Skocz do zawartości
IGNORED

Tani wzmacniacz do .... porady dla poczatkujacych


marsins
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem go, taki sobie również. Sęk w tym ze Denony, które brzmią dobrze, nie maja sterowania z pilota. Dlatego nie uzywam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie decyduje sie chyba na "wynalazek" akai am-69 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez panadol79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie to jeszcze raz zacytować i dla zainteresowanych wstawić w ramki lub zrobić sobie z tego tapetkę:

 

Liczy się wydajnośc prądowa bardziej od samej mocy, dlatego dobre stare wzmacniacze nada o mocach 30-40W tak świetnie kontroluja kolumny i żaden pioneer czy technics o mocy rzedu 120w nie ma podjazdu do niego.

 

Wystarczy porównać 2x30W Rotela z wzmacniaczami ponad 100W, na przykład w podobnej cenie, Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony. Ten niby słabiutki Rotel najzwyczajniej w świecie je rozwala a porównywanie mocy mija się z celem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jesli pozwolicie jeszcze Was troche pomecze :)

Pilot musi byc obslugiwany... :(

z Rotela z obluga pilota widze ra 945

Nada sie ?

Czytam ze moc nie jest najwazniejsza ale... te moje eltaxy linear 8 maja powerhandling 140/180 Watt

Rotel w necie znalazlem 40 przy 8ohm.

Faktycznie sie tym nie przejmowac ?

znacie tego 945 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel to taka firma która ma przede wszystkim pomysł na brzmienie, wszystkie urządzenia robiła i robi z jakąś myślą, a to jest bardzo ważne.

Nie znam modelu ra 945, ale miałem chyba z 5 wzmacniaczy tej firmy i żaden nie grał słabo, żenująco, czy coś w tym stylu, to dobra elektronika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacie tego 945 ?

 

Jesli masz na mysli tego Rotela RA 945 za 599 od sprzedawcy 'elektro..tika' na allegro, to gosciu probuje go juz sprzedac conajmniej od ponad miesiaca zaczynajac od przeroznych cen - nie wiem, ile tak naprawde chce za niego ale zauwazylem, ze lubi konczyc aukcje przed czasem :-(

Wydaje mi sie, ze w tej cenie lepiej poszukac nowszego modelu RA-02 ale tu prosze o opinie specow od Roteli - Panów: 'sittek' i 'jarex'

albo zapytaj w klubie milosnikow Roteli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rob4u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącznie mocą wzmacniacza nie ma się co kierować.

 

te moje eltaxy linear 8 maja powerhandling 140/180 Watt

 

No i co z tego? Mogą zagrać bardzo dobrze nawet ze wzmacniaczem o mocy 20-40W

 

Kluczowe pytanie to jak głośno chcesz je słuchać. Bardzo mocy wzmacniacz, o mocy rzędu 100W przy 8 ohm jest tylko potrzebny do takich kolumn tylko w przypadku konieczności osiągnięcia bardzo dużego poziomu głośności. Nikt "normalny" nie rozkręci 100 watowego wzmacniacza na więcej niż 50% , , w każdym razie nie do normalnych odsłuchów.

 

Oprócz mocy wzmacniacze mają wiele innych parametrów: wydajność prądowa, dynamika, tolerancja na spadki impedancji kolumn.

 

Wszystko zależy do czego potrzebujesz ten wzmacniacz i do czego będziesz wykorzystywał te kolumny. Zamierzasz nagłaśniać tym imprezy ?

 

Te kolumny nie są specjalnie trudne do napędzenia. Dobry wzmacniacz o mocy ok 60-80W powinien być co najmniej wystarczający.

 

Wystarczy porównać 2x30W Rotela z wzmacniaczami ponad 100W, na przykład w podobnej cenie, Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony. Ten niby słabiutki Rotel najzwyczajniej w świecie je rozwala a porównywanie mocy mija się z celem.

 

No to pojechałeś kolego.

