Skocz do zawartości
IGNORED

Tani wzmacniacz do .... porady dla poczatkujacych


marsins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ile to jest duża moc?

W praktyce to jest tak, że w przeciętnym pomieszczeniu zwykle się słucha muzyki na poziomie 1 W, no góra kilka watów, jednak dla pełnego oddania dynamizmu i odpowiedniego basu, słuchając muzyki na tym poziomie potrzeba 60-100W. Tule trzeba zapasu.

a ile to jest duża moc... nie wiem.

Ja np. mam u siebie wzmacniacz Yamaha AX-1070, który ma 250W przy 4 ohmach, ale gdy go porównać do o wiele słabszego Audiolaba 8000S, to wychodzi, że jest ostatni jakby dysponuje większą mocą, a na pewno większą rezerwą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duza moc to powiedzmy taka gdzie dla Ciebie jest glosno i sluchasz tak jak lubisz lecz wzmacniacz bedzie obiazony na przyklad w 50%,

 

Ta definicja jest względna. Dla kolumn o efektywności 84db musiałby to być wzmacniacz ponad 100W a dla kolum o efektywności 96db wystarczyłoby ze 30W

 

A kiedy wzmacniacz jest obciążony w 50% ?

 

Tylko nie mów że mówisz o położeniu gałki głośności, dla uproszczenia załóżmy że podłączasz do wzmacniacza sygnał poprzez main-in , czyli gałką do volume możesz sobie kręcić do woli - nie ma to wpływu na nic. To kiedy wzmacniacz będzie obciążony w 50% Względem czego to mierzysz?

 

Moc wzmacniacza to nie wszystko, mam w domu mocny ponad 100W wzmacniacz telefunkena, który po podpięciu kolumn 4ohm odłączy przekaźnik załączający kolumny już przy ustawieniu pokrętła głośności na godz. 7, gdy gra jeszcze bardzo cicho. Szereg wzmacniaczy budowanych na STK po prostu się pali po podpięciu kolumn o niskiej impedancji, a mają dużą moc.

 

Moc wzmacniacza zawsze podaje się przy zdefiniowanym obciążeniu np.

 

100W przy 8 ohm

140W przy 6 ohm

0W przy 4 ohm - wbudowane zabezpieczenie przeciwzwarciowe wzmacniacza odłącza kolumny od końcówki mocy

 

Nie wszystkie bolączki wzmacniacza wychodzą na granicy jego wysterowania, często problemy wynikają z wysokiej granicznej minimalnej impedancji obciążenia. Końcówki mocy dedykowane do subwooferów nie nadają się sterowania zestawami kolumn, mimo często olbrzymiej mocy 500W !!! Moc to nie jest czynnik najważniejszy, to po prostu jeden z istotnych parametrów opisujących wzmacniacz, nic więcej.

 

W zestawach aktywnych konstruuje się końcówki mocy (dużej mocy, masz więc swój najważniejszy czynnik) jednocześnie ograniczając pasmo przenoszenia do wybranego zakresu. Taka końcówka mocy to nie wzmacniacz, ale załóżmy, że tak - masz moc ale jako wzmacniacz jest to do bani !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bc_leszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszemy po polsku a nadal sie nie rozumiemy...:P

 

 

Moc wzmacniacza to maxymalne napiecie i natezenie jakie jest w stanie ''wyprodukowac'' pod xxx obciazeniem gdzie sygnal nie ulega znieksztalceniom (oczywiscie zawsze ulega, ale mam na mysli tutaj brzydki przester).

 

Moze z innej beczki...

 

Powiedzmy ze mamy kolumny xxx i wzmacniacz 100 watt (faktyczne, prawdziwe 100 watt) i sluchamy muzyki na maxa, na granicy przesterow, no i mamy drugi wzmacniacz 200 watt, ale zmodyfikowany tak, ze w srodku sa wbudowane limitery, ktore nam koryguja sygnal wejsciowy tak, ze na wyjsciu maxymalna moc to 100watt.

 

I teraz pytanko:

 

Ktory zestaw zagra czysciej, ladniej, lepiej zakladajac , ze sprzety (ich budowa) maja podobne konstrukcje (powiedzmy sa tej samej firmy i z tej samej linii)?

 

Końcówki mocy dedykowane do subwooferów nie nadają się sterowania zestawami kolumn, mimo często olbrzymiej mocy 500W !!!

 

Chyba podrobki chinskie. Nie spotkalem takich realnych mocy do zastosowan domowych.

