Skocz do zawartości
IGNORED

AZA24


naprawiak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W swojej konfiguracji przed zwrotnicą mam potencjometr, a przed potencjometrem planuję preamp (nieduże wzmocnienie napięciowe), a może preamp za potkiem - niewiem jeszcze. Przy typowych źródłach jak napędy CD itd, w sumie każdy wzmacniacz, a raczej końcówki mocy znane mi z forum, poradzą sobie i dostaną sygnał wystarczająco silny, także bez tego pre przed zwrotnicą, bo tak teraz gram, czyli bez pre, sama zwrotnica i jest dobrze ;)

 

Jeśli byli by chętni mogę dla oszczedności zrobić zamówienie drobnicy tego typu;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co wychodziło by ze 3-4zł na każdą płytkę gdybym wysyłał razem.

 

Wracając jeszcze do końcówki mocy, mocno interesuje mnie od dawna temat Naima, ale chyba jak zaprojektuję swoje pcb to dopiero poskładam :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez p.f.pawlikowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o elementy bierne, czyli rezystory i kondensatory filtra, prosiłbym się wstrzymać. Na dniach opracuję opis obsługi programu, który jest banalnie prosty (pozwalający łatwo wyliczyc wartość potrzebnych elementów), ale nie każdy musi go rozumieć od włączenia i być może unikniemy wtedy błędów zakupowych, a po co przepłacać ;)

Schemat zmodyfikowanej wersji też oczywiście będzie.

 

Wszystko jest na tych stronach w razie czego;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Wracając jeszcze do końcówki mocy, mocno interesuje mnie od dawna temat Naima, ale chyba jak zaprojektuję swoje pcb to dopiero poskładam :P

 

Właśnie składam NAIM-a, a właściwie NAIM-y, zamierzam każde pasmo w kolumnach 3-way napędzać tym właśnie wzmacniaczem, tak na marginesie właśnie jest kolejne grupowe zamówienie na PCB do NAIMA:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakło by mi chyba życia gdybym każde pcb z którego chcę skorzystać projektował sam, więc i ja się zapisałem na Naima o którym dawno temu myslałem już ;)

 

Co do kompensacji, to narazie nie chciałem tak rozbudowywac filtrów, to i tak już 3 opampy w torze sygnału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Amnes - 4szt.

2. MARER - 4szt.

3. Dr.M - 2szt.

4. koluszkin - 4szt.

5. Peja - 4szt.

6. Rick - 4 szt.

7. ManieX - 8szt.

8. alek - 2szt.

9. Azus - 2szt.

10.wojkubi - 4szt.

11. Tofik - 4 szt.

12.kolmen - 4 szt.

13.borcik - 4 szt.

14. nsk - 2 szt.

15. crossover64 - 4szt.

16. kekon - 2szt.

17. Cadam - 2szt.

18. GNAKED - 4 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Amnes - 4szt.

2. MARER - 4szt.

3. Dr.M - 2szt.

4. koluszkin - 4szt.

5. Peja - 4szt.

6. Rick - 4 szt.

7. ManieX - 8szt.

8. alek - 2szt.

9. Azus - 2szt.

10.wojkubi - 4szt.

11. Tofik - 4 szt.

12.kolmen - 4 szt.

13.borcik - 4 szt.

14. nsk - 2 szt.

15. crossover64 - 4szt.

16. kekon - 2szt.

17. Cadam - 2szt.

18. GNAKED - 4 szt.

19. jarki59 - 4 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Napisano wczoraj, 19:46 W swojej konfiguracji przed zwrotnicą mam potencjometr, a przed potencjometrem planuję preamp (nieduże wzmocnienie napięciowe), a może preamp za potkiem - niewiem jeszcze. Przy typowych źródłach jak napędy CD itd, w sumie każdy wzmacniacz, a raczej końcówki mocy znane mi z forum, poradzą sobie i dostaną sygnał wystarczająco silny, także bez tego pre przed zwrotnicą, bo tak teraz gram, czyli bez pre, sama zwrotnica i jest dobrze ;)

 

Co do kompensacji, to narazie nie chciałem tak rozbudowywac filtrów, to i tak już 3 opampy w torze sygnału.

