Skocz do zawartości
IGNORED

Dwudrożne oversized ?


Arku

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem, że chodzi o te które zamieszczałeś w linku - z papierowymi czarnymi membranami.

ja bym się obawiał mało przyjaznego Re - dwa będą miały poniżej 3 om.

Ale próbuj, jeśli cena niewielka i widzę ze zaph już coś na nich robił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moje :-) Eton 8-202 + Fountek NeoPRO 5i.

 

Co prawda mi nie o coś takiego chodzi ale ogólnie to Ci nieźle wyszło.

 

A dlaczego widać takie obniżenie powyżej 800hz? To tylko działanie pomieszczenia czy celowo tak przydusiłeś środek pasma?

 

I czemu przytkałeś otwór b-r?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat DA175-8 to według Zapha udany model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie lepiej wejść w coś sprawdzonego i dostępnego w Polsce w dobrej cenie? Np. seas er18rnx.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DIY nie polega na kupowaniu gotowych sprawdzonych projektow, tylko zeby kupic tanie, dobre i zrobic samemu.

 

 

A to zestrojenie zwrotnicy (szeregowa, 3. rząd) najnowszej wersji kolumny.

 

Nie przesadziles z kompensacja BS? Bo widze, ze z tego powodu pewnie zatkales otwor BR :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Cadam

(Konto usunięte)

Nie lepiej wejść w coś sprawdzonego i dostępnego w Polsce w dobrej cenie? Np. seas er18rnx.

 

Dwie sztuki Daytonów chcę użyć do obudowy testowej, żeby zbadać różne opcje.

 

Oprócz ER18rnx jakie są jeszcze osiemnastki z dobrym stosunkiem jakości do ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eton 8-202/C8/37 Hex - ja bym go do oversized 2-way nie dał, kombinacja modu membrany (widocznego na wykresie impedancji) ze znacznym wzrostem zwłaszcza trzeciej harmonicznej - obie te rzeczy występują przy 1.2kHz - nie wygląda za ciekawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezłe zejście można uzyskać z Ushera 8945A

Tylko że to już słabo będzie łapać się w kategorię tytułową. Ciekawe że Mark K zrobił monitory na 8945A i nawet porównywał je ze swoim "oversized 2-way" na RS225. Większy głośnik zdecydowanie wygrał, choć fakt że oba pracowały w OZ, co faworyzowało Dayton'a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka takich monitorów słyszałem. na pierwszy rzut ucha ich cechą jest to że nie produkują większej ilości basu, a wręcz bas mają szczuplejszy niż konstrukcje domowe na głośnikach 5-6". W monitorach im bardziej napompowany bas tym gorsze ogólne wrażenie.

 

No i tak właśnie jest. By dobrze grał głośnik w paśmie średnim membrana powinna być lekka by napęd miał szanse ją odpowiednio przyśpieszyć ale kosztem dobrego basu. Mębrana ciężka ma dobry bas ale kiepskie średnie.

Dlatego też nie można za nisko schodzić z wysokotonowym bo nie będzie to grało. Dzisiaj przestroiłem (Behringer DCX2496) sobie mojego Audaxa TWO34 na 1500Hz i nawet to gralo ale coś brakowało, jakiejś ciepłoty i obiętości w wysokich. Najniższa zdrowa częstotliwość podziału dla tego głośnika to 2000Hz i to z filtrami 24dB/okt butterworth co akustycznie daje filtr 36dB/okt chyba Linkwitz.

Ale ja kibicuje Tobie i jak wszystko zagra to podziel się projektem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

A dlaczego widać takie obniżenie powyżej 800hz?

Bo tak jest zestrojona zwrotnica, kolumna ma więcej basu i niskiego środka. Nie stroję kolumn "od linijki", jestem już na to za duży.

To tylko działanie pomieszczenia czy celowo tak przydusiłeś środek pasma?

To jest pomiar w komorze bezechowej.

I czemu przytkałeś otwór b-r?

Bo przyszły właściciel miał ocenić brzmienie w BR i CL. Wszystkie moje kolumny są robione tak, żeby można było w brzmieniu dużo zmienić, nie tylko górę, ale i bas. W starszej konstrukcji stosowałem nawet 4 rury BR, żeby można było zmieniać strojenie budy.

Eton 8-202/C8/37 Hex - ja bym go do oversized 2-way nie dał

Ty byś generalnie nigdy nic nie dał, oprócz tego, co dajesz, bu uważasz, że masz monopol na prawdę. Smutne to. Może chociaż zapoznałbyś się następnym razem z głośnikiem, zobaczył, jakie ma mocne strony, jakie kompromisy, jak całościowo się spisuje. Taka rada, Panie Moderatorze.

Nie przesadziles z kompensacja BS?

Nie, nie przesadziłem. Proponuję odsłuch w celu weryfikacji.

