Skocz do zawartości
IGNORED

Audiofilski Linux


Krzych 2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście zakładając, że chcesz wysyłać bezpośrednio. Jak wyślesz do jackd to teraz pytanie do tych co używają jackd. Po co ustawia się częstotliwość w jackd i czy jackd będzie resamplował wszystko do tej ustawionej z góry częstotliwości czy też wyśle dla alsy to co dostał

 

W JACK ustawiasz częstotliwość jaką sobie życzysz i to wszystko. Robiłem przed moim pierwszym postem w tym wątku test i jest tak że:

Uruchomiłem JACK na 88,2kHz i odtwarzałem plik 44,1 przez Deadbeefa z wtyczką JACK - muzyka jest odtwarzana dwa razy szybciej,

jak odpaliłem plik 96kHz to było za wolno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mqy

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W JACK ustawiasz częstotliwość jaką sobie życzysz i to wszystko. Robiłem przed moim pierwszym postem w tym wątku test i jest tak że:

Uruchomiłem JACK na 88,2kHz i odtwarzałem plik 44,1 przez Deadbeefa z wtyczką JACK - muzyka jest odtwarzana dwa razy szybciej,

jak odpaliłem plik 96kHz to było za wolno.

Czyli jest gorzej nie myślałem.

Wywalasz z systemu pulseaudio, jackd i pochodne. Ustawiasz w mpd aby wysyłał dane bezpośrednio do urządzenia i bez żadnych kłopotów możesz słuchać bitperfect materiału o różnych parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest gorzej nie myślałem.

Wywalasz z systemu pulseaudio, jackd i pochodne. Ustawiasz w mpd aby wysyłał dane bezpośrednio do urządzenia i bez żadnych kłopotów możesz słuchać bitperfect materiału o różnych parametrach.

 

To najlepsze rozwiązanie, mam tak zrobione tylko z Clementine i nigdy nie było problemu, wyrzuca czysty plik na ALSE = bitperfect.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest gorzej nie myślałem.

Wywalasz z systemu pulseaudio, jackd i pochodne. Ustawiasz w mpd aby wysyłał dane bezpośrednio do urządzenia i bez żadnych kłopotów możesz słuchać bitperfect materiału o różnych parametrach.

 

Po wyrzuceniu pulseaudio, jack i przejściu na mpd będziesz miał taką sytuację gdzie masz system z nakładką RT ale mpd z tego nie korzysta (latency, scheduler, priorytety itp).

Jack jest tak skonfigurowany w AP-Linux że korzysta z RT. Wydaje mi się że szczegółowe zapoznanie się z JACK pozwoli na większą kontrolę i świadomość ustawień.

Zauważyłem w opcjach JACK że są tam dwa pluginy. Jeden z nich wpływa na prędkość odtwarzania w zależności od ustawionej częstotliwości. Uważam że nie można za szybko skreślać JACK'a. To jest całkiem profesjonalne ustrojstwo.

 

Jeżeli chcemy wykorzystać potencjał RT w przypadku mpd to trzeba wgrać odpowiednią łatę (RT) do mpd.

Polecam ten link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest tam bardzo dobra instrukcja na ten temat oraz na inne.

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to problem w raspberry polega w zasileniu urządzeń.Gdy podłączymy dac lub inne urządzenie , które pobiera wiecej niż 500mA zrywało połączenie.W wersji drugiej umożliwiono

zasilenie urządzeń z huba z zewnętrznym zasilaczem.Aktywny hub usb i płytka rev 2.0 rozwiązuje problem chyba , że się mylę to poprawcie mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez thomaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to problem w raspberry polega w zasileniu urządzeń.Gdy podłączymy dac lub inne urządzenie , które pobiera wiecej niż 500mA zrywało połączenie.W wersji drugiej umożliwiono

zasilenie urządzeń z huba z zewnętrznym zasilaczem.Aktywny hub usb i płytka rev 2.0 rozwiązuje problem chyba , że się mylę to poprawcie mnie.

 

Może i poprawili ale trzeba również pamiętać jaki cel przyświecał twórcom RasPI - niski koszt, pewien uniwersalizm i platforma do celów edukacyjnych (programowanie) itp. Uważam że raczej nikt nie brał pod uwagę bardziej profesjonalnych zastosowań.

 

W przeciwieństwie do RasPI to płyty Alix są bardzo profesjonalnymi urządzeniami gwarantującymi stabilność pracy w różnych warunkach - pełna lista znajduje się tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można wymienić kilka profesjonalnych zastosowań: email i fax serwer, network security, UMTS gateway, VoIP.