 

Proponuje nie odrzucać tak pochopnie tych postulatów. Gdy przyjrzeć się schematowi który wcześniej podałem -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) widzimy na wejsciu bufor (jest on wraz z filrem wejsciowym konieczny - obcina smieci radiowo-gsmowe) i tenże bufor może miec (ba, nawet w tym wypadku ma!) wzmocnienie napieciowe. Wiec preamp niepotrzebny. Idac dalej skoro jest juz ten scalak to oczywiscie zapewne bedzie to podwojny op-amp *, a więc druga jego czesc mozna wykorzystac jako kompensacje baffle stepu, ktora sklada się -UWAGA!- z: aż z jednego potka, jednego rezystora i jednego kondensatora. Zalowac miejsca na te 3 elmenty i pozbawic sie mozliwosci korekcji Baffle step to nie jest najszczescliwszy pomysl. Zwlaszcza dla kogos kto bedzie aktywizowal kolumny dwudrożne (bow 3 way da sie to obejsc odpowiednia czestoltiwosica podzialu, w 2 way nie ma bata zeby to zrobic) - korekcja musi byc, inacze bedzie wrazenie, ze "malo basu :( "

 

 

Mnie osobiscie nic do tego, bo nie biorę udziału z zamówieniu, ale naprawdę radzę przemyśleć ta korekcje. Może nie w wersji pasywnej jak proponuje Cadam, ale taka jak na podeslalnym przeze mnie schemacie powinna byc.

 

 

 

* jak popularne ne5532 lub lm 833 - sugeruje uzyc jedne z nich, bo sa dobre i tanie, moge poideslac pdfa z pomiarami op-ampow - gdyby komus przyszlo wsadzac Burr-browna, to zobaczy, ze te dwa wymeinione wypadaja lepiej.

 

 

Jeszcze co do elementów - zapewne większość z was słusznie wstawi rezystory 1%, ale z kondensatorami nie jets tak prosto. Albo trzeba kupić takie o bardzo malej tolerancji (na pewno nie te standardwoe 10%!), albo kupic zwykle i miernikiem odpowiednio je selekcjonowac (nie musza miec wartosci znamionowej , musza miec wartosci jak najbardziej zblizone do siebie), albo kupic zwykle i dokladac do kazdego z nich "brakujace" pojemnosci - tzn gdy zamiast 20nF bedzie 18nF to dolutowac do niego 2 nF). Jest to wazne, ze wzgledu na to, ze te kondenstory razemz rezystorami wyznaczaja czestotliwosci podzialu. Mozna o tym poczytac na stronei do ktorej link podrzucil p.f.pawlikowski

 

 

 

a osobiście jestem niezmiernie miło zaskoczony, że aż tyle osób chce spróbowac przejścia na aktywną drogę. Stosowałem lepsze lub gorsze rozwiązania aktywne, ale każde z nich, czy to analogowe swoje, czy projekt Maxo, czy tym bardziej cyfrowe (choć niestety ograniczające źródła do cyfrowych) było nieporównywalnie, bezapelacyjnie sporo lepszym rozwiązaniem, na tyle lepszym, że nie ma dla mnie powrotu. Choć tak bardzo chciało by się mieć ten 1 wzmacniacz -> kolumny stereo i jakies źródełko, to niestety te rozwiązania, choć piękne w swej prostocie, są prymitywne i brzmieniowo zajmuja zawsze drugie miejsce. Sam walczyłem trochę z pasywną zwrotnicą, licząc, że da się to zrobić i byc zadowolonym, ale tylko aktywne dają pożądany efekt.