 

Taka końcówka mocy to nie wzmacniacz, ale załóżmy, że tak - masz moc ale jako wzmacniacz jest to do bani !

 

Niezupelnie, wystarczy tylko pominac filtr aktywny na wejsciu i mamy wzmacniacz w calym pasmie. A co Ty myslisz ze tranzystory to sa jakos ograniczone pasmem przenoszenia? Moge Tobie udowodnic, ze niemal kazdy wzmaniacz po pominieciu filtrow zagra na ultradzwiekach :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry są na wejściu, wyjściu a i w sprzężeniu zwrotnym. Jeśli by to wyrzucić to może i przenosić do MHz, tyle że może się okazać niestabilnym i przy byle okazji się wzbudzi uszkadzając przy tym tranzystory mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba podrobki chinskie. Nie spotkalem takich realnych mocy do zastosowan domowych.

 

REL G1 - Rodzaj wzmacniacza Wzmacniacz klasy AB, Moc wyjściowa wzmacniacza 700W RMS

Tannoy DEFINITION SUB BLACK - Moc wyjściowa wzmacniacza 1000W RMS

MONITOR AUDIO PLW 15 - Moc: 1000 Watt (Klada pracy D)

B&W ASW 5000 - 500W RMS

B&W ASW 3000 - 300W RMS

 

To wszystko są soobwoofery do zastosowań domowych, nie są to chińskie podróbki

 

Niezupelnie, wystarczy tylko pominac filtr aktywny na wejsciu i mamy wzmacniacz w calym pasmie. A co Ty myslisz ze tranzystory to sa jakos ograniczone pasmem przenoszenia? Moge Tobie udowodnic, ze niemal kazdy wzmaniacz po pominieciu filtrow zagra na ultradzwiekach :P

 

Nie możesz mi tego udowodnić. Nie masz takiego wzmacniacza, a gdybyś miał to byś go nie zmodyfikował bo by się spalił w pół minuty.

 

Tranzystory nie są ograniczone pasmem tylko mocą. A moc to całka wykresu mocy w funkcji częstotliwości - zwiększysz pasmo, zwiększysz moc. Tranzystor pójdzie z dymem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry są na wejściu, wyjściu a i w sprzężeniu zwrotnym. Jeśli by to wyrzucić to może i przenosić do MHz, tyle że może się okazać niestabilnym i przy byle okazji się wzbudzi uszkadzając przy tym tranzystory mocy.

 

No i co z tego. To ze sie wzbudzi to akurat pewnik - sprawdzone, lecz z tym spaleniem roznie bywa. Jesli mamy wysokiej klasy tranzystory mocy to nic sie nie stanie procz faktu, ze ze wzmacniacza zrobi nam sie nadajnik radiowy.

Caly czas od poczatku usiluje wyjasnic, ze tranzystory mocy maja pracowac w bezpiecznym dla nich obszarze i nie na granicy ich wytrzymalosci. Dlatego uwazam , ze najwazniejsza jest moc wzmacniacza (gdzie mamy zastosowane odpowiednio mocne tranzystory, transformator (zasilacz) a co za tym idzie grubosc sciezek na plycie glownej i wszystkich elementow pasywnych i aktywnych). Od samego poczatku pisze , ze lepiej miec wzmacniacz duuuzej mocy i uzywac go na pol gwizdka niz mniejszej mocy pilujac na maxa czyniac go grzejnikiem skracajac zywotnosc naszych zestawow glosnikowych szumami i przesterowaniami.

 

Nie możesz mi tego udowodnić. Nie masz takiego wzmacniacza, a gdybyś miał to byś go nie zmodyfikował bo by się spalił w pół minuty.

 

Akurat wzmaki subwoofera sa najczesciej ograniczane aktywnym filtrem dolnoprzepustowym na wejsciu. Nie wierzysz to rozkrec jakikolwiek i sie wepnij z sygnalem za filtrami, bedzie pieknie cykal sopranem jak nie jeden HI-FI :P

 

Tranzystory nie są ograniczone pasmem tylko mocą.

