Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin MS-20L - nastepca modelu MS-34D


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze, zachęcam do lektury rankingów lamp el34 i 6ak5. Po wtóre - MS-20L (a zęby na nim zjadłem, tzn. testowałem z wieloma lampami) gra w zależności o lamp. Np. zestaw Tung-Sol EL34B i Telefunken 6ak5w-6,5 gra piękną, ciepłą, lampową, słodką, nasyconą, pełną barwą, a zarazem z detalicznością i rozdzielczością - za te ostatnie odpowiadają w tym wypadku te konkretne lampy sterujące, za ciepło lampowe zaś zbliżone w barwie do RFT współczesne Tung-Sole. Natomiast na lampach 6CA7 Treasures (i tych samych sterujących) dźwięk rzeczywiście robi się bardziej analityczny, z powietrzem, chłodniejszy, z inaczej rozdzielonymi akcentami tonalnymi, zupełnie inny, ale także bardzo atrakcyjny. Naprawdę powiadam wam :), że wzmacniacz ten może być obiektem wielu prób i błędów, ale da się z niego wyciągnąć dźwięk zarówno "lampowy", jak i bardziej chudy (co kto lubi), ale przede wszystkim taki z wyższych pułapów jakościowych. Bywają posiadacze pięciokrotnie droższych lampowców uznanych marek , którzy nie mogą uwierzyć, że ten Yaqin może tak grać i tylko tyle kosztować. Sam nie wierzyłem dopóki go u siebie nie postawiłem. Oczywiście źródło i szczególnie kolumny też mają swoje do odegrania, ale to zacna maszyna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam że to zacna maszyna, ale w moim przypadku z moimi kolumnami chyba za bardzo się nie polubił. Jest dobrze, ale to dla mnie za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Szub

właśnie czytając recenzję Violeta na jego blogu zastanawiałem się czy ten jego opis dotyczy wzmacniacza na lampach jakie wpakował do niego producent i chyba tak właśnie było

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Opisywałem na firmowych lampach. Żadnych modyfikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam że to zacna maszyna, ale w moim przypadku z moimi kolumnami chyba za bardzo się nie polubił. Jest dobrze, ale to dla mnie za mało.

 

Piotrek ty masz 10L czy 20L, bo już nie wiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku z kolumnami ProAc lepsza przestrzeń, klimat oraz wokale. MS-20L nie dokońca wpasował mi się w system.Żywe kolumny w połączeniu z szybkim i rówież żywym wzmakiem zapędziło mnie w za żywe brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, dzięki, wiesz za co, jak to mówią czasami lepsze jest wrogiem dobrego, więc na razie odpuszczam, jak będę miał możliwość bezpośredniego porównania, to wtedy zobaczymy, masz u mnie kolejkę ;)

pozdrawiam i idę na mecz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam spowrotem MC-10L

 

No czyli jednak MC-10L powrocil ;) Ja dalej Baltlaba cwicze polubilem go nie chce juz 10L ale uwazam go za super piecyk w super cenie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Bywają posiadacze pięciokrotnie droższych lampowców uznanych marek , którzy nie mogą uwierzyć, że ten Yaqin może tak grać i tylko tyle kosztować. Sam nie wierzyłem dopóki go u siebie nie postawiłem. Oczywiście źródło i szczególnie kolumny też mają swoje do odegrania, ale to zacna maszyna.

 

No to teraz 6x drozszy wzmacniacz chyba musi byc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Dobrze powiedziane... Ale wiesz, podobno "są wzmacniacze i jest Leben" ;)

 

SzuB a ja już myślałem, że opuszczasz nasze grono tlącej się lampki ;)

 

gratuluję Lebena i też czekam na opis

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Ktoś na terenie Wawy ma MS-20L albo 6v6 by można było odsłuchać?

 

Odświeżam wątek.

Mam MS-20L ale odsłuch na razie nie jest możliwy, zreszta sprawa pewnie już nieaktualna.

 

Z nieco innej beczki.

 

Czy ktoś próbował przeróbek/tuningu MS-20L? Nie mogę trafić żadnego materiału na ten temat w sieci.

Nie myślę tu o wymianie lamp. Mój egzemplarz gra zaledwie kilka dni ale zadziwiająco dobrze na oryginalnych lampach, jakby coś zmieniło się na lepsze w technologii ich produkcji, czego nie można wykluczyć, oni się jednak bardzo szybko rozwijają.

 

Narzuciły mi się natomiast dwie rzeczy.

 

Regulacja punktu pracy - prądu spoczynkowego lamp mocy (bias) jest mało precyzyjna (delikatnie mówiąc). Za duży zakres potencjometrów regulacyjnych – 50kohm. Niewielki ruch wkrętakiem a skok napięcia zdecydowanie za duży, bardzo trudno trafić w określoną wartość, potencjometry o takim zakresie i tak wrażliwe na mały ruch nie utrzymają tej wartości stabilnie przez dłuższy czas. Pomijam już starzenie się lamp. Trzeba by to chyba zmienić.