Popieram w całej rozciągłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Amnes - 4szt.

2. MARER - 4szt.

3. Dr.M - 2szt.

4. koluszkin - 4szt.

5. Peja - 4szt.

6. Rick - 4 szt.

7. ManieX - 8szt.

8. alek - 2szt.

9. Azus - 2szt.

10.wojkubi - 4szt.

11. Tofik - 4 szt.

12.kolmen - 4 szt.

13.borcik - 4 szt.

14. nsk - 2 szt.

15. crossover64 - 4szt.

16. kekon - 2szt.

17. Cadam - 2szt.

18. GNAKED - 4 szt.

19. jarki59 - 4 szt.

20. wstach1 - 2 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakło by mi chyba życia gdybym każde pcb z którego chcę skorzystać projektował sam, więc i ja się zapisałem na Naima o którym dawno temu myslałem już ;)

 

Co do kompensacji, to narazie nie chciałem tak rozbudowywac filtrów, to i tak już 3 opampy w torze sygnału.

 

 

Kompensację można zrobić na buforze wejściowym, to dwa rezystory i kondensator. Tak jak Molibden w aktivatorze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kompensację można zrobić na buforze wejściowym, to dwa rezystory i kondensator. Tak jak Molibden w aktivatorze.

 

Pisałem o tym wyżej;) Naprawde polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem oczywiście otwarty na zmiany ;) Sam nie jestem przecież w 100% autorem tego projektu od strony elektronicznej, tylko jedynie PCB. Podobnie jak Molibden, opierałem się na doświadczeniach innych (jak widać tez po Jego temacie, korzystaliśmy z tej samej lektury).

 

Zwrotnica jest robiona na pojedyńczych opampach (NE5534) i jeśli mamy dodać kompensację baffle step (BS) to tylko już na istniejącym pierwszym buforze. To delikatny temat, bo można przedobrzyć i bas może zaczać dominować, a ja nie przeprowadzałem testów jak najlepiej zrobić regulację BS w aktywnej zwrotnicy. Regulowaną?

Proszę o konkretne propozycje układowe. Na PCB jest odrobinę miejsca, ale tez nie chcę komplikowac samego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Lepiej żeby na płytce była przewidziana kompensacja baffle step. Jak komuś to będzie niepotrzebne to wstawi zworę zamiast rezystora.

 

http://sound.westhost.com/bafflestep.htm

 

 

 

Płynną regulację stopnia kompensacji można by zrobić zastępując rezystor równoległy do kondensatora potencjometrem montażowym.

 

 

Edytowane przez Cadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wartość kondensatora filtra BS oblicza się tak jak w podanym linku? Podany tam układ jest nieco inny...

Jesli dodamy potencjometr aby regulować stopień kompensacji, to czy przypadkiem wzmocnienie dla bufora także nie będzie się zmieniać (spadac poniżej 1)?

 

bardziej odpowiadała by mi ta wersja korekcji;

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mniejsza ingerencja w płytkę, oraz potencjometr nie byłby bezpośrednio w torze sygnału...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez p.f.pawlikowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Czy wartość kondensatora filtra BS oblicza się tak jak w podanym linku?

Ze wzoru w linku nie da się dokładnie wyznaczyć kondensatora. Lepiej to zrobić w programie do tego przeznaczonym

http://tolvan.com/edge

 

Podany tam układ jest nieco inny...

To wersja pasywna.

 

Jesli dodamy potencjometr aby regulować stopień kompensacji, to czy przypadkiem wzmocnienie dla bufora także nie będzie się zmieniać (spadac poniżej 1)?

Będzie podbijać niskie częstotliwości, a wysokie będą miały wzmocnienie 1 co widać na drugim obrazku.

 

 

bardziej odpowiadała by mi ta wersja korekcji;

W tej wersji opór wyjścia źródła nie będzie wpływać na działanie korektora BS?

