Skocz do zawartości
IGNORED

Czy DAC dużo wnosi?


insaimz

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zauważyłem coś dziwnego.

Wcześniej korzystałem z amplitunera i DAC'a, przesiadłem się na wzmacniacza (Marantz pm 68) i wszystkie zalety DAC'a stały się niezauważalne... (tzn. jakby w systemie z pm68 Dac nic nie wnosił.

 

Jak to wyjaśnić?

 

Może kable są niedostosowane i to one ograniczają "rozwój" dźwięku przy poprawie komponentów zestawu.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie sobie slucham i porownuje I slysze roznice w brzmieniu - streamer raumfeld connector 2 - jako DAC I odtwarzacz plikow flac, plus DAC Beresford Bushmaster 2 - I ledwo co wyjety z pudelka Musical Fidelity m3i - I slysze wyraznie ze wysokie i srednie tony sa inaczej eksponowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

Akurat filtry w DAC to chwyt marketingowy. Jest taka możliwość to firma dodaje dodatkowy bajer za który potem kasuje. Teoretycznie filtr zmienia charakterystykę. Praktycznie jest to trudne do wychwycenia.

 

hmm jak dobrze pamietam to w mdacu (sredni dac imo) byly filtry i slychac subtelne roznice. oczywiscie trzeba troche posluchac, ale po czasie lapiesz sie na tym ze cos jest nei tak. sprawdzasz i ustawiony jest jakis inny niz twoj 'ulubiony' filtr. zgodze sie ze to bajer ,ale rozni ludzie jakos maja rozne preferencje w filtrach w przypadku tego daca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie sobie slucham i porownuje I slysze roznice w brzmieniu - streamer raumfeld connector 2 - jako DAC I odtwarzacz plikow flac, plus DAC Beresford Bushmaster 2 - I ledwo co wyjety z pudelka Musical Fidelity m3i - I slysze wyraznie ze wysokie i srednie tony sa inaczej eksponowane.

Zgadza się. Z kiepskim transportem słychać różnice pomiędzy DAC-ami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że gadanie, że sieciówki mają wpływ na sprzęt klasy podstawowej to ośmieszanie się.

A co uważasz za sprzęt podstawowy ?

Zgodnie z tym co próbujesz tu ludziom wcisnąć to że z twoim komputerkiem tak samo grają DACe za 700zł i 14000zł a piszemy o klockach z tego zakresu cenowego .

Więc taki DAC za 10 czy 14000zł też jest podstawowy i też nie warto kupować lepszej sieciówki ?

No tak , zapomniałem że z twoim komputerem wszystkie DACe grają tak samo ...

:)

 

Próbowałem różnych sieciówek i jakoś różnić nie słyszałem.Ale może mam za słaby sprzęt ... ;-)

I takie wpisy powinny dać do myślenia tym co chcą coś od ciebie kupić . Przypodobasz się kablo sceptykom tylko taki nie wyda na komputerek do audio 3000zł

Nikt siedzący w sprzęcie lepszej klasy nie będzie brał ciebie na poważnie .

 

A kabel USB jest sens kupować jakiś lepszy załóżmy np. SUPRA USB obecnie mam jakiś taniutki

Nie porównywałem kabli tego typu a mam Belkina Pro za 40zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z tym co próbujesz tu ludziom wcisnąć to że z twoim komputerkiem tak samo grają DACe za 700zł i 14000zł

Niekoniecznie z moim ;-) Każdy komputer wyposażony w dobre zasilanie liniowe i kartę USB będzie dobrym transportem.

I co ciekawe z takim transportem różnice pomiędzy DACami się zacierają.

Oczywiście nie w smak to branży ;-) I również Tobie - muda44.

 

Składając dla siebie transport dokonałem pewnego "przeskoku intuicyjnego", który doprowadził do sformułowania odważnej tezy- transport ma większe znaczenie niż DAC. Oczywiście teza jest niestandardowa i trudno przyswajalna. Ludzie trzymają się standardowego myślenia i stąd wierzą, że to DAC jest najistotniejszy.