 

Bzdura. Oczywiscie ze sa ograniczone pasmem, tylko ze akurat w naszym wypadku mowa o pasmie akustycznym, czyli bardzo waskim w stosunku do ich mozliwosci. Wiec ten aspekt mozna pominac. Lecz w przypadku projektowania generatorow w.cz. nie kazdy tranzystor potrafi oscylowac z czestotliwoscia na przyklad 100 MHZ czy na gigahercach. Wiem, bo takze mam na swoim koncie kontrukcje nadajnikow fm i am. Koncowki mocy ze wzmacniaczy akustycznych co najwyzej dobrze sie sprawuja do nadajnikow fal dlugich (LW) i srednich, no ewentualnie KF. Lecz juz do zastosowan na przyklad w CB czy UKF parametry sa nie do zaakceptowania. Czasami nawet nie startuja. Stad mamy do dyspozycji specjalne tranzystory mocy w.cz na przyklad ruskie KT 907 czy KT 931A (kilkadziesiat watt), ktore wygladaja mniej wiecej tak:parts2.JPG

 

REL G1 - Rodzaj wzmacniacza Wzmacniacz klasy AB, Moc wyjściowa wzmacniacza 700W RMS

Tannoy DEFINITION SUB BLACK - Moc wyjściowa wzmacniacza 1000W RMS

MONITOR AUDIO PLW 15 - Moc: 1000 Watt (Klada pracy D)

B&W ASW 5000 - 500W RMS

B&W ASW 3000 - 300W RMS

 

To wszystko są soobwoofery do zastosowań domowych, nie są to chińskie podróbki

 

Po pierwsze to nalezaloby sie zapoznac z faktyczna moca zestawow. Z tego co widze to sa to pojedyncze skrzynki z jednym czasami glosnikiem. Oznaczaloby to ze glosnik 8 omowy wytrzymuje napiecia rzedu 1000 V. Ciekawe, nawet w sprzecie estradowym ciezko taki glosnik znalesc.

Moce rzedu 1000 watt (prawdziwa moc , a nie wzieta z chmur) w domu to niebezpieczenstwo zostania zabitym przez cisnienie akustyczne. W pomieszczeniu na przyklad 10-15 m2 uruchomienie takich faktycznych mocy daje nam z tone nacisku na nas i nasze wewnetrzne organy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Caly czas od poczatku usuluje wyjasnic, ze tranzystory mocy maja pracowac w bezpiecznym dla nich obszarze i nie na granicy ich wytrzymalosci. Dlatego uwazam , ze najwazniejsza jest moc wzmacniacza (gdzie mamy zastosowane odpowiednio mocne tranzystory, transformator (zasilacz) a co za tym idzie grubosc sciezek na plycie glownej i wszystkich elementow pasywnych i aktywnych). Od samego poczatku pisze , ze lepiej miec wzmacniacz duuuzej mocy i uzywac go na pol gwizdka niz mniejszej mocy pilujac na maxa czyniac go grzejnikiem skracajac zywotnosc naszych zestawow glosnikowych szumami i przesterowaniami.

 

No tak, cały czas się nie rozumiemy. Więc po kolei:

 

Zgadzam się że "tranzystory mocy maja pracowac w bezpiecznym dla nich obszarze i nie na granicy ich wytrzymalosci."

Zgadzam się że "ze lepiej mieć wzmacniacz duuuzej mocy i uzywac go na pol gwizdka niz mniejszej mocy pilujac na maxa"

 

Po prostu NIE podzielam poglądu, że "najwazniejsza jest moc wzmacniacza"

 

Całą ta dyskusja rozpoczęła się od:

 

 

Użytkownik sittek dnia 27.05.2013 - 10:53 napisał

Wystarczy porównać 2x30W Rotela z wzmacniaczami ponad 100W, na przykład w podobnej cenie, Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony. Ten niby słabiutki Rotel najzwyczajniej w świecie je rozwala a porównywanie mocy mija się z celem.

 

No to pojechałeś kolego.

 

 

Jak widać od początku jestem zdania że moc JEST jest ważna i że twierdzenie że 30W Rotel "rozwala" wszystkie inne 100W to czysta kpina. Niemniej jednak cały czas podkreślam, że moc nie jest NAJWAŻNIEJSZA, bo trzeba również brać pod uwagę inne parametry wzmacniacza.

 

Bzdura. Oczywiscie ze sa ograniczone pasmem, tylko ze akurat w naszym wypadku mowa o pasmie akustycznym, czyli bardzo waskim w stosunku do ich mozliwosci. Wiec ten aspekt mozna pominac.

 

Pełna zgoda. Dokładnie to miałem na myśli pisząc że nie są ograniczone pasmem - pasmo akustyczne (bo mówimy o audio) ich nie ogranicza, więc ten aspekt można pominąć. Czyli w kontekście audio w pełni uprawnione jest stwierdzenie "nie są ograniczone pasmem tylko mocą"

 

W kontekście tematu tego wątku, czyli dla początkujących, można sformułować uogólnione twierdzenie:

 

z dwóch wzmacniaczy, lepszy jest ten, który ma wyższą moc, pod warunkiem że jest ona w obu przypadkach mierzona tą samą metodą i podana jest dla tego samego obciążenia.

