Skocz do zawartości
IGNORED

Elementy w preampach gramofonowych


ahaja

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Alexander. A coś w kwestii pytania o opampy? Może zamiast tych 627 pokombinować z jakimiś tańszymi pojedynczymi układami?

Pozdrawiam Krzysztof ( Ostatnio padła mi poczta, a chciałem coś wystukać do Ciebie. Jak naprawią to napiszę )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszymi operacyjnymi do tego celu czyli do preampa jest AD797 i LT1115 CN sa to pojedyncze układy, mają ekstremalnie niskie szumy jak na ampy ;) , ale jeden warunek na wejsciu nie może byc wieksza rezystancja niz 1 Kom. Od nich są lepsze tylko tranzystory i lampy ;) . Oczywiście nie mozna zapomniec o swietnym zasilaniu niskoszuowym bo to 60% sukcesu i dc serwo które by pilnowało napiecia stałego na wyjsciu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki >gregaudio.

Czy można je tam zastosować (kit 1023 avt) w miarę bezstresowo czy są konieczne jakieś strategiczne przeróbki ? ( pyta laik z wielką ochotą do zmierzenia się z "problemem" )

Pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kit nie jest jakas rewelacją bo pojemniści 4,7 uf na wejsciu niczego dobrego nie bedzie , możesz jedynie postarac zeby były jak najlepszej jakosci ,bo przy sygnale 5 mv dla ektrolita to problem przy jego szybkości ,najlepiej zastosuj foliowe MkP albo KP te sa szybsze , na wyjsciu to samo MKP lub KP . z operacyjnych tansze beda LT i mysle ze powinny pracowac prawidłowo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gregaudio

czyli 4,7uF na wejściu i 1uF na wyjściu (? czy to ten) wymienić na foliowe i będzie "git"?

dzięki raz jeszcze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie nimi mozesz nieco sterowac brzmieniem tego preampa ,zalezy jakiej firmy zastosujesz i typ , bedą pewne róznice , Oczywiscie ich poziom słyszalności tez jest zalezny od przejrzystości całego systemu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gregaudio

A! jeszcze zapomniałem zapytać o kondensatory dopasowujące do wkładki - które to? czy to jest istotne? jaki efekt wywoła zmniejszenie jego pojemności lub zwiększenie?

Z góry wielkie dzięki za pomoc

Pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gregaudio

Co do tych kond to znalazłem w akkusie scr'y z tej tańszej wersji - mam nadzieję, że pomogą i zadziałają.

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest prosty układ ale te 82 pf jest ta pojemnościa która ma wpływ na to dopasowanie , oczywiście nie możemy tu mówic o precyzyjnym spasowaniem w takim schemacie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>gregaudio

OK. to pokombinuję i zobaczę co się zmieni.

Wracając do tych opampów - jeśli zastosuję 2 pojedyncze (np AD797) to skąd mam wiedzieć albo się dowiedzieć jak je połączyć w "jeden"?

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz kupic albo zrobic sobie przejsciówke schemat podwójnego to dwa pojedyncze i to z amplikacji układów znajdziesz . Przejsciówka ma tak zrobione ścieżki zeby z dwóch jeden zrobic na poziomie wyprowadzeń .

PDF z amlokacjami sa w necie tych układów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz kupic albo zrobic sobie przejsciówke schemat podwójnego to dwa pojedyncze i to z amplikacji układów znajdziesz . Przejsciówka ma tak zrobione ścieżki zeby z dwóch jeden zrobic na poziomie wyprowadzeń .

PDF z amlokacjami sa w necie tych układów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję znależć. Na razie znalazłem u mnie w Poznaniu AD&(& za 7,61 USD _ czy to dobra cena?

Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to normalna cena ale z AD tzreba ostroznie , one czasami w układach zachowuje sie dziwnie potrafia zaskoczyc niekompatybilnościa w pewnych układach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Dzieki Alexander.

Znowu kombinowalem z samograjem. Dostalem sample 2134 i 2604 i eksperymentuje. Preampa zasilam z 22V - podlaczylem oba i nic nie "wybuchlo" - musze sie troche pooswajac z dzwiekami. Jak dobrze pojdzie to w tym tygodniu odbiore auto i wtedy sie do Ciebie odezwe w kwestii wymiany doswiadczen.

Pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

witam.

i tak ostatnio odfiltrowalem sobie napiecie wyciagniete z gramofonu do zaslania preampa. to byl najwiekszy szok - nie wierzylem w to , zrobilem i uwierzylem, zadna wymiana jakichkolwiek elementow nie przyniosla tyle dobrego co te pare kondensatorow i cewek. nic nie brumi, nie szumi a basiszcze takie ze hej.

pozdrawiam

ps. dzieki >Alexander, Gregaudio, darkul....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Ahaja, widzę, że mocno eksperymetujesz. To bardzo dobrze, tylko praktyka czyni mistrza. Teraz kilka rad ode mnie:

>tranzystory czy wzmacniacze operacyjne - początkującym radzę jednak WO, układy są prostsze i raczej nie powodują niespodzianek. Do wkładek typu MM moga w zupełności wystarczyć OPA seri x34 czy lepszeOPA 27/37. tu nie jest tak ważny poziom szumów, jaki wnosi wzmacniacz, bo sama wkładka szumi znacznie gorzej ( duża impedacja wewnętrzna wkładki ). Natomiast modele MC to już obowiązkowo układy AD797 ( uwaga, moga się wzbudzać - koniecznie kompensacja ) LT1024 lub inne u współczynniku szumów wejściowych ok. 1nV.

>zawsze stosuj maksymalne napięcie zasilające dla WO - przeważnie to +-18V. Zwiększa to dynamikę układu i uodparnia go na przesterowanie wejścia - większy zakres napięć wyjściowych. nie stosuj układów o niskim napięciu zasilającym - mają gorszą dynamikę.

>zaletą układów tranzystorowych jest możliwość stosowania napięć powyżej -+18V, wadą konieczność parowania tranzystorów wejściowych ( można również stosować parowane w pojedyńczej obudowie - typ pnp szumi mniej.

Ale naprawdę niski poziom szumów uzyskasz stosując np. kilka j-fetów połączonych równolegle - 0.4nV to wynik, jakiego nie ma żaden WO !

>co do zasilania bateryjnego - wszystko zależy od układu - jeżeli stosujesz WO lub niezbyt skomplikowany układ dyskretny to śmiało mozna użyć baterii lub accu ( ale będzie ich spora paczka dla 2x18V to 30 ogniw !), dla rozbudowanych układów może być problem z dużm poborem prądu - ostatnio testuję układ na WO i pakiet 4x9V aku wystarcza na ...3.5 godziny. To mało, ale za to całość mieści się w niewielkiej obudowie.

>elementy w uładzie eq RIAA muszą byc parowane międzykanałowo, sam używam robionych na zamówinie pod konkretne wartości ( wyliczeniowe ) rezystorów 0.1% i kondensatorów polipropylenowych 1%. Bez parowania osiągam zgodność z charakterystyką na poziomie 0.5 dB. to całkiem dobrze. Przy parowanych elementach zgodność jest lepsza, oczywiście. Preferuję korekcję pasywną z uzględnieniem stałej 3.18uS ( 50 kHz). Aktywna daję trochę za nerwowy dźwięk. Co kto lubi..

>bardzo trudnym zadaniem jest pozbycie się przydźwięków - tu już wszystko zależy od konstukcji wewnętrznej układu i zastosowanej obudowy. Czasami pomaga przecięcie połączenia ekranu w kablu wyjściowym od strony pre-ampu.

To tyle ode mnie, pozdrawiam !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam uzywanie scalakow INA103,OPA1632, a nawet OPA 552...te ostatnie zasilasz +/- 29 VDC i jest super....

Uklad korekcji minimum 4 stale czasowe ....

 

Z mojej praktyki LT1028,AD797,OPA 627....627,SSMy... i jeszscze kilka innych graja niepelnym dzwiekiem....

 

I pamietaj stopien MC najlepiej pracuje z zasilacza akumulatorowego!

A tranzystorki do lamusa....bo wiecej z nimi pieprzenia niz uciech...historie o niskich szumach MATow 01..02 mozna sobie darowac.....szkoda kasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

>Darkul, a ty wciąż swoje...

Co do MAT-ów to pomiarów nie oszukasz, choć mniejsze szumy ma wersja PNP.

I chociaż do znudzenia lansujesz scalaki, żaden scalak nie da ci takiej kotroli nad projektem jak układ z elementów dyskretnych. Zresztą kończąc w/g mnie uład na dwóch WO to pójście na łatwiznę - to zrobi każdy, żadnego wysilania się, wystarczy wziąść kartę katalogową. Trochę się pomęczyć nad pcb i to wszystko. Wybacz, ale ja jestem trochę bardziej ambitny ( bez urazy, oczywiście.) Wolę sam projektować niż tylko składać z klocków innych.

