Skocz do zawartości
IGNORED

NUDA II - wątek techniczny


ahaja

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Założę koszulki - fakt, jak teraz patrzę to niewiele brakuje... ;) MC na razie nie sprawdzę bo nie mam wkładki. Pcb z włącznikiem i filtrem chyba już tak zostanie - przecież nikt tam paluchów pchać nie będzie a do zwarcia nie dojdzie - zapas miejsca jest. Tak wyszło, bo obudowa z toroidów - już miała wycięty otwór pod IEC a miałem gotowy moduł z filtrem - więc przelutowałem tylko bezpiecznik by był dostęp i spasowało.

 

Dopiero zacząłem testować - i jak początkowo banan nie schodził (zero przydzwięku, zakłóceń) tak po dłuższej chwili zaczęły dziać się dziwne rzeczy... ot jeden kanał nagle się wyłączał, z lekkim takim dzwiękiem jakby... nie wiem, zakłócenia na lampie - jakby wyładowania elektrostatycznego :) Wystarczyły podnieś wkładkę i opuścić ponownie i kanał działał, ale temat powtarzał się ponownie. Ten sam przywracający efekt dawało wypięcie i ponowne wpięcie rca wejściowego. Na dłuższą chwilę pomagało wyłączenie pre i poczekanie aż zejdzie napięcie i ponowne włączenie. Ze mnie żaden elektronik, więc pojęcia dlaczego tak się dzieje na razie nie mam :)

Byle by po naciśnięciu tam górnej pokrywy nie zwarło bezpiecznika do obudowy bo może boleć. Zawsze możesz od spodu górnej pokrywy w tamtym miejscu przykleić jakiś kawałek tworzywa.

Zagrożenia raczej takiego nie ma - tego nie widać, ale zapas spory jest, a pokrywa dość sztywna, tym niemniej można zabezpieczyć, nic nie stoi na przeszkodzie, pasek grubszej gumy mam, tak zrobię.

Tak jak Bacek pisze - strzeżonego ... wiadomo.

 

Posprawdzaj kable sygnałowe.

 

Jak masz masę poprowadzoną i jak podpiętą do obudowy?

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

U mnie w VSPS taki efekt był gdy założyłem ekranowane IC a masa PRE była podpięta bezpośrednio do obudowy i bolca uziemiającego w IEC. Jak dorobiłem ground break uspokoiło się. Co prawda musiałem się trochę nakombinować żeby wtedy nie było delikatnego hummu a jednocześnie było bezpiecznie ale się udało.

Kable sygnałowe są ok. Masa pre spięta jako 4 osobne kabelki podłączone do gnd na każdej płytce mm/mc i spięte gwiazdą na zacisku gnd odseparowanym od obudowy. GND połączony z gnd gramofonu. Wtyki rca również są odseparowane. Obudowa spięta z obudową filtra shurtera znajdującego się na płytce z włącznikiem (prócz filtru są tam warystory i jakies dławiki). Pod ten punkt podciągnałem takze uziemienie z toroidów i z ekranu miedzianego (toroidy są zalane więc ekran nie tworzy pętli masy, nie styka się też z obudową).

U mnie jak GND pre nie było podłączone do masy obudowy i bolca IEC to hałasowało cały czas. Ground break możasz zrobić tak jan na schemacie do zasilacza Pearl 2 czyli połączyć gnd przez tak zwarty mostek:

 

Pearl2PSU.jpg

 

U mnie był dodatkowo leciutki hum więc jeszcze mostek zwarłem rezystorem 10Ohm. Także w wypadku prawdziwego zwarcia cały duży prąd idzie przez mostek, a bez tego rezystor robi swoje. Pewnie można by to jeszcze zewrzeć jakimś małym kondensatorkiem (100pF) żeby wyższe częstotliwości przechodziły bezpośrednio na bolec ale tego nie próbowałem bo nie było potrzeby i to raczej na RFI a nie EMI.

 

Tak że u mnie wszystkie masy "audio" są wpięte w jeden punkt masy audio. Wszystkie masy "brudne" tudzież niebezpieczne dla zdrowia i życia czyli: obudowa, ekran trafo, ekran kabla sieciowego podpięte w drugi punkt i bezpośrednio dco bolca uziemiającego IEC natomiast między sobą te masy są podłączone przez ten ground break.

 

Efekt jest taki że na głośnikach 98dB efektywności po rozkręceniu potencjometru na max żadnego brumu nie słychać tylko normalne szumy wzmocnione przez pre a po cofnięciu gałki o dwa kliki nie słychać nic.