 

Nie można porównać tych wzmacniaczy:

 

wzmacniacz 1: moc ciągłą RMS 90W/6ohm

wzmacniacz 2: moc ciągłą RMS 60W/8ohm

wzmacniacz 3: moc muzyczna sinusoidalna 120W/4 ohm

 

Sprzedawcy (szczególnie na allegro) lubią wybierać sobie z broszurek reklamowych producentów te lepiej wyglądające dane i piszą kompletne bzdury - proszę bardzo:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wzmacniacz ma w opisie: Moc ok. 2 x 80W

 

już u innego sprzedawcy, ten sam wzmacniacz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

POBÓR MOCY TO 190 WATT. NA KANAŁ PRZYPADA 80W

2 x 30 WATT / 8 OHM MOCY ZNAMIONOWEJ RMS PRZY ZNIEKSZTAŁCENIACH HARMONICZNYCH 0,09% THD

2 x 48 WATT / 4 OHM MOCY ZNAMIONOWEJ RMS PRZY ZNIEKSZTAŁCENIACH HARMONICZNYCH 1% THD.

 

Nic dziwnego, że początkujący szukający porady ma mętlik w głowie po przeczytaniu tego wszystkiego i nie wiedzą co wybrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z dwóch wzmacniaczy, lepszy jest ten, który ma wyższą moc, pod warunkiem że jest ona w obu przypadkach mierzona tą samą metodą i podana jest dla tego samego obciążenia.

 

Jasne. Poprostu brakuje tutaj nam jakiegos punktu odniesienia. Dlatego wczesniej napisalem , ze 100 watt dla mnie to 100V (sinus) na zaciskach glosnika 8 Omowego, co oczywiscie jest takze najblizsze prawdy o rzeczywistych mocach generowanych przez wzmacniacze.

 

POBÓR MOCY TO 190 WATT. NA KANAŁ PRZYPADA 80W

 

W takim wypadku to jest prawda, tylko ze chodzi o pobor pradu przy maxymalnym wysterowaniu :P. Oczywiscie biorac pod uwage sprawnosc wzmacniacza (w klasie AB max 60%) moc jaka wzmacniacz nam moze wyprodukowac to oczywiscie z tym co ponizej mozna sie zgodzic:

2 x 30 WATT / 8 OHM MOCY ZNAMIONOWEJ RMS PRZY ZNIEKSZTAŁCENIACH HARMONICZNYCH 0,09% THD

2 x 48 WATT / 4 OHM MOCY ZNAMIONOWEJ RMS PRZY ZNIEKSZTAŁCENIACH HARMONICZNYCH 1% THD.

 

Napisz wiec jaki jest dla Ciebie inny parametr wzmacniacza wazniejszy od jego mocy. Albo moze inaczej, na ktorym miejscu klasyfikuje sie u Ciebie parametr mocy przy wyborze wzmacniacza?

 

U mnie jest tak:

 

1. Moc

2. Przenoszenie

3. Maxymalne obciazenie

4. Znieksztalcenia (i przesluchy miedzykanalowe wraz z poziomem szumow w stanie spoczynku)

5. Roznego rodzaju bajery typu loudness, wskazniki mocy, itd

 

Oczywiscie kazdy wzmacniacz obowiazkowo musi miec pilot do obslugi z mozliwie jak najwieksza liczba opcji :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie kryterium jest takie :

- brak barwy tonu i balansu (to gwarancja dobrego brzmienia)

- maksymalna prostota (jw.)

- waga transformatora toroidalnego, który zwykle szacuje się na podstawie zdjęcia, których w sieci nie brakuje (to zapas mocy)

- typ zastosowanych tranzystorów mocy (to gwarancja wydajności pradowej).

- producent elektrolitów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- typ zastosowanych tranzystorów mocy (to gwarancja wydajności pradowej).

 

No akurat nie zgodze sie. Gwarancja ''wydajnosci pradowej'' nie tylko zalezy od krzemikow niestety. Co z tego ze masz potezne tranzystory jak wzmacniacz ma cienkie sciezki na plycie glownej i badziewny zasilacz. Jesli ktos oczekuje ''wydajnosci pradowej'' od wzmaczniacza niech szuka takiego ktorego mozna obciazac ulamkami ohma :P Osobiscie zalecam wzmaki ktore mozna obciazac bez problemu 4 i mniej omami, ale uzywac kolumn 8 omowych.

