Skocz do zawartości
IGNORED

Listwa zasilająca - zmiany dźwięku związane z miejscem wpięcia kabli zasilających


a_las

Rekomendowane odpowiedzi

Bzdury koledzy pisza. Ja mam dosc kiepska listwe i zamiana kolejnosci wpiecia daje wyraznie slyszalne efekty. Te dobre listwy nie maja badziewnych kabelkow w srodku tylko szyny z miedzi i tam taki efekt nie powinien wytepowac. Oczywiscie ze kable i sieciowki slychac. Koledzy albo maja zbyt kiepski sprzet, albo sa glusi, albo chca sie popisac negatwynie (polskie pieniactwo i negatywizm) i wyladowac frustracje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji elektrycznej nie posiadam uziemienia, zero ochronne zrobiłem z zera roboczego łącząc je w gniazdku może to jest przyczyną tych zjawisk jutro wybieram się do kolegi, który ma poprawną instalacje elektryczną potrzymam u niego sprzęt parę dni i może się wszystko wyjaśni. Spotkałem się z końcówkami mocy Rotela 1072 i chyba 1080 a może, 1075 które w wtyku nie posiadały bolca uziemiającego wszystkie punkty masy musiały być podpięte wewnątrz do zera robaczego jak budżetowe klocki, z których wychodzi przewód z wtyczką z dwoma bolcami.

Polaryzację przerabiałem już bardzo dawno i się jej nie tykam (jest prawidłowa), ale spotkałem się z płytą, na której odwracając polaryzacje na CD zagrała dużo lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morven, 12 Maj 2010, 20:26

 

DZIĘKI CI ZA TEN WPIS!!!

 

 

POPIERAM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"zresztą wydaje mi się również, że Kartaginy powinno nie być"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absinth3, 11 Maj 2010, 05:38

>

>zwróć uwagę na polaryzację - próbuj odwracać wtyczki, zacznij może od konfiguracji

 

To jest bardzo istotny trop. Trzeba wykluczyć odwróconą polaryzację (zamienione L i N), która może coś mieszać. Później szukać innych przyczyn.

 

Dodam tylko, że wszystkie urządzenia powinny być koniecznie zasilane z tej samej fazy.

 

a_las, 12 Maj 2010, 21:28

 

>W instalacji elektrycznej nie posiadam uziemienia, zero ochronne zrobiłem z zera roboczego łącząc

>je w gniazdku może to jest przyczyną tych zjawisk

 

To jakość i skuteczność tego zerowania może być różna. Zero robocze wcale nie musi mieć potencjału 0V względem ziemii.

 

>Spotkałem się

>z końcówkami mocy Rotela 1072 i chyba 1080 a może, 1075 które w wtyku nie posiadały bolca

>uziemiającego wszystkie punkty masy musiały być podpięte wewnątrz do zera robaczego jak budżetowe

 

Na pewno nie. Tego zera tam nie było z jedego powodu - urządzenia w II klasie ochronności, a więc z separującym transformatorem sieciowym tego nie potrzebują - to nie jest sprzęt AGD! Połączenia jakie zasugerowałeś nie wolno wykonywać!! To grozi śmiercią!!

 

> ale spotkałem się z

>płytą, na której odwracając polaryzacje na CD zagrała dużo lepiej.

 

A to jest niemożliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w brzmieniu można zaobserwować nie tylko przy zmianie kolejności wpięcia sieciówki do listwy, ale także w które gniazdo konkretna sieciówka jest wpięta (licząc od gniazda, które jest najbliżej przewodu zasilającego listwę). Ponadto, im więcej urządzeń podłączonych jest do tej samej listwy tym większy jest wzajemny i negatywny wpływ tych urządzeń na siebie, co łatwo usłyszeć jako pogorszenie brzmienia. A właściwa polaryzacja podłączonych urządzeń to podstawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak Waszym zdaniem najlepiej wpinać, też robiłem próby, ale tego akurat nie słyszę specjalnie jakoś :D