 

Mniejsza ingerencja w płytkę, oraz potencjometr nie byłby bezpośrednio w torze sygnału...

Jeśli perek będzie cermetowy to nie powinien dużo pogorszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej wersji opór wyjścia źródła nie będzie wpływać na działanie korektora BS?

 

Jeśli perek będzie cermetowy to nie powinien dużo pogorszyć.

 

Niestety elementy sa w czułym miejscu i myślę, że kompensacja w tej formie zauważalnie i zarazem negatywnie wpłynie na brzmienie. W drugiej wersji, pasywnej, dawanie np. potencjometru (pasywnego pre) przed buforem najprawdopodobniej wpływało by na samą kompensację, czyli tak źle i tak niedobrze ;/ Pasywna korekcja BS rozwiązywała by sprawę najlepiej, czyli zrobić to poza nasza zwrotnicą. Albo zrobić to w docelowym pre, które tez chcę wkońcu zaprojektowac na NE5534 ;]

 

Trzeba tez zauwazyć, że regulowany BS w aktywnej zwrotnicy ma tę zaletę, że jest czymś w rodzaju loudnessem dla basu, korektorem pasma ala BASS regulation ;D

 

Przedewszystkim kieruję się tym, aby zamawiającym płytkę było łatwo poskładac to, choć do wszystkiego przygotuję dokumentację to nie może to być zbyt trudne (obliczenia, dobór elementów), aktywizacja ma upraszczać budowę kolumn a nie utrudniać ;)

 

I po trzecie, jak się domyślam problem może dotyczyc głównie systemów 2way, w 3Way i więcej, bas sobie podregulowujemy wzmocnieniem wzmacniacza i generalnie po problemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez p.f.pawlikowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w 3-way można skorygować wzmocnieniem ale w Open baffle bas spada od ok. 200hz i tutaj faktycznie kompensacja była by niezbędna, a właśnie takie obudowy buduję, więc gdyby była szansa na rozwiązanie ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) "Open baffle drop compensation" byłbym wdzięczny:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

 

Faktycznie w 3-way można skorygować wzmocnieniem ale w Open baffle bas spada od ok. 200hz i tutaj faktycznie kompensacja była by niezbędna, a właśnie takie obudowy buduję, więc gdyby była szansa na rozwiązanie ze strony http://tolvan.com/edge "Open baffle drop compensation" byłbym wdzięczny:)

To samo uzyskasz obwodem jaki mógłby służyć do kompensacji BS

 

 

 

a to dowód

 

 

Edytowane przez Cadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może zrezygnować z potencjometru i zrobić kompensację na rezystorach, kto nie będzie chciał korygować BS wlutuje tylko zworę i po problemie.

 

Przy zwrotnicy MAXO obwód sprzężenia zwrotnego był wywleczony wokół scalaka, i przy bocznikowaniu rezystora, a później bezpośrednio na nóżkach opampa, było słychać dobrze różnicę. To wrażliwe miejsce i generalnie do tego rozwiązania przekonuje mnie tylko to, że możnaby zamiast bufora z BS, zrobić wzmacniacz napięciowy dla odmiany.

 

W wersji pasywnej, jeśli ktoś nie chciałby korzystać z kompensacji BS, nie lutowałby tych 3 elementów i zwrotnica działałaby tak jak w obecnej formie, czyli taki nieinwazyjny upgrade to byłby. Ale trzeba by sie liczyć z tym, że potrzebny byłby jeszcze jeden stopień, oddzielający od potencjometru regulacji głośności... choć może się mylę.

 

Musze to przemyśleć, i teraz myślę, że lista na zapisy na PCB musi być jeszcze otwarta, na weekendzie powstanie upgrade płytki aby w poniedziałek ruszyć z wpłatami i szybko zamawiać PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Albo zrobić to w docelowym pre, które tez chcę wkońcu zaprojektowac na NE5534 ;]

Ale dając pre tez dajesz opka w torze sygnalu. To rozwiazanie z dodanym modulem do korekcji na pcb i z mozliwoscia jego pomieniecia jest imho najlepsza droga.