 

Każda z wymienionych firm ma lepsze i gorsze modele. Twierdzisz że ten słabiutki Rotel może rywalizować ze wzmacniaczem mającym 100W przy 8ohm od podanych firm ? Kluczowym jest pewnie sformułowanie "w podobnej cenie" , no tak, bo SONY serii ES o mocy 100W/8ohm będzie 2x lub 3x razy droższe od tego Rotela, podobnie jak większość 100watowych wzmacniaczy tych firm. Do porównania pozostaną zatem tylko wzmacniacze "w podobnej cenie" co przy 100watach zostawi nam nędzne karykatury. Kolego - niemal każdy 100watowy Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony będzie droższy od Rotela 2x30.

 

Co to za porównanie względem ceny ? Fiat Punto jest zapewne lepszy od każdego Mercedesa czy Audi W PODOBNEJ CENIE.

 

No ale znacznie tańszy dziadek, 30-letni, dużo tańszy od Rotela, np. Harman Kardon PM665 - dokładnie 100W/8ohm , dual mono, o ile jest w dobrym stanie technicznym (np. po renowacji) będzie zapewne lepszy pod każdym względem.

 

Pomijając powyższe wywody, Rotel robi dobre wzmacniacze, choć ich ceny na znanym serwisie aukcyjnym są mocno zawyżone względem ich możliwości.

 

Co do zaproponowania, dobrego, niedrogiego wzmacniacza Z PILOTEM - to niestety nie potrafię pomóc. Pilot to BARDZO droga rzecz - ludzie wyzbywają się bardzo dobrych wzmacniaczy bo nie obsługują pilota, jednocześnie kupując gorzej brzmiące bo pilot MUSI być ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zaproponowania, dobrego, niedrogiego wzmacniacza Z PILOTEM - to niestety nie potrafię pomóc. Pilot to BARDZO droga rzecz - ludzie wyzbywają się bardzo dobrych wzmacniaczy bo nie obsługują pilota, jednocześnie kupując gorzej brzmiące bo pilot MUSI być ...

Dziekuje za podpowiedzi

Co do pilota - mi tego mowic nei trzeba ale sprzet czasem bedzie chciala wlaczyc tez kobieta i tego nie przeskocze :)

Dla mnie temat narazie zamkniety. Na dzien dzisiejszy zakupilem akacje :o :)

Z tego co o niej znalazlem (fakt ze jest niewiele) ludzie pisza pozytywnie.

Na dzisiaj musialem juz cos wybrac - w domu musi cos grac ! :) Przyjedzie - przekonam sie czy sluszny wybor a wrazie czego bede zamienial na cos innego.

Jeszcze raz dzieki wszystkim :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
lepiej poszukac nowszego modelu RA-02
Niewątpliwą zaletą nowszego RA-02 jest jego młodość oraz technologie ( trigger i stopień zabezpieczający). Jeżeli ktoś nie jest maniakiem brzmienia Rotela i nie ma w głowie zapisanych wszystkich próbek dźwięków od pierwszego modelu do ostatniego to wybór ten będzie naprawdę zadowalający.

 

Kolego - niemal każdy 100watowy Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony będzie droższy od Rotela 2x30.

Chodzi koledze o nowe czy używane? Porównanie ceny uzywanego ( Rotel) do dużo nowszego ( inne)? Proszę bardzo. Na przykład cenowo w ten sposób można porównać Rotela RA-930AXMkII do produkowanego niedawno Denona PMA 700 Oba nowe jak się nie mylę kosztowałyby gdzieś około 1500 złotych. Mocowo Rotel 30W(50W) i Denon 70W(100W). I teraz porównajmy sobie ich wydajność prądową, moc, dynamikę i łatwość z jaką poruszają membranami w dołączonych głośnikach. Jak dla mnie przepaść a gdy weźmie się dodatkowo ponad dwa razy mniejszą moc Rotela to będziemy mieli już pozamiatane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sittek

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład cenowo w ten sposób można porównać Rotela RA-930AXMkII do produkowanego niedawno Denona PMA 700

 

Tak jak napisałem wszystkie firmy maja lepsze i gorsze modele.