 

I bardzo ciekawy news od Voyage Store:

 

[2013-01-16] Voyage Store is going to introduce 24bit/192kHz USB audio interface and USB-DSD interface made by exD Audio. Please stay tuned!.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekmor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyrzuceniu pulseaudio, jack i przejściu na mpd będziesz miał taką sytuację gdzie masz system z nakładką RT ale mpd z tego nie korzysta (latency, scheduler, priorytety itp).

Jack jest tak skonfigurowany w AP-Linux że korzysta z RT. Wydaje mi się że szczegółowe zapoznanie się z JACK pozwoli na większą kontrolę i świadomość ustawień.

Zauważyłem w opcjach JACK że są tam dwa pluginy. Jeden z nich wpływa na prędkość odtwarzania w zależności od ustawionej częstotliwości. Uważam że nie można za szybko skreślać JACK'a. To jest całkiem profesjonalne ustrojstwo.

 

Jeżeli chcemy wykorzystać potencjał RT w przypadku mpd to trzeba wgrać odpowiednią łatę (RT) do mpd.

Polecam ten link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest tam bardzo dobra instrukcja na ten temat oraz na inne.

Bawiłem się w to kiedyś. To była porażka: system przycinał się pod obciążeniem (np. na początku odtwarzania gęstego pliku). Linux+mpd na moich 400/800Mhz działa super. Swoją drogą, z tym patchem coś musi być nie tak. Gdyby był ok to zostałby włączony do głównej gałęzi projektu: to jest w końcu opensource :) Nie poświęcę super funkcjonalności dla wyimaginowanych korzyści z RT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, niech ktoś mi pomoże. Już drugi dzień staram się udostępnić dysk z biblioteką audio w systemie Linux Mint zrobiony w systemie windows NTSF. I za cholerę nie mogę zmienić praw użytkownika. Linux widzi dysk mogę go przeglądać ale program Logitech Media serwer już go nie widzi. Nie znam linuxa kompletnie i czy ktoś może łopatologicznie krok po kroku opisać mi jak to zrobić. Mam zainstalowany Linux mint (audiofilski) ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, niech ktoś mi pomoże. Już drugi dzień staram się udostępnić dysk z biblioteką audio w systemie Linux Mint zrobiony w systemie windows NTSF. I za cholerę nie mogę zmienić praw użytkownika. Linux widzi dysk mogę go przeglądać ale program Logitech Media serwer już go nie widzi. Nie znam linuxa kompletnie i czy ktoś może łopatologicznie krok po kroku opisać mi jak to zrobić. Mam zainstalowany Linux mint (audiofilski) ;).

 

Musisz wyedytować plik /etc/fstab

Np

/dev/<NTFS-partycja> /mnt/windows ntfs-3g uid=użytkownik,gid=grupa,umask=0022 0 0

Umask to są prawa dostępu.Musisz wpisać odpowiednie cyfry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tranzystor to ciemna strona mocy... strzeżcie się jej... I nie dajcie się zwieść, jakoby mocniejsza była... bo jest tylko szybsza... łatwiejsza... a przez to pociągająca tak bardzo... Podczas gdy jasna, lampowa strona trudna jest... cięższa... wyrzeczeń licznych wymaga... ale bać się jej nie musicie... by Twonk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do RasPI to płyty Alix są bardzo profesjonalnymi urządzeniami gwarantującymi stabilność pracy w różnych warunkach - pełna lista znajduje się tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można wymienić kilka profesjonalnych zastosowań: email i fax serwer, network security, UMTS gateway, VoIP.

 

Ciekawo jaki ma pobór prądu ten alix.Rasspbery ma bardzo niski około 2w.

W rasspbery można wyprowadzić audio cyfrowe po hdmi , wystarczy jakiś konwerter

na toslink lub coaxial.W sumie to oba urządzenia są warte uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawo jaki ma pobór prądu ten alix.Rasspbery ma bardzo niski około 2w.

W rasspbery można wyprowadzić audio cyfrowe po hdmi , wystarczy jakiś konwerter

na toslink lub coaxial.W sumie to oba urządzenia są warte uwagi.

 

Alix ma okolo 10Wat.

 

Konwerter oczywiscie mozna np Atlona HD570 HDMI De-embeder (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) ale wtedy raczej trzeba podlaczyc dodatkowo DAC (toslink, coaxial).

 

Z tego co zrozumiałem to problem w raspberry polega w zasileniu urządzeń.Gdy podłączymy dac lub inne urządzenie , które pobiera wiecej niż 500mA zrywało połączenie.W wersji drugiej umożliwiono

zasilenie urządzeń z huba z zewnętrznym zasilaczem.Aktywny hub usb i płytka rev 2.0 rozwiązuje problem chyba , że się mylę to poprawcie mnie.

