Skocz do zawartości
IGNORED

Test wkladek gramofonowych


Gość StaryM

Test wkładek gramofonowych  

30 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Która wkładka brzmi najlepiej?



Rekomendowane odpowiedzi

Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Trzeba podziękować autorowi tego wątku za pomysłu i cierpliwości w wykonaniu tej prezentacji. Osobiście nie przejmował bym się tym,która wkładka jak grała . Każdy odsłuchiwał w innych warunkach,ale w większości w jakości multimedialnej-(. Mi udało się posłuchać sampli na dobrych klockach. Choć urządzenia były nie moje i nie dobierane pod moje upodobania ,to jednak w każdym z tych sampli brzmienie było wyraźnie inne. Nie znam żadnej z tych wkładek ,bo ich po prostu nigdy nie miałem, więc nie jestem zaskoczony ich brzmieniem. Fajne jest to ,że niektórzy z Was znając jakąś wkładkę z tego zestawu, zaskoczeni są jej brzmieniem w tej konfiguracji. Jednak analog to znakomita zabawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę pamiętać, że słuchaliśmy sampli na czym komu popadło i przez co popadło :-) Zapewne słuchając tych wkładek u Macieja, na jego systemie, inaczej wypadłyby nasze oceny :-)

Przyznajcie również, że wkładka która wygrała, przez nikogo nie była łączona z wkładką excel :-)

Mf-100 jako wkładka MI z charakterystycznym mocnym sygnałem środka pasma, w zgranym samplu doskonale sie obroniła.

Zabawa była przyjemna dla wszystkich a pomysł Maćka znakomity. Wymyślajmy więcej takich projektów, zamiast żreć sie bez końca w nierozwiązywalnych sporach.

Serdeczności dla wszystkich.

Włodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa była przyjemna dla wszystkich a pomysł Maćka znakomity. Wymyślajmy więcej takich projektów, zamiast żreć sie bez końca w nierozwiązywalnych sporach.

 

Dokładnie to samo chciałem napisać. Jeden z bardziej sensownych i ciekawie ujętych tematów w analogu. Przyjemność zabawy połączona z praktyczną w sensie słuchowym i teoretyczną wiedzą. Należą się słowa uznania za pomysł. Szklaneczka dla autora już była.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Świetna zabawa. I wcale nie mam zamiaru na tym skończyć. W wolniejszej chwili zgram na płytę i jeszcze raz posłucham na głośnikach - odsłuch robiłem na słuchawkach.

Dla autora oczywiście bombonierka i kwiaty:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Oczywiście, jak napisał vlado, kończymy test. Dlatego umieściłem screen, z liczbą głosowań i te następne nie mają już znaczenia.

 

Pozwolę sobie teraz na kilka uwag dodatkowych na temat wkladek.

Popatrzmy na różnice pomiędzy najdroższą i najtańszą wkładką. AT-440MLa kontra MF-100. Jak wyświetlicie sobie te analizy spektrum Po kliknięciu, widzicie obrazki w naturalnej bardzo dużej rozdzielczości.

Dygresja: Kolega graal wpadł już na pomysł, by użyć Audacity do obiektywnych porównań, to się chwali. ;) Jednak znacznie więcej informacji daje analiza spektrum.

Zauważmy, że MF-100 ma nieco więcej basu i wysokich w przedziale 9-15kHz, ale AT-440MLa ma więcej sopranów w paśmie od 3 do 9kHz. Być może dlatego naprawdę fajnie i jasno brzmi, a nie jest za ostra?

 

n1-6.jpg

 

Jednak są aspekty, których nie pokaże nam żaden wykres. Według mnie najlepiej się słucha muzyki (i chyba nie tylko ja tak sądzę), gdy dźwięk odrywa się od kolumn, gdy ta scena pozorna staje się szersza niż odległość między kolumnami. To właśnie daje AT-440MLa. Na MF-100 tego nie ma. Więc nie tylko różnice w paśmie są istotne.

 

Natomiast dziwnie słaba się okazała moim zdaniem Rega Elys2. Kupiłem tę wkładkę, gdy jeszcze miałem gramofon Rega. Kultowy gramofon i kultowa wkładka, a moim zdaniem grała gorzej niż Excel ES-70S. Wasze głosowanie upewniło mnie, że nie tylko ja tak myślę. Zresztą niektóre komentarze mówiły, że ta wkładka wydaje się jakaś bezbarwna, niby nie ma żadnych wad, ale zalety też trudno znaleźć.

