Skocz do zawartości
IGNORED

długość kabla RCA - mostki


Pantaleon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów (a może nawet Koleżanki),

 

Niestety nie jestem elektrykiem/elektronikiem a zmagam się z takim oto tematem:

 

Noszę się z zamiarem zmostkowania końcówek mocy (Atoll AM200SE) do mono. Każda z końcówek dysponuje 2-ma parami wejść RCA, a schemat mostkowania na wejściu zakłada zastosowanie "mostka" w postaci standardowego kabla RCA, pomiędzy wejściami (na krzyż).

 

I tu mam 2 wątpliwości:

1. Prosta logika nakazywałaby, aby mostek był jak najkrótszy ale dochodzą mnie słuchy, że nie jest to taki proste (ponoć nadmierne skracanie kabla tego typu sprawia, że przestaje on "trzymać" parametry, co może negatywnie odbić się na jakości przesyłanego, za jego pośrednictwem, sygnału. Czy rzeczywiście istnieją przeciwwskazania tego typu? Czy skrócenie kabla RCA do np. 20-25cm może mieć negatywny wpływ na dźwięk?

 

2. Z drugiej strony czy taki mostek może być dowolnie długi? Zastanawiam się czy przy zastosowaniu długiego kabla nie wystąpią jakieś "opóźnienia czasowe" pomiędzy sygnałem docierającym do jednego toru a sygnałem płynącym przez mostek do drugiego (?).

 

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze komentarze i sugestie.

 

Pozdrawiam, P

Lubię sobie pogrywać ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ważne jest raczej symetryzowanie wejść, czyli taka sama długość kabli.

O innych cechach zadecyduje i tak ich jakość; jak są dobre, przejrzyste,

transparentne, to długość nie ma większego znaczenia.

Były na ten temat różne spekulacje typu 63 cm czy 77; gdyby to było prawdą,

zapewne IC byłyby produkowane tylko w tych rozmiarach.

Powiem więcej - połączena wewnętrzne klocków powinny być również

optymalizowane właśnie do tych wartości, a tak nie jest.

Ważna jest symetria i też tylko w granicach rozsądku.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ważne jest raczej symetryzowanie wejść, czyli taka sama długość kabli.

O innych cechach zadecyduje i tak ich jakość; jak są dobre, przejrzyste,

transparentne, to długość nie ma większego znaczenia.

Były na ten temat różne spekulacje typu 63 cm czy 77; gdyby to było prawdą,

zapewne IC byłyby produkowane tylko w tych rozmiarach.

Powiem więcej - połączena wewnętrzne klocków powinny być również

optymalizowane właśnie do tych wartości, a tak nie jest.

Ważna jest symetria i też tylko w granicach rozsądku.

 

Dzięki - chyba faktycznie coś w tym jest. Pzdr, P

Lubię sobie pogrywać ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś w tym jest.

Podobno jest tak, że dlugość falowa napiecia/sygnału, aby sinusoida miała pełen przebieg okres czy jak to tam jest, musi przepływać przez przewodnik o długości 1m to dlatego jest wielu producentów np. IC, którzy nie oferują krótszych kabli sygnałowych niż 1m.

W sumie sam doswiadczyłem czegoś takiego, choć nie wiem czy to zjawisko to efekt powyższej "teorii" gdy ładne parę lat temu wypożyczyłem na odsłuchy Albedo Blue o długości 1m, natomiast ze względu na cenę zdecydowałem się na zakup tego samego conectu o dł. 0,75m i tu było moje zdziwienie, że krotszy kabel ma bardziej natarczywą charakterystykę niż metrowy, który grał spokojniej i jakby był bardziej ułożony.

Dlugo je poźniej porównywałem i za każdym razem wynik był ten sam.

Od tamtej pory nie kupuję przewodów IC krótszych niż 1m.

Być może coś jest w tej teorii 1m?

:)

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1m widocznie wprowadza aż tak duże zmiany w sygnale,

że odbieramy go jako łagodny.

Podejrzewam, że gdyby dać 0,5m wynik byłby jeszcze gorszy.

Gdybyś miał 4 x 1m można by się pokusić o ABSOLUTNĄ recenzję

jakości takich kabli dokładając łącznikami na 2 m ;-)

A tak poważnie, to radzę używać kabli solid core;

są chyba bardziej przewidywalne np. Reson czy AQ,

choć mają za dużą średnicę, jak dla mnie.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie, to radzę używać kabli solid core;

Zawsze uważałem, że kable solid core są lepsze, miałem swojego czasu przecież Resona, bardzo dawno temu IC AQ Copperhead, a teraz jadę też na litych tyle że taśmach od Albedo.

:)

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 20 lat temu, może 15 lat, w polskiej prasie audio, chyba HI FI ale pewności nie mam był wywiad z gościem z Nordosta. Jakiś inżynier od nich. Opowiadał różne rzeczy ale zapamiętałem szczególnie co mówił o długości kabli. Twierdził że sygnał po wyjściu z gniazda RCA ulega lekkiemu załamaniu i wraca do normy po 94cm. Dlatego zdecydowanie odradzał IC krótsze niż 1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że się słucha Requiem, to wtedy lekkie załamanie, a nawet i głębsze (byle nie pełna depresja) jest nawet wskazane.

Jednak Big Cyc zdecydowanie od 2 metrów w górę.

Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać :)

Kolega rozumem, że wie co to długość falowa sygnału, przesunięcie fazowe, zjawiska falowe etc.?

Dlatego zmienia długości kabelków w zależności od rodzaju muzyki?

Przepraszam, też nie mogłem się powstrzymać... :))))))

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie rozumujesz. Kolega zna wszystkie wymienione przez Ciebie zjawiska. Kolega lubi również znaleźć ciekawą grę słów oraz ma (zapewne niesłusznie) duże poczucie humoru. W ignorancji swej kolega dodatkowo nie dostrzega zależności między jakością dźwięku a długością interkonektów. Ale rozumie (ten kolega), że może to wynikać z niskiej klasy posiadanego sprzętu audio.

(No i, last but not least, kolega nie cierpi Big Cyca, ale uwielbia żałobne utwory chóralne, więc nie musi zmieniać kabelków. Lekko załamany dźwięk jest przez kolegę preferowany).

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście stosuję zwory realizacyjne RCA o długości 30cm. W strojenie linii bym się nie zapędzał bo może się okazać że trzeba brać poprawkę na okablowanie wewnątrz urządzenia ;)

 

Ważniejsze od długości jest to by zwory były wykonane z tego samego przewodnika co główne kable doprowadzające sygnał do wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolega rozumem, że wie co to długość falowa sygnału, przesunięcie fazowe, zjawiska falowe etc.?

Dlatego zmienia długości kabelków w zależności od rodzaju muzyki?

Przepraszam, też nie mogłem się powstrzymać. :))))))

Ty kolego tez nie wiesz co to jest, inaczej nie pisal bys o zjawiskach falowych przy uzyciu niedopasowanych urzadzen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty kolego tez nie wiesz co to jest, inaczej nie pisal bys o zjawiskach falowych przy uzyciu niedopasowanych urzadzen

Poczytaj wpisy od początku, nie pisałem, że jestem znawcą tematu i owej teorii...

Pisałem, że czytałem gdzieś o tym...

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 32

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.