Skocz do zawartości
IGNORED

Bach - Wariacje Goldbergowskie


PiotrS

Rekomendowane odpowiedzi

Na France Musique (nota bene znakomita stacja i da się słuchać przez internet, a na dodatek ma 30-dniowe archiwum audycji) usłyszałem bardzo ciekawe wykonanie WG na zespół drewnianych dęciaków - Califax Woodwind Ensemble. Płyta już nie do kupienia nawet na stronie zespołu, ale w sieci w paru miejscach jest nagranie z londyńskiego (bodajże) koncertu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bronisława Kawalla.

Coś wspaniałego, jej interpretacja Goldbergów.

Swego czasu zgromadziłem ponad dziesięć, lecz po co... obecnie trzymam jeszcze dla urozmaicenia obie Goulda oraz tę Rosena, pożegnałem się nawet z Tureck. Kawalli mogę słuchać setki razy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Truth is interpretacja Kawalli jest pokrewna tej Charlesa Rosena, starszej o bodaj 20 lat.

Nie wiem na ile jeden pianista jest w stanie się zainspirować drugim, a na ile to jest po prostu braterstwo dusz. W każdym razie najbardziej lubię wersję Kawalli lecz wywodzi się ona chyba "ze szkoły" Charlesa Rosena - żeby oddać co należne staremu mistrzowi.

 

Szkołę - a precyzyjniej wspomniane wykonanie Goldebrgs przez Rosena tak odebrali dwaj słuchacze (nawet nie zauważyłem że to "chłodne" wykonanie, tak mnie rozgrzało:)

 

Peter Gibson:

I have over twenty recordings of the Goldberg Variations, and I am amazed that your readers have not submitted Rosen's. It is one of the two or three best. It is certainly the most 'intellectual' performance on piano, with a restrained rational coolness which lovers of romantic piano may dislike, but no one has ever got the tempos so exactly right, or brought out the structure and shape of each variations so clearly. You won't experience 'warmth' with this one, but since I hope in the next life to actually BE the Goldberg Variations, I will be very happy if my performer is Charles Rosen, as this may be the closest the mind of man can get to paradise, once we have shaken off the emotional fluctuations of this frustrating bodily form. Well, I like it, even if other people on your site don't.

 

Leonardo Christian said:

 

This is a wonderful recording for those who wish to experience all the beauty of one of the best works Mankind has ever created, and who go beyond the idea that an artist must be appreciated only with the available resources at the time it was composed.Yes, it was written thinking in a two-keyboard harpschichord, but I think that much is gained playing it on piano in the way Charles Rosen did. The correct choice of tempos,clarity of sound,transparency of textures and dinamic control (without making it as plain as a harpsichord, so dinamic contrast is used when music requires)make this one of the best approaches to the work, despite some sparse romantic ideas.The "touch" is full of meaning.I disagree with the people who think it is boring. I would prefer to say that the player chose unity above diversity, a dilemma that must be solved with coherence

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe nagranie firmy Linn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-527-100000136 1268134596_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

To jest dobre:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zarezerwujcie sobie trochę czasu wieczorem, przyciemnić światło, szklaneczka dobrego Porto i jazzzzda... :)

 

Ten Gould fajnie podśpiewuje w tle. Aż tez zacąłem podśpiewywać. Nie wiem co na to Bach:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem zapuściłem sobie (na komputerowych głośniczkach, bo nie chcę budzić śpiącej na górze rodziny) "A State of Wonder" (interpretacja OCZYWIŚCIE z 1981r, kiedy to Glenn Gould nauczył się w końcu, jak grać Bacha ...

 

Ogłądałem wywiad z Gouldem w którym powiedział, że przed nagraniem ma zazwyczaj ok. 20 różnych wersji interpretacji i nie wie którą wybrać. Po wielu nagraniach tego samego utworu wybiera tę wersję która bardziej się podobała. Biorąc pod uwagę ogólnie zaskakujący i zdumiewający charakter jego nagranuch interpretacji, te odżucone mogły znacząco się różnić mięzy sobą. Jak by nie wiedział do czego dążył... Jakież to jest romantyczne i filozoficznie wysublimowane podejście. "...nauczył się w końcu, jak grać Bacha ..." w istocie nie wiedząc jak go grać - totalna dialektyka, mózg mi wysiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Nagranie WG Richarda Edgarra na klawesynie (wyd. Harmonia Mundi)

Kupiłem niedawno i jakoś nie mogę się przekonać. Jarrett IMO dużo lepszy - a może po prostu się przyzwyczaiłem.

