stawal sie bardziej mechanichny i tracil bezposredniosc i poczucie "zaangazowania" (less involved). Bass stawal sie bardziej dudniocy, z mniejsza definicja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do js:

 

Cytuje: "GNAKED, zniekształcenia wynikały z tego, że miałeś za mała pojemność w zasilaczu. Przy 1000uF wzmacniacz zaczyna szybko przesterorywać."

 

To prawda, 1000uF to bardzo malo, ale powodem dennego brzmienia nie musi byc tylko przesterowanie. Te scalaki maja denny wspolczynnik tlumienia tetnien ujemnego zasilania (zajrzyj do ich karty katalogowej, wykres PSRR - power supply rejection ratio), wynikajacy zreszta z uzycia tranzystorow koncowych tylko NPN (w scalaku inaczej sie nie da, tranzystory PNP wychodza kiepskie, z niskim Hfe itd.). Z tego powodu scalaki naprawde moga skorzystac na dobrym zasilaczu i / lub mostkowaniu (oczywiscie pojawiaja sie wtedy problemy z niskimi impedancjami obciazenia i nalezy stosowac raczej nizsze (+-22V) niz wyzsze napiecia zasilania).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Peter Daniel

Ja mam zamiar zrobić dwa monoblocki lub integrę dual-mono, więc planuje kupić dwa mniejsze trafa po 150 - 200VA.

Mam pytanie co do stosowanych kondensatorów przy zasilaniu. W Twoim układzie jest BG PK 1000uF/50V, lub w wersji econo Panasonic FC 1500uF/50V.

Testwałeś może w tym układzie Elne Cerafine 1000uF - mam zamiar takie zastosować i nie wiem czy dobrze zrobie (alternatywą dla nich mam Panasonic FA 1800uF/50V).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hififreak.wordpress.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie testowalem Cerafines, bo tylko mam 470/25 dostepne. Jesli mash i Panasoniki i Cerafine, niz prostzego jak zainstalowac na plytce wtychki (sockets) is porownac brzmienie obu. Wiem ze Panasoniki FC s OK: troche jakby przesloniete (wysokie tony nie uderzaja cie wprost) ale ogolna tonacja jest bardzo dobra, nie meczaca i co njwazniejsze nie tracisz zangazowania (jakie jest prawidowe polskie okreslenie na to?). Z doswiadzenia wiem ze Cerafine mogo brzmiec troche miekko (mellow)ale do poki nie sprawdzish w danym ukladzie trudno powiedzec. BG so bardzo "direct", z dobra prezencja i pozornie bardziej podkreslonym detalem (chociaz Panasoniki wcale nie maja mniej detalu, jednak ze wzgledu na mniej podkreslone wysokie tony, moze sie tak wydawac). Pod jednym wzgledem BG so na pewno lepsze, i jest to bass: mocniejszy i lepiej zdefiniowany. Panasonikow mozesz sluchac godzinami nie meczac sie, BG w pewnych ukladach (i doborach innych czesci) moga byc meczace albo zbyt "bright". Aczkolwiek ktokolwiek mial do wyboru pomiedzy nimi, zawsze wybiral BG, chba ze nie masz tego wyboru, wtedy Panasoniki beda cie na pewno zadowalaly ;-)

 

Slyszalem o Apex i wiem tylko o jednym gosciu ktory ma wzmacniacz oparty o te kostki. jesli sie nie myle to verja 16 (cena ok $80 za sztuke).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link jesli chodzi o inne kostki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza konstrukcja faktycznie była inverting, ale pozostałe dwie nie... A co do faz z zwrotnicach i względem innych głośników to nie ma co tego zaznaczać na schemacie, bo każdy będzie miał inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że sporo testowałem to dodam swoje trzy grosze.

 

Na zasialniu bezpośrednio na chipie (to ważne,nie 20 cm od niego!) Black Gaty są najlepsze.Piszę o seri standard ,Peter używa seri N i ponoć są jeszcze lepsze ale cena ok. 200zł za sztukę.

Jedyne które sie zbliżają do BG to Panasonic FC jak ktos chce zaoszczędzić.

 

Sprawa mocy trafa.Najczęściej daje się 400 na stereo lub 200 na mono.Firma: Telto nadają się na smietnik,zaraz za nimi Indel,niewiele lepszy.Akcetowalne trafa robi koleś pod nazwą Elpraw a naprawdę dobre Trafber,polecam z ekranem elektrostatycznym i elektromagnetycznym zalewane w żywic...no nie są niestety tanie.

 

Co do napiecia.Testowałem 22VAC i 19VAC i z 19VAC czyli około 25VDC podoba mi sie bardziej 19VAC.

Peter podaje w schemacie 22VAC ale sam używa bateri po dwie 12V czyli ma +/- 24VDC czyli tak jak gdyby miał 18-19VAC trafo.

 

A tak ogólnie o Gain Clonie to nie oszukujmy się ale niewielu ludzi z tych którzy go zbuduja usłyszy jego potencjał.A to za sprawą tego że jakość komponentów jest bardzo krytyczna.Z przeciętnymi lub słabymi komponentami gra bardzo przeciętnie i lepiej zbudować Alepha lub Zena bo taki GC będzie grał gorzej.

Nastepna sprawa trzeba mieć odpowiednie towarzystwo ,bo podłączony do Mrantza CD600OSE i AVance Epsilonów nie zagra.Trzeba mieć głosniki które przekazują duzo.

