Skocz do zawartości
IGNORED

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy


Azus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

a można zdjęcie środka?

To chyba jest ta konstrukcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo piękne, Piotr, świetnie i bardzo kunsztownie.

 

Jak widać bardzo fajne rzeczy dzieją sie na innym forum, i wcale sie nie dziwię,..iz to forum toleruje totalne gnojenie użytkowników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Azus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Jak widać bardzo fajne rzeczy dzieją sie na innym forum, i wcale sie nie dziwię,..iz to forum toleruje totalne gnojenie użytkowników.

 

w pewnym momencie miałem serdecznie dosyć tego tematu i dalszego w nim udziału, jednak ostatni wpis może zmotywuje innych Kolegów do podjęcia budowy lub jej kontynuacji i zakończenia. KONIEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko i wyłącznie zmotywowałaś Ty.

Idzie idzie. Do ukończenia jeszcze trochę.

Dziękuje jeszcze raz

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

A jakby tak dorobić wejście Phono do tego preampa?

A można precyzyjniej, bo nie wiem o co ci chodzi? Oddzielny moduł pre phono razem z pre liniowym w jednym klocku czy dwie pętle sprzężenia zwrotnego, jedno linowe to co jest w oryginale a drugie o charakterystyce RIAA? Takich konstrukcji było w przeszłości sporo szczególnie na krzemie ale również zdarzały się na lampach. Wzmocnienie Lamma w otwartej pętli pewnie wielkie nie jest bo dla pre liniowego wystarczy płytkie sprzężenie zwrotne. Ale po zastosowaniu lamp o większym wzmocnieniu może dałoby dałoby się z niego zrobić również pre gramofonowe. Dla przykładu pre phono o bardzo podobnej do Lamma konfiguracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można precyzyjniej, bo nie wiem o co ci chodzi? Oddzielny moduł pre phono razem z pre liniowym w jednym klocku czy dwie pętle sprzężenia zwrotnego, jedno linowe to co jest w oryginale a drugie o charakterystyce RIAA? Takich konstrukcji było w przeszłości sporo szczególnie na krzemie ale również zdarzały się na lampach. Wzmocnienie Lamma w otwartej pętli pewnie wielkie nie jest bo dla pre liniowego wystarczy płytkie sprzężenie zwrotne. Ale po zastosowaniu lamp o większym wzmocnieniu może dałoby dałoby się z niego zrobić również pre gramofonowe. Dla przykładu pre phono o bardzo podobnej do Lamma konfiguracji.

Myślę, że 2 pętle sprzężenia zwrotnego - 2 z charakterystyką RIAA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gram na wersji nieco budżetowej tego pre od jakiegoś czasu, a pomału przygotowuję wersję trochę bardziej wypasioną:)

Poniżej przymiarki do rozmieszczenia w obudowie. "Peryferia" zajmują więcej miejsca od samego pre, brakuje jeszcze selektora i trafo...Ciężko to zmieścić w obudowie o typowych wymiarach, zastanawiam się nawet nad przeniesieniem zasilaczy HV na wierzch obudowy do perforowanych puszek, podobnych jakie się stosuje na trafo. Miało by to dobry wpływ na odprowadzenie temp z radiatora jak i klimat w samej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PCB pre wg. Piotra, pcb zasilacza HV wg oryginału z DIYaudio (odwrócony 1 tranzystor tak by zastosować 1 duży radiator) + filt CRC, pcb żarzenia wg pierwszej wersji salasa , opracowanie jednego z forumowiczów (H. Kwinto)

Wszystkim dziękuję za udostępnienie materiałów!

 

W najbliższych dniach trawienie laminatu i uruchamianie zasilaczy:)

 

Pozdrawiam wszystkich Towarzyszy z placów budowy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...gram na wersji nieco budżetowej tego pre od jakiegoś czasu, a pomału przygotowuję wersję trochę bardziej wypasioną:)

Poniżej przymiarki do rozmieszczenia w obudowie. "Peryferia" zajmują więcej miejsca od samego pre, brakuje jeszcze selektora i trafo...Ciężko to zmieścić w obudowie o typowych wymiarach, zastanawiam się nawet nad przeniesieniem zasilaczy HV na wierzch obudowy do perforowanych puszek, podobnych jakie się stosuje na trafo. Miało by to dobry wpływ na odprowadzenie temp z radiatora jak i klimat w samej obudowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PCB pre wg. Piotra, pcb zasilacza HV wg oryginału z DIYaudio (odwrócony 1 tranzystor tak by zastosować 1 duży radiator) + filt CRC, pcb żarzenia wg pierwszej wersji salasa , opracowanie jednego z forumowiczów (H. Kwinto)

Wszystkim dziękuję za udostępnienie materiałów!