 

- brak barwy tonu i balansu (to gwarancja dobrego brzmienia)

 

Takze do polemizowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat nie zgodze sie. Gwarancja ''wydajnosci pradowej'' nie tylko zalezy od krzemikow niestety. Co z tego ze masz potezne tranzystory jak wzmacniacz ma cienkie sciezki na plycie glownej i badziewny zasilacz

Źle się wyraziłem. Dobre tranzystory to warunek wydajności prądowej. Czasem bywa tak, że trafo mocne, a tranzystory słabe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz wiec jaki jest dla Ciebie inny parametr wzmacniacza wazniejszy od jego mocy.

 

1. Zamykam oczy i słucham kolumn podpiętych pod wzmacniacz, wybieram ten który lepiej brzmi

2. długo, długo ... nic

3. Zniekształcenia (przesłuchy międzykanałowe wraz z poziomem szumów w stanie spoczynku)

4. Interesuje mnie czy ma pre out/ main in

5. Oglądam schemat elektryczny, analizuje budowę

6. Zaglądam do środka, patrzę na jakość wykonania, użyte komponenty

7. Rozmiar, wygląd zewnętrzny

 

Pilot jest dla mnie zbędny, podobnie jak większość bajerów.

 

Weźmy sobie dwa wzmacniacze: jeden o mocy 100W/8ohm, drugi 60W/8ohm , podpinam do obu kolumny 8ohm o skuteczności ok 91db aby nagłośnić niewielki pokój ok 20m2 - potrzebuje max 10W mocy, więc oba mają olbrzymi zapas. Podłączam i słucham ...

 

Ten 100W gra przy gałce na godz. 8, jest duża przestrzeń, niezła stereofonia, ale tony wysokie są zgrzytliwe, metaliczne, drażnią mój słuch

Ten 60W gra tak samo jak pierwszy dopiero gdy gała jest na godz. 10, jest przestrzeń, stereofonia, rozmach sceny, basy, środek, miła i przyjemna góra - słucham i się relaksuje, podoba mi się.

 

Mam gdzieś ile wat mocy ma ten drugi - wybieram go bo mi się podoba to co słyszę.

 

Jeśli mam już kolumny i mam kupić wzmacniacz, to wiem czego szukam, jeśli mam kolumny np. takie jak Infinity Kappa 9A to nawet nie biorę pod uwagę wzmacniacza o mocy 60W , który super grał z monitorkami Dynaudio 8ohm 92db, szukam pieca min 150W/8 ohm który wytrzyma spadki impedancji do 1ohm lub nawet mniej, i odwrotnie, mając łagodne kolumny stworzone do lampy nie będę się oglądał za 100W grzejnikiem.

 

Nie ma uniwersalnego, jedynego, najlepszego wzmacniacza.

 

brak barwy tonu i balansu (to gwarancja dobrego brzmienia)

 

To akurat żadna gwarancja. Jeśli już to taka, że jak czegoś będzie brakowało to nic już nie zmienisz bo nie ma czym.

Lepiej aby wzmacniacz miał Surce Direct/Tone Defeat , czy jak tam różni producenci nazywają obejście EQ.

 

Dobre tranzystory to warunek wydajności prądowej. Czasem bywa tak, że trafo mocne, a tranzystory słabe.

 

Są konstrukcje z Darlingtonami na wyjściu - moc to ma , ale finezji żadnej. Przeraźliwie wolne, kiepska kontrola.

 

Analiza schematu elektrycznego może wiele wnieść - często otwiera otwiera oczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bc_leszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to widze, ze kazdy ma tez inne upodobania.. Mysle, ze rodzaj muzyki jakiej sluchamy chyba ma kluczowe znaczenie przy wyborze bzmienia.

 

Ja akurat uwielbiam olbrzymie moce, gleboki bass i cieply nieprzenikliwy sopran. Generalnie dzwiek , ktory nie meczy po wielogodzinnym sluchaniu nawet przy bardzo glosnym poziomie glosnosci. Byc moze dlatego, ze kiedys experymentowalem troche i naglasnialem imprezy :P Takze bawilem sie z car audio, gdzie liczyla sie tylko moc, a jakosc dzwieku nie miala wielkiego znaczenia.

 

Niestety z powodu braku dynamiki w pasmie niskich czestotliwosci nie lubie wzmacniaczy lampowych, chyba ze nasz zestaw zasilaja 2 niezalezne wzmacniacze. Do basow potezne krzemiki, a reszta moze byc wtedy lampowa. Nienawidze dzwieku z piezoelektrykow.

