Skocz do zawartości
IGNORED

Czy ktoś wie o co chodzi tak naprawde w ślepych testach?


modrzew47

Rekomendowane odpowiedzi

ja tylko podpisuje się pod twierdzeniem

 

"To, że w ślepym teście nie odróżnia się urządzeń absolutnie nie oznacza, że różnic nie ma. Dowodzi tylko tyle i aż tyle, że w rzeczywistości Ty nie jesteś w stanie w tym konkretnym przypadku tych różnic usłyszeć, mimo iż twierdziłeś wcześniej inaczej."

WAŻNE "ślepy test" może być u Ciebie, w znanych Ci warunkach, z Twoją płytą, Twoim systemem, i np. kolega wymienia Ci kabel sieciowy tak, że Ty nie widzisz,

i jeżeli trafnie będziesz oceniał który kabel gra (Twój/ inny) to znaczy, że słyszysz różnicę, jak nie trafnie oceniasz, to znaczy, że nie słyszysz i KONIEC, nie ma tu żadnego VooDoo, natomiast jak pomimo tego, że różnicy w odsłuchu nie słyszysz ale chcesz kabel zmienić, to nie moja sprawa, i nie imputuj mi że ja Ci tego zabraniam, albo to wyśmiewam. może nowy Ci się bardziej podoba z wyglądu itp. Natomiast jeżeli pomimo, że w ślepym teście z podmianą kabli, w którym np. nie wychwyciłeś różnicy Ty się twardo upierasz, że różnicę słyszysz, tylko ślepy test i to, że nie widziałeś kabla spowodowało, że nie słyszałeś różnic, to dla mnie jesteś bajkopisarzem i tyle, ale to też Twoja sprawa.

 

i nie mam tu na celu nikogo wyśmiewać lub wmawiać, że on nie może słyszeć różnicy, bo ja chcę się dowiedzieć czy różnicę słychać, a nie udowodnić, że jej nie słychać.

 

Natomiast co do "dyplomu w zakresie psychiki" to tak się składa, że taki posiadam, i wiedza z tego zakresu, zmusza mnie do krytycznej oceny "jawnych testów"

i jako, że lubię (kiedy mogę) "docierać" do choć trochę obiektywnych danych, dlatego wspominam o "ślepych testach"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xniwax

A ja dostrzegam różnice w wypowiedziach.

1.Wychodzi na to,że różnice są!

2.Róznic nie kazdy dostrzega.

3.Wynikało by,że jeżeli tak jest,to sprawa jest jasna.

Pozostaje pytanie czy ci co nie rozróżniają,są mało wprawieni a może zbyt krótko tematem się zajmują a w konsekwencji mało są osłuchani,co przecież jest normalne.Początki są trudne zawsze w każdej dziedzinie nie tylko w audio.Przekrzykiwanie się obu stron było niezrozumieniem?

Jeżeli pkt.1 i 2-to tak!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorzwawa

Co powiesz,jeżeli w jawnym teście nie słychać różnicy?Czy wtedy też musisz wykonać ślepy?Nie zawsze jest potrzebny ślepy test i nie każdemu.Chcesz sobie robić,to rób nikt ci nie broni.Nawet raz dziennie,jeśli masz taką potrzebę albo co godzinę.Tylko nie wiem czy dyplom ci do tego potrzebny.

Sądze,że nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło już kilka razy,że różnice w teście ślepym występują ale testowany może ich nie słyszeć.

Więc ten ślepy test też ci nic nie udowodni,chyba że zrobisz badania słuchu wcześniej,takie porządne badania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie jest w nie słyszeniu róznic lecz w ich postrzeganiu.

Dla jednych róznica na pograniczu percepcji warta jest wydania pieniędzy dla innych taka róznica nie ma znaczenia (nie warta zachodu, pieniedzy czasu itp) mimo, ze słyszą tę róznicę.

 

Jedni i drudzy usprawiedliwiajaco wyolbrzymiają problem, pierwsi twierdząc, że róznica jest wielka czyli ten drugi musi byc głuchy, drudzy szłysząc pomijalną dla nich róznicę twierdzą, ze róznicy nie ma, nie słychać. Po środku są Ci co maja to w D... i słuchają muzy, poszukując dalej lepszego sprzętu lub nie robią w tym kierunku nic.

 

Ogólnie rzecz ujmując moim zadaniem ślepe testy i temu podobne utrudnianie sobie i tak krótkiego życia jest zbędne chyba, ze traktujemy to tylko jako dobrą zabawę (trochę bardziej zboczoną zgaduj zgadulę) lub robimy to zawodowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xniwax

Wiadomo jest nie od dzisiaj,że czym lepszy sprzęt tym róznice(postęp jakościowy,skok)są mniejsze.