Dzięki! Dzisiaj się tą masą pobawię i zobaczymy. Z tym, ze właśnie u mnie te dwie masy nie są spięte - jeden punkt na obudowie spięty z bolcem poprzez filtr iec + podpięte trafa i ich ekrany; a gnd pre spięte tylko z zaciskiem uziemienia na obudowie, ale z sama obudową nie spięte (to muszę jeszcze sprawdzić, może jest jakieś przebicie). Oczywiście poprzez masę rca ma styk z masą wzmacniacza i przez co dalej - z uziemieniem z bolca. Tak się zacząłem również zastanawiać czy tu się nie robi jakaś pętla (nie mam pojęcia czy w ogóle może to mieć jakieś znaczenie): Wtyk GND - GND na 4x pcb - GND 2x pcb zasilaczy (czy np nie odpiąć 2x gnd z zacisku z mc - i masa będzie leciała poprzez gnd z zasilacza - który ma styk z gnd mm :)) ).

Na próbę pomiędzy tymi masami możesz dać sam rezystor 10Ohm. Jak obudowę masz uziemioną bezpośrednio do bolca to tu niebezpieczeństwa nie ma. Jak zadziała to dodaj całą resztę. Bezpośrednie połączenie w wypadku gdy właśnie wzmacniacz masz uziemiony mogło by indukować humm dlatego te całe mecyje.

 

A te ekrany które masz tam przy płytkach od strony zasilania i 220 to blacha? Ma przejście elektryczne na obudowę?

Masa musi być w jakiś sposób podpięta do obudowy.

Może być jak Bacek pisze przez loop-braker.

 

Można też:

jeśli gniazdo GND jest odizolowane od budy do jego pinu przylutować/przykręcić podłączone równolegle: kondek 22n//22R//22R. Drugi ich koniec podpinasz do obudowy przykręcając nóżki gniazdem.

Ważne jest tu to by:

- pod gniazdem była zdarta farba - nózki muszą mieć kontakt z obudową

- musisz być pewien, ze wszystkie części obudowy mają ze sobą kontakt elektryczny - tu pomaga miernik.

Ten sposób ja stosuję.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

haha, wyszło jak to zwykle u mnie - gdy coś jest tuż tuż, milion różnych defektów się ujawnia (wcześniej gramofon po dłuższym leżakowaniu przynajmniej z 3 fuckupami się przypucował) ;) Powodem zaników sygnału... był ledwo stykający connector jednej z mas w headshellu ;) Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Posprawdzałem masy - i oczywista-oczywistość - przecież pcb mm/mc montowałem na podstawkach... metalowych. A otwory są zmasowane. Nie wiem jak to mogło umknąć. No i tu pytanie wobec powyższego postu Ahaji - czy nie powinno być tak, że ta masa jest właśnie zupełnie odseparowana i złączona jest dopiero z masą (poprzez IC) wzmacniacza?

Teoretycznie kołnierz śruby może w trakcie przykręcania zedrzeć soldermaskę i zwierać masę do obudowy przez metalowy kołek.

Tak nie powinno być bo robisz zwarcie masy w kilku/nastu miejscach a ta masa powinna być podpinana do obudowy w jednym miejscu. Dlaczego to napisał Bacek.

 

Remedium:

- zamiast kołków metalowych zastosować plastikowe

- zamiast metalowych śrubek zastosuj plastikowe

- plastikowe samoprzylepne dystanse - ale jak masz już otwory to 'po ptokach' ;-)

Ja tak mocuję pcb preampów (NUDA) ... nie lubię wiercić i łatwiej i szybciej mi potem wymontować pcb w razie czego (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).

Z kolei pcb zasilaczy z racji ich masy mocuję metalowymi dystansami do obudowy. Nie maja polygonu/wylewki masy więc nie ma obawy o zwarcie jej do obudowy w kilku miejscach.

- kup gumowe oringi o fi wewn. 3mm i grubości 2mm - w ten sposób zrobisz dystans elastyczny między kołnierzem śruby a pcb i nic nie będzie zwierać. Ten sposób też wykorzystuję (np Husariaa).

 

Możesz podłączyć tylko masy (przy wyjściach) z zasilaczy głównych (od spodu jest szeroki pad pod to) do zacisku GND. To tylko 2 kable.