 

Mialem kiedys przyjemnosc sluchac zestawu wzmacniacza lampowego z glosnikami piezo (wysokonapieciowe), czyli pominieto transformatory glosnikowe. Nie podobalo mi sie. Dzwiek jakis taki nijaki , no i zero basu.

 

To prawda, ze bzmienie moze przypasc nam do gustu badz nie. Dlatego kazdy z nas prawdopodobnie wybiera co innego.

 

Jesli juz mam zamknac oczy i sluchac muzyki (relaksacyjnej domniemam) to lepiej zalozyc poprostu sluchawki wysokiej klasy odcinajac sie od dzwiekow z zewnatrz i zasnac przy plikach lossless :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie kryterium jest takie :

- brak barwy tonu i balansu (to gwarancja dobrego brzmienia)

- maksymalna prostota (jw.)

- waga transformatora toroidalnego, który zwykle szacuje się na podstawie zdjęcia, których w sieci nie brakuje (to zapas mocy)

- typ zastosowanych tranzystorów mocy (to gwarancja wydajności pradowej).

- producent elektrolitów

 

oj, parę akapitów do zanegowania;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarex

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 watt ma sie nijak do 100 watt. .....

 

Jakich urzadzen do pomiarow uzywasz oprocz uszu i oczu by tak twierdzic? Wystarczy rozkrecic wzmacniacz i zobaczyc transformator (glowny zasilacz),

Nie trzeba grzebać wewnątrz bo jeszcze prąd nas kopnie. Proponuję nausznie porównać 30 watowy wzmacniacz, np. niech będzie ten nasz Rotel RA-930AX oraz "mocny" amplituner AV, np. wspominany nie raz przeze mnie Yamaha RXV-795a - o mocy 125W na kanał. I co wówczas? Większa moc naprawdę będzie słyszalna? Na ucho każdy stwierdziłby że to Rotel ma 125W.

 

Jak widać od początku jestem zdania że moc JEST jest ważna i że twierdzenie że 30W Rotel "rozwala" wszystkie inne 100W to czysta kpina. Niemniej jednak cały czas podkreślam, że moc nie jest NAJWAŻNIEJSZA, bo trzeba również brać pod uwagę inne parametry wzmacniacza.

To nie bzdury a fakty. I masz rację, moc to nie wszystko, bo inaczej kolega robsonic miałby rację

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba grzebać wewnątrz bo jeszcze prąd nas kopnie. Proponuję nausznie porównać 30 watowy wzmacniacz, np. niech będzie ten nasz Rotel RA-930AX oraz "mocny" amplituner AV, np. wspominany nie raz przeze mnie Yamaha RXV-795a - o mocy 125W na kanał. I co wówczas? Większa moc naprawdę będzie słyszalna? Na ucho każdy stwierdziłby że to Rotel ma 125W.

 

Tak myslalem.. No coz,... ''na ucho'' to czlwoiek w szpitalu umarl..

 

Przykro mi to pisac lecz Twoje tutaj uwagi nie moga byc traktowane powaznie. Niestety nie masz wiedzy by sie tutaj wypowiadac a juz na pewno nie udzielac rad. Najwyrazniej miales tylko jeden wzmacniacz w zyciu (slawetny Rotel o dumnej mocy 30 watt) i nie miales przyjemnosci testowac czegos innego ze swoimi kolumnami. Domniemam, ze Twoje kolumny to pewnie okolo 30 watt wtedy nie ma sensu nic innego podpinac o wiekszych mocach...

 

Proponuje Tobie isc do sklepu (mediamarkt na przyklad) i podpiac swojego rotela do 100 watowych kolumn i porownac z tamtejszymi 100 watowymi wzmacniaczami. Byc moze wtedy zrobi sie w Twoim ''uchu'' bardziej klarownie i przestaniesz tutaj pisac herezje i wprowadzac w blad poczatkujacych w temacie audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslalem.. No coz,... ''na ucho'' to czlwoiek w szpitalu umarl.....

 

Proponuje Tobie isc do sklepu (mediamarkt na przyklad)

O, widzę żart prowadzącego? Poza tym pohamuj emocje. Po co się tam rozdrabniać, może skierujesz mnie raczej do psychiatry? :-) I testy w Media Markcie ? No nie spodziewałbym się po koledze takiego "fachowego" podejścia. Poza tym specyfikacja moich kolumn to:

 

Sensitivity (2.83 V/1 m) 86 dB

IEC Long Term Power Handling 150 W

Impedanz (nominal) 4 ohms

Frequency Response 46 Hz - 27 kHz

Weight 6.9 kg

Dimensions (W x H x L) 204 x 330 x 256 mm

 

nadają się abym mógł usłyszeć ? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym uslyszec te 30 watt. Szukam do zakupu..

