Skocz do zawartości
IGNORED

Dylematy z ustawieniem kolumn


sk-victor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie !!!

Otóż mam problem. Nowy dom i nowy pokój - miało być fajnie a po umeblowaniu wyszło kiepsko. Nie jestem w żaden sposób rozstawić kolumn szerzej niż 185cm od siebie (mierzone między osiami symetrii kolumn) lub 160cm (mierzone między skrzyniami kolumn). Moja głowa z kolei oddalona jest o 280cm od punktu pomiędzy kolumnami. No i dramat - nie przeskocze tych ustawień w żaden sposób !!! Słucham muzyki jakbym stał za drzwiami (co prawda otwartymi). Scena praktycznie nie istnieje. Kolumn szerzej nie rozstawie żebym się wściekł, bo meble i kolizja z drzwiami. Fotela równiez nie podsunę bliżej bo inne kolizje :) Konfiguracji na "kolumny wzdłuż dłuższego boku pokoju" również nie da się zrobić. Wiem ze fizyki oszukać sie za bardzo nie da, ale proszę o jakieś wskazówki - może jakieś cudowne kolumny z wbudowanym "super stereo" - żart. Kolumny to na tą chwilę Tonsil Maestro 180 które trochę są za duże na ten pokoik (3m x 4,5m ale przez zabudowe meblową zwężona do 2,5m). W załaczniku pokazuję kawałek mojego pokoju i powodu ciasnoty w nim panujacej... Dodam że napęd kolumn to na obecną chwilę NAD C320 + Pioneer PD-9700 + Dual 731Q.

Dziękuję za zaintersowanie i pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1944-0-71769800-1317760360_thumb.jpg

post-1944-0-99843600-1317760364_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perzy tak fatalnym trójkącie pozostaje jedna opcja - przybliż kolumny. Nie dość, że uwolnisz je spod tylnej ściany,t o jeszcze powinny odwdzięczyć się głębszą sceną (jeśli są wdzięczne ;) W przypadku jednak gdy nic nie możesz ruszyć - ani kolumn, ani siebie, ani mebli... po temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku jednak gdy nic nie możesz ruszyć - ani kolumn, ani siebie, ani mebli... po temacie.

 

Niestety jestem podobnego zdania. Ewentualnie zmienić podłogowe na podstawkowe i do odsłuchu jeździć z fotelem do przodu. Można też pokusić się o zakup paczki PT80 firmy Isover o grubości panela 10 cm i ustawić w/w panele za kolumnami w pewnej odległości od ściany. Na rysunku jest 3cm, ale można śmiało więcej 5 lub 10 cm. Nie będzie tak już dudnił bas.

 

Ja mam coś podobnego na bocznych ścianach. Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-45141600-1317809997_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnego doswiadczenia zauwazylem ze przestrzen na boki jest wiele waznejjsza jak w głąb. Jak masz kolumny zastawione z kazdej strony to chyba nic nie poradzisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnego doswiadczenia zauwazylem ze przestrzen na boki jest wiele waznejjsza jak w głąb. Jak masz kolumny zastawione z kazdej strony to chyba nic nie poradzisz.

 

Tak, ale efekt SBIR występuje w obu kierunkach i jest tak samo ważny. Gdy jednak zależy nam na jak najlepszej reprodukcji dźwięku można zaryzykować i stworzyć mobilną adaptację akustyczną z paneli PT80.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11945-0-89086300-1317814661_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

<< 3x4,5 m to dobre pomieszczenie do ustawienia kolumn jak i adaptacji akustycznej.

Odsunięcie kolumn od tylnej ściany jakieś 70cm i 30-40 cm od boczych i słuchasz muzyki.