 

Kto ma otwarty umysł po prostu zastanowi się nad tym co mówię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość kennijczyk

(Konto usunięte)

Składając dla siebie transport dokonałem pewnego "przeskoku intuicyjnego", który doprowadził do sformułowania odważnej tezy- transport ma większe znaczenie niż DAC. Oczywiście teza jest niestandardowa i trudno przyswajalna. Ludzie trzymają się standardowego myślenia i stąd wierzą, że to DAC jest najistotniejszy.

 

Kto ma otwarty umysł po prostu zastanowi się nad tym co mówię.

 

Otawrty umysl wazna sprawa ale jeszcze wazniejsza jest eksperymentowanie.

Panowie ktorzy bawia sie drogimi klockami na forum pisza ze linn klimax jest lepszy od linn akurate (tanszy) jako transport + dac, ale.... Akurate jako transport z zewnetrzym dobrym dakiem gra lepiej niz drozszy klimax.

Oby dwa linny to bardzo dobre transporty. Jak to wytlumaczysz? Jak dla mnie DAC robi roznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jak dla mnie DAC robi roznice.

 

Owszem. W kwestii odwzorowania przestrzeni i budowy sceny.

Chodzi o to, że nowoczesne DACi z dobrym transportem grają podobnie. Bez względu na cenę (abstrahując od konstrukcji powyżej 20k - tych nie znam). Podobnie nie znaczy dokładnie tak samo. Jednak te minimalne różnice nie odzwierciedlają różnic w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co ciekawe z takim transportem różnice pomiędzy DACami się zacierają.

Oczywiście nie w smak to branży ;-) I również Tobie - muda44.

Nie jestem zainteresowany PC Audio z żadnej strony ale nie mogę czytać jak wciskasz ludziom takie bzdury . I o to tu chodzi .

Gdybyś jeszcze w tych swoich fantazjach napisał że z tym komputerkiem podobnie grają DACe za 10 czy 20 000zł to OK .

Sam co chwilę powtarzasz o dobrej aplikacji DACa czy dobrym zasilaniem .

Nie ma , nie było i nie będzie dobrej aplikacji czy dobrego zasilania w DACu za 700zł .

 

Kopiesz się własna nogą we własny tyłek .

 

Jest jeszcze kwestia dopasowania impedancji DAC - dalszy stopień i wiedzą o tym ci którzy łączyli DACa z regulacją głośności i końcówkami mocy .

A w tym przypadku DACe będą różnie grały choćby ze względu na różną impedancję wyjściową .

 

Transport jest bardzo ważny ale jak ktoś mi napisze że Xindak DAC20 zagra tak samo jak M2TECH Young to znaczy że słoń nie tylko nadepnął mu na ucho ale przez tydzień skakał po głowie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz Muda, ze rozwiazsnie, które rekomendujr Piopio, niekoniecznie jego produkcji nic nie wniesie do brzmienia?

 

Tak twierdzą audio-informatycy ;-) Miłośnicy audio z półki z marketu.

 

muda44 jest z tych, którym wszystko gra. A najlepiej jego przerabiane CD ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz Muda, ze rozwiazsnie, które rekomendujr Piopio, niekoniecznie jego produkcji nic nie wniesie do brzmienia?

Twierdzę że dobry transport ma duże znaczenie i taki PC audio z lepszym zasilaniem wniesie i to sporo ale najlepszy na świecie transport nie zrobi cudów z DACa za parę stów gdzie wszytko jest robione najtańszym kosztem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia dopasowania impedancji DAC - dalszy stopień i wiedzą o tym ci którzy łączyli DACa z regulacją głośności i końcówkami mocy .

A w tym przypadku DACe będą różnie grały choćby ze względu na różną impedancję wyjściową .

 

Transport jest bardzo ważny ale jak ktoś mi napisze że Xindak DAC20 zagra tak samo jak M2TECH Young to znaczy że słoń nie tylko nadepnął mu na ucho ale przez tydzień skakał po głowie ;)

 

Testowałem DACi podłączone do wzmacniaczy zintegrowanych. DAC jako PRE to inna bajka.

 

Słuchałem Xindak DAC20 i miałem M2TECH Young - faktycznie brzmią kompletnie różnie ;-) Ale to było zanim zrobiłem mój transport PC. Ciekawe czy teraz brzmiałyby tak samo ... ;-)

Podkreślam, że NOWOCZESNE DACi brzmią bardzo podobnie. Starsze konstrukcje z słabszym wejściem USB/COAX różnią się brzmieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak twierdzą audio-informatycy ;-) Miłośnicy audio z półki z marketu.