 

Denon PMA-700V (pewnie ten model masz na myśli?) to akurat kiepski wzmacniacz. Stopień napięciowy na układzie scalonym, a w końcówce po dwie pary słabych tranzystorów. Mocny ale mało muzykalny. Mocny konturowy bas + wyeksponowana góra daje niestrawny dźwięk. W dodatku to są bardzo awaryjne wzmacniacze, niefajne do naprawy. Nie polecam.

 

Co do wydajności prądowej, mocy, dynamiki - nie masz racji. Tego akurat w tym Denonie nie zabraknie, nie ma on natomiast tego co ma Rotel - dobrego brzmienia, balansu tonalnego, szczególnie przy niższych poziomach głośności.

 

Nie można generalizować. Do pewnych zastosowań ten Denon okaże się lepszy - na pewno lepiej iść z nim nagłaśniać dyskotekę niż z Rotelem. Tak samo lepiej sprawdzi się z kolumnami o małej skuteczności. Rotel jest dobry ale w pewnych zestawieniach może brakować mu mocy.

 

Jeśli zamiast PMA-700V weźmiemy dużo lepsze np. PMA-860, PMA-880 porównanie z Rotelem będzie już inne, a ceny praktycznie te same.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z racji tego że za jakoś 3 tyg będę mieć nieduży przypływ gotówki już teraz rozglądam się za sprzętem stereo, o którym długo marzyłem a nie było okazji do skompletowania go.

 

Zaczynając czytać rzeczy widzę że to raczej tanie hobby nie jest i trochę się boję tak otwarcie o tym mówić. Otóż moim celem są jedynie odtwarzacz SD, wzmacniacz i jakieś kolumny o niedużej mocy potrafiące zagrać w pokoju jak i na balkonie przy grillu.

Niestety jedynie mogę wydać na całość MAKS 400zł.

Na allegro rozglądam się tylko za używkami i powoli obeznaję się w firmie Denon. Stąd wyczytałem że najlepiej szukać czterocyferkowych modeli ale bardzo rzadko takie są. Zwłaszcza w cenie tak 150 (bo zwykle tej kwoty się trzymam odnośnie odtwarzaczy).

 

Jeśli ma to znaczenie to powiem że bym chciał puszczać w 99% muzykę metalową bo pół życia w tym siedzę i jakoś na nic innego nie mam miejsca w sercu ;p

Tak może jeszcze napiszę że od kilku lat gram na gitarze i słuch mi się nieco wyostrzył. Potrafię odróżnić jakieś bublowate głośniki itp.

Dla tego też taka cena bo jakiś czas temu zmieniłem sobie instrument. A podłączając się pod stary wzmacniacz z głośnikami gitarowymi o ograniczonej częstotliwości to już dla mnie głupota ;p

 

Żeby nie być takim leniem podam kilka linków które wydają mi się ciekawe:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co do wzmacniaczy to może później zacznę dyskusję o ile tą kogoś zaciekawię ;p

Sam już nie mam siły by to wszystko ogarnąć Po prostu jest tego tak dużo że nie wiem za co się złapać . Jeszcze nie dawno nie miałem żadnego pojęcia na temat takich rzeczy,choć chyba to się nie zmieniło ;p Proszę was żebyście choć w najmniejszym stopniu podpowiedzieli doradzili na co zwracać uwagę przy zakupie, co unikać. Strasznie przyda mi się wskazówka kogoś doświadczonego i siedzącego głębiej w tym ;p

uff skończyłem;p

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro rozglądam się tylko za używkami i powoli obeznaję się w firmie Denon. Stąd wyczytałem że najlepiej szukać czterocyferkowych modeli ale bardzo rzadko takie są. Zwłaszcza w cenie tak 150 (bo zwykle tej kwoty się trzymam odnośnie odtwarzaczy).

 

Kolego - źle wybrałeś firmę. Denon będzie drogi. Za 150 zł to kupisz Denona z laserem na wymarciu i to takim trudno dostępnym, którego nie można łatwo i tanio kupić.

