Skocz do zawartości
IGNORED

PCM1794 DAC


ChUmI

Rekomendowane odpowiedzi

psamp7777 ~ sory ze nie odpowiedzialem wczesniej na Twoja propozycje zasilacza - jak najbardziej pomysl mi sie podoba i postaram sie go przesymulowac w LTSpice jak tylko znajde troche czasu :) Faktycznie stabilizatory z takim bezposrednim sprzezeniem zwrotnym maja bardzo dobre tlumienie tetnien i bardzo dobra odpowied na impulsowe obciazenie - bedzie to dobra opcja w te miejsca ktore ciagna troche wiecej pradu. Szczegolnie ze mozna dostac super tanie i bardzo popularne podwojne tranzystory w jednej obudowie SMD :) Uklady ktore potrzebuja mniej pradu chce zasilac wciaz shunt'ami ale w troche zmodyfikowanej wersji :) Pedja stosuje w swoim AYA shunt regulatory ale poprzedzone zrodlem pradowym na diodzie LED - podobno osiagaja tlumienie rzedu 100dB!!! Wrzuce schema jak tylko wrysuje w EAGLE'a. Jeszcze raz wielkie dzieki za sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ChUmI

>pierwsza moja sugestia - Co myslicie zeby odrazu dac na plytce dwa PCM1794 i puscic calosc w

>Monoural Mode ??? Mysle ze wpelni zbalansowana wersje powinna zagrac lepiej ...

 

Myślę, że ma to duży sens, bo skoro pracujesz nad zasilaniami, to nie poto aby "czas miło spędzić", ale, aby dzwięk był lepszy, a tryb mono jest dość prostym i niedrogim (stosunkowo) zabiegiem prowadzącym do tego celu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moje skromne propozycje :

-jako preregulacje zamiast skomplikowanych ukladow z tranzystorami proponuje dac, moze sie to wydawac glupie, lm317/337. A to dlatego ze jak dolaczymy do niego 10uF zogodnie z nota otrzymujemy wspolczynnik PSRR ok 75dB co jest wynikiem przyzwoitym. Drugim plusem jest to, ze jest tani dostepny i wymaga malo elementow.

-wszystkie diody w mostkach zbocznikowac kondami 1-10nf

-przed lm317/337 dla analogowki dac filtry pi z kondami >470uF, a na cyfrowke crc

-jak najblizej dac reszte regulacji tj. tl431 + bocznikowanie tantalami + npo

-unikac elektrolitow

-usunac calkowicie kwarc, zostawic tylko generator zasilany z ukladu Pedji na ne5534. dac zworke na kwarc zeby mozna bylo wybrac odzyskiwanie clocka z sygnalu

-oczywiscie dwie kostki pcm na jednej plytce

-filtr koncowy zrobic z poczwornego opampa lub podwojny + pojedynczy

-zastanowic sie nad potrzebnoscia wejscia usb, jak tak to trzeba wykombinowac porzadna kostke

-raczej zrezygnowac z wyboru konfiguracj, ew. wlacz wylacz deemfaze i z tym clockiem

 

to tyle :)

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzytkownik ~ mam kilka pytan do Twoich propozycji:

 

1. mozesz napisac co dobrego daje zbocznikowanie diod prostowniczych kondensatporami 10nF, bo niebardzo to czuje? Pozy tym, ze smieci HF z sieci zasilajacej wchodza przez taki prostownik z kondensatorami prosto do ukladu niewyprostowane i zasmiecaja i + i mase ...

2. jaka pojemnosc tych tantali dal bys na zbocznikowanie TL431?

3. ktore elektrolity bys wywalil ze schematu? ... bo piszesz zeby unikac elektrolitow ... ktorych elektrolitow?

4. ktory kwarc usunac? ten od DIR'a czy ten od PCM2707? i nie do konca rozumie tez z ta zworka ... o jakie odzyskiwanie clocka na chodzi? mozesz pomysl troche rozwinac?

5. caly stopien koncowy za DAC'em zrobic na jednej kostce ... znaczy proponujesz stopien I/V i stopien wyjsciowy zrealizowac na jednej poczwornej kostce ... a dlaczego? co to poprawi? no i jaka kostke bys proponowal?