 

W najbliższych dniach trawienie laminatu i uruchamianie zasilaczy:)

 

Pozdrawiam wszystkich Towarzyszy z placów budowy!

Jeżeli robisz napięcia stabilizowane Salasem, to koniecznie wyrzuć radiatory na zewnątrz obudowy.

Ja dałem w moim Aikido Salasy do wnętrza i w środku obudowy miałem piekarnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz napięcia stabilizowane Salasem, to koniecznie wyrzuć radiatory na zewnątrz obudowy.

Ja dałem w moim Aikido Salasy do wnętrza i w środku obudowy miałem piekarnik.

 

Tak - to są Salasy, mkII. Jak już pisałem rozważam umieszczenie ich w "przewiewnych" puszkach na górze obudowy. Po pierwsze primo z powodów jakie wymieniłeś (czytałem stosowny wątek) a po drugie primo - by nie ugotować elektrolitów (są na 85*) no i po trzecie primo - mało miejsca w środku:)

Z drugiej strony widzę, że Piotrek ma wszystko w jednym puzderku, z mniejszym radiatorem i żyje - moc wydzielana na radiatorze zależy od kilku czynników - jakie napięcie miałeś z trafo i jakim zasilałeś swoje Aikido?

Co myślicie o wysunięciu lamp ponad obudowę - czy ma to negatywne skutki w postaci zwiększonej podatności na zakłócenia z otoczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez FERB

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Bez przesady z tym grzaniem, przy zastosowaniu 1 zasilacza na 2 kanały mamy raptem 40mA, przy oddzielnych zasilaczach po 30mA na kanał, razem 60mA.

W swoim mam dwa salasy, dwa żarzenia i wszystko wewnątrz obudowy, owszem jest ciepło ale bez efektu "piekarnika" , może z 40stC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dwa "Salasy" stabilizowały napięcia anodowe - osobno na każdy kanał. Na wejściu ok.310V, zasilanie anodowe Aikido 290V.

We wnętrzu temperatura dochodziła do 70stopni C.

Z tego powodu, po kilku miesiącach wywaliłem Salasy i dałem zasilacz lampowy Audio Note M2X Power Supply + żarzenie stabilizowane osobno dla każdej lampy na LM317. Temperatura we wnętrzu ok. 35stopniC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - po uruchomieniu zrobię próbę w jakiejś zastępczej obudowie po starej Diorze i przekonam się jak będzie u mnie. Potem zdecyduję jakie rozwiązanie zastosować finalnie.

Dzięki Panowie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

Zainspirowany wpisem DOM odnośnie temperatury Salasa postanowiłem sprawdzić jak to u mnie jest faktycznie z tym grzaniem.

Poniżej fotki i tak :

39 stC mierzone pomiędzy lampami

41 stC mierzone bezpośrednio nad radiatorem IRF840 Salasa - sonda dotykała radiatora

47 stC mierzone bezpośrednio nad radiatorem tranzystora DN2540 - sonda też dotykała radiatora

Pomiary robione w pokoju w temperaturze 24 stC i po godzinnym grzaniu przedwzmacniacza. Jak już pisałem dziwna wydawała mi się ta temperatura "jak w piekarniku" gdyż też robiłem Salas do wzmacniacza wg Broskie na 6SN7 (jako wzmacniacz do DAC) i nie miałem żadnych problemów z nadmiernym grzaniem.

Pomiary robiłem bezpośrednio na radiatorach, jednak wystarczyło sondę odsunąć kilka cm i temperatura spadała.

post-28246-0-88287500-1441795918_thumb.jpg

post-28246-0-72305200-1441795948_thumb.jpg

post-28246-0-31576700-1441795984_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to zagadka jakie będzie brzmienie z tą lampą.

Zagadka przestała być zagadką. Układ tylko na lampach 6N1P-EW gra i to bardzo dobrze. Jedyna różnica w stosunku do oryginalnego schematu to użycie w I stopniu pojedynczej triody a nie dwóch równolegle. Dwie ECC82 równolegle mają nachylenie charakterystyki podobne do pojedynczej triody 6N1P. Reszta w zasadzie bez zmian oprócz zasilacza, który nie ma nic wspólnego z oryginałem. Po wstępnych odsłuchach jestem zachwycony bo podzespoły w większości raczej przeciętne i byłem raczej sceptycznie nastawiony jeśli chodzi o efekt końcowy. Wydaje mi się, że to jednak topologia układu a zwłaszcza istnienie pętli sprzężenia zwrotnego decyduje o brzmieniu. Polecam zrobienie prostej wersji tym, którzy nie dysponują dużym budżetem. Naprawdę warto. Po odsłuchaniu Lucky Man w wykonaniu Emerson, Lake&Palmer dosłownie i w przenośni spadły mi kapcie dzisiaj rano.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...widzę, że zmotywowałem Cię do eksperymentów:)

U siebie mam na wejściu standardowo dwie ECC82, a na wyjściu (tymczasowo) 6n23p, ale ostatnia jest bezpośrednim zamiennikiem ECC88, więc koła na nowo nie odkryłem:)

Po Twoim wpisie kusi mnie sprawdzić 6N1P na wyjściu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Twoim wpisie kusi mnie sprawdzić 6N1P na wyjściu...