 

na stronie RPi Bugs (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) pisza rowniez o wyjsciu analogowym:

 

The sound output port on boards version 1.0 and 2.0 are miss-wired causing distortion and a DC offset which could damage certain types of DC-coupled amplifiers and even loudspeakers. It is recommended that you use the HDMI or I2S functionality. If you need to use this port, make sure that the equipment you use has a DC blocking capacitor. The specific problem is that the surge suppression network, which should come between the SoC and the DC blocking capacitor comes AFTER the capacitor, creating a rectification effect of the signal, causing a DC offset and distortion. The design fix is simple, move the DC blocking capacitor after the surge suppressing diodes and then add a 100k resistor (470k, or even up to 1M is fine too) to ground. A series 100 ohm resistor just before the jack might also help suppress unwanted RF interference. If high quality output is required from existing boards, it is necessary to remove parts D12 and D13 from the back of the board. The three pads should be VCC, signal and GND respectively, identify each pad and carefully install some resistor between 10k and 100k between the signal and GND, making sure not to short out VCC. This is fairly high-end SMD re-work, I would suggest you get some training, tools and practice before attempting. (ed note: the writer of this comment does not have said skills, only knows what would have to be done).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę więcej i już Android 4.0

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam linuxa do karmienia daca plikami z muzyką, działa tak jak chcę i jestem zadowolony. Z niecierpliwością czekam na ten projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , zapowiada się obiecująco. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się w to kiedyś. To była porażka: system przycinał się pod obciążeniem (np. na początku odtwarzania gęstego pliku). Linux+mpd na moich 400/800Mhz działa super. Swoją drogą, z tym patchem coś musi być nie tak. Gdyby był ok to zostałby włączony do głównej gałęzi projektu: to jest w końcu opensource :) Nie poświęcę super funkcjonalności dla wyimaginowanych korzyści z RT.

do prawdziwego RT to najlepszy jest QNX :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam linuxa do karmienia daca plikami z muzyką, działa tak jak chcę i jestem zadowolony. Z niecierpliwością czekam na ten projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , zapowiada się obiecująco. :)

 

Alsa też jest w jądrze :)Ciekawo co zyskamy odtwarzając muzykę.Wątpię , żeby ktoś odczuł różnicę w odtwarzaniu dźwięku , chyba że ten 1% użytkowników , którzy rozumieją po co jest real time :)Pulse audio też było rewelacyjne , póki nie weszło ubuntu.Debian stable powinien rozwiązać bolączki audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alsa też jest w jądrze :)Ciekawo co zyskamy odtwarzając muzykę.Wątpię , żeby ktoś odczuł różnicę w odtwarzaniu dźwięku , chyba że ten 1% użytkowników , którzy rozumieją po co jest real time :)Pulse audio też było rewelacyjne , póki nie weszło ubuntu.Debian stable powinien rozwiązać bolączki audio.

 

A skąd ten 1%?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład tego forum , większość o tym pisze a nie wie czy to ma jakiś wpływ na

końcowy efekt czyli dźwięk w głośnikach.Nie każdy przecież jest programistą

kernela linuxa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alsa też jest w jądrze :)Ciekawo co zyskamy odtwarzając muzykę.Wątpię , żeby ktoś odczuł różnicę w odtwarzaniu dźwięku , chyba że ten 1% użytkowników , którzy rozumieją po co jest real time :)Pulse audio też było rewelacyjne , póki nie weszło ubuntu.Debian stable powinien rozwiązać bolączki audio.

 

"Yet the audio APIs like ALSA merely expose the hardware to the user space. Imaging a network driver implemented like this: Exposing the raw network packets to user space and having some daemon taking care of them rerouting to other processes. Or asingle processes taking exclusive use of a network interface."

 

Więcej odpowiedź na Twoje pytanie jest pod "Why a audio system in the kernel?" na podanej stronie.

 

Nie rozumiem za to dlaczego uważasz, że pulseaudio było rewelacyjne zanim weszło do ubuntu? Tak się składa, że nie używam ubuntu za to debiana. Pulseaudio miało problemy wieku młodzieńczego (w każdej dystrybucji, tak w debianie też) i to bardzo poważne, teraz ciągnie się za nim zła opinia. Ostatnio z ciekawości przetestowałem na laptopie (debian sid), działa całkiem sprawnie i bezproblemowo (w ubuntu pewnie tak samo). Dla osoby, która chce mieć na workstacji dzwięk bez zagłębiania się w asound.conf działa bardzo dobrze. Na mojej maszynce dedykowanej do audio jest tylko alsa, za to uważam że KLANG będzie (jeżeli nie będzie jakichś skwarów w implementacji) czymś co spowoduje, że linux będzie najlepszą platformą do audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład tego forum , większość o tym pisze a nie wie czy to ma jakiś wpływ na

końcowy efekt czyli dźwięk w głośnikach.Nie każdy przecież jest programistą

kernela linuxa.