6. jezeli chodzi o wejscie USB to moim zdaniem w tej klasie DACa bym je zostawil - to nie jest jeszcze High-End :) A daje mozliwosc sluchania muzy z kompa :) Jak by to bym rozbudowany DAC na ukladach klasy PCM1704 to by nie bylo napewno USB :)

7. z mozliwosci konfiguracji calkowicie bym raczej nie rezygnowal, bo to dzwieku nie pogarsza, a nie wykluczam ze DAC moze dla roznych czestotliwosci probkowania grac najlepiej z innymi ustawieniami - np. master clocka. jedyne co docelowo bedzie usuniete to konfiguracja formatu danych - bedzie ustawiona na stale

 

Z dyskretnych regulatorow raczej nie bede rezygnowal bo mam z nimi dobre doswiadczenia szczegolnie w zasilaniu analogowki audio - takich stopni wyjsciowych ... raczej w docelowej wersji beda te regulatory jeszcze bardziej rozbudowane, moze w strone proponowana wczesniej przez psamp777

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to chcialbym zeby to byla wymiana mysli, a nie walka, wiec po kolei :) :

1. przyznaje racje, zapedzilem sie

2. myslalem o 10uF tantal +100nF

3. to bylo ogolnie :). nie masz ich za wiele. jest ok

4. kwarc od DIR'a. Dir moze pracowac z kwarcem/generatorem albo i bez przeciez. Bez sam odzyskuje cz. zegarowa z podanego sygnalu. Zworka miala by byc do odlaczenia generatora od pinu xtal.

5. a) zmniejszy ilość elementow zasilajacych b) oszczedzi miejsce (tez dzieku pkt. a) c) bedzie tansze - 3*ad797 to nie to samo co np 1*opa4132 chociaz myslalem raczej o zastosowaniu czegos podwojnego (np. opa2604) i ad797 na koniec

6. ok :)

7. zgoda

 

co do reglow to jezeli sa tego warte to nalezy je po prostu zostawic. to jest pewien kompromis ceny i skomplikowania do wydajnosci

 

pozdrawiam i czekam na "riposte" ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.stosowanie równolegle z diodami prostowniczymi małych kondziorków tłumi silnie impulsu zakłóceń, ich brak może ale nie musi powodować że np podczas załączania lodówki albo włączania lutownicy transformatorowej mogą być trzaski. Można też stosować dalej filtry LC ale chyba lepiej u źródła i dołączyć kondensatory do diodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bogdan_ ~ hmmm ... powiem, ze w tym celu nigdy nie stosowalem - ale nie zaprzeczam, moze w tej kwestji by pomoglo. Ja daje poprostu gotowe gniazdo, chyba sie to nazywa IEC, z filtrem zasilajacym, a jezeli nie mam to jedynie porzadne kondensatory X1/X2 bezposrednio po stronie pierwotnej + jakis mniejszy foliowy po stronie wtornej transformatora - jak narazie dzialalo OK

 

wlasciwie to czytalem juz na ten temat bardzo wiele wpisow ale niestety wciaz nie znalazlem zetelnego opisu ktory jednoznacznie by wyjasnial, ze z konensatorami, albo i bez kondensatorow na mostku, jest lepiej lub gorzej. I naprawde chetnie wszelkie informacje na ten temat zbieram.

 

zastanawiam sie tez, po co w takim razie stosowac szybkie diody w prostowniku, jak sie potem daje kondy ktore maksymaklnie zwalniaja czas przelaczenia ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzytkownik ~ w takim razie chetnie wyjasnie:

 