Pierwsze gniazdko które dostaje prąd - CD - potem preamp - potem wzmak ?, a dlaczego nie odwrotnie, przecież to wzmak jest najbardziej prądożerny:) Mam bardzo dobrą listwę Furutecha, więc chyba wszystkie gniazdka powinny być identyczne ? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, CD podłączone fadelem do pierwszego gniazdka listwy (do ostatniego podłączony jest TV), zasilanie pre podłączone valhalla bezpośrednio do pierwszego gniazdka w ścianie no i zasilanie końcówki podłączone shunyata bezpośrednio do drugiego, na innej fazie gniazdka w ścianie. Z wielu kombinacji taka konfiguracja podoba mi się najbardziej. Kiedy wszystkie kable zasilające wpinałem do listwy to ograniczenia dawały się we znaki, szczególnie na dynamice, precyzji i stereofonii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Furutechu są dwa rzędy gniazdek - 2 razy po trzy, a nie np. 6 po kolei, nie słyszę specjalnie różnicy - jedna końcówka jest bezpośrednio w ścianie, druga w listwie, akurat CD jest przypadkiem jako pierwszy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Wypracowany schemat podłączeń to (od pierwszego gniazdka które dostaje prąd):

>>- źródła (cyfrowe lub phono-stage)

>>- przedwzmacniacz

>>- wzmacniacz mocy

>>- zasilacz dla gramofonu (lub inne zasilacze)

>

>

>cholera, gdzie ja teraz podepne zasilacz do Nokii....

 

Witaj kolego jesteś przedstawicielem wyrafinowanego smaku w dowcipie. Aż mnie brzuch rozbolał. Ja rozumiem wszystko, kable głośnikowe, IC, ale takie cudowanie to objaw... no nie wiem, zmień elektrownie na wiatrową. Może to poprawi dźwięk. A tak swoją drogą to np. Herbie Hancock w latach 70 nagrywał swoje płyty ze specjalnym okablowaniem zasilającym. Wiem, to były studia nagraniowe...ok. Może faktycznie to ma wpływ na wypływ.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>zyzio

>jedna końcówka jest bezpośrednio w ścianie, druga w listwie[..]

 

To przecież tak jakbyś jeden z kanałów (L albo P) podłączył pre z końcówką innym IC ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Wypracowany schemat podłączeń to (od pierwszego gniazdka które dostaje prąd):

>>- źródła (cyfrowe lub phono-stage)

>>- przedwzmacniacz

>>- wzmacniacz mocy

>>- zasilacz dla gramofonu (lub inne zasilacze)

Ten schemat nie jest zły, ale czy lepszy niż inne ? :) Musze posłuchać parę dni :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po sieciówkach mamy wyższy poziom kablowego maniactwa - słyszelnie kolejności wpiętych urządzeń. Niczym nie poparty. Czy są jakieś granice absurdu? Na razie nie widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moli:

Nie ma co się śmiać!

Ja miałem taką listwę, że nie mogłem w ogóle wpinać kabli do jednego gniazda; wówczas wszystko przestawało grać!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo odłączenie kabli może "spuszczać" z nich ładunki elektrostatyczne, a one mają wpływ na sygnał płynący kablem....a więc da się wytłumaczyć :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wpływ na dźwięk mogą mieć dwa czynniki:

- jakość napięcia zasilającego w sieci tzn. zawartość harmonicznych pochodzących od innych urządzeń podpiętych do sieci zwłaszcza przemysłowych układów przekształtnikowych dużych mocy

- zakłócenia pochodzące od odbiorników domowych zwłaszcza posiadających zasilacze impulsowe i podpięte do tej samej listwy lub gniazdka

 

Może dobrym sposobem na pozbycie się tych zakłóceń byłoby zasilenie każdego urządzenia w torze audio z osobnej listwy zasilającej (niekoniecznie drogiej) ale wyposażonej w filtr sieciowy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Nie ma co się śmiać!

Ja miałem taką listwę, że nie mogłem w ogóle wpinać kabli do jednego gniazda; wówczas wszystko przestawało grać!”

 

Czas rozwikłać tajemnicę.

Po wetknięciu w to gniazdo wtyczki następowało bum i brak prądu. . .

Na odwrocie widać lichą konstrukcję; wypchnięty bolec zwierał akurat w tym przypadku przewodu fazowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-21293-100004164 1273953290_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kolejne audiofilskie voodoo rozwiązane ;)

 

Subtelne zmiany :-) wkładasz do gniazdka i masz czarne tło, to już hiend.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.