 

muda44 jest z tych, którym wszystko gra. A najlepiej jego przerabiane CD ;-)

Żałosne są te twoje wpisy i próba odsunięcia od tematu .

I to ty piszesz że na twoim kompie wszytko od 700zł do 14000zł gra tak samo ...

Piszemy o DACach a nie CD

 

Szkoda tego wątku na ciebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy DAC jaki testowałem to Nostromo Wolf na WM8741.

 

Czyli jest to NOWOCZESNY DAC na dobrej kości. Nie uważam, że każdy DAC za 700 zł zagra rewelacyjnie. Często są to budżetowe konstrukcje na słabszych kościach.

 

Zestawienie dobrego transportu z DAC na kości ESS9018 na pewno da rewelacyjny dźwięk. Bez względu na cenę DACa. Choć mogą być różnice w kreowaniu przestrzeni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Liczy się cały DAC od zasilania po stopień wyjściowy .

 

W zestawieniu ze słabszym transportem - owszem.

Ale gdy DAC dostaje dobry sygnał bez zakłóceń to budowa DAC ma mniejsze znaczenie.

 

muda44 nie ma co się kłócić. Każdy ma swoje doświadczenia. Warto je kiedyś po prostu skonfrontować.

Nie piszę z pozycji teoretyka - wszystko o czym mówię przetestowałem. Opieram się na doświadczeniu swoim i kolegów, którzy ze mną testowali sprzęty. Sam sobie tego nie wymyśliłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawieniu ze słabszym transportem - owszem.

Ale gdy DAC dostaje dobry sygnał bez zakłóceń to budowa DAC ma mniejsze znaczenie.

Czym się różni twój PC od zwykłego PC ?

Czy czasem nie lepszymi kartami i lepszym zasilaniem ?

 

Tak samo jest z DACem . Im w środku lepsze klamoty i im lepsze , rozdzielone zasilanie tym lepiej .

Tanie DACe w większości mają jeden zasilacz z jednym napięciem zasilającym a w środku jest ono rozbijane do zasilania układów wejściowych , sterowania , DACa i układów wyjściowych przez co wzajemnie się zakłócają i to słychać .

 

Tyle z mojej strony ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Najtańszy DAC jaki testowałem to Nostromo Wolf na WM8741.

 

Czyli jest to NOWOCZESNY DAC na dobrej kości. Nie uważam, że każdy DAC za 700 zł zagra rewelacyjnie. Często są to budżetowe konstrukcje na słabszych kościach.

 

Zestawienie dobrego transportu z DAC na kości ESS9018 na pewno da rewelacyjny dźwięk. Bez względu na cenę DACa. Choć mogą być różnice w kreowaniu przestrzeni.

 

Piotrek, znamy się osobiście od lat i zwłaszcza ostatnio zaczynam zastanawiać się skąd w Twoim wpisach tyle nieścisłości a chwilami kłamstwa. Tak jak napisał muda44 kość nie decyduje w znaczącym stopniu o jakości brzmienia. Liczy się jej aplikacja czyli generalnie wszystko od zasilania po stopień wyjściowy. Jak myślisz dlaczego Audio Note w swoich topowych modelach do dziś stosuje "przestarzałe" 18-bitowe przetworniki AD? Przykłady można mnożyć. W jakości odtwarzania 16-bitowej płyty CD od lat nie zmieniło się nic lub zmieniło niewiele. Wprowadzenie SACD czy tzw. gęstych plików służyło de facto wzięciu kolejny raz kasy za to samo. Nadal liczy się jakość wykonania urządzenia a nie "nowoczesność' kości. Gotowość odtwarzania SACD nie wzniesie przeciętnego odtwarzacza na wyżyny. Nadal będzie tym samym słabym budżetowym klockiem.

 

PS Jeśli w Twoim systemie wszystkie DACi grają tak samo to zmień system bo w nim tkwi błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Piotrek, znamy się osobiście od lat i zwłaszcza ostatnio zaczynam zastanawiać się skąd w Twoim wpisach tyle nieścisłości a chwilami kłamstwa.