 

Dobrze grający Denon z łatwo dostępnym laserem kosztuje zwykle ok 300-400zł. A lepsze modele więcej.

 

A jak kupisz CD to którego laser nie jest już dostępny to jak już padnie (a padnie bo dlatego został sprzedany) to będziesz miał mebel nie odtwarzacz.

 

Poszukaj CD innej firmy - za 150zł kupisz dobrze grający CD mniej popularnej firmy, np. Grundig Fine Arts CD3, albo coś serii 7000, 7500, 8200 - czasem są do kupienia za kilkadziesiąt złotych.

 

Napis Denon tylko zawyża cenę , a niskie modele są równie kiepskie jak każdy inny CD innej marki.

 

Z tanich i przyzwoitych denonów na allegro widzę teraz tylko 890 i 895:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

oba na laserze KSS-240A - względnie łatwo dostępny. Te które Ty podałeś są słabe i w dodatku wszystkie z laserem KSS-152 którego nie można zdobyć. DCD-1400 jest modelem OK, ale jak uczciwie napisał sprzedawca - lasar już umiera

 

Przeczytaj wątek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bc_leszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwale sie ze przyszedl do mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie mam wielkiego porownania i nie jestem jeszcze w stanie operowac "Waszymi" pojeciami ale brzmienie mega mi odpowiada i jestem baaaaardzo zadowolony :) (Sasiedzi pewnie tez ;) )

W porownaniu z Yamaha ax496 brzmi poprostu lepiej :) Wydaje mi sie ze srodek jest mniej "jazgotliwy" mocowo faktycznie nie rozkrecilem dalej niz na 1/3 :)

testowalem tez wbudowany dac (podlaczylem do niego coaxialem dvd s-75) i wydaje mi sie ze tez daje rade :)

W zwiazku z wpowyzszym procz cd bede chcial podlaczyc jakiegos mediaboxa do flacow przez lan ale zdecydowanie najchetniej z wyjsciem coaxialnym - optical mam juz wykorzystany i podlaczony do medoaboxa z nc+.

Zaloze pewnie nowy watek aporpo w/w jesli nic nie znajde w arch :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem bc_leszcz że kupienie jednego z przykładów przeze mnie podanych bądź innych to jak loteria i tylko patrzeć które szybciej się popsuje.

Wujek jest jedyną znaną mo osobą posiadającą coś takiego i stwierdził że ogólnie firma dobra i może dla tego na znaczek poleciałem. No nic będę szukać dalej i czytać opinie. Bardzo dziękuję za pomoc, na pewno w pewnym stopniu mnie to uchroniło przed wrzuceniem kasy w błoto ;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukam wzmacniacza który pasował by do magnetofonu Yamaha kx-930,dodam że muzyka będzie odtwarzana głównie z kaset w większości rap i funk. Pokój 16m2

Kwota najlepiej max 500 zł

 

Na kolumny nie mam jeszcze sprecyzowanego budżetu więc na razie nie jestem w stanie powiedzieć jakie będą.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chyba, a z pewnością;-)

Nawiasem to bardzo dobry wzmak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Skąpski idzie na ambasadora, wysiada, rozumiesz? A jak on poleci, to poleci Korszul, poleci też Broński i zgadnij kto po nich poleci? Po nich polecę ja! To znaczy ja bym poleciał, gdyby nie Kazik i to dozorostwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzilo o Grundig Fine Arts A-9000 :)

 

Masz 100% racje! Oczywiscie, ze 'justas32' pisal o Grundigu Fine Arts A-9000 oraz A-9009, produkowanych na zlecenie przez Marantza, ktore b.czesto oznaczane sa w skrocie jako Grundig FA A-9000 oraz FA A-9009 :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy porównać 2x30W Rotela z wzmacniaczami ponad 100W, na przykład w podobnej cenie, Onkyo, CA, HK, Pionner Technics czy Sony. Ten niby słabiutki Rotel najzwyczajniej w świecie je rozwala a porównywanie mocy mija się z celem.

No to pojechałeś kolego.

 

 

Dokladnie..

