Jump to content
IGNORED

Revelator D2905/9900 - odwrotna polaryzacja?

olas1234

Recommended Posts

Witam Panowie,

Kilka miesięcy temu kupiłem na Allegro przetworniki D2905/9900 jako nowy ("rozpakowany jedynie do sprawdzenia i pomierzenia"). Cena okazyjna. Wyglądał ok, bez jakiś śladów używania.

Niepokój budziły jedynie niewielkie ślady jakiegoś kleju wokół terminali, których na zdjęciach tego przetwornika w internecie jakoś nie widziałem ale pomyślałem sobie, że może ze względu na "wątłość" owych blaszek, producent lub poprzedni właściciel profilaktycznie je podkleił w punkcie gdzie terminale wchodzą do obudowy przetwornika aby dodatkowo zabezpieczyć przed urwaniem np. w trakcie lutowania.

Przeleżały u mnie jakiś czas, aż przyszedł moment aby je w końcu zaimplementować w kolumnie 2-way z 18W8546. Na pierwszy ogień poszły zwrotnice I rzędu skopiowane z ciekawej strony jednego z doświadczonych konstruktorów DIY, zatem przetworniki połączone powinny być "w fazie" (bez odwracania polaryzacji).

Ku memu zdumieniu, piękne sumowanie się charakterystyk następuje w przypadku odwrócenia polaryzacji wysokotnówki, natomiast przy zgodnych polaryzacjach mam głęboki dołek na charakterystyce. O ile polaryzację głośnika niskotonowego sprawdziłem bez problemu, tak ze sprawdzeniem polaryzacji tweetera nie bardzo wiem jak sobie poradzić. Dysponuję jedynie mikrofonem na popularnej wkładce WM-61 i programem Arta w wersji demo (i o ile moja karta dźwiękowa nie pozawala na wiarygodne pomiary skrajów pasma, tak do oględnej obserwacji punktu sumowania się charakterystyk przetworników wystarcza w zupełności).

Wydaje mi się, że potencjalnych przyczyn takiego zjawiska można upatrywać w:

- projekt zwrotnicy - to w tym przypadku odrzucam, ze względu na doświadczenie i wiedzę autora

- błędny montaż zwrotnic / okablowania / przetworników - raczej też odpada, bo sprawdziłem milion razy...

- błędne oznczenia z tweeterze - ale te są wytłoczone, a nie zrealizowane w postaci nalepki, która mogłaby się odkleić

- Revelatory zostały błędnie wykonane (odwrócona polaryzacja cewki) na etapie produkcji, bądź, co bardzie prawdopodobne, regenerowane zestawem naprawczym i przy tym zabiegu nastąpiła pomyłka...

Ze sprzedającym nie ma już niestety kontaktu...

I tu przechodzę do sedna sprawy. Czy ktoś z Was byłby na tyle uprzejmy, by pomóc mi taki przetwornik sprawdzić, a najlepiej zmierzyć i porównać wyniki z takim, o którym wiadomo, że jest oryginalny, "fabryczny"? Chętnie podjadę z tym przetwornikiem w okolicach Krakowa, lub nawet go wyślę jeśli trzeba gdzieś dalej. Najlepiej by było gdyby ktoś z Was posiadał projekt DIY na tym przetworniki i możliwe byłoby szybkie porównanie "łeb w łeb". Oczywiście nie musi być to pomoc darmowa. Zależy mi bardzo na takiej weryfikacji, bo nie daje mi to spokoju

Może robię gdzieś jakiś błąd, a może po prostu tracę mnóstwo czasu na dopracowywanie kolumn i zwrotnic podczas gdy przetwornik jest rzeczywiście "trachnięty" i nigdy nie zbliżę się w kierunku wyciśnięcia z niego 100% brzmienia mimo starań i ponoszonych kosztów.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Samą polaryzację kopułki to możesz sprawdzić zwykłą bateryjką (1,5V). Plus do plusa, minus do minusa i kopułka powinna się wychylić do przodu... ;-) Jeśli odwrotnie, to niewykluczone, że ktoś w nich grzebał (np. wymieniał spalone cewki), na dodatek nieumiejętnie. Trzeba by pomierzyć.

Nie ma mozliwości zamiany polaryzacji dobrze wykonanej cewki w tym przypadku,byłoby to nawet trudne czy wręcz niemozliwe, wyprowadzeń nie da się inaczej przylutować do styków w obudowie .Wymieniałem swego czasu zestawem naprawczym obie membrany w 9900.

ć

tak jak twonk napisał trzeba delikatnie dotknąć palcem i impulsowo dołączać baterie.