Czym wyżej tym mniej zauważalna ta różnica jest.Dla jednych(tych co słyszą)jest warto wydawać tą dużą kasę(kasa odwrotnie proporcjonalna do skoku jakości)dla innych nie warto.Na tym taką dyskusje należało by zakończyć,bo nikt nikomu do kieszeni nie może zaglądać i wskazywać co ma kupić a co nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde,ale sie porobiło!Piszą mi na PW,że muls odchodzi od zmysłów i gada już sam ze sobą a elkabelka kupiła se wreszcie koło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa ostatnie posty całkowicie wyczerpują temat i gdyby niektórzy bardziej skupili się na tym co czytają, zamiast na tym co napisać, to może by zauważyli, że od samego początku dokładnie to samo pisałem chyba ze cztery razy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO tak długim czasie warto potwierdzić te tezę (na pewno nie zaszkodzi) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> modrzew47

"Padło już kilka razy,że różnice w teście ślepym występują ale testowany może ich nie słyszeć.

Więc ten ślepy test też ci nic nie udowodni"

 

Jeśli testowany delikwent polegnie w ślepym teście, to zostanie udowodnione tylko i wyłącznie, że w tym konkretnym teście, przeprowadzonym konkretnego dnia na konkretnym sprzęcie odsłuchowym w konkretnym pokoju o konkretnej akustyce testowana osoba nie była w stanie usłyszeć różnic.

Fakt ten jednak może sugerować, że niestety testowany złotouchy nie ma jednak tak boskiego słuchu, jak mu się wydawało i wszędzie głosił. To powinno dać tej osobie do myślenia, ot, taki zimny prysznic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nedj

No i tu się nareszcie zgadzamy w 100%.Znam takich co słyszą wszystko,nawet kreta 1m pod ziemią a jak podłączysz celowo kolumny w przeciwfazie to już tego nie zauważy.Tacy też istnieją ale znowu

nie możemy uogólniać i mówić,że wszyscy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczenia testów ślepych nie należny ani przeceniać ani nie doceniać. Wynik testu zależny będzie od tego w jakim celu został przeprowadzony, w jakich warunkach, przez kogo, a także kiedy i w jakim czasie. A rzetelna interpretacja wyniku to też prawdopodobnie złożona sprawa.

 

Potępianie w czambuł to żadne wyjście. Krucjata też szkodliwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

freepio

To my w tym wątku to ustaliliśmy ale zobacz obok do wielkopolskiego,czy oni wiedzą o co chodzi?

Myśle,że nie.Tylko to nie jest istotne co oni tam myślą...ostatnio to podobno tylko muls sam ze sobą gada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew47, ja już tam nie chcę nawet zaglądać, bo jak ostatnio zajrzałem to mi się "S@motność w sieci" przypomniała i „So lonely” Police'ów i inne takie. Tak mi się smutno zrobiło, że żona musiała mnie do rana pocieszać potem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalone zostało, że delikwent, który nie usłyszy róznic nie powinien wypowidać sie, że porównywane sprzęta grają tak samo lecz, że nie usłyszał róznicy. Przecież to proste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>freepio, 29 Sty 2010, 12:04

 

>modrzew47, ja już tam nie chcę nawet zaglądać, bo jak ostatnio zajrzałem to mi się "S@motność w

>sieci" przypomniała...

 

Takiemu jednemu co się w tym wątku raczył udzielać też coś się wczoraj w nocy musiało przypomnieć.

Ale zamiast pisać pod swoim loginem pisał jako Mozart Kugel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xniwax, 29 Sty 2010, 13:13

 

>Ustalone zostało, że delikwent, który nie usłyszy róznic nie powinien wypowidać sie, że porównywane

>sprzęta grają tak samo lecz, że nie usłyszał róznicy. Przecież to proste.

 

I dokladnie tak samo...,delikwent, ktory slyszy roznice, nie powinien wypowiadac sie, ze porownywane sprzety ( w sposob tradycyjny i to bez dokladnego wyrownania poziomow), nie graja tak samo lecz, ze uslyszal roznice. Nie moze jednak tego faktu udowodnic. Nie chce, a w zasadzie obawia sie przeprowadzac jakiekolwiek testy uwiarygodniajace swoje twierdzenia. Przeciez to proste :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie właśnie i tu tkwi zasadnicza róznica w sporze.

Wystarczy oba wpisy przeczytać sto razy, potem wydrukować i powiesić nad łóżkiem strony przeciwnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek, 29 Sty 2010, 13:34

 

>xniwax, 29 Sty 2010, 13:13

>

>>Ustalone zostało, że delikwent, który nie usłyszy róznic nie powinien wypowidać sie, że

>porównywane

>>sprzęta grają tak samo lecz, że nie usłyszał róznicy. Przecież to proste.