Bo widze, ze z tego powodu pewnie zatkales otwor BR :)

Mylisz się. Patrz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chociaż zapoznałbyś się następnym razem z głośnikiem, zobaczył, jakie ma mocne strony, jakie kompromisy, jak całościowo się spisuje.

Na pewno to co robi przy 1.2kHz nie jest jego mocną stroną. Widziałem i słyszałem lepiej kontrolowane mody własne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda odrzuciłem ideę projektowania kolumn z wyraźnie zaznaczonymi modami własnymi w pasmach przepustowych użytych przetworników - na podstawie tego co emitują z siebie kolumny estradowe oraz różne szeroko-pasmowe wynalazki na Audio Show, jednak wpadł mi do głowy znakomity pomysł jak oceniać odsłuchową szkodliwość takich właśnie modów własnych.

 

Potrzebne jest do tego pianino elektryczne z wyjściem na wzmacniacz. Jeżeli z charakterystyk wynika że przy jakiejś częstotliwości jest potencjalny problem, wystarczy ją znaleźć na klawiaturze i zagrać jakąś melodyjkę w tonacji takiej żeby akurat w tym miejscu był półton odstępu. Dla 1.2kHz zacząłbym od brzdąkania między D6 a D#6 a potem może coś z C#6 albo E6, tu jest dobry link z tabelą częstotliwości dla nut:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już słyszałem co z fortepianem potrafią zrobić mody własne przetworników jak mamy szczęście (albo pecha) akurat trafić próbką muzyczną w taki mod.

 

Dlatego zamiast słuchać dziesięciu kawałków w różnych tonacjach wpadłem na pomysł jak to sprawdzić bardziej systematycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Father, ale odpowiedź dał misomor bardzo konkretną. Jeśli dostrzegasz inne niedostrzeżone przez niego zalety tego konkretnego głośnika Eton to po prostu je opisz. Trudno jest prowadzić dyskusję zaczynając od pytania "a słyszałeś?", "a potrafisz dostrzec?" itp.

 

Podaj po prostu argumenty.

 

Co do strojenia, napisałeś. "dawno już wyrosłem ze strojenia pod linijkę" A co to jest za argument? ja tez dawno wyrosłem ze strojenia pod linijke i dlatego staram sie żeby bas poniżej 200 hz lekko opadał bo tak brzmi lepiej i czytelniej.

Nie podzielam też zastrzeżeń misiomora odnośnie bardzo szkodliwego wpływu modów membrany w zakresie średnio-tonowym.

 

Obie kwestie tj. czy stroić pod linijkę czy z siodłem czy z górką oraz na ile modów membrany sobie pozwolić są moim zdaniem kwestiami upodobań, a nie jakieś bezwzględnego wyróżnika jakości brzmienia.

Oczywiście pewnych granic rozsądku nie należy przekraczać bo wtedy już każdy powie że to brzmi źle. Ale również zrobienie czegoś bo tak jest wg nas poprawniej, lepiej czy ładniej w pomiarach również nie uratuje brzmienia przed krytyką.

 

Ja bym Twojej konstrukcji nie naśladował, nie z powodu Etona tylko z powodu tej dużej wstęgi. Nie do tego zmierzam, z kilku powodów. Ale ten najistotniejszy to jej koszt. Gdybym go odrzucił to prawdopodobnie znalazłbym jeszcze lepsze (czyt. droższe) rozwiązanie wstęgowe.

 

Mnie nie o to chodzi. Tylko o najlepsze "zszycie" 8" z 1" kopułką. Robiłem takie eksperymenty zainspirowany zresztą lektura kilku forów miedzy innymi diyaudio.pl i diyakustyk.pl

Mam wrażenie że da się to zrobić dobrze ale wiele zależy od doboru konkretnych głośników. Nie od zaczynani a że 8" się nie nadaje, tylko od wyboru jaki 8" się nie nadaje a jaki być może się nada.

Sam po prostu nie znalazłbym czasu i środków na wypróbowanie wszystkiego ze wszystkim dlatego liczę na doświadczenia innych.

 

Przeczytałem kiedyś wywiad z kostruktorem AEON tym samym co budował AMS1 i znalazło sie tam zdanie że istotne dla brzmienia było uzyskanie odpowiedniego głośnika niskotonowego 8" z papierową membraną. Ten papier - jak przypuszczam chodziło to żeby nie był powlekany i tłumiony za mocno, miał dla niego znaczenie w uzyskaniu efektu brzmieniowego. W tym może być włażnie odpowiedź na sposób uczynienia z modów membrany zalety a nie wady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest taka, że jeden szuka ciepłego dźwięku, a drugi maksymalnie naturalnego. I każdy ma rację, po co się na siłę przekonywać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

El sueño de la razón produce monstruos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat DA175-8 to według Zapha udany model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Też jestem ciekawy tych Daytonów, będe miał możliwość posłuchania ich przed świętami w wersji MTM Zapha.