Warunek jest jeden,wywalenie regału z całym Vintage,gdzie? to już Ty musisz zdecydować:)

Inaczej męki Panie,męki:(

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< No,zainteresowany nie wypowiedział się jeszcze czy nieruszalne:))

 

W pewnym sensie już się wypowiedział: "No i dramat - nie przeskocze tych ustawień w żaden sposób !!!"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mu napisałem, że "ciężka sprawa" i zaproponowałem rozwiązanie mobilne z PT80. Przyniesie to poprawę, bo w pewnym zakresie zlikwiduje efekt SBIR (czyli interferencji fali odbitej od ściany).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

<< Panele za kolumny może wstawić,ale kolumny muszą wyjechać do przodu jak pisałem,tyle że regał i tak zaburzy scenę dżwiękową,za mały rozstaw,kolumny spore,nawet monitorki nie dadzą rady,wiesz że te 70-80cm regału który dodatkowo zmniejsza rozstaw to sedno problemu,niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< Panele za kolumny może wstawić,ale kolumny muszą wyjechać do przodu jak pisałem,tyle że regał i tak zaburzy scenę dżwiękową,za mały rozstaw,kolumny spore,nawet monitorki nie dadzą rady,wiesz że te 70-80cm regału który dodatkowo zmniejsza rozstaw to sedno problemu,niestety.

 

Zgadzam się z Tobą. Kolumny muszą pójść do przodu. Natomiast dla niskich częstotliwości regał jest niewidoczny. Nie podam od jakiej częstotliwości, bo nie wiem. Są rożne regały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Vintage nie ma gdzie przewędrować. Szczerze mówiąc na etapie projektu mebli dałem dupy na całej lini i teraz jestem w tejże właśnie dupie. Druga strona mojego pokoju z kolei to regał z komputerem i płytoteką i równiez jest na całą ścianę. Tak że marnie to widzę. Wiem że oczekuję recepty na rozwiązanie problemu który jest nierozwiązywalny. Jeżdżenie z moim fotelikiem odsłuchowym to dramat bo w miejscu jakiej takiej bazy stereo fotel zasłania komputer i wogóle jakiś koszmar. Zerknijcie na jeszcze dwa zdjęcia.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1944-0-18467100-1317841767_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma wyjścia,to zostaje po prostu słuchać muzyki tak jak jest.Z tym,że należy zapomnieć o jakichkolwiek zmianach sprzętu,czy okablowania,w tych warunkach mija się z celem,i szkoda kasy.

Lepiej mając już jakąś gotówkę kupować płyty,i tylko płyty.

P.S.

Ewentualnie jakąś alternatywą jest dobry zestaw słuchawkowy :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość sly30

(Konto usunięte)

No Vintage nie ma gdzie przewędrować. Szczerze mówiąc na etapie projektu mebli dałem dupy na całej lini i teraz jestem w tejże właśnie dupie. Druga strona mojego pokoju z kolei to regał z komputerem i płytoteką i równiez jest na całą ścianę. Tak że marnie to widzę. Wiem że oczekuję recepty na rozwiązanie problemu który jest nierozwiązywalny. Jeżdżenie z moim fotelikiem odsłuchowym to dramat bo w miejscu jakiej takiej bazy stereo fotel zasłania komputer i wogóle jakiś koszmar. Zerknijcie na jeszcze dwa zdjęcia.

Pozdrawiam

 

Dużo by ci pomógł procesor akustyki pokoju np TacT lub Lyngdorf no ale to są koszty kilkunastu tysięcy.

Może coś używanego byś trafił za kilka tysięcy ale to trudno znaleźć używane bo jak ktoś już to ma to nigdy się tego nie pozbywa ale różnie może być.

Może akurat ktoś to ma i potrzebuje pilnie kasy.

Zmiana będzie ogromna. Zdziwisz się.

Oczywiście adaptacja akustyczna też powinna pomóc na dudnienie i pierwsze odbicia ale już nie pomoże na zbyt mały rozstaw kolumn a taki Lyngdorf z systemem Room Perfect pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< Kurcze,a może tak,stolik ze sprzętem pod samą ścianę w miejsce fotela,dokupienie monitorków,podstawek i dobry subek,ustawienie wtedy po bokach stolika,widzę że nie kolidowało by z dostępem do komputera,innej już alternatywy nie widzę.

 

Yyyy nie do końca pojąłem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<< No stolik w miejsce fotela,fotel w miejsce stolika,reszta jak dalej w opisie.