>

>I dokladnie tak samo...,delikwent, ktory slyszy roznice, nie powinien wypowiadac sie, ze porownywane

>sprzety ( w sposob tradycyjny i to bez dokladnego wyrownania poziomow), nie graja tak samo lecz, ze

>uslyszal roznice. Nie moze jednak tego faktu udowodnic. Nie chce, a w zasadzie obawia sie

>przeprowadzac jakiekolwiek testy uwiarygodniajace swoje twierdzenia. Przeciez to proste :-)

 

Lutku. Obawia się?...

Jakoś nikt nie przyjechał posłuchać porównania Antileona vis Rotel (i wielu do kilku innych, którzy do siebie usilnie zapraszali). Wiec nie ma co robić sobie wzajemnie zarzutów.

Większość nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że słuchając NORMALNIE (na codzień) - w 95% najmniej - SŁUCHAMY "W JASNO".

A jeśli (wzmacniacz mimo wszystko z sugestią) brzmi DLA MNIE lepiej (tzn. słyszę różnicę) - to mam zarzucać koc, gasić światło i słuchać tylko po nocy, z miernikiem głośności w ręku?

To jakaś paranoja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek, 29 Sty 2010, 13:34

 

>xniwax, 29 Sty 2010, 13:13

>

>>Ustalone zostało, że delikwent, który nie usłyszy róznic nie powinien wypowidać sie, że

>porównywane

>>sprzęta grają tak samo lecz, że nie usłyszał róznicy. Przecież to proste.

>

>I dokladnie tak samo...,delikwent, ktory slyszy roznice, nie powinien wypowiadac sie, ze porownywane

>sprzety ( w sposob tradycyjny i to bez dokladnego wyrownania poziomow), nie graja tak samo lecz, ze

>uslyszal roznice. Nie moze jednak tego faktu udowodnic. Nie chce, a w zasadzie obawia sie

>przeprowadzac jakiekolwiek testy uwiarygodniajace swoje twierdzenia. Przeciez to proste :-)

 

Lutku. Obawia się?...

Jakoś nikt nie przyjechał posłuchać porównania Antileona vis Rotel (i wielu do kilku innych, którzy do siebie usilnie zapraszali). Wiec nie ma co robić sobie wzajemnie zarzutów.

Większość nie chce przyjąć do wiadomości faktu, że słuchając NORMALNIE (na codzień) - w 95% najmniej - SŁUCHAMY "W JASNO".

A jeśli (wzmacniacz mimo wszystko z sugestią) brzmi DLA MNIE lepiej (tzn. słyszę różnicę) - to mam zarzucać koc, gasić światło i słuchać tylko po nocy, z miernikiem głośności w ręku?

To jakaś paranoja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Lutkiem że to twierdzenie działa we dwie strony. Jest prawdopodobne. Dramat, czy też dylemat paltona jest związany pośrednio z tym właśnie twierdzeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde twierdzenie można odwrócić i przedstawić w korzystny dla swego poglądu sposób.

No i w końcu dochodzi do paranoji. Albowiem, żąda się udowodnienia, że różnice są (a wiadomo o tym od dawna) - zamiast odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak z Kopernikiem.Kto udowadniał,że ziemia nie jest płaska?Ludzie jemu czy odwrotnie?

Jeśli przypadiem udało się zestawić dwa czy trzy wzmacniacze,grające podobnie i palton w szoku i pod presją nie mógł odróznić to już to ma być dowód?Tak naprawde to nie wiem o tym teście nic(paltona) a zpraszałem mulsa do siebie,to ironizował robi to zresztą do dzisiaj.Weszło mu w krew.

Nie odwracajcie kota ogonem,macie teze że wszystko gra identycznie to udowodnijcie.W innym przypadku to śmiech.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakie strony działa jakie twierdzenie, jakie twierdzenie w ogóle jest fałszywe bądź prawdziwe, można zweryfikować tylko w jeden sposób. Nie w taki, jakim dysponowali przeciwnicy Kopernika, bo w końcu mamy 21 wiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blazius>>>

To nie chodzi o 21 wiek. Zdaje się, ze powyższa ZASADA udowadniania NOWYCH, antagonistycznych tez, obowiązywała od zawsze i w każdej dziedzinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk

Nawet niekoniecznie antagonistycznych,wystarczy iż będzie to nowatorska teoria i wtedy to należy do tego co twierdzi inaczej,niż zostało to uznane do tej pory.Dlatego przykład Kopernika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blazius

Myśle,że kultura osobista nakazuje mówić o kimś z kim możesz rozmawiać.Jeśli chcesz coś komentować

ten wątek to zrób to tutaj,bo tutaj mogę ci odpowiedzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.