 

Od dłuższego czasu borykam się z wyborem woofera do oversized 2way i jakoś nie moge sie na nic zdecydować, a czytając ten wątek zastanawiam się czy nie porzucić tego pomysłu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z tego wątku mam już wiele cennych informacji.

 

Również mało wiadomości o Usher 8133 jest pewną informacją. Choć to jeszcze nie to o co mi chodzi ale już bardzo blisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

>>>Father, ale odpowiedź dał misomor bardzo konkretną.

 

Jak cholera. Ocenił głośnik po dwóch obrazkach z internetu. Bardzo poważne podejście do tematu.

 

>>> Trudno jest prowadzić dyskusję zaczynając od pytania "a słyszałeś?", "a potrafisz dostrzec?" itp.

 

Trudno jest prowadzić dyskusję z osobami, które nie wiedzą, o czym jest mowa.

 

>>>Co do strojenia, napisałeś. "dawno już wyrosłem ze strojenia pod linijkę" A co to jest za argument?

 

To nie jest ŻADEN argument. to jest INFORMACJA.

 

>>>ja tez dawno wyrosłem ze strojenia pod linijke i dlatego staram sie żeby bas poniżej 200 hz lekko opadał bo tak brzmi lepiej i czytelniej.

 

No i spoko. Tobie tak brzmi lepiej, ludziom, którzy chcą, żebym im zrobił kolumny, inaczej brzmi lepiej. Tyle w temacie.

 

>>>Ale również zrobienie czegoś bo tak jest wg nas poprawniej, lepiej czy ładniej w pomiarach również nie uratuje brzmienia przed krytyką.

 

Więc się nie dziw, że stroje tak, a nie inaczej, bo ratuję brzmienie przed krytyką.

 

>>>Ja bym Twojej konstrukcji nie naśladował, nie z powodu Etona tylko z powodu tej dużej wstęgi. Ale ten najistotniejszy to jej koszt.

 

999 zeta to tak dużo? No dobra, połączyłem też 8" estradówkę z CD3.5H. Koszt głośników 600 zł za parę kolumn wyszedł (przed podwyżkami). Lepiej?

 

>>>Tylko o najlepsze "zszycie" 8" z 1" kopułką.

 

Hm... Tu bym raczej rozważał, czy da się to zrobić mniej czy bardziej źle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

999 zeta to tak dużo? No dobra, połączyłem też 8" estradówkę z CD3.5H. Koszt głośników 600 zł za parę kolumn wyszedł (przed podwyżkami). Lepiej?

 

 

CD3.5H to jest ta wstęga Founteka z Tubą? One kosztowały chyba 400 złotych za parę. Też je rozważałem i wcale nie z estradówką, a właśnie z Usherem 8133 lub jakims innym 8" z papierową membraną. Odstreczyłu mnie opinie o niskiej trwałości wstęg. Nie wiem czy prawdziwe nie wnikałem. Oraz fakt że moga one mieć problemy z poodu pewnej cechy wstegi to znaczy niezupełnego oddzielenia akustycznego obu stron wstęgi.

 

Z tego powodu nie rozwazam wstęg. I nie chodzi tutao o to czy 1000 to dużo czy mało. Bo 1000 za coś co parametrycznie nie wytrzymuje starcia z przyzwoita lekka kopułką, to jednak jest dużo. Ze nie słyszałem??? A co z tego? Jak mi zapłacisz 1000 za taki głośnik to chętnie wypróbuję i posłucham ale nie mogę sobie pozwolic na słuchanie wszystkiego co jest dostępne na rynku bo nie tylko kasy ale i życia by mi zabrakło. Jakieś kryteria wyboru trzeba przyjąć.

 

ja się przychylam do tych sposobów selekcji które stosuje misiomor - czyli opisanych parametrów. Mimo że nie przyjmuję ich jako absolutnej wyroczni brzmienia.

 

Gdybym chciał rozwaząc ten typ głośnika to raczej już planarnego - czyli tak zwaną diafragmę jak na przykład TPL150 Beymy kosztująca coś około 1800 za sztukę. Dopiero przy takiej cenie jest coś naprawdę uniwersalnego.

Jako ersatz takiego rozwiązania widzę tez Monacora RBT1000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ale tu znowu pojawia się problem wysokiego podziału czyli powrót do problemów które stwarza typowa kopułka tylko że w dwa razy wyższej cenie.

 

PS. a kwestii w rodzaju strojenia pod ucho klienta w ogóle nie roztrząsam bo to ja sam dla siebie jestem klientem. O klientach którzy muszą mieć poduchowaty bassss i to w polu swobodnym a w domu to już będą mieli bumsy-bumsy, mam też wyrobione zdanie. Niestety takim najdroższe głośniki nie pomogą w odejściu od przyzwyczajeń brzmieniowych ze swojego pierwszego BMW z harman-karton w słupkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.