 

PS. No i wszystko jasne... na schemacie jak byk napisane napiecie zasilania symertycznego +/- 37 V wiec Twoj Rotel to zadne 30 watt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wprowadziles wszystkich w blad, Twoj rotel RA-930AX ma co najmniej 70-80 watt na kanal, a przy 4 ohmach nawet ponad 100 watow da sie ''wycisnac''.

 

Podtrzymuje to co wczesniej napisalem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, i proponuję więcej praktyki a mniej teorii, bo niestety nie zawsze prowadzi to do rzeczywistych efektów. Ja już trochę tego złomu przewaliłem, czego serdecznie życzę koledze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Tobie isc do sklepu (mediamarkt na przyklad) i podpiac swojego rotela do 100 watowych kolumn i porownac z tamtejszymi 100 watowymi wzmacniaczami. Byc moze wtedy zrobi sie w Twoim ''uchu'' bardziej klarownie i przestaniesz tutaj pisac herezje i wprowadzac w blad poczatkujacych w temacie audio.

Ten wpis to jakiś żart?

Bo jak tak to proszę to przenieść do wątku "Brak humoru na forum"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wpis to jakiś żart?

Bo jak tak to proszę to przenieść do wątku "Brak humoru na forum"

Jakbys przeczytal od poczatku to moze bys zrozumial moja mini-ironie.. Tak brak humoru, raczej rozpacz i opadanie rak..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. No i wszystko jasne... na schemacie jak byk napisane napiecie zasilania symertycznego +/- 37 V wiec Twoj Rotel to zadne 30 watt.

Wprowadziles wszystkich w blad, Twoj rotel RA-930AX ma co najmniej 70-80 watt na kanal, a przy 4 ohmach nawet ponad 100 watow da sie ''wycisnac''.

 

Podtrzymuje to co wczesniej napisalem..

 

Proszę się zapoznać z PDF dla Rotel RA-930AX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

>>>a przy 4 ohmach nawet ponad 100 watow da sie ''wycisnac''.

 

A przez co to mam wycisnąć ?

 

Może być to?;-)

1000x901c_pralka-frania-1128740.jpg

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomaszE

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie zna podstaw elektroniki (wlasciwie to fizyka w podstawowce mowi o prawie ohma, kirchoffa, mocach, rezystancji, pojemnosciach, itp) to sie wyciska dzwiek jak wyzej na zalaczonym obrazku... A pozniej wychodzi, ze rotela 30 watow ''rozwala'' wszystkie inne 100 watowce...

 

Kazda firma inaczej opisuje ''moce''.. A moc w elektronice to iloczyn napiecia i natezenia (w uproszczeniu)... Widzialem wzmacniacze 1000 watowe z transformatorem w srodku pobierajacym z sieci max 200 watt (haha).. Ciekawe skad sie ta moc wziela? Z kolei rotel dziala w druga strone.. Czy ktos sobie wyobraza glosnik $ omowy 30 watowy ktory wytrzyma napiecie 70V?

 

PS. A slyszal o wahaniach napieciach w sieci? A rozumie co to znaczy zasilanie symetryczne +/- 37V? A kapuje wogole jaki wplyw ma obciazenie nieliniowe zestawow glosnikowych na koncowki mocy i jakie z tym sie wiaza straty mocy i znieksztalcenia? Do szkoly!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pozniej wychodzi, ze rotela 30 watow rozwala wszystkie inne 100 watowce...

Zależy jak na to patrzeć?

 

Jeśli wejdziemy np: jak napisałeś do Media Markt i widzimy uginające się półki z elektroniką typu Bumbox itp: a na nich wielkie nalepki 2 X 120W, to na 100% 30W-towy Rotel jest bezkonkurencyjny.

 

Czy wież dlaczego, jeśli w danych rotela jest napisane 30W przy 8 ohm i w pasmie od 20 do 20k Hz, to na pewno tyle jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez tomaszE

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy wież dlaczego w danych rotela jest napisane 30W przy 8 ohm i w częstotliwości od 20 do 20k Hz, to na pewno tyle jest?

