Skocz do zawartości
IGNORED

DAC TDA1543, który wybrać?


SomekPoland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy bias ustawiacie na ucho? Bo jak to mówią na oko to chłop...

 

Jak masz opory przed ustawianiem na ucho to ustaw na 3,4V i poczekaj z 15 minut bo jak się wszystko rozgrzeje to sie lekko zmieni wtedy skoryguj i już

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Odświeżam temat bo nikt nie pisał o brzmieniu tego układu .

Zbudowałem dwie wersje tego DAC-a . Jedna była wersją uproszczoną ( bez WM8804 ), która trafiła do wnętrza odtwarzacza Philips CD600 z sygnałem dla TDA1543 pobieranym bezpośrednio z SAA7220 .

Drugi to komplet złożony zgodnie ze schematem kitu AVT - jedyna zmiana to kondensator wejściowy zamieniony na MKP zamiast ceramika .

No i zaskoczenie . Grają zupełnie inaczej .Wersja uproszczona miała dużo basu ale brakowało nieco kontroli , wycofaną troszkę średnicę i obecną , piękną górę ale czasem nieco w nadmiarze .

Tymczasem kit zagrał dużym ale kontrolowanym basem , czytelną i plastyczną średnicą ale góra gdzieś zniknęła . Inna sprawa ,że teraz żadne sybilanty mnie nie drażnią jednak dźwięk nieco mało przestrzenny i lekko niedoświetlony Czy to jest sygnatura brzmieniowa WM8804 ? A może cewki w zasilaniu powodują takie ograniczenie wysokich tonów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś bliżej , jakieś doświadczenia ? Buduję teraz dwa inne DAC- ki na na tym odbiorniku więc się trochę zaniepokoiłem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to jest NOS ale modyfikowałem już kilkadziesiąt odtwarzaczy na tym przetworniku i góry nie brakuje w wersji NOS .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Robię kolejna wersję tego DAC-a z AVT na TDA1543 ale skończyły mi się przetworniki z wylutu .

Jakie są wasze doświadczenia z tymi TDA1543 z allegro ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez problemów.

Dzięki wstach1 . Nie grzeją się nadmiernie ? Jakim napięciem zasilasz ? Ile sztuk masz równolegle ? Jak oceniasz brzmieniowo ?

Oczywiście dalekowschodnie pochodzenie nie musi dyskwalifikować produktu bo znakomite TDA1541 też były produkowane w tamtych rejonach ale mimo wszystko mam wątpliwości . Bo jeśli obecnie produkuje je NXP to kto produkuje te ,, inne " i co do nich wkłada ? Jeśli układ działa to już jest dobrze tylko czy to jest to brzmienie jakie dają oryginalne kości Philipsa , które dzisiaj chyba tylko są dostępne z wylutów ? A przecież właśnie o to brzmienie nam chodzi . Dal przykładu- Pewnie każdy miał do czynienia z opampem NE5532 więc wie ,że te produkowane dawniej przez Signetics i na przykład obecne produkty Texas Instruments to dwa zupełnie inaczej brzmiące wzmacniacze operacyjne . Do tego dochodzi jeszcze kwestia parametrów technicznych . Trudno powiedzieć co jest na wyjściu takiego chińskiego przetwornika a przecież TDA1543 jest dość nietypowy - nie dość ,że prądowy to jednak daje relatywnie wysokie napięcie na wyjściu ( szczególnie gdy zasilać go napięciem rzędu 8-9V ) . Pewnie uruchomię DAC-a na wylutach z odtwarzaczy Philipsa , Grundiga czy Marantza ( chociaż kupienie kilku odtwarzaczy żeby z z nich wydłubać same przetworniki to lekka przesada ) a z ciekawości kupię te ,, oryginały " z allegro i zbadam organoleptycznie czy jest różnica . Zawsze jednak istnieje obawa ,że to chińskie to lipa i spalę odbiornik , stabilizatory , ścieżki na płytce przy zasilaniu itp :-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wszystkie 4 TDA1543 są równomiernie ciepłe ale nie gorące. Ile stopni nie powiem.

Nie mam na nich radiatora i tak gram od dłuższego czasu.

Zresztą najwięcej ciepła wydziela się na stabilizatorze.

Napięcia nie podnosiłem do 7,5 volt - zostało zgodnie ze schematem AVT

 

Gram na Sony CDP-XB930 i najczęściej mam go podłączonego do tego DACa.

Malinę podłączam przez XMOSa

Nie brakuję góry jeśli ktoś się obawia.

 

Powoli składam też na PCB z AVT DAC na TDA1541.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturp

 

Kupowałem u Chińczyków kilka razy TDA1543.

Wszystkie były sprawne.

Na próbę kilka potraktowałem dwunastoma woltami- grały kilka godzin i wytrzymały.

To nie są podróbki- to leżaki wykupione kiedyś z amerykańskich magazynów.