- jezeli chodzi o bocznikowanie TL431 to jest wlasnie na schemacie 10µF + 100nF. Ten pierwszy to ceramik X7R albo X5R 1206 - takie ceramiki maja lepsze parametry od tantali. Poza tym to szczerze mowiac za tantalami nie przepadam, bo one lubia sie zapalac jak jest z nimi cos nie tak :( Na plytce widac ich sporo - te pomaranczowe Vishay 47µF/16V - niestety mialem taki przypadek podczas uruchamiania :( mialem odwrotnie wlutowany jeden scalak, zdaza sie :( no i tantal dostal pewnie na chwile jakies odwrotne napiecia albo cos innego nie tak jak trzeba ... potem jak juz wszystko bylo OK to nagle sie poprostu zapalil plomieniem - standard dla tantali. Tantrale sie latwo uszkadzaja ale przewaznie tak ze na poczatku tego nie widac a potem powoli dostaja wewnetrznego zwarcie, az nagle jest jasny blysk i siwy dym i spalaja sie plomieniem :( Do pojemnosci 10µF stosuje dlatego standardowo ceramiki - powyzej tylko jak uda mi sie wieksze dostac :) Drugi kondensator 100nF bylo by raczej ciezko dostac w wersji NP0 - sa strasznie drogie grubo powyzej 1-2€ za sztuke i maja obudowe co najmniej 1206 - dlatego na plytce jest X7R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o DIR'a to w nowej wersji bedzie tylko kwarc :) Z tego co mi obecnie wiadomo, to ten kwarc jest tylko po to potrzebny, zeby DIR generowal master clocka w momencie gdy nie ma sygnalu SPDIF na wesjciu - czyli jak nie gra muzyka. Jak tylko pojawia sie sygnal, to DIR przelacza sie na PLL i odzyskuje master clocka z SPDIF'a - lokalny oscylator jest wtedy nieuzywany. Wiec dokladnosc tego zegara nie ma nic wspolnego z jakoscia dzwieku :) A jak nie ma to po co ladowac kase i ciagnac dodatkowy prad ... chyba ze sie myle to niech mnie prosze ktos zaraz poprawi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Tomku;)

Co do DIR9001 to nie mylisz sie kwarc jest potrzebny jesli chcesz uzywac wewnetrzny oscylator jako sampling rate calculator i ''wyrzucac'' na zewnątrz info o aktualnym ''sampling rate'' ;)

pzdr

vuy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i z tym zastosowaniem jednej kostki na wyjsciu PCMa to tez raczej niezbyt trafny pomysl... chociaz wiem ze wielu ludzi uwaza, ze opamp to opamp - im drozszy, tym lepszy :) niestety tak nie jest :)

 

Pierwszym stopniem na PCMem jest przetwornik I/V - jak sama nazwa mowi przetwarza zmienny sygnal pradowy jaki daje PCM na zmienny sygnal napieciowy. W tym miejscu potrzebny jest porzadny wzmacniacz transkonduktancyjny - tak sie to chyba madrze nazywa :) w kazdym razie powinien precyzyjnie przetwarzac prad wejsciowy na napiecie. Przede wszystkim musi miec bardzo niskie szumy pradowe - napieciowe sa prawie nieistotne. Natomiast drugi stopien jest typowo napieciowym stopniem z filtrem i tam jest potrzebny kompletnie inny wzmacniacz - o niskim poziomie szumow napieciowych, dobrych parametrach stalopradowych i w miare niskim pradzie wejsciowym - dlatego z zalozenia juz nie mozna calego tego stopnia wsadzic do jednej kostki :) Kompletnie dwa inne swiaty :)

 

W stopniu I/V AD797 jest bardzo universalnym wyborem - ma bardzo male szumy pradowe i ogolnie bardzo niski prad wejsciowy mimo ze to wzmacniacz bipolarny - to jest naprawde super kostka :) Moze jeszcze lepszym wyboram bylo by cos w stylu AD8610 ... albo THS4601 ... a tanim i dobrym wyborem jest tez oczywiscie stosowany przez TI NE5534 - tanio i dobrze :) napewno bede chcial sie pobawic z innymi OpAmpam troche wiecej.

 

Drugi stopien to typowy wzmacniacz napieciowy wiec tutaj im mniejsze szumy napieciowe OpAmpa tym lepiej - jedynm z rekordzistow w tej dziedzinie jest wlasnie LT1028 - super niskoszumna kostka. W koncu jakos trzeba te 120dB z PCMa dalej przetworzyc :) LT1028 natomiast nie nadawal by sie kompletnie do stopnia I/V ale AD797 pasowal by dobrez tez na stopien wyjsciowy :) Nie mialem w domu wiec nie wyprobowalem nowych kostek z Nationala LME49710 - te mogly by sie tutaj super sprawdzic - jak tylko dostane to wyprobuje :) byla by to dobra i w miare tania wersja :)