To na razie i życzę powodzenia w przyszłych projektach ( swoich ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

nie mam na razie wiekszych doswiadczen z preampami. najpierw gralem na dualu tranzystorowym wytarganym z takiego gramofonu. potem zrobilem jabela na tranzystorach. nastepnie kit avt (niestety). za jakis czas wezme sie za projekt ze strony (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) . z avt kombinowalem z wieloma opampami ale zawsze cos bylo nie tak. kupilem wiec nastepnego jabelka, porzadniejsze klamoty i polutowalem i .... zagralo (dodam, ze juz po kombinacjach z zasilaniem - mam teraz 4 cewki - lacznie okolo 12mH i 4 kondensatory - lacznie 18 800mikroF). odczucia sa takie: jabel to potega brzmienia, cieply dzwiek. avt - za jasno bez 'power'a. zobaczymy jak zagra rjm. co do jabela to mam tam tranzystory bc547 (6 szt) - niestety jako laik nie wiem co mozna tam wstawic lepszego bez jakiejs przerobki? kondensatory na wejsciu i wyjsciu sa tantalowe, reszta elektrolity a rezystory 1% metalizowane. nie mam zadnego przydzwieku, nawet jak puszcze sygnal z gramofonu do preampa zwyklym drutem bez ekranu. koszt tego sprzetu smieszny ale jaka frajda i przyjemnosc ze sluchania. moze mi sie uda znalezc gdzies jakis fajny schemat na tranzystorach to go sobie sprobuje sklecic - tylko co z plytka? tu problem. tak w ogole to marzy mi sie lampka jako preamp....

dzieki wielkie za podpowiedzi

 

pozdrawiam Krzysztof

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Stozek

To rub takie jak chcesz i dobrze!

A ja lubie stabilne uklady i powtarzalne w dobierane pary tranzystorow niewierze... bo mam o tym pojecie....

Zrob na piechote wzmak o takich parametrach jak pre z wo np.TPA6120..czy OPA1632.... niezrobisz,a dlaczego?

Bo nieuzyskasz stabilnosci temperaturowej...tak niskich szumow..i niskich THd,TIM itp....sadzisz ze amerykancy szli by w nowsze technologie prod.W.O. gdyby byly kiepskie.... caly swiat idzie w mikroelektronike...bo to ma tez uzasadnienie..nietylko wojskowe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

>ahaja, zamiast 547 daj 550C - generalnie im większa beta tym lepiej, a seria "C" jest niskoszumna. Tantale nie mogą być w torze audio, można je ( i trzeba ) stosować w zasilaniu. W torze tylko foliowe MKS, MKP lub KFP. Są jeszcze inne, bardziej egzotyczne ale im większa pojemność, tym większa cena. Elektrolitów też nie stosuj w ścieżce sygnału. jeżeli można dawaj foliowe. Projekt rjm jest ciekawy - korekcja RIAA jest pasywna -więc w/g mnie lepsza niż aktywna. Ale najlepiej będzie jak sprawdzisz go słuchowo i porównasz do tranzystorowca. Powodzenia w konstruowaniu.

>darkul, układy tranzystorowe wymagają trochę więcej wysiłku niz zerknięcie w kartę katalogową. Nie zrozum mnie źle, nie chcę sie sprzeczać z bądź co bądź osobą, która też w tym siedzi. Chodzi mi bardziej o Twoje wypowiedzi, z których wynikałoby niezbicie, że wszyscy inni konstruktorzy to przy Tobie amatorzy i tylko Ty robisz wszystko dobrze.

To nie tak, nie można w ten sposób negować innych rozwiązań. Audiofil nie wybiera sprzętu po wartościach THD i , TIM ! Można robić klocki z WO ale to nie jest TOP tylko dlatego,że jakiś WO ma takie a nie inne parametry. Ciekawi mnie na czym słuchasz te wszystkie układy, które budujesz i klocki innych firm, że tak autorytatywnie piszesz:

"słuchałem, nic takiego...przesadza.." ( to nie cytaty, tylko przykłady ). Przecież nie ma na świecie sprzętu, który by WSZYSCY miłośnicy słuchania uznawaliby za NAJLEPSZY. Są różne przeferencje... Tylko to mnie w Tobie irytuje - narzucasz innym swoją wizję, a nie masz podstaw. Ja mogę tylko sugerować a Ty stwierdzasz. Też mogę napisać, że Twoje kolumny przy moich to śmieci, ąle ja nie jestem Darkulem. Po mimo szczypty uwag mam nadzieję, że nie naślesz na mnie killera :-).

Posłucham teraz swojego thorensa, wciąż nie mogę się nadziwić, że tak wspaniale można oddać górę pasma...

Viva analog !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.