 

Zamiast TDA1543 można praktycznie bez przeróbek dać:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla mnie grają ciekawiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jakości dostępnych TDA1543 .Podzwoniłem trochę po sprzedawcach z allegro i do firmy ATNEL . Sprzedawcy uczciwie mnie poinformowali ,że to współczesne produkty dalekowschodnie a najgorsze jest to ,że często poprostu nie działają . Więc wyprzedają resztki magazynowe żeby już się z tym nie bawić . Nie pozostaje mi nic innego niż kupić kilka gratów z przeznaczeniem na wyluty tylko ,że to koszt wyższy niż cała reszta elementów do budowy tego urządzenia . Gdyby nie planowany eksperyment z lampizacją wyjścia to pewnie już bym ten układzik włożył do szuflady .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie jeden wylut oryginalny tfa1543 i parę współczesnych. Jak chcesz mogę ci je na zawsze wysłać, to będziesz się mogl pobawić. Mi nie będą potrzebne. Koszt tylko przesyłki. Jak jesteś zainteresowany - pisz na priva.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie jeden wylut oryginalny tfa1543 i parę współczesnych. Jak chcesz mogę ci je na zawsze wysłać, to będziesz się mogl pobawić. Mi nie będą potrzebne. Koszt tylko przesyłki. Jak jesteś zainteresowany - pisz na priva.

 

Jak za darmo to nie chcę :-D . Możemy się wymienić na coś . Reszta na priva. pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa aplikacja TDA1543:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...
  • 4 lata później...
On 11/28/2015 at 10:09 PM, slawor said:

Prawdopodobnie nie restartuje WM8804. To dość chimeryczne układ w tym względzie. Konsultowałem to z autorem (traxman). W kolejnym kicie AVT jego autorstwa (TDA1541+WM8804) zastosował już MCP100T-300 (o ile mnie pamięć nie myli) do kontroli restartu WM8804, co rozwiązało skutecznie problem.

Pozwolę sobie odkopać temat. Składam DACa według tego projektu: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zacząłem od płytki odbiornika. MCP100T-300 był ciężko dostępny, więc dałem w jego miejsce MCP120T-300, upewniwszy się wcześniej na podstawie lektury datasheetów, że powinien działać tak samo.

Do testów odbiornika użyłem takiego modułu: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Okazało się, że odbiornik "nie gra". Sprawdziłem 10 razy, czy gdzieś nie zrobiłem jakiegoś zwarcia, pomierzyłem napięcia w różnych punktach i wyszło mi, że MCP dostaje zasilanie 3.3V ze stabilizatora, a na pinie "reset" daje napięcie około 1V - "na chłopski rozum" spodziewałem się, że będzie to 3.3V.

Pomierzyłem goły układ MCP. Działa on tak, że gdy dostanie napięcie mniejsze niż 3V, na pinie "reset" pojawia się napięcie 0, a gdy dostanie większe - 1V. Wczytałem się dokładniej w datasheet i rzeczywiście, nawet jest tam napisane, że tak właśnie działa ten scalak :)

Problem w tym, że oba napięcia - 0 i 1V - są traktowane przez WM8804 jako stan niski, czyli odbiornik pozostaje cały czas w stanie resetu.

Gdy wylutowałem MCP i założyłem rezystor pomiędzy VCC a pin "reset" WM8804, wówczas układ "gra".

Nie podejrzewam Pana Adama Tatusia o wypuszczenie babola, dlatego pytam: czego nie rozumiem, albo co robię źle?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dalton
Podwojona treść
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minutes ago, dalton said:

Nie podejrzewam Pana Adama Tatusia o wypuszczenie babola, dlatego pytam: czego nie rozumiem, albo co robię źle?

Tam akurat błędy są - np zasilanie 1541 vdd vdd1 są połączone na schemacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, faktycznie. Dzięki za ostrzeżenie. Jak będę składał płytkę DACa i konwersji I/U to będę ostrożny.

Tymczasem chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie. MCP100 i MCP120 to nie zamienniki.

MCP100 - RESET High Level Output Voltage: Vdd-0.7

MCP120 - nie ma takiej pozycji w datasheecie, jest jedynie dla MCP130

Czyli miałem pecha. Gdybym zamówił MCP130 pewnie byłoby dobrze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2023 o 14:21, dalton napisał:

O, faktycznie. Dzięki za ostrzeżenie. Jak będę składał płytkę DACa i konwersji I/U to będę ostrożny.

Tymczasem chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie. MCP100 i MCP120 to nie zamienniki.

MCP100 - RESET High Level Output Voltage: Vdd-0.7

MCP120 - nie ma takiej pozycji w datasheecie, jest jedynie dla MCP130

Czyli miałem pecha. Gdybym zamówił MCP130 pewnie byłoby dobrze 🙂

MCP120 ma wyjście typu active drain. Jeżeli chcesz go użyć zamiast MCP100 (PushPull) to musisz wyjście podciągnąć np 10k do VCC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.