Skocz do zawartości
IGNORED

idealny pokój odsłuchowy


saruman

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli jednak mówimy o idealnym pomieszczeniu, jak w temacie, to niestety kompromisów nie ma i tradycyjne "ustroje" użytkowe raczej nie spełnią oczekiwań. W naszych domkach jednak mogą być zbawieniem w często ascetycznym szklano/ goło ściennym lokalu jakie są ostatnio trendi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szklanym domu i tak nikt niczego nie wstawi, żeby nie zepsuć designu :-) W pokojach przeznaczonych głównie do audio - takich jak Twoje - to też nie problem, można wstawić co tylko się chce. Nawet jeśli jakiś mebel spełnił by jakąś funkcję równie dobrze, to z ustrojem będzie bardziej profi :-). W zwyczajnych mieszkaniach nie ma miejsca na 20% powierzchni w ustrojach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam do Was, znawców zagadnień akustyki pytanie i jednocześnie prośbę.

 

Mój pokój odsłuchowy ma 18,5 m. (w dobrym kształcie prostokąta), zaadaptowany akustycznie głównie "domowymi" sposobami, tzn. książki w miejscach pierwszych odbić na ścianach bocznych, za kolumnami tv przykryty kocem, kwiatki, dywan na podłodze, itd.

Zakupiłem niedawno wysoko cenione panele z wełny mineralnej Avcon. Pozytywny wpływ wydały mi się wnieść jedynie w formie tłumiącej na ścianie za słuchaczem, (którą mam prawie całkiem "gołą"),ale tu pojawia się problem... tzn. im dłużej słucham, tym mniej jestem zadowolony. Zauważyłem, że dźwięk stał się jakby bardziej przyklejony do kolumn, jest odchudzony, mniej obfity w średnicy, wprawdzie nieco bardziej precyzyjny, ale summa summarum tłumienie wniosło więcej złego niż dobrego. Lubię jednak dźwięk soczysty, pełny...

Co w takim razie moglibyście polecić celem poprawy sterofonii (jeśli nie panele z wełny mineralnej), tak by poprawić stereofonię, ale bez tych negatywnych aspektów? Za sprzętem chciałbym jeszcze popróbować paneli rozpraszających Acoustic Manufacture.

Z góry dzięki za odpowiedź.

Które accony- kupiłeś, próbowałeś je stroić. W recenzji pisali że to ważne. Testowałeś avcon a jakiś inny pochalniacz? Były różnice? Interesują mnie opinie użytkowników tych paneli bo sam rozważam w przyszłość ich zakup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu a pokaż pomiar 20-250Hz ze swojego pomieszczenia. Jak masz skos, a w nim wełnę to jest to pochłaniacz basu. Albo pochłania mało, albo kolumny nie schodzą nisko basie i tego nie słyszysz, albo rezonanse pomieszczenia są tak ułożone że maskują pochłanianie basu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Jeśli chodzi o absrobery to mam ich sporo więc pochłaniają sporo basu od 50khz wzwyż i każde naroza pomieszczenia są w połapkach basowych ,i tak mi się zdaje na ucho że basu na mój gust jest ok bo przy testach nie odniosłem wrażenia wzbudzania się basu w iinnym zakresie jego pasma albo się mylę i pomiar byłby wskazany.pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

wybudowałem piramidę o podstawie 6m. Podłoga: gleba, ściany: blacha ocynk-100mm wełna-blacha ocynk. proporcje Heopsa. Stoi ona na łące. Czasami słychać przez ściany bas dużej ciężarówki od drogi. Niestety muszę się nauczyć robienia pomiarów akustycznych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Z tego co ja wiem to komora bezechowa nie nadaje się do słuchania muzyki.

Co innego pomiary kolumn a co innego słuchanie potem samej muzyki które potrzebuje

pomieszczenia która ma kontrolowany ale całkiem spory czas pogłosu.

Jeśli jest on dobrze kontrolowany to może być nawet całkiem spory a wtedy muzyka brzmi

żywo i dźwięcznie. Zbyt krótki czas pogłosu zabija życie w muzyce, zabija przestrzeń, wybrzmiewania i blask

muzyki a zbyt długi ale nie kontrolowany czas pogłosu daje bałagan wynikający z odbić.

Generalnie nie jest to prosty temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Sly-Zgadza się, to co piszesz. Nawet, idąc dalej, akustyka profesjonalnej reżyserki dźwięku nie jest równowazna akustyce w dobrym pokoju odsłuchowym, filharmonii czy sali koncertowej. Generalnie tak jak napisałeś nie jest to prosty temat. Niektórzy twierdzą, że pokój o nieregularnych ścianach to jeszcze większy problem, bo łatwiej kontrolować mody w regularnym pokoju. Osobiście nie mam zdania, choć chciałbym kiedyś poeksperymentować z takim nieregularnym pomieszczeniem {lubię mieć własne zdanie ;-) }

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyniu a pokaż pomiar 20-250Hz ze swojego pomieszczenia. Jak masz skos, a w nim wełnę to jest to pochłaniacz basu. Albo pochłania mało, albo kolumny nie schodzą nisko basie i tego nie słyszysz, albo rezonanse pomieszczenia są tak ułożone że maskują pochłanianie basu.

To co należy zrobić w takim przypadku? Osłonić naroże jakimś ustrojem rozpraszającym? Sam zastanawiam się nad adaptacją pokoju na poddaszu na potrzeby audio i jak to na poddaszu: skosy i wełna :-) pomieszczenie około 45m2 i wysokością do 3 m.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być z tego super pokój pod audio.

Takie jest wstępne założenie, ale brak zgody na prucie ścian i temu podobne impezy. Wszystko inne dozwolone :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Interesuje Was komora bezechowa? Proszę:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Byłem wewnątrz tej komory podczas studiów (mechanicznych) i nie wierzę, żeby w takim pomieszczeniu muzyka zabrzmiała. To jest dobre do przeprowadzania pomiarów sprzętu - zwłaszcza kolumn, AGD (poziomu głośności), wentylatorów itp, ale samo przebywanie w takim pomieszczeniu jest na dłuższą metę męczące - można powiedzieć, że "krew leci uszami"... Uważam, że nigdy muzyka nie jest nagrywana w takich warunkach, więc efekt nagrania również jest obarczony "błędem" studia i tego co muzycy byli wstanie usłyszeć. Dochodzi wpływ realizatora, jakości samego sprzętu i oprogramowania. Nie ma czegoś takiego jak 100% odtwarzanie tego co jest nagrane - przypuszczam, że sami muzycy byliby zaskoczeni tym co usłyszeli :) Wiem, że to kontrowersyjna wypowiedź na takim forum, ale przecież można mieć inne zdanie..

 

Idealny pokój audio to taki, który odpowiada potrzebom osoby, która tam będzie słuchała muzyki - nie ma idealnego dla wszystkich - referencyjnego (choćby dlatego, że każdy ma trochę inne parametry słuchu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.