Skocz do zawartości
IGNORED

Pole bliskie, średnie i dalekie w kontekście domowego audio


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

>i rzadko stosowany. Trzeba by w ogóle odpowiedzieć na pytanie ile za takie monitory byłby w stanie

>zapłacić Klient.

 

Ja byłbym skłonny zapłacić tyle co za AEON , za kolumny z takim samym lub szerszym pasmem i dokładnością basu (impulsy , ew. podbarwienia) przy gabarytach nie większych od APS IO ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten test arek :)

 

As a recording monitoring tool, the AML1 doesn't come in any flavor. I'll bet it sounds as neutral and linear as the biggest PMCs and will play as loud if used in the relative nearfield rather than the huge soundstages you'd find at Lucas Film or Teldec. In a standard-sized listening room of 14' x 20', the li'l AML1 will do 30Hz flat to reproduce the lowest open string of an electric bass without any softening, blunting or loss of proper amplitude. That -- and the superior resolving power as a function of precision, articulation and clear absence of mud and soft focus -- will be the two attributes most shocking to audiophiles unfamiliar with top professional active monitors. Things are rock-solid and stable without drift or halos. They dynamically track without any apparent lag. They aren't lean, bleached, zippy or obnoxious at all.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 19 Sie 2010, 15:53

>Ja byłbym skłonny zapłacić tyle co za AEON , za kolumny z takim samym lub szerszym pasmem i

>dokładnością basu (impulsy , ew. podbarwienia) przy gabarytach nie większych od APS IO ;)

 

Zadanie bardzo trudne, bo IO mają lekko ponad 12 litrów objętości brutto...

Trzeba by znaleźć głośniki z niskim fs i stosunkowo wysokim Ots. Dodatkowo Qts można zwiększyć dając cewkę powietrzną o większym oporze, co odbije się na lekkim spadku efektywności. Coś za coś. Efektywność tutaj priorytetem nie jest. To nie na estradę.

 

Totem Mani2 ma -3dB przy 30Hz tyle, że obudowa ponad 16,5 litra. Aoeny mają -5dB przy 30Hz. Więc jest jakaś szansa na powodzenie projektu. Przy okazji Mani2 mają delikatne podbicie przy 35Hz. Mniejsza obudowa by to zminimalizowała i upodobniła pasmo basu do Aeonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totem mani2 uzywa 2 wooferow 7 calowych do uzyskania tak niskiego pasma. AML1 ma tylko jeden woofer i to 6 calowy. Co do APS AEON to pamietajcie, ze ma aktywna korekcje najnizszego basu. Niskotonowiec jest jeszcze wiekszy, a bez tej korekcji aktywnej juz tak nisko wcale nie schodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie producenta nie ma wzmianki o korekcji basu. PMC to firma nastawiona na profesjonalny rynek, a tam klient musi dokladnie wiedziec co kupuje. Chlopaki chwala sie, ze tak niskie zejscie AML1 zawdziecza specjalnej konstrukcji woofera oraz oczywiscie linii transmisyjnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> [email protected], 19 Sie 2010, 12:50

 

Najniższe tony w małym pomieszczeniu jak najbardziej słychać, podobnie jak w samochodzie czy słuchawkach. No może w słuchawkach nie odczujemy ich przeponą co zubaża przekaz. W małym pomieszczeniu najniższy bas słychać nawet lepiej jakościowo niż we większym - bo mody pomieszczenia są wyżej (i tam robią kaszanę). Z drugiej strony brak efektów sejsmicznych przy wybranych częstotliwościach może dawać subiektywne wrażenie braku niskiego basu w porównaniu z dużym pomieszczeniem i jego nisko położonym modem +15dB - może stąd biorą się teorie o braku basu w małych pokojach.

 

Zmiany ciśnienia akustycznego odbieramy niezależnie od tego czy w pomieszczeniu mieści nam się wielokrotność fali czy jej ułamek. Inaczej w słuchawkach słyszelibyśmy samą najwyższą górę i nic więcej.

 

A co do regulacji proporcji bas - reszta, w pasywnej zwrotnicy to nie ma sensu, bo wymagałoby potencjometrów mocy albo przynajmniej solidnych przełączników między rezystorami, ew. cewek o wielu odczepach i podobnych cudów. Za to w preampie 2 kondki, 4 rezystory i mały podwójny przełącznik sygnałowy załatwiają sprawę. Jak się to dobrze dostroi (dobierze wartości tych elementów), przełączanie nearfield / farfield robi się jednym dwupozycyjnym heblem zamiast pamiętania położeń stada przełączników w profesjonalnych monitorach studyjnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana tu Yamaha NS10M to matka moich HS80M, z których jestem wielce zadowolony.

Po wielu próbach i przesuwaniach dosłownie o centymetry w różne strony ustawiłem je w końcu optymalnie, tak żeby wydobyć z nich maksymalnie dobre brzmienie.

Dodam, że zadbałem o to, aby monitory miały dobrą przestrzeń wokół siebie i myślę, że pozostałe ustrojstwa w pokoju są bardzo przyjazne.

 

Autor wątku doskonale wie jak bardzo ważne jest ustawienie kolumn. :)

 

Po dodaniu Cambridge Audio DAC3 i dobrych kabli sygnałowych wszystkie parametry dźwięku poprawiły się znacznie, także rozkoszuję się nową jakością i na nowo odkrywam znane mi doskonale płyty z niesłyszalnymi wcześniej szczegółami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meloV8, 19 Sie 2010, 17:21

 

Chlopaki chwala sie, ze tak niskie zejscie

>AML1 zawdziecza specjalnej konstrukcji woofera oraz oczywiscie linii transmisyjnej.