 

Czyli nie policzyłeś tego 1% a to miała być taka metafora :-).

 

Nie rozumiem związku logicznego pomiędzy być programistą kernela linuxa a mieć świadomość wpływu systemu RTOS na dźwięk (playback).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie policzyłeś tego 1% a to miała być taka metafora :-).

 

Nie rozumiem związku logicznego pomiędzy być programistą kernela linuxa a mieć świadomość wpływu systemu RTOS na dźwięk (playback).

 

Skoro powstają audiofilskie linuxy to znaczy , że RTOS ma jakiś wpływ na dźwięk :)

Trzeba by było zagłębiać się w techniczne sprawy działania kernela aby obalić tę tezę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro powstają audiofilskie linuxy to znaczy , że RTOS ma jakiś wpływ na dźwięk :)

Trzeba by było zagłębiać się w techniczne sprawy działania kernela aby obalić tę tezę.

 

Ornitolog nie lata a zajmuje się ptakami :-). Trzeba by zagłębić się w techniczne sprawy działania aerodynamiki żeby obalić tę tezę :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do prawdziwego RT to najlepszy jest QNX :)

Ciekawe jaką QNX ma obsługę dźwięku? Mając na uwadze, że to chyba jest przerobiony NetBSD to nie spodziewam się szału. Jakie zalety w zasadzie daje RT na dedykowanym komputerze do audio na którym działa mpd, sshd, ntpd oraz cron?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaką QNX ma obsługę dźwięku? Mając na uwadze, że to chyba jest przerobiony NetBSD to nie spodziewam się szału. Jakie zalety w zasadzie daje RT na dedykowanym komputerze do audio na którym działa mpd, sshd, ntpd oraz cron?

 

Nie jest to przerobione NetBSD, powstał wcześniej (QNX 1980, a NetBSD 1983). Stos sieciowy jest z NetBSD, trochę sterowników i manager pakietów. Jądro QNX to RT microkernel, a NetBSD monolit. Pamiętam jak byłem pod wielkim wrażeniem tego systemu, na dwuch dyskietkach był system z Xami i bardzo dobrym managerem okien, w czasach kiedy na UNIXach królował ciężki i brzydki CDM. Dźwięk oczywiście też był, działał z kartą SB16 (mało sterowników).

Zalety RT to, że wiadomo ile maksymalnie czasu potrwa dana operacja, w uproszczeniu precyzja i niska latencja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to przerobione NetBSD, powstał wcześniej (QNX 1980, a NetBSD 1983). Stos sieciowy jest z NetBSD, trochę sterowników i manager pakietów. Jądro QNX to RT microkernel, a NetBSD monolit. Pamiętam jak byłem pod wielkim wrażeniem tego systemu, na dwuch dyskietkach był system z Xami i bardzo dobrym managerem okien, w czasach kiedy na UNIXach królował ciężki i brzydki CDM. Dźwięk oczywiście też był, działał z kartą SB16 (mało sterowników).

Zalety RT to, że wiadomo ile maksymalnie czasu potrwa dana operacja, w uproszczeniu precyzja i niska latencja.

No ok, potem też na to wpadłem. To, że qnx jakiś tam dźwięk produkuje to ja wierzę. Pytanie czy obsługuje usb asynchronicznie tak funkcjonalnie jak linux. Powtarzam pytanie: system dedykowany. Na nim mpd i kilka systemowych daemonów. Jak RT może zmienić czas wykonania zadania? Co jeśli zasoby są połączone przez nfs? U mnie to się cięło z dwóch powodów. Przy otwieraniu gęstego pliku mpd na kilka sekund bierze 100% procesora. Jednocześnie ściąga dane po nfs. RT był mpd, ale już nie nfs (który był zresztą w kernelu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, potem też na to wpadłem. To, że qnx jakiś tam dźwięk produkuje to ja wierzę. Pytanie czy obsługuje usb asynchronicznie tak funkcjonalnie jak linux. Powtarzam pytanie: system dedykowany. Na nim mpd i kilka systemowych daemonów. Jak RT może zmienić czas wykonania zadania? Co jeśli zasoby są połączone przez nfs? U mnie to się cięło z dwóch powodów. Przy otwieraniu gęstego pliku mpd na kilka sekund bierze 100% procesora. Jednocześnie ściąga dane po nfs. RT był mpd, ale już nie nfs (który był zresztą w kernelu).