 

Postaram się potem, gdy sobie pewne sprawy uporządkuję napisać więcej o wkładkach, testach i porównaniach. Na razie dodam tylko, że z chęcią nagrałbym jeszcze inne wkładki, niekoniecznie najdroższe. Gdyby ktoś chciał udostępnić mi jakieś wkładki, to pokryję koszty przesyłki w obie strony. Oczywiście bezzwłocznie je też zwrócę. Mogłaby powstać baza wkładek i byłaby przydatna. Mam nadzieję.

Poza tym testowym kawałkiem ogólnie dostępnym nagrywałem też utwór z płyty Sade i jak już uporządkuję wszystko, to też będę mógł udostępnić, ale tylko kolegom w ramach dozwolonego użytku. Inaczej mówiąc, ci którzy są moimi kolegami, będą mogli zwrócić się do mnie jako do kolegi prywatnie o pożyczenie sampli, a ja im dam dostęp do zbioru zabezpieczonego hasłem. Proste i legalne. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, też z lekka zaskoczony jestem, ale z drugiej strony, jak się okazuje to najbardziej podobały mi się dwa excele (czyli ta wkładka coś takiego ma, że można ją odróżnić mimo różnego szlifu), a MF-kę oceniłem jako kiepską (choć ze wskazaniem nie trafiłem). W sumie coś tam jeszcze słyszę, nie musze sprzedawać sprzętu:)

Dzięki za fajną zabawę.

--

I jeszcze jedno, czy można do nazw próbek w ankiecie dopisać jakie to wkładki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

I jeszcze jedno, czy można do nazw próbek w ankiecie dopisać jakie to wkładki?

Niestety. Mogę banować kogo chcę, mogę zamknąć temat, ale nie mogę edytować ankiety. ;)

 

Dodam jeszcze coś na usprawiedliwienie frywolnego truchta,który sprawiał wrażenie załamanego faktem, że spodobała mu się "em efka".

Wady wkładki MF-100 słyszalne są lepiej przez kogoś kto jest młodszy i ma lepszy słuch. Np. W związku z testem Fremera kontaktowaliśmy się wielokrotnie z Jackiem - czyli JackiemPlackiem i z jego uwag wynikało, że on słyszy szersze pasmo niż ja. Jego uwagi o MF-100 też na to wskazują. Natomiast ktoś starszy nie zauważy pewnych cech tej wkładki od razu, ale poczuje się zmęczony po dłuższym nieco czasie słuchania. Łatwiej też zauważyć wady tej wkładki, mając jasny system audio, czyli taki, w którym jest sporo wysokich dźwięków, np. gdyby ktoś miał kolumny z serii DALI Ikon.

Kolega, który przyjechał do mnie z zagranicy, ciekaw był jak gra AT-440MLa, puściłem mu MF-100 i się nie zorientował. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś go onieśmieliło.

Mam gdzieś wkładkę Dual DN239.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<iframe src='http://gunclub.ea.com/pl/profile/12192e93-377a-4251-95e2-3177f9f381d4/embed' height='410' width='468' scrolling='no' ></iframe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Przygotowałem porównanie spektrum pasma wszystkich wkładek. Aby przeanalizować wykres, lepiej kliknąć na rysunek i obejrzeć go w powiększonym rozmiarze.

Spektrum wzięte jest z pierwszych 10,9 sekundy utworu z pominięciem wcześniejszej ciszy.

 

spectrum.jpg

 

Cóż. Wynika stąd, że aby docenić Regę Elys2 trzeba zbliżyć się słuchem do nietoperzy, bo dopiero w najwyższym zakresie ta wkładka pokazuje swoją przewagę. MF-100 na pewno miała najwięcej basu i to akurat słychać było. Ortofon za to ma wyraźnie inną charakterystykę w zakresie środka (obniżoną między 700Hz a 1,3kHz). Te różnice widoczne na wykresach daje się usłyszeć, ale zapewne wszyscy możemy przyznać, że to nie są różnice pomiędzy jakością radia "Szarotka" a sprzętem hi-fi. Bo przecież każda z tych wkładek spełnia normy Hi-Fi, więc różnice nie mogą być "dramatyczne", "powalające na kolana" itp. ;)

Każdy z nas zapewne słyszał trochę inaczej, bo mamy rozmaity sprzęt i ostateczny dźwięk dobiegający z kolumn był na pewno inny.

 

Na koniec dodam jeszcze raz, że z chęcią przyjmę do przetestowania wkładki inne, których tu nie było, jak również chętnie wyślę testowe płyty komuś, kto będzie się chciał podzielić swoimi nagraniami wkładek. Nie będzie to już tak dokładne w bezpośrednim porównaniu, bo będzie inny gramofon i inny preamp, ale i tak myślę, ze w przyszłości może to być spora pomoc dla wybierających wkładki.