Od wczoraj poczyniłem zmiany, które odczułem na plus. Zamiast 100nF sprzęgający dałem 8,2nF i nie odczułem ubytku basu, natomiast średnica jakby wyszła do przodu. Kolega Zelo7 miał rację z tym kondensatorem 10nF.

Co do 6N1P to wobec niewątpliwej zalety jaką jest cena i dostępność tej lampy mają one zasadniczą wadę, to jest duży prąd żarzenia. Dla 3 lamp 6N1P trzeba przygotować się na co najmniej 40 W mocy transformatora aby się nie grzał za bardzo no i dość mocny stabilizator napięcia. Anodowe u mnie tylko 220V ponieważ bałem się, że przekroczę dop. napięcie żarnik-katoda dla górnej triody w II stopniu. Ale 6N1P pracuje nieźle i przy napięciach anodowych do 100V.

Dzisiaj podłączyłem słuchawki na wyjście (HD595, 50Ohm) i nawet przyjemnie się słuchało bez zauważalnych zniekształceń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Przyznaje, że ja również od ponad miesiąca słucham tego preampa z F5 Nelsona Passa i gra to świetnie. Dużo lepiej od AIKIDO. Dźwięk bardziej szczegółowy, precyzyjny i bardzo miły dla ucha. Na wejściu ECC82 i 6N23P na wyjściu. Płytkę tak zrobiłem by można ją było włożyć w miejsce AIKIDO.

Anodowe - 260V. Reszta układu zasilania pozostała bez zmian. Na razie, bo jestem pod takim wrażeniem jakości dźwięku z tego układu, że postanowiłem zrobić go jeszcze raz w układzie dzielonym, w osobnych obudowach zasilacz i preamp.

Zasilanie anodowe na lampach, układ z Audio Note (schemat na poprzednich stronach) i żarzenie stabilizowane osobno dla każdej lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja też gram od jakiegoś tygodnia. Obsada lamp taka ja u Ciebie. Zasilam z dwóch Salasów mk II + żarzenie na stabilizatorach po dwie lampy na stabilizator. To muszę jeszcze dopracować - albo LT1084 albo drugi komplet zasilaczy, bo radiator ma 70 stopni:). Sytuacja też się rozwiąże przy zamianie lamp na ECC88, mniejszy pobór prądu.

Salasa uruchomiłem bez najmniejszych problemów. Najpierw sekcję prądową, potem napięciową. Części z TME. Sekcja prądowa ustawiona na 30mA/kanał. Trzyma idealnie. Napięcie wyjściowe jest stabilne, jedynie zmienia się o kilka volt przy zmianach temperatury, ale to normalne.

Wracając do kwestii temperatury - mam wspólny radiator do IRF i DN - ma on temperaturę w granicach 40 stopni, tyle, że jest na desce, ale raczej piekarnika z jego powodów w obudowie nie będzie .

D.O.M. - chciałbyś się podzielić informacją jakie wartości i typy kondensatorów zastosowałeś w LAMM?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, parę fotek mojego aktualnego clona Lamma.

W kolejności: obudowa preampa, wnętrze, płytka Lamma, miejsce gdzie on gra i opis elementów.

Jak widać są dwa transformatory, jeden od pana Ogonowskiego do zasilania zasilacza anodowego, drugi na zewnątrz, do zasilacza żarzenia.

Widać jeszcze dławik a pod nim jest jeszcze jeden transformatorek do zasilania selektora wejść.

Typy kondensatorów widać na zdjęciach.

Tak jak już wcześniej wspomniałem jesienią zrobię go jeszcze raz w układzie dzielonym; osobno preamp i osobno zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-40252-0-71900100-1443000332_thumb.jpg

post-40252-0-52834400-1443000358_thumb.jpg

post-40252-0-53566200-1443000383_thumb.jpg

post-40252-0-67354800-1443000516_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam za niecodzienne pytanie - ale czy ten pre klon-lamm już funkcjonuje w powszechnym obiegu? czy ktoś jest w stanie ocenić czy preamp wystawiony na allegro (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) to coś wartego uwagi? ;)

czy ten klon Lamm serio brzmi tak rewelacyjnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce posłuchać , jak gra klon Lamma na bardzo wysokich komponentach ,to zapraszam na AS do pokoju DIY . Hotel sobieski p.103 (chyba)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.