 

Ostre słowa. Przykro mi, że słyszę je od Ciebie. A mogę wiedzieć, w którym miejscu kłamię ? Piszę co sądzę. Opieram się na własnych doświadczeniach.

 

Mogę zorganizować odsłuch u siebie - ściągnę różne DACi i pobawimy się w znajdowanie różnić. Byłeś gotowy do testów ABX u siebie to zapraszam do mnie na test DACów. Wrażenie opiszemy na forum. Mam nadzieję, że nie stchórzysz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Ostre słowa. Przykro mi, że słyszę je od Ciebie. A mogę wiedzieć, w którym miejscu kłamię ? Piszę co sądzę. Opieram się na własnych doświadczeniach.

 

Mogę zorganizować odsłuch u siebie - ściągnę różne DACi i pobawimy się w znajdowanie różnić. Byłeś gotowy do testów ABX u siebie to zapraszam do mnie na test DACów. Wrażenie opiszemy na forum. Mam nadzieję, że nie stchórzysz.

 

Przepraszam Cię za słowo "kłamstwo". Spóźniłem się z edycją. Oczywiście że piszesz co sądzisz. Pytanie na ile ten system jest transparentny skoro nie pokazuje różnic pomiędzy przetwornikami. Warto zastanowić się nad większym odsłuchem. Np takim który pokazywałby rzeczywistą jakość jaką oferują przetworniki w pewnym przedziale cenowym w opozycji do różnych odtwarzaczy CD. Od dawna przymierzam się do jego organizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Warto zastanowić się nad większym odsłuchem. Np takim który pokazywałby rzeczywistą jakość jaką oferują przetworniki w pewnym przedziale cenowym w opozycji do różnych odtwarzaczy CD. Od dawna przymierzam się do jego organizacji.

 

Chętnie zapewnię transport plików dla tych testowanych przetworników. Przy okazji będzie je można porównać i stwierdzić czy w moich słowach tkwi ziarno prawdy.

Pod warunkiem, że będą to nowe DACi ... ja jeden mogę zapewnić - Oppo 105D.

 

Pytanie na ile ten system jest transparentny skoro nie pokazuje różnic pomiędzy przetwornikami.

 

Oczywiście większość testów robiłem w swoim systemie ale również w innych i efekt zawsze był ten sam - brzmienie podobne, praktycznie nierozróżnialne poza odwzorowaniem przestrzeni w niektórych systemach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od słuchacza ;-) Jazz, rock, klasyka.

 

Ja mam jedno główne kryterium - wokal. Jeśli system go dobrze odtworzy to znaczy, że reszta aspektów brzmienia też jest dobra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piopio, wydaje mi się, że Twój system jest mało rozdzielczy, skoro pomiędzy przetwornikami nie słuszysz wyraźnych różnic. Czy kable cyfrowe też grają podobnie/tak samo?

 

Trzeba wybrać jakiś tani DVD i dobry DAC. Najpierw zobaczyć jak gra DVD, a później jak gra transport DVD z super DAC'iem - różnica powinna być wyraźna...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Piopio, wydaje mi się, że Twój system jest mało rozdzielczy, skoro pomiędzy przetwornikami nie słuszysz wyraźnych różnic.

 

Nie sądzę żeby system złożony z MF kW500 + Magnepany MG 1.7 był mało rozdzielczy ... ;-) Owszem przestrzeń buduje inaczej niż inne kolumny skrzynkowe dlatego u mnie wszystkie DAC brzmią tak samo. Na klasycznych kolumnach DACi różnią się budową przestrzeni w głąb.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Piopio

 

Podsumujmy. Wg Ciebie: im lepszy transport tym różnice w brzmieniu DACow mniejsze, a sekcja analogowa DACow ma znaczenie marginalne.

Dobrze to ująłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bawię się w kabelki.

Mam głośnikowe anticable.

IC najwyższe modele Audionovy.

 

Mam nawet sieciówki: Neel i Audionova.

 

Chyba wystarczy.

 

>>>Piopio

 

Podsumujmy. Wg Ciebie: im lepszy transport tym różnice w brzmieniu DACow mniejsze, a sekcja analogowa DACow ma znaczenie marginalne.

Dobrze to ująłem?

 

Znakomicie ! Warunek - DAC musi być nowoczesny, oparty na dobrej kości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.