 

Druga rzecz to tętnienia wyprostowanego napięcia zasilania słyszalne w słuchawkach. Słychać je dość mocno ale tylko w słuchawkach, praktycznie prawie wykluczają zastosowanie słuchawek bo efekt jest nieprzyjemny, zresztą w tego typu wzmacniaczach wyjścia słuchawkowe są z reguły raczej dekoracją (tętnienia słyszalne w słuchawkach mam również w dwóch innych klockach półprzewodnikowych, w tym jeden współczesny procesor Marantza serii SR, drugi to luksusowy wzmak vintage Pioniera składający się z 2 monobloków – ma lekkie tętnienia, z kolei w 2 innych wzm. vintage PM710DC Marantza tętnień w słuchawkach zero, zupełne zero)

 

Próbował może ktoś zastosowania jakichś dławików w zasilaczu, jakiejś wymiany kondensatorów na większe, jakichś innych zmian w zasilaczu w celu redukcji tętnień ?

 

Generalnie wzmacniacz MS-20L daje naprawdę zaskakująco dobry, bardzo dobry dźwięk. Jest właściwie neutralny. Projektowany tanio (patrz dwa powyższe punkty), więc i schemat prosty jak drut ale prawidłowy, minimum elementów biernych, sprzężenia międzystopniowe głównie stałoprądowe – prosty ale skuteczny układ bez komplikacji - prawdopodobnie dlatego gra tak dobrze. Ma też prawdopodobnie niezłe transformatory wyjściowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie posłuchałbym/przeczytał co można by w MS20L zmienić. Sam posiadam ten model i z miłą chęcią oddałbym go w "dobre ręce". Dla mnie znów problemem jest skokowe działanie regulacji głośności pilotem, po prostu późnym wieczorem pilot do niczego się nie nadaje. Mam : za cicho-głośno-sporo głośniej-łomot.

Komunikowałem się z człowiekiem który oferuje tuning yaqina 100b i podjąłby się pracy przy MS20L, jednak dobrze by było zrobić może jakąś listę możliwych zmian, przeróbek, podmiany elementów na lepsze itp itd. Ja jako laik techniczno-elektroniczny chętnie dowiedziałbym się co można poprawić, tak aby później mieć możliwość zlecenia konkretnych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie posłuchałbym/przeczytał co można by w MS20L zmienić. Sam posiadam ten model i z miłą chęcią oddałbym go w "dobre ręce". Dla mnie znów problemem jest skokowe działanie regulacji głośności pilotem, po prostu późnym wieczorem pilot do niczego się nie nadaje. Mam : za cicho-głośno-sporo głośniej-łomot.

Komunikowałem się z człowiekiem który oferuje tuning yaqina 100b i podjąłby się pracy przy MS20L, jednak dobrze by było zrobić może jakąś listę możliwych zmian, przeróbek, podmiany elementów na lepsze itp itd. Ja jako laik techniczno-elektroniczny chętnie dowiedziałbym się co można poprawić, tak aby później mieć możliwość zlecenia konkretnych zmian.

 

Mnie to zjawisko akurat mniej przeszkadza, opanowałem w ciągu pierwszego dnia odsłuchów "impulsowe" operowanie przyciskami pilota (takie szybkie pyknięcia przycisków) - działa. Ale rzeczywiscie może to byc uciązliwe i denerwujące. Poza tym akurat mój wzmacniacz stoi na biurku pod ręką.

 

Mam pytanie, używałeś słuchawek z MS-20L ? Jak z tymi słyszalnymi w słuchawkach tętnieniami u ciebie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie posłuchałbym/przeczytał co można by w MS20L zmienić. Sam posiadam ten model i z miłą chęcią oddałbym go w "dobre ręce". Dla mnie znów problemem jest skokowe działanie regulacji głośności pilotem, po prostu późnym wieczorem pilot do niczego się nie nadaje. Mam : za cicho-głośno-sporo głośniej-łomot.

Komunikowałem się z człowiekiem który oferuje tuning yaqina 100b i podjąłby się pracy przy MS20L, jednak dobrze by było zrobić może jakąś listę możliwych zmian, przeróbek, podmiany elementów na lepsze itp itd. Ja jako laik techniczno-elektroniczny chętnie dowiedziałbym się co można poprawić, tak aby później mieć możliwość zlecenia konkretnych zmian.

 

 

Chyba nic z tego nie będzie, ten wątek zamarł, tu się chyba nikt już nie odezwie. Trzeba będzie poszukać za anglojęzycznych forach albo zabrać się za to samemu.

