Jump to content
IGNORED

Absorber promieniowania elektromagnetycznego

Guest Cadam

Recommended Posts

Guest cadam

(Konto usunięte)

Czy ktoś wie jak w domowych warunkach i z ogólnie dostępnych materiałów zrobić absorber promieniowania elektromagnetycznego?

Witaj, zależy co chcesz wyekranować z kąd pochodzi to pole i jakie jest jego widmo częstotliwościowe. Ogólnie dostępnym materiałem jest blacha stalowa, lecz jeden szkopół jest że dla cłałkowitego zamknięcia linii sił pola magnetycznego 50Hz potrzebna jest warstwa grubości kilkunastu centymetrów... Należy więc zbudować stalowy bunkier przeciw atomowy... U mnie w mieszkaniu występuje pole magnetyczne 50Hz pochodzące najprawdopodobniej od trafa osiedlowego stojącego 20 metrów obok domu. I nic z tym nie da się zrobić. Energetycy proszeni o pomoc w rozwiązaniu problemu albo rokładają ręce albo podśmiewają się ze mnie. Najmądrzejszą rzeczą jaką wymyślili to abym udał się do sanepidu aby ten zbadał czy ten poziom nie przeracza dopuszczalnego natężenia. Na ironię zasługuje że to ma być sanepid a nie PAR, wszakże 50Hz nie interesuje radiowców. Kiedyś pisalem o tym polu magnetycznym tu na forum, lecz nikogo to nie zainteresowało.

Guest cadam

(Konto usunięte)

Wiadomo, że powierzchnie metalowe odbijają PEM a ja poszukuję łatwo dostępnego materiału silnie pochłaniającego PEM.

Bardzo fajny temat.Podepnę się:)

trochę z sieci

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jako chyba ciekawostka

Guest cadam

(Konto usunięte)

Szukam jakichś tablic z wartościami pochłaniania mikrofal przez daną substancję i nigdzie nie mogę znaleźć.

Guest cadam

(Konto usunięte)

>cadam, 5 Kwi 2010, 22:02

>Szukam jakichś tablic z wartościami pochłaniania mikrofal przez daną substancję i nigdzie nie mogę

>znaleźć.

Bo to pewnie tajne/poufne jest. Jakby nie było zaraz każdy by swojego rupiecia na wersję stealth stjuningował ;-).

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

cadam, 5 Kwi 2010, 12:43

>Wiadomo, że powierzchnie metalowe odbijają PEM a ja poszukuję łatwo dostępnego materiału silnie

>pochłaniającego PEM.

Wpisz w google "RF absorber" i "Radar absorbent material" to trochę tego wyskoczy. Generalnie tanio i łatwo niestety nie jest. Świetne rozwiązanie to ekran Salisburego ale raczej nie do zrobienia w domu choć jest już trochę firm co robi takie rzeczy np:

Hidden Content

z gąbek itp:

Hidden Content

Znalazłem też takie coś, wykonalne jak najbardziej w domu:

Hidden Content

Niestety autor nie podaje żadnych parametrów potwierdzających skuteczność tego wynalazku ale drewno+grafit na pewno coś da ;)

Z tego co kiedyś czytałem farby do pokryć stealth robi się ma bazie mieszanek ferrytów.

Wrzuciłem w googla "RF absorbent paint" i parę ciekawych rzeczy wyskoczyło, np.

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Nic tylko zamawiać :-).

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

Guest cadam

(Konto usunięte)

Te farby ferrytowe odbijają czy pochłaniają mikrofale? Dla jednej częstotliwości czy szerokopasmowo?

• 10 months later...
Posted · Hidden by Fr@ntz, February 12, 2011 - nie na temat
Hidden by Fr@ntz, February 12, 2011 - nie na temat

Witaj, zależy co chcesz wyekranować z kąd pochodzi to pole i jakie jest jego widmo częstotliwościowe. Ogólnie dostępnym materiałem jest blacha stalowa, lecz jeden szkopół jest że dla cłałkowitego zamknięcia linii sił pola magnetycznego 50Hz potrzebna jest warstwa grubości kilkunastu centymetrów... Należy więc zbudować stalowy bunkier przeciw atomowy... U mnie w mieszkaniu występuje pole magnetyczne 50Hz pochodzące najprawdopodobniej od trafa osiedlowego stojącego 20 metrów obok domu. I nic z tym nie da się zrobić. Energetycy proszeni o pomoc w rozwiązaniu problemu albo rokładają ręce albo podśmiewają się ze mnie. Najmądrzejszą rzeczą jaką wymyślili to abym udał się do sanepidu aby ten zbadał czy ten poziom nie przeracza dopuszczalnego natężenia. Na ironię zasługuje że to ma być sanepid a nie PAR, wszakże 50Hz nie interesuje radiowców. Kiedyś pisalem o tym polu magnetycznym tu na forum, lecz nikogo to nie zainteresowało.

Kiedyś jedna z pań zapytała energetyków, czy to trafo pod jej domem musi tak brzęczeć? Ci odpowiedzieli: że gdyby pani miała 50 okresów na sekundę to głośniej by pani brzęczała!!!!

Guest Cadam

(Konto usunięte)

Z wojskiem nie mam nic wspólnego, a absorbery chciałbym zrobić do amatorskich eksperymentów.

Znalazłem stronę na której jest trochę przydatnych informacji na temat pochłaniaczy PEM

http://tworzywa.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Zastosowania-tworzyw-sztucznych-w-komorach-do-test%C3%B3w-EMC-EMI-21052.html

Z wojskiem nie mam nic wspólnego, a absorbery chciałbym zrobić do amatorskich eksperymentów.

Co to znaczy amatorskie eksperymenty? Może potrzebujesz "amatorski" element rezonatora do zapalnika bomby N ?

Nie szczyp się, tu na DIY z nami jak z dziećmi, coś ci doradzimy 1000x tańszego i 100x mocniejszego;no ale flaszka musi być ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.