 

Prosze nie zadawac takich pytan.. Podalem wczesniej schemat obu kanalow wraz z napieciami w kluczowych punktach. Jest to sprzet na elementach dyskretnych i moce jakie produkuja tu tranzystory pracujace w klasie a/ab w ukladzie przeciwsobnym znacznie przekracza 30 watow na wyjciu przy maxymalnym wysterowaniu i obciazeniu 4OHM. Dane jakie podaja widocznie sie tycza zestawow estradowych a nie do zastosowan domowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. No i wszystko jasne... na schemacie jak byk napisane napiecie zasilania symertycznego +/- 37 V wiec Twoj Rotel to zadne 30 watt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wprowadziles wszystkich w blad, Twoj rotel RA-930AX ma co najmniej 70-80 watt na kanal, a przy 4 ohmach nawet ponad 100 watow da sie ''wycisnac''.

 

Nie pisz głupot ... wystarczy że sittek pisze że RA-930AX rozwala wszystkie 100W wzmacniacze, czy jak to tam sformułował ...

 

Konstrukcja tego Rotela to klasyka, konstrukcja praktycznie niezmieniona od 30 lat. Uczciwe 30W, tak opisane i tak ma. Na wyjściu jedna para tranzystorów - moc max tego tranzystora to 100W, max prąd kolektora to 12A, przy zasilaniu 37V prąd ciągły to coś około 2A , przy "trudnych" kolumnach ten wzmacniaczyk polegnie.

 

To dobry wzmacniacz, nada się do większości monitorów, ale praktycznie każde ambitniejsze kolumny podłogowe okażą się zbyt trudnym partnerem - grać oczywiście będą, ale nie na maximum swoich możliwości. Cena kup teraz na allegro to 350zł i tyle jest wart. Nie znam żadnego modelu 100W wzmacniacza firmy Harman Kardon który byłby gorszy od tego Rotela , a sitttek jednym ciągiem "zjechał" HK, onkyo, Pioneera itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

mistrz!!

 

Zebys wiedzial :P

 

Nie pisz głupot ... wystarczy że sittek pisze że RA-930AX rozwala wszystkie 100W wzmacniacze, czy jak to tam sformułował ...

 

Konstrukcja tego Rotela to klasyka, konstrukcja praktycznie niezmieniona od 30 lat. Uczciwe 30W, tak opisane i tak ma. Na wyjściu jedna para tranzystorów - moc max tego tranzystora to 100W, max prąd kolektora to 12A, przy zasilaniu 37V prąd ciągły to coś około 2A , przy "trudnych" kolumnach ten wzmacniaczyk polegnie.

 

To dobry wzmacniacz, nada się do większości monitorów, ale praktycznie każde ambitniejsze kolumny podłogowe okażą się zbyt trudnym partnerem - grać oczywiście będą, ale nie na maximum swoich możliwości. Cena kup teraz na allegro to 350zł i tyle jest wart. Nie znam żadnego modelu 100W wzmacniacza firmy Harman Kardon który byłby gorszy od tego Rotela , a sitttek jednym ciągiem "zjechał" HK, onkyo, Pioneera itd.

 

Glupoty? Wolne zarty? Czytajac schemat i widzac 30 watow normalnie banan mi sie pojawil na twarzy..:P Klasyka klasyka lecz zasilanie 37 woltow na tylko polowke skladowej calego przebiegu jednak o czyms mowi, zwlaszcza , ze wzmacniacz mozna obciazac glosnikami 4 omowymi. Ktos sobie jaja zrobil albo konstrukcja ma tak kiepski transformator, ze przy maxymalnym wysterowaniu napiecie przy obciazeniu 4 omow spada z 37V do 15-20 Voltow. Wtedy masz racje, wzmacniacz z porzadnymi zestawami podlogowymi wymieknie juz w pierwszej rundzie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robsonic czy poza teorią wyniesioną ze szkoły zawodowej dysponujesz jakąś praktyka w odsłuchach tych wzmacniaczy? Pytam poważnie ponieważ takich pierdoł o wzmacniaczach i swobodnej ocenie parametrów dawno nie czytałem. Wzmacniacz RA-930AX jest wzmacniaczem prawie 100 watowym przy 4 omach. Normalnie genialne. Skąd tę wiedzę wyciskałeś?

 

bc_leszcz nie miałem na myśli wszystkich wzmacniaczy 100 watowych, miałem na myśli tylko tę budżetówkę zbliżoną do "mojego" Rotela. Gdybym chciał dobić te marki wspomniałbym o trochę mocniejszym Rotelu, na przykład RA-972. Wtedy to byłaby dopiero miazga. Mam nadzieję, że choć ty któreś z nich słuchałeś i miałeś okazję porównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.