 

Przypuszczam, że QNX nie ma obsługi usb-audio, najlepiej przekonaj się sam. Testowałem go jakieś 10 lat temu, i do zupełnie innych zastosowań niż audio. Linux w tamtym czasie obsługiwał mało sprzętu, a QNX nie miał nawet połowy tego. Jak bardzo chcesz to zainstaluj i sprawdź jak to wygląda dzisiaj.

RT nie zmienia czasu wykonywania zadania, systemy RT są wolniejsze. Chodzi o coś zupełnie innego, w RT wiadomo ile dane zadanie zajmie czasu i czas procesora jest tak przydzielany procsom, żeby uniknąć problemów z oczekiwaniem na czas procesora/zakończenie procesu itd. to jest odmienne podejście w sieci jest masa info. Moim zdaniem wystarczy linux z włączonym Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop), cgrups, Timer frequency (1000Hz) i odpowiednio dobranym IO Schedulers.

W takiej konfiguracji moja maszynka z Atomem 330 kontrolowana zdalnie mpd clientem z telefonu przy zmianie utworu lub włączaniu na procesie mpd cpu skacze max do 9% (na 1s, pwenie mniej bo top ma 1s) (pliki to flac 24/192). Nie wiem w czym jest problem u Ciebie, pewnie coś z nfs nie tak, jakie opcje montowania i jakie połączenie sieciowe (wifi słabej jakości czy lan)?

Z mpd korzystam rzadko, jest włączone i moja żona w ten sposób kontroluje co gra, ja wolę mocp przez ssh. Wszystko gra gładko i płynnie, nawet przy kompilacji make -j4 (to dzięki cgroups).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej konfiguracji moja maszynka z Atomem 330 kontrolowana zdalnie mpd clientem z telefonu przy zmianie utworu lub włączaniu na procesie mpd cpu skacze max do 9% (na 1s, pwenie mniej bo top ma 1s) (pliki to flac 24/192). Nie wiem w czym jest problem u Ciebie, pewnie coś z nfs nie tak, jakie opcje montowania i jakie połączenie sieciowe (wifi słabej jakości czy lan)?

 

To mam taką właśnie konfigurację PREEMPT.

To nie jest problem, bo nic się nie tnie. Tylko obciążenia skacze do 100% na kilka sekund. Pamiętaj, że mówimy o VIA C3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ayran

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam taką właśnie konfigurację PREEMPT.

To nie jest problem, bo nic się nie tnie. Tylko obciążenia skacze do 100% na kilka sekund. Pamiętaj, że mówimy o VIA C3.

też kiedyś z 10lat temu ostatni raz bawiłem się qnx chodził szybko , graficzny interfejs prosty i miły , www odpalał ale nie wszystkie, audio niby coś saportował ale nie skupiałem się na tym,

via c3 nie jest demonem wydajności ale być może problem tkwi w sterownikach pod tę platformę bo często linuchy instalują się ale optymalizacja na sterach generika jest fatalna.

 

obecnie też mam platformę na atomie acer revo 3700 ze specjalną dystrybucją xbmc czyli openelec, chodzi to jak burza, obciążenie systemu przy dekodowaniu materiału HD film maks 15% :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mikson

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też kiedyś z 10lat temu ostatni raz bawiłem się qnx chodził szybko , graficzny interfejs prosty i miły , www odpalał ale nie wszystkie, audio niby coś saportował ale nie skupiałem się na tym,

via c3 nie jest demonem wydajności ale być może problem tkwi w sterownikach pod tę platformę bo często linuchy instalują się ale optymalizacja na sterach generika jest fatalna.

 

obecnie też mam platformę na atomie acer revo 3700 ze specjalną dystrybucją xbmc czyli openelec, chodzi to jak burza, obciążenie systemu przy dekodowaniu materiału HD film maks 15% :)

Ten acer ma nvidię :) Ten openlec po prostu korzysta z vdpau, więc nic dziwnego. A mój via c3 musi przy użyciu procesora wypełnić bufor :) Jądro jest skompilowane pod via c3 i lepiej nie będzie. Ale jak pisałem, dramatu nie ma. Coś mi się wydaje jednak, że w przypadku komputerka przeznaczonego do bycia serwerem mpd, wykorzystanie jądra nie uczyni go demonem prędkości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.