 

Czasami podpinam do obudowy tylko sekcję MC. MM zamyka się i tak przez zasilacze w konfiguracji dual mono kiedy obie sekcje są załączone po włączeniu.

post-1494-0-60449100-1421226989_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Wyeliminowałem przebicie gnd z pcb mm na masę obudowy. Docelowo zrobię z zaleceniami j.w. kond/R (dziękuję!) - na razie płytki są odseparowane całkowicie - tylko przez rca jest styk z masą wzmacniacza. Obudowa pre ma styk tylko z uziemieniem/ekranem toroidów oraz z filtrem na zasilaniu. Silencio absoluto. Nawet dzwoniący telefon położony na obudowie nie generuje krzty zakłóceń. W sumie wcześniej zakłóceń również nie było - jednak płyta jak i obudowa gramiaka strasznie się elektryzowała - po każdej stronie murowane kopnięcia ;)

 

Gra wybornie.

No i skończone. Włącznik z łuski ;) Teraz już tylko testuje sobie opa604 vs AD797.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8687-0-60563400-1422131215_thumb.jpg

post-8687-0-21083800-1422131904_thumb.jpg

post-8687-0-06320600-1422131918_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale tam skończone ... dopiero początek zabawy.

Zasilacze - główne i na pcb preampów:

- zamiast helipotów led+zenery

- za stabami na pcb preampów są rezystory 1R >> wywalić i dać zwory

- zasilacze główne - w szeregu w gałęziach i na masie są po 2 rezystory 10R - dodać do nich jeszcze po jednym; następne rezystory wylutować i przenieść tam dławiki a w miejsce dławików zwory; do dużych kondów od spodu dolutować po 10u...22u (UWAGA NA POLARYZACJĘ!!!).

 

797 wsadziłbym jako 1 stopień w MC ale do MM się średnio nadaje ... może czasem w ogóle nie działać.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

U mnie są właśnie led/zenerki. Z resztą się pobawię.

AD797 gra u mnie w mm od jakiegoś czasu, nie było problemów z uruchomieniem - i grało całkiem przyjemnie. Teraz zmieniłem na opa - zobaczymy.

 

Chciałem jeszcze odpalić MM w klasie A - do padów przy nóżkach wlutowałem po precyzyjnym pinie. Teraz jak patrzę na schemat to tam pod stoliczkami są jakieś rezystory smd. Kurcze, nie pamiętam ich. Wystarczy opornik zgodnie z zaleceniami w te piny, czy te smd też?

- za stabami na pcb preampów są rezystory 1R >> wywalić i dać zwory

 

Oooo a co ta modyfikacja daje?

 

To jest ten opornik dla MM?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

0 + 2 = 1

  • 2 lata później...

Rdzeń z alle RTF-20x10x10 H10K i do tego drut nawojowy około 0,4mm. Nawinąć na całym obwodzie, wyjdzie ponad 100mH. Sprzedawca davidm18.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. A czy możne ktoś z kolegów posiada do odsprzedania komplet lub same pcb (tudzież poskładane) do samej sekcji MC (LO) ?? Chętnie odkupie . Dzięki pozdrawiam.

  • 3 miesiące później...

Dzień dobry.

 

Mam do sprzedania cały set Nudy II.

"1kpl (PCB-MM/MC+PSU)+części" tak jak było w zamówieniu od Ahaja plus 2 x trafo 50W od toroidy.

Jedna płytka zasilacza częściowo polutowana.

Chciałbym, ale nie mogę tego kontynuować.

Cena 800 PLN. Tyle mniej więcej zapłaciłem.

Możliwy odbiór osobisty lub aukcja allegro.

 

Pozdrawiam

  • 4 miesiące później...
  • 1 rok później...

Cześć

zakupiłem właśnie PRE NUDA PHONO, który ma już dobre kilka lat. Został zrobiony przez forumowicza i dalej powędrował do osoby od której jak go kupiłem. Został on wmontowany do obudowy po starym tunerze radmora. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o nim. Wiem że to część na MM.

Czy to wersja I czy II?

Odchodzi od transformatora jeden żółty przewód i nie jest podłączony - obcięty i już. Czy trzeba go gdzieś dodatkowo przykręcić? Znalazłem już obudowę i chcę zamówić też gniazdko do 220v iec. Czy ten żółty przewód powinien być połączony z uziemieniem w gniazdku czy może przykręcony do obudowy?

Czy coś mam poprawić by było ok?

dziękuje 

Szymon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.