 

Mogą się i chwalić linią transmisyjną ja słyszałem inny model PMC i jak dla mnie to koszmarnie długo snujący się bas. Nawet znalazłem na niego nazwę wełniany bas i co z tego że nisko schodzi ale czemu tak długo :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>misiomor, 19 Sie 2010, 17:36

 

>Najniższe tony w małym pomieszczeniu jak najbardziej słychać, podobnie jak w samochodzie czy

>słuchawkach.

 

Jeśli chodzi o najniższe tony to słuchałem 15" głośników na 7m2 i dopiero po przeniesieniu ich na 30m2 uwierzyłem że nie są uszkodzone :) Znajomy gość zrezygnował z B&W 801 grających na rzecz 805 gdyż te pierwsze na 25 metrach nie chciały mu zagrać.

Tak że to dobre słyszenie niskich częstotliwości nawet w średniej wielkości pomieszczeniach to nie reguła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> [email protected], 19 Sie 2010, 23:02

 

Mody małego pomieszczenia, siłą rzeczy w zakresie średniego i wysokiego basu, mogą dawać wrażenie dominacji w.w. i relatywnie mniej zaznaczonej obecności basu niskiego. Nie oznacza to jednak, że jak cała fala się nie ułozy to nie dostaniemy SPL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...
  • Użytkownicy+

meloV8, 19 Sie 2010, 17:21

 

Chlopaki chwala sie, ze tak niskie zejscie

>AML1 zawdziecza specjalnej konstrukcji woofera oraz oczywiscie linii transmisyjnej.

 

Mogą się i chwalić linią transmisyjną ja słyszałem inny model PMC i jak dla mnie to koszmarnie długo snujący się bas. Nawet znalazłem na niego nazwę wełniany bas i co z tego że nisko schodzi ale czemu tak długo :)

 

Z małego wofera, jeśli jest dużo basu, to zawsze jest spowolniony.

 

Jeśli chodzi o pozycję odsłuchową, to wybieram coś pośredniego ze wskazaniem na pole dalekie. Na koncertach, czy w operze, zazwyczaj wybieram środek sali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Z małego wofera, jeśli jest dużo basu, to zawsze jest spowolniony.

Nie zawsze. Tylko że szybki, stosunkowo nisko schodzący, precyzyjny, niepodbarwiony bas z małego woofera = relatywnie wysoka cena ( Neumann KH 120 A )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

albo ADAM S1X

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym więc powinny się różnić charakterystyki monitorów:

- bliskiego

- średniego

- dalekiego pola.

 

Może nie tyle charakterystyki co budowa. Rozstawieniem przetworników.

Małe monitorki mają najczęściej blisko siebie przetworniki (centra akustyczne) stąd mamy możliwość poprawnego słuchania ich w polu bliskim.

W polu dalekim też można ich słuchać ale tu ograniczeniem bywa najczęściej ich mała moc.

 

Kolumny trzy drożne to najczęściej już oddalone od siebie centra akustyczne przetworników. Stąd, aby prawidłowo się ich odsłuchiwało trzeba to robić już z dalszej odległości.

 

Pole średnie to może być np. monitor z dużym woferkiem. Jeszcze nie tak daleko od siebie są centra akustyczne jak w kolumnie trzy drożnej między wysokotonówką a basowym, ale nie tak blisko jak w kompaktowych monitorkach. I słuchanie tego w polu najbliższym już niekoniecznie pozwoli na poprawną koherencję osi akustycznych.

 

Temu ograniczeniu nie podlegają szerokopasmowce i współosiowe, chyba że ze względu na moc.

 

Co do odbić i tym podobnych środowiskowych spraw to pole odsłuchowe nie ma za dużo z tym wspólnego. Czy to bliskie czy dalekie i tak wymaga poprawnej adaptacji pomieszczenia. Bo inaczej jak będziemy słuchać w źle zaadoptowanym pomieszczeniu to i tak będzie ono fałszować przekaz. W studiach zresztą też mają monitory na konsoli a podłogówki za konsolą a kiedyś i bywały zespoły głośnikowe wmontowywane nawet w ściany. I wszystkie są w tym samym zaadoptowanym pomieszczeniu.

 

Oczywiście oprócz tego najlepiej jak każdy rodzaj zespołów głośnikowych będzie miał odpowiednią charakterystykę dla odsłuchu w polu do którego jest przeznaczony, bo wiemy przecież, że odchylenie w bok np wysokotonówki daje inną charkę, tym samym i w pionie. A zbliżając się czy oddalając od podłogówek zmieniamy i ten kąt względem części przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małym pomieszczeniu jest zwykle ciężko osiągnąć w miarę niski bas. Pewnym rozwiązaniem są subwoofery. Tym niemniej dobry monitor powinien wg mnie te 60Hz przy -6dB osiągać. Bliskie i dalekie pole służy określeniu do jakiego odsłuchu kolumny zostały przystosowane by zachować prawidłową charakterystykę pracy. Zamiast o metrażu do jakich kolumny konsumenckie zostały przystosowane powinno się mówić o kubaturze to ona decyduje o właściwym lub nie nagłośnieniu przez dane kolumny.smilee.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.