 

 

Trzeba tez zauwazyć, że regulowany BS w aktywnej zwrotnicy ma tę zaletę, że jest czymś w rodzaju loudnessem dla basu, korektorem pasma ala BASS regulation ;D

O nie, nie ;) Nie upraszczaj tak sprawy, jeśli ktoś jest fanem decybeli, a nie jakosci dzwieku to faktycznie tak zrobi (i zapewne podbije jeszcze bas na wzmacniaczu :D ). Ale mozna podejsc do sprawy profesjonalnie i dostsowac poziom basu na sluch (np majac odniesie do odsluchu na dobrych sluchawkach) albo zrobic pomiary. Ta druga opcja jest o tyle lepsza, ze oprocz poziomu kompensacji mozna dokaldnie ustalic czesotliwosc od ktorej dziala (zmiana pojemnosci kondensatora).

Przedewszystkim kieruję się tym, aby zamawiającym płytkę było łatwo poskładac to, choć do wszystkiego przygotuję dokumentację to nie może to być zbyt trudne (obliczenia, dobór elementów), aktywizacja ma upraszczać budowę kolumn a nie utrudniać ;)

 

Otóz to, cenie walory popularyzacyjne w tym watku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomq88

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NE5534 ma już wbudowany kondensator 12pF i do niego równolegle podłącza się 12pF przy wzmocnieniu x3 lub 22pF przy wzmocnieniu x1. NE5532 ma od razu wbudowaną większą pojemność, bo i tak nie ma więcej nóżek aby coś można było dołożyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Amnes - 4szt.

2. MARER - 4szt.

3. Dr.M - 2szt.

4. koluszkin - 4szt.

5. Peja - 4szt.

6. Rick - 4 szt.

7. ManieX - 8szt.

8. alek - 2szt.

9. Azus - 2szt.

10.wojkubi - 4szt.

11. Tofik - 4 szt.

12.kolmen - 4 szt.

13.borcik - 4 szt.

14.

15. crossover64 - 4szt.

16. kekon - 2szt.

17. Cadam - 2szt.

18. GNAKED - 4 szt.

19. jarki59 - 4 szt.

20. wstach1 - 2 szt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę;

 

1. Amnes - 4szt.

2. MARER - 4szt.

3. Dr.M - 2szt.

4. koluszkin - 4szt.

5. Peja - 4szt.

6. Rick - 4 szt.

7. ManieX - 8szt.

8. alek - 2szt.

9. Azus - 2szt.

10. wojkubi - 4szt.

11. Tofik - 4 szt.

12.kolmen - 4 szt.

13. borcik - 4 szt.

14. adigrzelczak - 2szt

15. crossover64 - 4szt.

16. kekon - 2szt.

17. Cadam - 2szt.

18. GNAKED - 4 szt.

19. jarki59 - 4 szt.

20. wstach1 - 2 szt.

 

 

A ja mam takie pytanie, otóż narazie rozważając najprostsze rozwiązanie z BSC (baffle step compensation), pasywne, mam dylemat, otóż na stronie ESP jest taki schemat filtra;

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A także napotykam tę wersję pokazaną wczesniej czyli;

post-18089-0-10387200-1327690492_thumb.jpg

 

Podłączenie potencjometru nie jest tutaj jasne, otóż jest zaznaczone, że R41 to potencjometr 5k, ale brak odnóża do sygnału, stąd wygląd rezystora. Czy powinno to być zrobione jak w linku wyżej, gdzie sygnał OUT idzie do bufora? Noi w takim razie po czy nie wystarczy regulowany rezystor, po co ograniczać głośność bufora przy zwiększaniu poziomu kompensacji...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez p.f.pawlikowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.