Takie rzeczy tutaj sie czyta, ze ktos kto jest ''zielony w temacie'' bedzie jeszcze bardziej nabieral tego koloru. :P. Moc wzmacniacza podawana przez producenta (renomowanych firm oczywiscie) nie jest wzieta z chmur. 30 watt ma sie nijak do 100 watt. Wydajnosc pradowa jest bardzo istotna, ale glownie przy duuuuzych obciazeniach. Czyli tam, gdzie na przyklad mostkujemy glosniki. Na przyklad w sprzecie samochodowym gdzie czasami glosniki stanowia opor 1 czy 2 ohmy na kanal. W sprzecie domowym przy 8 omowych kolumnach podlaczenie jakiegokolwiek wzmacniacza 30 watt i 100 watt da nam od razu efekt na korzysc wiekszej mocy (uogolniajac oczywiscie). Nie przesadzajmy wiec z ta ''wydajnoscia pradowa'' i nie mydlmy ludziom oczu. Najwazniejsza jest moc wzmacniacza i tyle.. Pamietajmy, ze moc jest zalezna zarowno od napiec na zaciskach jak i natezenia, wiec jesli nie ma natezenia (w naszym wypadku ''wydajnosci pradowej''), nie ma mocy.

 

I teraz porównajmy sobie ich wydajność prądową, moc, dynamikę i łatwość z jaką poruszają membranami w dołączonych głośnikach. Jak dla mnie przepaść a gdy weźmie się dodatkowo ponad dwa razy mniejszą moc Rotela to będziemy mieli już pozamiatane.

 

Jakich urzadzen do pomiarow uzywasz oprocz uszu i oczu by tak twierdzic? Wystarczy rozkrecic wzmacniacz i zobaczyc transformator (glowny zasilacz), nastepnie zmierzyc calkowite napiecie na glownych kondensatorach filtrujacych i juz wiemy mniej wiecej czego mozna oczekiwac od wzmacniacza :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Zarówno moc jak i wydajność prądowa jest ważna; dokładnie tak samo jak zależne są od siebie; dlatego używam słowa energia, które też nie opisuje tego co chce przekazać. Powinny być swoją symetryczną równowagą i nie mówię o wzorach. Najważniejsza jest jakość proporcjonalna w czasie; ośrodka w którym jest dokonywany odsłuch, bo to ona pokazuje wam w muzyce to co nazywacie szeroką sceną, ciepłym i analogowym brzmieniem. Czasami, błędy popełniane przez wzmacniacze lampowe powinny być świadomością w przyszłości; kierującą na właściwą drogę w dążeniu do poprawy tych drugich. Nie są popełniane przypadkowo i nie przypadkowo takie brzmienie wam się podoba. Przyszłość komputerów kwantowych będzie mogła być wynikiem w poszukiwaniu realistycznego przekazu. Dziękuję i proszę o kolejne wypowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale napisalem przeciez, ze ''wydajnosc pradowa'' to nic innego jak ''sila pradu'' czyli w uproszczeniu ampery. Moc to nic innego jak iloczyn napiecia i natezenia. W mocy zawiera sie ''wydajnosc pradowa'' miedzy innymi, stad moc jest kluczowym pojeciem przy wyborze wzmacniaczy a nie ''wydajnosc pradowa''. Oczywiscie kazda firma ma rozne kryteria ''mocy'', ale to inna bajka. Jesli chcecie miec pewnosc co do mocy wzmacniacza, to podpinacie pod wzmacniacz na wejsciu generator przebiegow, a na wyjsciu pod obciazeniem waszego zestawu kolumn wpinacie rownolegle oscyloskop i patrzycie na amplitude i znieksztalcenia :P. A jesli nie macie oscyloskopu to pod obciazeniem podepnijcie poprzez mostek gratza kondensator powiedzmy 100 mikrofaradow z napieciami przebicia co najmniej 150V. Nastepnie wlaczcie muzyke na granicy przesterowania i zmierzcie napiecie odlozone na kondensatorze. Napiecie rzedu 100 V przy 8 ohmach to w przyblizeniu 100 watt, natomiast przy 4 omach 150 watt. (w bardzo duzym uproszczeniu koledzy wiedza lopatologiczna).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumny głośnikowe zawierająca zwrotnice, czyli filtry rozdzielające które są dość skomplikowanym modelem impedancyjnym, często skutkuje to bardzo znacznymi spadkami impedancji zestawu głośników, nawet poniżej rezystancji cewek każdego głośnika z osobna a to z kolei narzuca dodatkowe wymogi względem wzmacniacza - oprócz mocy wzmacniacza istotna staje się jego zdolność do radzenia sobie ze zmiennym obciążeniem - a to jak obie radzi często wynika z konstrukcji samego wzmacniacza, np. jakie ma sprzężenie zwrotne, albo jak zaimplementowano zabezpieczenie końcówki mocy.