 

dobrze czasami zagladnac na inne parametry roznych opampow jak tylko maxymalne napiecie zasilania :) niestety przewaznie nikt na to nie zwraca wiekszej uwagi :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i jeszcze jedna uwaga jezeli chodzi o bocznikowanie TL431 - wedlug noty katalogowej pojemnosc bocznikujaca nie powinna przekraczac w tym przypadku 1,5µF bo powyzej TL431 moze byc niestabilny ... ja dalem max 10µF i sprawdzalem czy sie cos dzieje - nie udalo mi sie zaobserwowac niczego niepokojacego wiec tak zostalo, ale przyznaje sie ze to moze byc za duzo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy DAC'a z pomyslem na nowy wzmak w klasie D na kostce MP7782 - polecam poszukac w sieci :) Chce na tej kostce zrobic proste mini-moduly w klasie D i zasilac osobno niskie i osobno wysokie tony - taki bi-amp w klasie D. Narazie testowalem calosc na zmodyfikowanych eval boardach. Zrobilem tez wlasny layout i plytki sa juz zamowione - czekam na wykonanie, polutuje i przetestuje :) Jak zagra co najmiej tak dobrze jak eval boardy, to zaloze nowy watek na ten temat bo wzmak bedzie warty poskladania :) Co najmniej 30W oddaje pozostajac kompletnie zimny - obudowa TSSOP :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no i fota

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmI, 18 Lut 2009, 23:53

 

>... i jeszcze jedna uwaga jezeli chodzi o bocznikowanie TL431 - wedlug noty katalogowej pojemnosc

>bocznikujaca nie powinna przekraczac w tym przypadku 1,5µF bo powyzej TL431 moze byc

>niestabilny ... ja dalem max 10µF i sprawdzalem czy sie cos dzieje - nie udalo mi sie

>zaobserwowac niczego niepokojacego wiec tak zostalo, ale przyznaje sie ze to moze byc za duzo :)

 

Niekoniecznie za dużo ;)

ja np.w jednym ze swoich dac-ow na 2 X TDA1541A S1 TL-e 431 mam zbocznikowane oscon-ami 10uf i jest bardzo stabilnie i bez zarzutu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vuy ~ no ja mialem w sluchawkowcu na DS1802+TPA6120 na poczatku wsadzione 47µF albo nawet 100µF :))) i bylo OK ... ale wtedy jeszcze nie doczytalem ze tak duzo nie jest wskazane :) Teraz daje wlasnie tak max 10µF :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszona została dosyć ciekawa kwestia doboru op-ampów do konkretnego zadania. Zawsze uważałem że najtrudniejszym miejscem jest tutaj przetwarzanie I/V z tego względu że tak naprawdę wzmacniacz operacyjny ma wejście napięciowe. Sterowany jest różnicą potencjałów pomiędzy wejściem "+" a "-". Sterując taki wzmacniacz ze źródeł prądowych może dochodzić do chwilowych przesterowań i nasyceń wzmacniacza. Nasycenie wzmacniacza pogarsza jeszcze bardziej jego parametry dynamiczne. Szczególnie ma to miejsce w DAC-u, ponieważ sygnał prądowy zawiera dużo wysokich harmonicznych gdyż nie jest jeszcze filtrowany i ma charakter schodkowy. Moim zdaniem najważniejsze znaczenie mają tutaj parametry dynamiczne wzmacniacza - pasmo, czas narastania sygnału oraz czas ustalania. W tym miejscu zalecam także wzmacniacze o stosunkowo małym wzmocnieniu w pętli otwartej. Redukuje to zniekształcenia typu TIM (DIM)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstala watpliwosc na temat potrzeby stosowania USB celem odsluchu muzyki z kompa.

Co stoi na przeszkodzie zeby spdif z karty podawac bezposrednio (w sumie posrednio, jakas izolacja by sie przydala, opto albo na minitrafach) na DIRa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że czasami sygnał z DSP jest przetwarzany na analogowy, obrabiany (miksowanie, regulacja głośności) a następnie znowu przetwarzany na cyfrowy i kierowany na wyjście SPDIF. Ja miałem tak w sound blasterze i przekierowałem sygnał bezpośrednio na wyjście, ale to dłubanie w płytce, no i nie wszystkie karty maja wyjście SPDIF szczególnie w laptopach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie - wiele kompow nie ma wyjscia SPDIF :( szczegolnie laptopow ... a USB ma prawie kazdy :) A co do izolacji galwanicznej to jak najbardziej - znalazlem juz odpowiednie trafo SMD w Farnellu - nie pamietam tylko jaki mialo numer ... tak ze w nowej wersji bedzie trafo na SPDIFie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, myslalem ze chodzilo o jakies 'wyzsze' powody.