 

A z 10000uF naprawdę gra to gorzej niż z 1000uF

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inee kondensatory ktore moga byc godne uwagi w GC ti Nichicon KZ Muse. Probowalem je troche i nie zrobily na mnie wrazenia poczatkowo. Ale zostawilem wzmacniacz u kolegi na dluzsza evaluacje i chociaz na poczatku ocenial ich brzmienie jako "whish wash" i noninvolving, jak rozmawialem z nim dzisiaj to mowil ze sa niezle. Wiem ze Hugh Dean from AKSA strasznie chwali Nichicon Muse kondziory, takze moze sa godne wiekszej uwagi (niz mnie bylo na to stac ;)). Cena jest bardzo atrakcyjna bo tylko $2 from percyaudio. Nichicone maja wiecej "highs" niz Panasonic, czyli bardziej sa brzmieniowo so zblizone do BG. Jedyny problem byl brak tego ze muzyka jakos cie przestawala "intrygowac" ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> A co do faz z zwrotnicach i względem innych głośników to nie ma co tego zaznaczać na schemacie, bo każdy będzie miał inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bartek1,

Gdzie zamawiałeś BG i jak długo czekałeś?? Ja na razie przeglądałem oferty zagranicznych e-sklepów z częściami i praktycznie tam gdzie są interesujące części (BG, Riken, Caddock), to nie da się tam zapłacic polską kartą kredytową, bo trzeba to zarejestrować w PayPalu, który naszych kart nie obsługuje, a nie mam zaufania do e-sklepów, które informacje o zamówieniu i danych z karty potrzebnych do przyjęcia płatności przyjmują e-mailem.

Co do traf to wysłałem wczoraj zapytanie do firmy wskazanej przez Veterana i czekam na odpowiedź od nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hififreak.wordpress.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co rozumiesz przez kartę kredytową,ale Visa Classic wchodzi wszędzie.Natomiast karty płatnicze Visa Electron nigdzie.Numer karty wysyła sie faxem z reguły,mailem raczej nie.Ja kupowałem w Parts Connection.Przysyłają do tygodnia i wysyłka do 0,5kg kosztuje chyba 6$.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bartek1

Tak 2 razy robilem wzmaki...

Moim zdaniem jest nieslychanie trudne uzyskanie takich parametrow w wzmaku robionym na piechote...

A brzmieniowo PA05 zaoral duzo drogich klamotow.....dobrze dopracowany scalak.Jest to jedna z wielu kosci ktora odpuscila sobie armia..bo ma nowsze i lepsze....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wplywem watku zamowilem LM3875 :)))) i wlasnie projektuje plytke drukowana (z miejscem na MBR-y, 10000uF i sterowanie funkcja mute - np. z mikrokontrolera). Ciekaw jestem, jak zagra...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi on nieduzy wzmacniach, 40-50W, budujac go w oparciu o LM3875 nie mozesz trafic lepiej (you can't go wrong;)). Pod wzgledem dzwieku, rowna sie prawie ze wszystikim co jest w tej chwili na rynku (bez wzgledu na cene, nie zartuje tutaj). Oczywiscie, przy wiekszej uwadze i lepszym doborze czesci efekty beda sie roznily, mimo wszystko jest to najlepsza decyzja jaka mozna podjac przy budowie nowego wzmacniacza.

 

National Semiconductors oferuje sampling program, chociaz w tej chwili akceptacja orderow troche sie pogorszyla i patrza wiecej na e-mail z ktorego przychodzi zamowienie. Ten chip stal sie zbyt popularny ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Peter

I tak wlasnie zrobie - pobawie sie lm3875 :) Do tej pory sprawdzilem juz sporo scalonych koncowek mocy, ale ten rodzynek jakos omijalem :)

 

Z samplingiem z Nationala nie mam problemow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej obserwacji wynika ze 3886 przez to ze ma wiekrzy I out spisuje sie lepiej przy wredniejszych c.boxach...lecz z pewnoscia lubi pracowac z mniejszym wzmocnieniem niz w notach aplikacyjnych Nationala...

Mam kilkanascie sztuk w wersji obudowy izolowanej TF..w zasadzie mniej upierdliwa zabawa z mika i tulejkami izolujacymi..a moc strat pomijalnie gorsza...

NS podaje troche asekuracyjne dane techniczne..bo tak naprawde to LM3886 maja nawet do +23/-26 V/us.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>veteran

"Z samplingiem z Nationala nie mam problemow :)"

 

Mnie do tej pory nie udało się ściągnąć sampli z Nationala.

Mógłbyś podać maila na jaki zamawiasz próbki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter D. na tym forum, jestem zaskoczony, a nawet zdziwiony:)

Pozdrawiam serdecznie.

Czy ktos probowal OS-CON'ow do GC? W cyfrowce sa swietne, i ten dzwiek niewygrzanych OSow:)

A co do 1000uF jako niewystarczajacej pojemnosci.....hmm, ja z SLA uzywam 120uF.

Jakiego rzedu jest rezystancja wyjsciowa zas. AC na MUR itd.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>veteran

Na diyaudio.com Pavel Dudek zaprezentował jakiś czas temu wzmak stereo PA03 na jednym LM4780 i OPA134 w stopniach wejściowych.

Jest bardzo kompaktowy i wygląda naprawdę pięknie. Płytka drukowana, jak to zwykle u Dudka, przepięknie zaprojektowana i wykonana. Właśnie zaczął pomiary porównawcze z własnym ampem DPA380 (MOSFET-y w stopniu końcowym z korekcja typu Hawksforda) i z nowym wzmacniaczem PMA klasy A oraz laboratoryjne. Jak na razie podał dla 6 kHz drugą i trzecią harmoniczną począwszy od 0,25 do 32 W dla 4 omów. Reszta wkrótce wraz z dokładnymi wartościami stosowanych podzespołów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.