 

Od wczoraj grzebię ostro w schematach, przeleciałem się też po konstrukcji wszystkich typów !! wzmacniaczy Yaqina w ich ofercie pod kątem zastosowanych lamp.

 

Okazuje się, że MS-20L jest jedynym wzmacniaczem w ofercie Yaqina skonstruowanym bez użycia chociażby jednej triody. Jego układ jest zrobiony w 100% na pentodach, z wejściem włącznie ! To raczej ewenement wśród wzmacniaczy. Wszystkie wzmacniacze MingDa mają w swoim torze triody. Również taki na przykład Leben CS660P za jedyne 26 tys PLN ma w swoim torze wejściowym triody.

 

Jeszcze raz schemat MS-20L, chociaż był już w tym wątku:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Same pentody,dobre co?

 

Jak się tak w ogóle trochę przeleciałem po tych schematach, to widzę, że wszyscy klepią te wzmacniacze lampowe w oparciu o mniej więcej (raczej więcej) te same projekty sprawdzonych układów z triodami (łatwiejsze w projektowaniu i implementacji), z takim Lebenem włącznie.

 

A tu ni stąd ni zowąd jakiś chiński (chyba) konstruktor MS-20L przeprojektował to (ten sam, typowy układ zresztą) na same pentody, w związku z tym mamy w MS-20L fizycznie aż 8 małych lamp, bo w przeciwieństwie do podwójnych triod - podwójnych pentod raczej nie ma. Przejście na same pentody to bardzo zasadnicza zmiana.

Konstruktor sobie i fabryce utrudnił pracę, ale pojawia się dość zasadnicze pytanie, co i jak zrobił dla nas - użytkowników tego wzmacniacza - lepiej czy gorzej? No i teraz mamy wzmacniacz o nieco nietypowym układzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Okazuje się, że MS-20L jest jedynym wzmacniaczem w ofercie Yaqina skonstruowanym bez użycia chociażby jednej triody. Jego układ jest zrobiony w 100% na pentodach, z wejściem włącznie .....

 

Nie dopowiedziałem tego do końca - poprzednik MS-20L też oczywiście był na pentodach, tylko w innym, skromniejszym układzie. Uważa się, że pentody mają bardziej liniowe charakterystyki niż triody. Jednak sądząc po parametrach obu wzmacniaczy podawanych przez producenta - dopiero w wersji MS-20L wykorzystano ten atut. Przy dobrze zrobionym takim układzie jak w MS-20L projektant ma szansę zastosować płytszą pętlę sprzężenia zwrotnego, co zaskutkuje prawdopodobnie m.in. mniejszymi niż we wzmacniaczach tridowych przesunięciami fazowymi w górnej części pasma (wierniejsza stereofonia) pozostawiając jednocześnie ogólne zniekształcenia na poziomie dobrych wzmacniaczy triodowych. Czyli - MS-20L miałby nad resztą pewną przewagę. Jednak - to są tylko moje domysły.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie używam słuchawek ( nawet nie mam ), więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Zamówiłem 2 kwadry lamp mocy, topową kwadrę 6CA7-Z i następną po nich KT77 Gold Lion, jak również 2 kwadry małych rosyjskich lamp. Wzmacniacz i tak gra wspaniale, ale będzie z nim jednak z ciekawości sporo eksperymentów. Zamówiłem również inne elementy do zasilacza. Jeśli drobne tętnienia słyszalne w słuchawkach (w głośnikach właściwie nic nie słychać) nie ustąpią po wygrzaniu/wymianie lamp, powalczę z filtracja napięć anodowych i ich pochodnych.

 

Dotarło do mnie dopiero teraz o co chodzi z tym potencjometrem. Dotychczas podawałem na wzmak sygnał z przedwzmacniacza gramofonu analogowego - sygnał dość słaby - więc potencjometr musiał być dość mocno odkręcony i pracował w stosunkowo wygodnym do regulacji zakresie.

 

Dopiero wczoraj podłączyłem CD z silniejszym sygnałem wyjściowym no i wyszło szydło z worka, rzeczywiście - pilotem nie daje się prawie pracować, potencjometr wykonuje bardzo mały ruch w początkowym zakresie swojego obrotu i od razu mamy ryk w kolumnach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co tylko sterujące mam tanie ruskie. Teraz myślę nad lampami mocy aby coś zamówić, jednak chciałbym wiedzieć czy można by coś dodatkowo poprawić w Yaqin'ie. Ryszard_pp mógłbyś coś więcej napisać o zamówionych nowych elementach do zasilania?