Za to album wydany luksusowo i klawesyn pięknie nagrany - nie drażni. ;)

 

 

bach_goldberg_hmu90742526.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

 

A zatem kobiety..., będe zatem chciał poznać wymienianą wyżej interpretację Nikołajewej

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w jakości CD, pośród 16 innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, co Landowska powiedziała Gouldowi? Nikt chyba lepiej nie podsumował tego konfliktu dwóch światów:

"Ty grasz Bacha na swój sposob, ja zaś gram na jego sposób!" :)

I jeszcze jedno: polecana tu interpretacja WG Rosalyn Tureck - PADAM NA KOLANA! Pani Tureck rozwaliła mnie. Szok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie Tureck jest najmisterniejsze jakie słyszałem. Więc - dla miłośników misterności, this is it!

 

 

PS. misterny - składający się z wielu drobnych, precyzyjnie wykonanych elementów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie misterne niczym naszyjnik z pereł a wlaścicie - naszyjniczek z perełeczek! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie misterne niczym naszyjnik z pereł a wlaścicie - naszyjniczek z perełeczek! :)

 

 

Doskonale to pan doktor wyraził.

 

Rosalyn Tureck trzeba powiedzieć nagrała Goldbergs chyba więcej razy niż którakolwiek inna pianistka. To wykonanie dla Deutsche Gramophone z przedstawionego przez Ciebie wyżej zestawu jest bodaj ostatnim, szóstym. Posiadam koncertowe nagranie dla wytwórni VAI z 1982r. (rzeźba lica na okładce), własnie to które krytyk muzyczny I.March zaliczył do swoich 3 desert island discs (oczywiście w moim muzycznym sercu tak poczesne miejsce należy nieustannie od lat do Bronisławy Kawalli).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Kawalla była najbardziej angażująca, a przy tym interpretacja jakaś taka oczywista, choć zaskakująca na tle innych wykonań.

 

 

To wnikiliwa obserwacja korespondująca i z moimi odczuciami. Myślę że ta oczywistość pojawia się gdy słuchacz odbiera na tej samej fali na której emituje wykonawca, a przy tym występuje jakiś pierwiastek medium - mam na myśli: wykonawca w roli medium kompozytora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Gość papageno

(Konto usunięte)

Przyznaję, że mam wiele płyt, których nie przesłuchałem dotychczas. Wiem, snobizm. Ale dziś - dla nabrania dystansu do Strawińskiego - wysłuchałem Wariacji w wykonaniu Pana Suzuki. Nigdy nie lubiłem tego brzęczącego pudła, jakim jest klawesyn. Jednak w tym przypadku jest inaczej. Nie wiem na jakim klawesynie gra Pan Masaaaki, lecz brzmi on pięknie. Dźwięk jest pełny, soczysty, tak, że nawet brak modulacji nie przeszkadza. Czyżby wzorem znanego muzyka jazzowego włożył on (Suzuki) mikrofon do pudła. A może po prostu jest wirtuozem tego insrtumentu? Dość, że jestem pod wrażeniem. Czy interpretacja mnie przekonuje? Chyba nie. Jestem zbyt mocno związany z wykonaniem Nikołajewej, by ktokolwiek mógł to na razie "pokonać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Jestem zbyt mocno związany z wykonaniem Nikołajewej, by ktokolwiek mógł to na razie "pokonać"

 

Wykonanie wariacji Goldbergowskich Bacha przez Tatianę Nikolajewą z 1992 roku jest jak najbardziej poprawne ale nic

po za tym.Mnie brakuje zaangażowania w tym nagraniu a zwłaszcza misterii którą lubię w tak genialnej kompozycji

jaką stanowią wariacje.

 

1.Do szczególnych interpretacji wariacji Goldbergowskich Bacha powinno zaliczyć się rewelacyjne wykonanie przez

Rosalyn Tureck które jest absolutną ucztą wiwisekcji muzycznej Bacha - rozbioru nut na każdą jej cząsteczkę.