 

Układ wzmacniacz - kolumna głośnikowa należy analizować wspólnie. Wat jest watem. ale wzmacniacz o mniejszej mocy może pracować lepiej z trudnymi kolumnami niż inny o większej mocy, albo ten drugi wcale nie będzie działał bo się najzwyczajniej wyłączy.

 

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi, który wzmacniacz jest najlepszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robsonic, ale to jest mierzone w każdej poważnej recenzji i wat jest watem, pasmo przenoszenia - pasmem przenoszenia itd.

 

naprawdę, nie wiem co usiłujesz udowodnić...

 

Nie chce nic udowadniac.. Poprostu przeczytalem tutaj takie herezje, ze znizam sie do wyjasniania podstaw jak ''krowie na rowie''.. Przeciez owa ''wydajnosc pradowa'' tutaj stala sie jakims parametrem guru, a wzmacniacze o mocach 30 watt sa podobno lepsze od tych 100 watowych.. No bardzo ciekawe... Konstruowalem wzmaki na tranzystorach sankena w koncowce lat 90 tych i moc miala kluczowe znaczenie bzmieniowe. Oczywiscie nie chodzilo o sluchanie muzyki na maxa! Przeciez 90% i wiecej czasu sluchamy czegos w ''umiarkowanej glosnosci''.

 

Zgadza sie , ze zestawy glosnikowe maja nieliniowa impedancje, ale to jest czynnik nie do zmiany. Tak bedzie zawsze, nie ma idealnych zestawow glosnikowych. Dobrej klasy wzmaki radza sobie z tym problemem na pstrykniecie w palce. Do tanszych konstrukcji amplikow zawsze polecam kolumny o wyzszej impedancji i wysokim zysku energetycznym.

 

Wat jest watem. ale wzmacniacz o mniejszej mocy może pracować lepiej z trudnymi kolumnami niż inny o większej mocy, albo ten drugi wcale nie będzie działał bo się najzwyczajniej wyłączy.

 

To jest bardzo daleko idaca teza.. Jaka moc odsluchowa mamy na mysli? Tak naprawde wszystkie bolaczki wzmacniacza wychodza na granicy jego mocy wysterowania. Jesli sluchamy ''normalnie'' muzyki czy czegokolwiek innego ciezko jest uslyszec jakies anomalie. Wszystkie ''brudy'' dopiero slychac jak damy mu w palnik. Dlatego moc wzmaka to jest czynnik wedlug mnie najwazniejszy i zdania nie zmienie. Jak mamy duza moc wzmaka, to i mamy spory zapas ''energii'' do dyspozycji...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to jest duża moc?

 

Dla kazdego bedzie to wartosc wzgledna i rozna..

 

Duza moc to powiedzmy taka gdzie dla Ciebie jest glosno i sluchasz tak jak lubisz lecz wzmacniacz bedzie obiazony na przyklad w 50%, wiec wciaz masz zapas mocy, ktorej nie wykorzystujesz.

Na przyklad w sprzecie estradowym jest zasada odciazania wznacniaczy do okolo 75% ich mozliwosci (praca ciagla). Te kolejne 25% to ''granica'' zapasowa przed przesterowaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.