 

Dziękuję wszystkim za udział w teście i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając posty domyślam się, że im wyższy przebieg krzywej danej wkładki tym lepiej. A jak należy interpretować ujemne wartości decybeli na osi rzędnych dla poszczególnych częstotliwości na osi odciętych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Czytając posty domyślam się, że im wyższy przebieg krzywej danej wkładki tym lepiej. A jak należy interpretować ujemne wartości decybeli na osi rzędnych dla poszczególnych częstotliwości na osi odciętych.

Niekoniecznie. Jest to raczej analiza porównawcza pokazująca na tej samej próbce, że każda wkładka tę próbkę odtworzyła inaczej. Przy czym mamy do czynienia nie z charakterystyką samej wkładki, ale ze spektrum częstotliwości w danej próbce.

Ujemnych wartości to w analizie spektrum być nie może.

 

Tak, AT95E powinna się znaleźć w teście. Trzeba to będzie nadrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Ups! Zaszło nieporozumienie. Te wartości faktycznie są podane z minusem, ale realnie nie oznaczają one wartości ujemnych, ale mniejszych od maksymalnego wysterowania 0dB. Inaczej mówiąc te wartości z minusem oznaczają, że np dźwięk o częstotliwości 700Hz jest cichszy od maksymalnej głośności o 15dB. Ale przypominam, że jest to wykres konkretnej próbki utworu, a nie dźwięku testowego.

Gdybyśmy robili analizę próbki testowej 20Hz - 20kHz, to w idealnych warunkach, na idealnym sprzęcie powinniśmy otrzymać linię poziomą. W praktyce zwykle to będzie wykres grzebieniowy o wartości zbliżonej do linii poziomej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, AT95E powinna się znaleźć w teście. Trzeba to będzie nadrobić.

 

Do tego w jednym teście powinna sie znaleźć AT-91 z oryginalną igłą, ponieważ dużo sprzedawanych dzisiaj gramofonów jest uzbrajanych w te tania wkładkę.

 

Mogę dostarczyć graną kilka godzin.

 

Do tego równie chętnie jako komplet z gramofonem dostarczaną wkładkę Ortofon OM 5/10.

Tej nigdy nie miałem.

Włodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Spektrum wzięte jest z pierwszych 10,9 sekundy utworu z pominięciem wcześniejszej ciszy" - to cytat z postu dotyczący wykresu spektrum. Czy chodzi o czas od początku do 10,9 sekundy, czy o dźwięk jaki słyszymy w 10-ątej sekundzie z dużym hakiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Wynika stąd, że aby docenić Regę Elys2 trzeba zbliżyć się słuchem do nietoperzy, bo dopiero w najwyższym zakresie ta wkładka pokazuje swoją przewagę.

Ciekawe. Ja właśnie tę wybrałem! A według wszelkich reguł góry nie powinienem szczególnie dobrze słyszeć - a jednak!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Czy chodzi o czas od początku do 10,9 sekundy, czy o dźwięk jaki słyszymy w 10-ątej sekundzie z dużym hakiem.

Od 0:00 do 10:90 sekundy. Przy nagraniu 24bit/96kHz taki wycinek możne nam przedstawić w formie analizy spektrum.

 

Ciekawe. Ja właśnie tę wybrałem!

To zdanie o nietoperzach było raczej żartobliwe. :)

Pamiętajmy, ze każdy z nas słuchał na innym sprzęcie. A to powoduje, że próbki mogły bardzo różnie brzmieć. Gdy ja posłuchałem Ortofona na DALI Ikon 7, to brzmiał w sposób zrównoważony, był fajny bas, ale też nie brakło góry. Na moich kolumnach bas owszem, ale góra nieco przyciemniona.

Oczywiście używam takich trochę nieostrych określeń, ale mam nadzieję, że są one mniej więcej zrozumiałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość StaryM

(Konto usunięte)

Dziś dostałem wkładkę Sumiko Pearl, którą podesłał mi frywolny trucht. Jednak na razie jeszcze nie zamieszczę próbki, bo założenie jej wymagać będzie trochę zachodu z kalibracją, bo jest zdecydowanie wyższa niż moje pozostałe wkładki i muszę zmienić VTA i wyjąć AT-440 z headshella bo do uniwersalnego Sumiko ciut nie pasuje.

Zajmę się tym dopiero jutro, bo dziś mam troszkę zajęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Mogę użyczyć do testów wkładkę AT 110-E z dwoma igłami. Model już nieprodukowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 x 57x78 mm

o...dzięki :) to kawał pudła na zdjęciach wydaje się mniejsze,

w każdym razie nie jest na tyle płaskie żeby dało się przesłać w kopercie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.