Nagranie zostało zarejestrowane w 1957 roku ale remaster komputerowy zrealizowany przez Abbey Road i wydany

w 2008 roku jest pełen sprzecznych i krytycznych uwag.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2.Wybitna interpretatorka utworów Bacha, Angela Hewitt w 2010 roku nagrywa dla Hyperionu wariacje Goldbergowskie

których wykonanie stają się sensacją w świecie muzycznym i określane jako jedne z ciekawszych wykonań Bacha tuż

blisko albo na równi z wykonaniami Glenna Goulda z 1981 roku ( wolniejsza i bardziej uczuciowa od tej z 1955 roku ).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

3. Bardzo wysoko w rankingu ocen wykonań wariacji Goldbergowskich Bacha znajduje się płyta Andreasa Shiffa

nagrana i wydana przez ECM w 2008 roku którą osobiscie bardzo polecam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

4. W mojej skromnej opinii niedościgniona interpretacja wariacji Bacha do której najczęściej wracam jest absolutnie

genialne wykonanie Murraya Perahia który obok Bacha doskonale przyswoił sobie dzieła fortepianowe Mozarta .

W grze Perahii mamy wszystko co tylko zapragniemy : technikę , misterium i wykonanie godne mistrza Bacha.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

5. Już na sam koniec pozostawiłem szczególny rodzynek a mianowicie wariacje Bacha w wykonaniu angielskiej harfistki

Catrin Finch która dokonała własnej transkrypcji dzieł Bacha na ten instrument. Pani Finch była osobistą harfistką

Księcia Walii a tytuł taki przyznawany jest co 5 lat znanym i szczególnie cenionym muzykom w UK.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zachęcam również do obejrzenia ciekawego filmiku w którym świetny pianista Jeremy Denk opowiada w trakcie gry

wariacji Goldbergowskich techniczną oraz kompozycyjną stronę poszczególnych wariacji. Jeremy od 10 lat przygotowywał się do nagrania Bacha i w końcu 2013 roku wytwórnia Nonesuch rejestruje jego wspaniałe mistrzostwo gry.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Errata: Angela Hewitt nagrywa oczywiście w 2000 roku a nie w 2010 wariacje Goldbergowskie dla Hyperionu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wykonanie wariacji Goldbergowskich Bacha przez Jeremy Denk'a nie ma sobie równych i już są ........ lub wkrótce będą topową i najlepszą wersją wykonań Bachowskich wariacji w całej współczesnej historii odtwórczej dzieł Bacha.


  •  

 

  • 51DVWrtP7EL._SS40_.jpg

  • 81R1E4zk1-L._SY355_.jpg

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacques Loussier Trio płyta z 2000 roku podoba się Wam, czy taka muzyka już się nie liczy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacques Loussier Trio płyta z 2000 roku podoba się Wam, czy taka muzyka już się nie liczy?

 

Pierwsze takty wariacji do 1,5 minuty jak najbardziej w porządku, póżniej Loussiera poniosło.

 

 

 

juz gdzies chyba pokazywalem to nagranie, ale je przypomne, bo genialne

 

Tak , to nagranie jest niezłe. Jeśli lubisz wariacje Goldbergowskie w wykonaniu smyczków to zaproponuję super

wykonanie orkiestry Britten Sinfonii pod dyr.Thomasa Goulda i w aranżacji Dmitra Sitkowskyego z twojego postu.

Płyta wydana z początkiem Marca 2015 przez Harmonia Mundi - gorąco polecam - must have.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem i rzeczywiście później to były "wariacje" w sensie dosłownym.

Ale ja bardzo lubię jego i jego trio słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zapytaj lampy. Lampa bucha to Cię wysłucha! - powiedzonko dziecięce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacques Loussier jest specjalistą od transkrypcji Bacha na jazzową modłę a Variacje Goldbergowskie to jest 50 karatowy diament muzyczny w jego twórczości kompozycyjnej więc potrzebna jest niebywale precyzyjna oraz inteligentna gra

odtwórcza od każdego wykonawcy łącznie z tymi którzy próbują zinterpretować wariacje na swój język muzyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleszczu, to kontynuujemy best of the best Variacji Goldbergowskich Bacha do których trzeba bezdyskusyjnie zaliczyć

najlepszą wykonawczynię Bacha i jedyną w swoim rodzaju która potrafiła wniknąć w partyturę Bacha jak nikt dotąd

włączając również samego Goulda - Madame Rosalyn Tureck z Kanady.Jej feeling i timing jest wyjątkowy - posłuchajcie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.