Nie trzeba dotykać palcem.1,5V można przyłożyć bez obaw o zniszczenie cewki.Jak kolega pisał membrana powinna wyrażnie wychylić sie do przodu.Tak w ogóle to jaki problem posłuchać w obu polaryzacjach.Różnica na korzyść jednej z nich powinna być wyraźnie słyszalna.

januss73,

chętnie przyjże się zdjęciom Twoich przetworników. Jeśli to nie problem, podeślij na olas1234@o2.pl. Z góry dziękuje.

wojkubi,

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem. I właśnie dlatego próbuję odnaleźć przyczynę.

Wszystko brzmi naprawdę bardzo dobrze i zgranie fazowe wydaje się być ok (nie mierzę fazy, a jedynie obserwuję że charakterystyki idealnie się sumują, to znaczy jak posumuję charakterystyki pojedynczych przetworników z ich filtrami w sposób matematyczny, zakładając, że są idealnie w fazie i porównuję z pomiarem charakterystyki całości, to wychodzi z duża dokładnością to samo).

Panowie,

bardzo dziękuję z podpowiedź z tą bateryjką. Wcześniej po prostu bałem się tak zrobić z tweeterem (bo z wooferem, to było pierwsze co zrobiłem) ale skoro podłączenie 1,5V na sekundę nic nie ubije to świetnie, bo da to jednoznaczną i pewną odpowiedź. Sprawdzę to jutro (wczoraj i dziś niestety w delegacji). Poza tym postaram się wrzucić link do projektu zwrotnicy żeby było się w ogóle do czego ewentualnie odnosić.

Pozdrawiam,

olas1234

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W teście bateryjkowym membrana jest ewidentnie wypychana przy zgodnej polaryzacji.

q74hg722c81y_t.jpg

Hidden Content

oyu8i16ht2l6_t.jpg

Hidden Content

Hidden Content

i własnie o to chodzi, że różnica w odsłuchach (jak i w pomiarach) na korzyść jednej z polaryzacji jest bardzo wyraźna. Jedyny problem polega na tym że to właśnie przeciwna polaryzacja niż się spodziewałem.

i prawidłowo, że jest b. wyraźna

i może powinieneś spodziewać się właśnie odwrotnej, zależy od zwrotnicy

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Witam,

dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Kopułka wychyla się do przodu przy podłączeniu "+" baterii do "+" Revelatora. Zatem z przetwornikiem wszystko OK (nawet jesli byłyby regenerowane - co zgadza się z wpisami antos i rambo54).

Aktualnie testuję na dokładnej kopii zwrotnicy z poniższej strony:

Hidden Content

Mimo, że to 2 x pierwszy rząd, to sumuje mi się prawidłowo przy przeciwnych polaryzacjach na przetwornikach (odwrotnie niż w powyższym projekcie).

Co ciekawe, gdy wykonuję symulacje w SpeakerWrokshop'ie, uzyskuję rezultaty zgodne z moimi pomiarami (przetworniki mają być w przeciwfazie) ...

Pan Daniel, autor projektu udzielił mi odpowiedzi z której wynika, że jednak powinny być zgodne w fazie.

Teraz to juz nie wiem o co chodzi... Co prawda brzmieniowo i pomiarowo jest super (przy przeciwnych polaryzacjach) ale z punktu widzenia teoretycznego nadal mnie to nurtuje.

• Moderatorzy

Polaryzacje odwrotne wyglądają na właściwe - 28mm (plus jeszcze 10mm od wklęsłości frontu Revelatora 9900) cofnięcia wysokotonówki względem midwoofera 18cm wygląda w sam raz na tyle ile potrzeba żeby uzyskać akustyczny drugi rząd na filtrach elektrycznych 1-szego rzędu. A akustyczny drugi rząd to prawidłowe sumowanie w polaryzacjach odwrotnych.

W oryginalnym projekcie wysokotonowy jest cofnięty 28mm.

oto wpływ przesunięcia 28mm w osi akustycznej.

Jeżeli w przeciwfazie dodają się filtry to mamy do czynienia z akustycznymi filtrami Butterwortha , które miały sie według planu autora dodać się jako Linkwitz 12dB.

Oba w punkcie -6dB

Hidden Content

Hidden Content

Zachowałem przesunięcie 28mm zgodnie z projektem.

Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi. W takim razie wygląda na to że wszystko ok, poza tym, że sporo dokształcania się przede mną ...

slawek213,

nie ma problemu, mogę zrobić print-screen'y z ARTA (w razie gdyby mi wyleciało z głowy, przypomnij się na PW).

Pozdrawiam serdecznie,

olas1234

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.