 

No ok ale zamiana miejscami stolika i fotela nie zmieni odległości między nimi. Zresztą miejsce gdzie stoi fotel jest jeszcze węższe (obecnie jedna kolumna "ucieka w stronę drzwi"). Chyba że dalej nie pojąłęm Twojej idei.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem. Jestem w dupie. Mogę spalić meble i wyburzyć sciany. Nowe przysłowie "jak sobie umeblujesz, tak będziesz słuchał"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem. Jestem w dupie. Mogę spalić meble i wyburzyć sciany. Nowe przysłowie "jak sobie umeblujesz, tak będziesz słuchał"

 

 

Fajne powiedzenie ;-)

 

Ale... gdybyś część regałów i sprzętu które stoją na bocznych ścianach przy oknie przestawił w miejsce gdzie stoi sprzęt, a sprzęt dał pod okno to zyskałbyś te parę metrów i przestrzeni w której dobre monitory mogę naprawdę dobrze zagrać.

Okno i zasłony to o wiele lepsze miejsce do słuchania niż ściana z drzwiami z boku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie słuchawki do poważnego słuchania to jak najlepsze rozwiązanie, za rozsądne pieniądze przeskoczysz poziom kolumn, będziesz miał scenę, wypełnienie i cudne wokale. A z kolumn muzyka może robic tło do innych zajęc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, to jest trudno, bo pokój jest po prostu zagracony. Kolumny stoją za blisko tylnej ściany, do tego szafka pomiędzy nimi - scena po prostu nie ma gdzie powstać.

Gdybyć spróbował wywalić w ramach eksperymentu szafkę ta pod TV i wysunąć kolumny do przodu zobaczyłby, czy to da poprawę. Jesli tak, rzeczy z szafki upchnąć gdzieś na regale i już może być lepiej. Plus jakieś ustroje za kolumny na ścianę.

 

Druga opcja jaką widzę, to zamówienie u stolarza albo zrobienie samemu pionowej szafki na sprzęt vintage (jeden klocek nad drugim), wywalenie regału i wstawienie owej szafki do samego sufitu, w róg pokoju. Zyskasz wtedy na szerokości i myślę, że na poczuciu sceny. Bo teraz choć może przytulnie, to po prostu mało miejsca.

 

powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie widzę tu dużego problemu. Zdecydowana większość ludzkości nie ma nawet takich warunków jak Ty, by stworzyć sobie muzyczny raj. Pokoik pod względem akustycznym wygląda bardzo fajnie. Trzeba koniecznie zmienić kolumny na podstawkowe, odsunąć je trochę od ściany i nieco przybliżyć fotel. Do dzieła!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei nie widzę tu dużego problemu. Zdecydowana większość ludzkości nie ma nawet takich warunków jak Ty, by stworzyć sobie muzyczny raj. Pokoik pod względem akustycznym wygląda bardzo fajnie. Trzeba koniecznie zmienić kolumny na podstawkowe, odsunąć je trochę od ściany i nieco przybliżyć fotel. Do dzieła!

 

 

Hmmm

Właśnie eksperymentuję z podstawkowymi Quadralami (widoczne na zdjęciu stojące na Maestro). Tylko że odsunięcie ich od ściany jest wielkim problemem ze względu na drzwi z prawej stony. Podsuwając je w strone fotela, robię kolizje komunikacyjną. Już nawet zacząłem próby z ustawieniem ich na meblach (jedna w regale z Vintage, druga koło płyt CD). Ale na razie nie jestem zadowolony z wyników.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na meblach odradzam. Zmienić układ zamykania się drzwi. Trochę roboty, ale ja innego wyjścia nie widzę. Mówiąc odsunięcie od ściany tylnej w przypadku monitorów mam na myśli ok. 50cm. To powinno wystarczyć. Mając kolumny bardziej oddalone od fotela nie stracisz stereofonii, przestrzeni, głębi, po prostu będziesz to wszystko miał, ale z pewnej odległości, jakbyś siedział w tylnych rzędach na koncercie. Przybliżając kolumienki wchodzisz w muzykę do jej wnętrza, czasami gubiąc jej dalszy plan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.