 

ponizej ciekawy artykul o generacji spdif, kompresji itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co najmniej 30W oddaje pozostajac kompletnie zimny - obudowa TSSOP :)))" Widze, ze robi sie coraz ciekawiej! :)

Generalnie czekam na odslone druga Twojego DAC'a Chumi :)

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o układach izolacji galwanicznej typu ADuM1100? Ma znakomite parametry, wadą jest to że wymaga zasilania z obu stron bariery, ale stosuje się w tym celu miniaturowe przetwornice. To tylko hasło, nie zastanawiałem się wnikliwie nad zastosowaniem takich układów w audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psamp

Mam zrobione łącze audio na ADUM->LVDS->CAT5->LVDS->ADUM wszystko bardzo pięknie działa, przetwornice to zostaw w spokoju, chyba że będą jakieś specjalne takie które nie sieją do audio, ale to trochę bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, przetwornice sieją jak diabli i jest z tym problem w audio. Niestety układy cyfrowe typu przetworniki i filtry cyfrowe też generują sporo śmieci. Ja miałem na myśli przesyłanie audio w standardzie SPDIF poprzez ADuM i niestety potrzebne jest zasilanie po stronie izolacji galwanicznej. Można by je pociągnąć wspólnie kablem z transportu, ale to już dodatkowe okablowanie i przeróbki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na SPDIFa najlepsza izolacja galwaniczna jest poprostu trafo - nie ma lepszego rozwiazania :) a zarazem prostszego :)

 

Jezeli chodzi o uklady ADuM to ja bym ich w zadnym wypadku nie dawal na I2S, a w szczegolnosci na master clocka ... wyglada na to, ze ten uklad moze wprowadzic straszny jitter :( Popatrzcie w specyfikacji dla ADuM1400:

 

- Channel-to-Channel Matching: < 2ns

- Pulse Width Distortion: < 2ns!!!

 

jak dla mnie wyglada na to ze uklad moze nam przesunac zbocze zegarowe o 2ns !!! Narpodlejszy generator kwarcowy ma jitter rzedu 100ps a porzadny to 25ps - to jest juz prawie 100 razy lepiej ... z jednej strony walczymy zeby jitter byl jak najmniejszy a potem sygnal przez ADuM i moze sie ten jitter nawet 100 krotnie zwiekszyc :( nawet jak by sie mial realnie zwiekszyc 10 krotnie albo i 5 krotnie to po co :)

 

Mysle ze taki ADuM byl by dobrym i wygodnym rozwiazaniem pomiedzy DACem a prockiem, ale nie na dane audio.

 

A transformatory nie wprowadzaja w ogole juttera ... no chyba zebym sie mylil ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co mi wiadomo to te uklady to sa wlasnie transformatory w postaci scalonej.

Chyba bardziej wprowadzaja opoznienie niz jitter, ktore raczej w zaden sposob nie przeszkadza, o ile to opoznienie jest stale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pisze w PDFie wyraznie "Pulse Width Distortion", czyli szerokosc impulsu wychodzacego moze sie roznic od wchodzacego o 2ns, czyli dalej rozumujac przesuwaja sie zbocza i to nie tak samo - opozniaja, ale inaczej :( te uklady maja trafa w srodku ale naja tez elektronike ktora detektuje poziomy napies na trafach i wystawia '1' lub '0' na druga strone - moze to ta elektronika ma problmy z precyzyjna detekcja ??? niestety audio jest wrazliwe na jakiekolwiek jitter ... nie mowiac nawet o nano sekundach ... Tak naprawde to pewnie mozna by te uklady pomierzyc albo dowiedziec sie jak szybkozmienne jest to przesowanie sie zboczy - ale ja niestety nie mam oscyloskopu na przynajmniej 1GHz :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja ten parametr PWD nie jest zbyt obiecujący, ale nawet zwykła bramka ma różne czasy narastania i opadania czy też opóźnienia. Z tego co wiem Jitter to zniekształcenia szybkozmienne. Nie wiem właśnie czy ten PWD ma charakter stały czy zmienny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.