 

Co do sterowania pilotem - czy nie można zamówić/wymienić potencjometra? Nie mam nic wspólnego z elektroniką ale chyba nie jest to jakoś problematyczne, a jednak znacznie ułatwiłoby życie i sterowanie pilotem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja póki co tylko sterujące mam tanie ruskie. Teraz myślę nad lampami mocy aby coś zamówić, jednak chciałbym wiedzieć czy można by coś dodatkowo poprawić w Yaqin'ie. Ryszard_pp mógłbyś coś więcej napisać o zamówionych nowych elementach do zasilania?

 

Co do sterowania pilotem - czy nie można zamówić/wymienić potencjometra? Nie mam nic wspólnego z elektroniką ale chyba nie jest to jakoś problematyczne, a jednak znacznie ułatwiłoby życie i sterowanie pilotem.

 

Też własnie sprowadzam dwie kwadry tanich rosyjskich sterujących - zobaczymy.

Do zasilania sprowadzam bardzo duże pojemności na napięcia 500V do ewentualnego dostawienia do filtrów zasilaczy napięć anodowych i napięcia zasilającego regulacje biasu.

Intencją jest pozbycie się wszelkich, nawet lekkich czy wręcz śladowych ilości niewygładzonego perfekcyjnie brumu napięcia z zasilaczy, słyszalnego wyłącznie w słuchawkach. Może to lekka przesada - zobaczym po wymianach lamp czyli po stosunkowo dłuższym czasie. A wiec najpierw pożongluję lampami, wygrzeję je i zobaczę, czy to w ogóle jest konieczne.

Topowe czarne diabły na wyjściu zamiast EL34 oraz ruskie na wejście bedę miał w ten czwartek lub piątek, natomiast topowe KT77 Gold lecą już ze Stanów.

 

Ostro eksperymentując z MS-20L w ostatnich dniach, męcząc się z tym chol....nym potencjometrem, podłączając w do wejść MS-20L różne źródła o różnym napięciu wyjściowym (różne wkładki gramofonowe z różnymi pre, odtwarzacz CD itp) doszedłem wreszcie !!! uff, no nareszcie - do tego, co mnie i wielu użytkowników niepokoiło i ekstremalnie denerwowało odnośnie zakresu regulacji potencjometru (bardzo duża głośność, ryk szczególnie z odtwarzaczy CD od razu po lekkim odkręceniu potencjometru)

 

To nie jest błąd projektowy !!, to świadome założenie projektanta. Okazuje się, że wejścia Yaqina MS-20L były projektowane dla napięć wej. na poziomie 0,2 – 0,3 V a nie 2V.

 

Potencjometr pracuje pięknie, naprawdę perfekcyjnie ze źródłami o napięciu wyjściowym ok. 200-300 mV a nie 10-krotnie większym - bo ok. 2 V !! produkowanym standardowo na wyjściu odtwarzaczy CD (jak np. mój Yamahy) i podobnych, zapewne też twój.

 

Z układu wkładki gramofonowej i wzmacniacza gramofonowego pre - podającego średnio ok. 200 mV na wejście Yaqina wszystko pracuje wręcz perfekcyjnie, średnie głośności występują w położeniu potencjometru na godz. ok. 10-11, zakres regulacji pilotem jest wręcz idealny !

Po prostu dokładnie i bardzo przyjemnie, tak, jak ma być.

 

 

Przeszukując sieć, znalazłem np. potwierdzający to post z wątku na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) :

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2/23/12 at 9:16am

rntlee

95 Posts. Joined 11/2011

 

“Looked up the sensitivity of the ms-20l and it's actually 0.25v, which is pretty darn high. You source needs only 0.25v for the amp to produce full rated power at full gain.

Most cd players etc. have a line level output ~2v. That's probably the reason so many complain about the ms-20l volume control with the remote. It makes the volume dial that much more touchy with a higher than 0.25v source.

I'd adjust the volume on the peachtree to a level that makes the volume control on the Yaqin not overly sensitive to adjust with the remote control.

Also, having the preamp output too high is going to make the Yaqin clip at a much lower setting on the dial than would normally occur...you could place your speakers in danger unawares because the Yaqin volume dial has now become artificially sensitive.”

 

 

W konkluzji, moim zdaniem nie należy w ogóle grzebać przy oryginalnym potencjometrze (a o mały włos juz bym zacząl, ale ja zdecydowanie odpuszczam) czyli ingerować w tym akurat punkcie we wzmacniacz i jego założenia projektowe – tylko doprowadzić właściwy sygnał na jego wejście czyli zainstalować jakiś dodatkowy, prosty rezystorowy (należy stosować tylko rezystory precyzyjne) dzielnik napięciowy na wejściu MS-20L, na zewnątrz wzmacniacza albo wewnątrz, to najbardziej eleganckie z punktu widzenia technicznego, nieinwazyjne względem że tak powiem rdzenia układu elektronicznego, nie ingerujące w sam układ wzmaka wyjście z sytuacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.